Sezatoarea canadiana (65)

Sezatoarea canadiana (65) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51,50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


Mamina de Isabella (5 februarie 2007) si Sebastian (12 august 1999)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

am raspuns la cap precedent, dar reiau

miki, s-ar putea sa cauti degeaba.,..sa fie la fel reactia lui..e normala..poate e si mai mamos ..ce ai vrea? pe mine m-a lasat sa raman cu ea...e drept ca la alte gradinite mi-au spus aceeasi teorie, cum ca nu trebuie sa asocieze locul ala cu parintele...poate au dreptate. nu stiu...

roxana, am fost 9:30-11:30.

laurajr,m-a distrat chestia cu gay-ii...m-i si inchipui ...in roz ...mai, ce repede se prind unele lucruri....in ce priveste mobilul, romanul vorbea si cand planurile tarifare nu erau bune...cred ca doar arabii ne depasesc la vorbitul la telefon.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

miki, apropo de retragere...stii cum se procedeaza exact? cat ai avea de platit penalitate? tu ce ai inteles din contractul/prezentarea lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Scurt, in pauza de cafea , sau mai bine zis de respiro, vroiam sa ii transmit Irei, in caz ca mai ti-e pofta de zacusca romaneasca, e o charcuterie poloneza pe boul Des Sources (ziceai ca Sibin lucra in west island), MD Charcuterie ii zice, au zacusca importata din Romania, de vinete, e o nebunie , zacusca de vinete, un borcan mare - 5 dolari. Au si feta romaneasca din lapte de oaie, f buna, pana si Eugenia si ciocolata cu rom .

Maine merg la eco si aflu ce se coace in oul Kinder .





POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b] 27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Carmen, cum te simti? Cand ai timp, vreau si eu te rog, adresa magazinului

Roxana, da suntem din Galati. Voi?

Ktrinel, in caz ca vrei sa te retragi trebuie sa dai previz, in medie 2 sapt, insa citeste in contract sa nu ai surpize, cum am avut eu


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Carmen, merci si sarcina usoara. Si eu voi cauta adresa. Nu vrei sa ai surpriza pana la sfarsit si sa afli doar la nastere ce veti avea ?

Nici eu n-as da copilul la gradi inainte de 3 ani...daca s-ar putea si daca n-ar trebui sa muncim. Dar din 2 rele ...consider ca e mai importanta siguranta financiara si linistea parintilor si fericirea mamei (ca tare greu mai e statul acasa) si echilibru in familie (nu numai barbatul sa munceasca)..in fine, depinde de la familie la familie.

Laurajr, eu am un drag de metrosexuali de nu-ti pot explica. Cand vad barbatii ca se penseaza, imbraca in roz, creia o pauzasc, imparfumeaza, bibilesc - m-apuca cu greturi, zau asa. Mie-mi plac salbaticii coborati din copac, aia care se uita in oglinda in geamul truck-ului, inainte sa plece. A nu se intelege ca une beauté sauvage se identifica cu lipsa igienei, oh no. Dar ce jenant (pt. mine) un barbat d-asta fufa la casa omului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ica noi suntem din Bucuresti, dar tata-i din Galati si sotul meu facut cativa ani pe acolo, tatal lui fiind detasat in galati, asa ca este un oras tare drag noua si cu amintiri frumoase!

Carmen si eu ma inghesui la coada pentru adresa magazinului de pe Des Sources. Tu cum te mai simti? Cum merge sarcina? Sanatate multa!

Va pup,
Roxana

Mamina de Isabella (5 februarie 2007) si Sebastian (12 august 1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

ica, da , despre cele 2 sapt am inteles, ce nu am inteles e cu taxa : 10 % dincat a mai ramas pana la sf contractului...sau ceva intre 50-100cad ? adica nu chiar atat, ..infine, voi ce experienta ati avut?

carmen, bine ai revenit! esti la pointe-claire?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Multumesc de urarile de bun venit!
Ira, la un moment dat nu stii ce sa alegi in Ro: baieteii mai dichisiti decat fetele ori baietii de cartier manelisti, cu tzoale Kenvelo , masini ultimul racnet si marlanie cat incape...

