Sezatoarea canadiana (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza
Doina & Laura - bine atzi revenit pe pamant canadian :-) Noi am fost anul trecut in Ro - si m-am jurat ca inca vreo tzshpe mii de anii de-acum inainte nu mai calc pe-acolo! Am fost f intristata de ceea ce am gasit: marlanie, nervozitate, lipsa de cea mai mica politetze (raspuns la "buna ziua in magazine"), fetze incruntate, bosumflate, praf-praf-praf, caldura si aer irespirabil, tzantzari cu duiumul, latraturi & urlaturi de caini in toate noptzile, gropi si gunoaie... uffff! Nici nu vreau sa-mi amintesc!
Emily - multzumesc frumos pt incurajari
Magdone - imi pare bine ca tzi-au placut pozele - intr-adevar e fain pe-aici si e bine ce nu-i prea cald :-) Sapt aceasta (ca o exceptzie) au fost aprox 27-30 grade Celisus si am simtzit ca ne "coacem" :-)
Carmen & Nelia - sa avetzi o sarcina faina in continuare!
Ktrinel & Mikiion - adaptare usoara la gradi!
Ca noutatzi: sapt aceasta o alta fosta managera de-a mea (a treia) m-a intrebat cand vin ca vrea sa ma angajeze. Mi-a spus ca piatza locurilor de munca e fantastica si ca pur-si-simplu NU mai pridideste cu cate oferte are! Acum mai bine de-o luna am primit un tel de la alt fost manger sa ma "recruteze" pt o alta firma... Se pare ca totusi TREBUIE sa ne intoarcem ACASA in Canada... NU mai am scapare - TREBUIE sa lucrez :-) Probabil ca voi incepe sa lucrez chiar de sapt aceasta "de la distantza". Daca incep lucru - adio poze, adio forum DC, etc - o sa fac cautari de cv-uri pe I-net. S-a dus "libertatea" mea :-) Atat mi-a fost :-) (de parca 3 ani de concediu de maternitate n-ar fii de-ajuns!... da' cand te'nvetzi cu binele... mai greu e cu mobilizarea inapoi la munca ;-))
Am facut o gramada de poze - tre' numai sa reusesc sa le sortez si sa le pun pe I-net :-)
Multa sanatate si numai bine va doresc!


Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

OK, fetelor, adresa magazinului nu o stiu exact, adica numarul, Boul De Sources e mare, charcuteria asta e la 200 de metri inainte de intersectia cu Boul des Pierrefonds, intr-un mic complex comercial unde e si un Jean Coutu, cateva magazine arabesti, o filiala Citi Financiere parca ... oricum, o sa ma opresc azi cand vin de la munca si va spun exact adresa. E ff usor de ajuns si au o groaza de lucruri romanesti, de calitate, vegeta (magi si cea clasica), zacusca, muraturi, varza murata, eugenia, feta de oaie, cioco cu rom, pana si pufarini si pufuleti , si lista poate continua, mezelurile sunt iar exact ca cele din Ro, ff bune, mie una imi place maxim de ei, am fost si la magazinul Bucuresti si la Transilvania, dar intre noi fie vb, de polonezi imi place cel mai mult si sunt ultra amabili.

V-am lasat ca e aproape 7 dimineata si incepe o zi noua ... de munca, scurta de data asta, ca dupa amiaza am ecografia.

Ira, nu, nu am rabdare, ma cunosc destul de bine sa stiu ca nu as putea astepta 9 luni cand stiu ca exista posibilitatea sa aflu ce e in burtica .

Lorelai, jobul tau suna ultra interesant, cred ca o sa fie faina intoarcerea in Montreal, in ceea ce priveste gradinita, tu nu poti lucra de acasa? cel putin partea cu cautatul de cv-uri pe net, etc. Eu am mai vb o data cu o recruitera, si ea imi spunea ca iubeste faptul ca isi poate face programul asa cum vrea ea, daca vrea sa plece la ora 2 acasa, nu o opreste nimeni, atata vreme cat isi face "norma" ... lucra la Thomson Tremblay.
Poate iti fac o vizita dupa ce te intorci in Montreal , pe post de candidat.





POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b] 27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am citit ultimele pagini scrise, dar nu pot sa va scriu multe pentru ca netul sora-mii are o viteza de melc si tastatura merge greu...

Casa la tara, adica in afara oraselelor mari - eu sint pentru neconditionat. Nici nu ne gindim sa ne luam casa in alta parte cind o fi sa fie. Ma bucur mult pentru voi, Ira! Si astept momentul in care vom trai si noi in... paradis.

Gradinita - si eu sint pentru statul acasa cit mai mult, iar daca incepe inainte de doi ani, sa stea maxim 4 ore, restul acasa. Eu m-am resemnat cu statul acasa, am intors problema pe toate partile si am ajuns la urmatoarea concluzie: am vrut copii amindoi, mai mult decit orice altceva in viata si vrem sa ne bucuram de ei cit mai mult posibil. Ma uitam la nepotii mei, erau atit de mici!!! Si acum se casatoresc, sint la liceu... au crescut atit de repede! Nu avem pe cine sa aducem, din pacate, acum mi-e clar de tot. Straini (bone) nu vrem, la gradinita/scoala vor sta pina la prinz cei mari, iar cel mic acasa cit se va putea. Voi face scoala in timpul asta si in rest mami la timp plin, inlocuita doar de sot cind poate sau cind am nevoie.

Si mie mi-au spus la fel la gradinita, dar eu am facut cum am simtit: am stat o luna cu ele, pina le-am vazut adaptate, desprinzindu-ne una de alta treptat si cu blindete. Metodele astea spartane in cresterea copiilor nu m-au incintat niciodata si nici nu m-a convins cineva pina acum ca sint bune la ceva. Relatia mama-copil e speciala (sau tata-copil) si unica si nu cred ca poate sa spuna cineva din afara ca e mai bine altfel decit ce simt persoanele respective. As schimba gradinita imediat sau as gasi alte solutii daca as vedea ca puiul meu e nefericit.

Romania - ei, aici sint fff multe de spus! Si bune, dar si rele! Mie mi se pare viata exagerat de scumpa, practic cheltui zilnic cit as fi cheltuit in Montreal, si nu mi se pare in regula pentru cei de aici, la salariile de aici. E ffff greu pentru majoritatea romanilor de trait, in ciuda magazinelor si hainelor luxoase, cei mai multi au un nivel de trai ridicat proportional cu imprumuturile la banci si cu niste dobinzi... Si cei din Canada au, dar nu ca aici. Termopanele si telefoanele mobil sint la moda, pe linga manele! Ma credeti sau nu, toti tinerii asculta acelasi gen de muzica, nu numai manele, dar oricum de proasta calitate. Numai lumea culturala si literara e neschimbata si a fost si imbucurator si dureros pentru mine sa constat acest lucru. Dureros pentru ca nu voi avea in Canada niciodata ce am avut aici din acest punct de vedere. In rest, recunosc ca pina si eu simt ca nu as mai putea trai aici, cel putin nu acum. Nu m-am simtit mai roman aici, decit ma simt in Canada. Dimpotriva! Acolo ne-am construit un romanesc, pur si sacru as spune eu, purtam in suflet niste valori pe care majoritatea de aici, mai ales cei tineri, nu dau sau nu mai dau doi bani. In afara de aceste aspecte, recunosc ca minore, chiar daca importante, Romania mi se pare aproape neschimbata. Si oamenii la fel! Si ma refer si la aspectele negative, si la cele pozitive. Discutind cu unii si cu altii, per total, le este (sau le-a fost pina anul asta) un picut mai bine decit acum 5 ani. Nu ma refer la descurcareti, ci la romanul obisnuit. Le va fi greu vreo doi ani, dar sint sanse sa le fie un pic si mai bine dupa ce se stabilizeaza situatia critica creata de intrarea in UE.

Pentru noi a fost pina acum minunat de bine! Toate rudele, toti prietenii s-au intrecut in a ne face sa ne simtim bine. Dar stiu ca asta tine cit un concediu, traind aici ar fi altfel. Concluzia este ca, cel putin deocamdata, pentru noi, e bine in Romania atit timp cit sintem doar in concediu. Abia astept sa ajungem acasa! Poate si pentru ca tati e acolo si cea mai mare parte din viata noastra impreuna s-a desfasurat pe pamint canadian, nu romanesc. Nu port in mine decit nostalgia anilor de dinainte, una placuta nu dureroasa, si cum anii de atunci nu pot sa-i mai intorc si nici nu-mi doresc, declar cu mina pe suflet (e drept, acum reincarcat la maxim) ca ne e mai bine acolo decit ne-a fost sau ne-ar fi aici. Si asta in conditiile in care noi inca nu am facut mare lucru inca, in afara de copii, bineinteles!

Va pup si va las, ca ma enerveaza rau calculatorul asta.

Edit: Carmen, iti doresc sa afli ca e sanatos si ca e ce vreti voi!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">22+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna tuturor, io nu ma simt prea bine azi, am luat deja 2 Advil, noroc ca stau in casa, sper sa nu-mi vars nervii pe Sofia.

Fetelor, zilele astea as vrea s-o inscriu pe Sofia la o activitate incepand din toamna, mai ales ca eu predau sambata pianul - si nu va avea ce face cu ta-su in casa iarna.

Unde m-ati sfatui sa inscriu o fetita de 4 ani jumatate ? Ea mi-a zis innot, dar eu am citit informatiile pe brosurici si copiii la 5 ani au deja un nivel si ar trebui sa-i iau prof privat, banuiesc ca m-ar costa o avere.

Nelia, cand veniti va asteptam in paradis, daca aveti timp si daca n-o veni iarna intre timp, tare-s curioasa cum arata paradisul asta cu tone de zapada pe el.

Lorelai, bine ca veniti acasa, oricat timp de calitate ai petrece in Norveia, daca viata voastra viitoare e prevazuta pt. aici e mai bine ca opilul sa simta stabilitate si sa se integreze in sistemul de aici.

Cat despre Romania...Donia a exprimat atat de bine in 3 cuvinte ceeace cred si eu despre aceasta tzara...Pe dinafara-i vopsit gardul si-nnauntru leopardul. Cred ca un roman din Romania n-ar intelege jamais de la vie filosofia de viata a prietenilor mei canadieni carora efectiv li se rupe de impresii, poarta cate o pereche de tenisi pana se distrug in schimb platesc sute de dolari pe divertismente si concerte de buna calitate, care au masini de acum 10 ani pe care le ingrijesc cu drag si le valorizeaza cum pot si le mentin cat mai mult - in schimb au cate 50K in banca stransi de la 18 ani de cand munceau la depaneurul din colt, care nu dau party-uri extravagante, te invita si-ti pun 2 cips-uri pe masa cand te duci la ei in vizita - in schimb daca esti la nevoie sunt gata sa sara in ajutor nepretuit, care cumpara mancare de pe publisac si strang curelele cat pot si nu se afiseaza cu gadgeturi dernière cri - in schimb sponsorizeaza copii prin Africa, adopta sau sustin organizatii de intr-ajutorare mondiala. In fine...ma doare sufletul si-mi e foarte greu sa inteleg mentalitatea pana si a personanelor apropiate din Ro, e atat de greu de priceput pe unii limita intre adevaratele valori ale vietii si superficialitatea si lipsa de profunzime a unei intregi societati...incat ..noua nici macar nu ne vine sa ne ducem in vizita, nu suntem nici curiosi, nici masochisti, nici dornici de noi experiente balcanice. Sunt atatea locuri de vizitat pe lumea asta, doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Irina, ptr Sofia incearca cursuri de innot organizate de ville. Sunt f bune si f ieftine.Eu plkatesc 30$/copil/ sesiune (can 2-3 luni) si sunt ff avansati. I-am dat cind aveau parca 7 ani si i-am bagat la incepatori. Dupa primul curs mi i-au mutat ei la nivelul 2, acum sunt la 10.



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Pitilache, poti adauga si www.vrbo.com la adrese net ptr inchiriat case. Prin site-ul asta am inchiriat eu casa in Florida ptr Disneyland.

Romania, Romania....mai scrie-ti fetelor, citim cu nesatz tot.

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci, Dana, o sa incerc acolo.

Haideti sa va spun reteta mea de astazi :

Am pus la copt intr-o cratita simpla, fara ulei, 4 ardei grasi rosii, dupa ce i-am copt bine i-am curatat si am turnat peste ei smantana. Puteti incerca si smantana cu o idee de mujdei de usturoi in ea, e si mai gustos.

Am mancat pana ne-au crapat burticile. Se face in 10 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, in cazul in care mai intri, felicitari !!!! Cred ca sotul tau este deja topit.

Dana, ai dreptate cu cititul despre Romania. Cateodata m-as duce si eu numa' sa-mi treaca, insa alteori parca nu-mi vine deloc sa merg acolo


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Mesdames, da' ati scris nu v-ati jucat! N-am apucat sa citesc tot, pastrez pentru miine la job :)
Io's in vacanta, inca, si o voi termina cu folos, ma duc pina in Carrefour Laval sa vad daca a mai ramas ceva de cumparat si pt. mine :)
Cine n-a fost la MarineLand sa se duca, mama!, ce ne-am mai zgiltiit in toate directiile... ba la roller coaster ne-am si pupat de adio, cica hai sa nu ne dam cu acelasi tren, macar unul sa ramina, de saminta! Da' uite ca sintem inapoi, scurt si la obiect, am baut de-am stins si am facut, pe ceas, 7 ore si jumatate de la Niagara pina in fata usii, in Laval, cu trei opriri... A condus colegu' ca turbatul, nu-s unde se grabea asa!
Asa ca aragazul a avut de asteptat si, sincer, nu cred ca o sa-mi dea banii. Ca eu, la ce nervi aveam pe aia de la aragaz mi-am adus aminte ca am garantie prelungita si la laveuse + secheuse si am sunat si la Brault Martineau sa-mi explice unul ce include si ce nu (ca contract scris n-am... voi aveti?) si mi-am varsat toti nervii de la aragaz in capul aluia, ca el tot n-avea nici o vina, in timp ce ala o tinea pe-a lui cu "estetique" si-mi tot explica diferenta intre "pieces et main d'oeuvre" si "estetique"... Cred ca asta a fost ultima chestie cu garantie prelungita si protectie suplimentara...
Bebitzu, cred ca tu ai zis de scoala... Scoala e regretul meu maxim in Ca. De ma duceam de la inceput la scoala, acum era terminata, lucram pe bani adevarati, nu pe seminte si aveam si perspective muuult mai roz. Asa, acum m-am obisnuit sa intre "semintele" in cont, mi se innegureaza cind ma gindesc c-ar trebui sa ma rezum la bursa, nu mi se pare deloc distractiv, nu reusesc nicicum sa ma conving ca as putea sa las jobul pt. scoala... Plus ca, spre 40, nu-s cit ma mai tine memoria pe bune... Vezi si tu ce faci, am vrut numai sa-ti spun ca-mi pare teribil de rau ca nu m-am dus sa-mi fac un bac inca din prima secunda in Ca... si-acum trecu' baba cu colacii...
S-acu' sa va zic ca mi-a trecut mie prin cap pe drumul spre si dinspre Toronto... Ca perspectiva, zic, astept comentarii...
Nu punem de-o intilnire in zona 1000 de Insule? Ontario si Quebec si chiar si doamnele din State? Ceva de genul plecat simbata dimineata (sint cam 3 ore de condus), betivit simbata seara, povestit pina cind ne cad maselele de somn si un pic mai mult, dormit, explorat zona duminica si revenit seara fiecare-n orasul propriu si personal? Nu saptamina asta, nici saptamina viitoare... Poate de Labour's Day? Sau de Pastele catolic anul viitor... Adica sa stabilim o data clara, nu de pe azi pe miine, sa nu aiba nimeni scuza la non-venit! Ceva de genul: primul weekend din iunie anul viitor, zic si eu, il punem toate in agenda si refuzam alte angajamente... Mie mi-ar place la nebunie, zau asa! Hai, dati-va cu parerile...
Asta-i, am plecat in lume ca miine merg la job!
Pupici,
Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Nu stiu cand e Labour's day, dar eu vreau acum, in ultimele 2 sapt. din luna august, intr-un weekend, vrea cineva ? Haideti acum sa ne intalnim, ca si vara viitoare vor fi toti plecati in toate directiile!

Ce e aia 1000 insule ? Daca e plaja, n-am costum de baie si nici nu-mi planuiesc sa-mi cumpar, dar o pun pe Sofia la pielea goala + costum si eu fac plaja sub copac, in tricou :-).

In-tal-ni-reeeeeee :-))!!!

Mergi la inceput