Ica, in Gl am stat doar 48 de ore, ne-am plimbat putin, magazine o gramada, cu haine frumoase, seara pe faleza e super aglomerat si caaaaald! In sfarsit, au terminat si gara dar din pacate, acum putina lume mai circula cu trenul.
Am tras o caldura in Ro ceva de speriat, nu va puteti imagina, eu care sunt cu tenul creol si stau in soare ca disperata sa-mi ajunga si pe iarna cautam umbra .Iar la turci a fost si mai si!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

laura, merci de impresii.

Ktrinel, la noi in contr este - pretul serviciului+cea mai mica din cele 2 - 50$ sau 10% din val contr ramas neexecutat din vina noastra (eu zic ca suma X 10% din total zile pana la sf august 2008) Surpriza mea a fost ref la intarziere dupa 17.30 PM, noi am primit contr mai tarziu si este 1$ fioecare minut, asta inseamna ca daca intarzii o ora = 60$ +taxa zilnica (ca este nesubv)

Roxana, ma bucur ca v-a placut Galatiul

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ktrinel la mine nu e subventionata. E 22 cad. Asa ca nu am contract. Eu am platit o saptamana in avans si trebuie sa platesc mereu in avans. Gradinita nu are inca permis. E in asteptare de permis. am sunat la biroul coordonator atunci cand am gasit-o si mi-au confirmat cei de acolo ca e pe lista de asteptare. Dar ca trebuie sa se inchida alta gradinita ca sa se elibereze un loc de gradinita cu permis. Si aici sunt liste de asteptare.

Noi am facut sedinta de familie si am concluzionat ca maine merge sotul cu el. Si daca nu ii place cum reactioneaza la tipa cautam altceva. La o adica eu incep pe 29 august scoala si mai am 2-3 saptamani sa caut.

Ina
sunt total de acord cu tine. Eu o iarna inchisa in casa, cu el nu mai stau. Si vorba aia am fost profa in Rom. 8 ani!!!!Dar cu copii asa de mici e alta afacere. Plus ca ma apropii de 40 , si mai vreau un copil si trebuie sa fac ceva si cu aspectul financiar al vietii mele. Si asta implica si niste studii. De aia trebuie sa vad daca se descurca educatoarea, daca nu cautam alta. Are 2 de un an, 2 de aprox 14-15 luni( adica si Marc) si unul de 19 luni. Si in afara de cel de 19 luni care pare mai independent, toti se apuca de bocit in acelasi timp. Plus ca mai e un pitic f. f. plangacios cel care il face pe Marc sa planga . Si a inceput saptamana trecuta. Si e si el in tranzitie. Si se bat pe bratele educatoarei. Era un planset acolo cand am intrat sa-l iau. Eu nu m-am stresat prea tare initial. Ca Marc face uneori, seara mai ales, crize de astea de plans si in brate la tatic. Cat sunt eu in baie de ex. dar educatoarea tot sustinea ca a plans in continuu ca nu a putut sa faca nimic cu el, ca nu a mancat fructele ca nu a baut si ca tragea de ea sa-l ia in brate. Mie mi s-a parut debordata.Complet.
Vedem maine ce o fi.


laura
bine ai revenit din Romania. Imi faci dor de Bacau. Chiar daca nu am mai locuit acolo , permanent, din 90. Dar e orasul copilariei si liceului si mereu vezi lucrurile cu alti ochi, atunci.
Ca fapt divers, din blocul meu ( mare , turn cu doua scari si cu multi copii de varsta mea) nu cred ca au ramas in Romania nici 5 la suta din vecinii mei de o seama cu mine. Toti sunt prin lume, inclusiv in Canada.

Sa nu mai spun ca si colega mea de banca din liceu e la ottawa

Multumesc pt. cele care m-au bagat in seama. Mi-a facut bine
Mihaela

PS. revin , ca mi-am adus aminte. Ii povestesc mamei mele, din bacau, cum a fost la gradinita. Si cum ma incurajeaza ea: «pai cand te-am dus pe tine la cresa la 18 luni, eu am plans o zi intreaga!!!!!! » Uite ce exemplu imi da maica-mea !!!!!Pe langa acela cu: »pai pana noi nu te-am luat in pat cu noi tu nu ai dormit de loc cand erai mica......»Foarte incurajatoare exemplele mamei mele. Si din pacate istoria se repeta.....

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput