Cu incredere, spre Canada! (10)

Cu incredere, spre Canada! (10) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Poftiti, va rog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Irina ,la muti ani cu ceva intirziere.
Vezi ca ti-am raspuns pe celalalt subiect cu canada despre webcam.


Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci, Dana, de La Multi Ani si de totul....vreau sa spun ca telefoanele alea m-au ajutat f mult, am gasit traduceri la preturi infinit mai bune decat ale domnului Rusu. Acuma mai ramane de vazut daca imi va aproba agentul echivalarile sau nu, oricum, o sa-l bat la cap pana imi va aproba .

Sa va spun ce mi s-a intamplat azi.......am avut zi libera si, cum Sofia s-a trezit cu un harait asa, mai profund, am zis sa ma duc la clinica sa vad cum merge treaba pe acolo, mai ales ca, ca o mama denaturata ce sunt, Sofia mai tusise si racise de vreo 2 ori inainte, iar eu am ignorat, nu prea sunt prapastioasa la racelile copilului si, in plus, mi-era si teama de cozi, asteptat, nervi, etc. Bun. Mergem toti 3 la clinica Diamant de pe Cote-des-Neiges, care e langa farmacia Jean Coutu, daca stau bine sa ma gandesc, cred ca e chiar deasupra, indraznesc sa ma duc la receptie si, de emotie, dupa toate repetitiile pe care le facusem pe drum si frazele pre-concepute, reusesc sa scot doar un "mon enfant c`est malade" si ma trantesc in sala de asteptare. Pregatita de 6 ore de asteptare. Peste 5 minute a venit asistenta sau cine o fi fost la receptie si mi-a cerut carte de maladie, tin sa precizez ca nu aveam nici programare, nici nimic. Apoi, peste o jumatate de ora, ma striga medicul, o ea, care s-a uitat la fiica-mea si-mi zice dupa consult : Copilul dvs. are otita medie, tratament cu antibiotice, etc. Am intepenit, nu mi-a venit sa cred, am intrebat-o (pt. ca eu nu prea sunt de acord cu antibioticele) de ce ii prescrie asta fara ca copilul sa aiba febra sau vreun simptom ciudat (Sofia rade, e vesela, mananca, doar ca haraie un pic) si ea mi-a zis ca nu e neaparat sa aiba febra la otita, ca are ceva rosu si inflamat la ureche(nu am inteles ce), ca trebuie sa o hidratez f bine, supa de pui si jus d`orange, care mi-a zis ca nu trebuie sa lipseasca din alimentatia unui copil.

Acuma la mine problema se pune invers, mie mi se pare ca i-a dat antibiotic cam repede, dupa 5 minute de consult, o sa i-l administrez, bineinteles, dar.......

Antibioticul l-am luat gratis de la Jean Coutu in 5 minute. Habar nu am cat costa, dar nu cred ca putin.

Ok, bye, mai vorb. si sanatate tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina2000 spune:

A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Ira, nu i-a dat "repede" antibiotic, i-a prescris pt ca a "vazut" timpanul inflamat si netratat ar fi dus inevitabil la febra si mai grav la o otita in faza mai avansata.
Are dreptate, nu toti copiii fac febra imediat.

O las pe Ira sa explice cum e cu antibioticele gratuite si care sint conditiile.

O zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Da, habar nu am care sunt conditiile, dar cred ca o conditie e venitul mic sau ajutorul social, nu stiu. Dar eu nu am adus nici un act doveditor ca as avea venit mic, doar am declarat ca sunt pe social si nu m-a verificat de vreun fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Chiar, de curiozitate, cat costa un antibiotic ? Asta al meu se cheama "Zithromax" pediatric 300 mg. Aveti idee ?

Thanks, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Si stiu ca daca esti pe social ai si dentist gratis, orice problema de urgenta ai avea. Of course ca n-o sa-ti faca dinti de portelan, dar.....te rezolva.

Concluzia e "Traiasca Quebecuuuuuuul ! "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Ai grija cu otitele,nu e de gluma,multi copii ajung la tuburi in ureche,procedeu des recomandat de medicii de aici(dupa otite repetate),probabil si din cauza ca otita este foate ``comuna`` in Canada,din cauza climei.
Dupa cate am auzit ,parca pana la 6-7 ani este mai periculos,apoi copilul nu mai e asa sensibil.
Sanatate si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Da, asa e, nu e bine ce se intampla cu otitele, dar eu cred ca asta se intampla atat din cauza climei (chiar e cald afara, vara asta a fost mai calda decat in Ro ), cat din cauza aerului conditionat, care este o prostie, din toate punctele de vedere. Eu chiar nu inteleg de ce apeleaza atat de mult la acest aer conditionat, si la medicul asta unde am fost azi era un frig de la aerul conditionat....si doar afara nu era canicula, nici macar cald. Eu stiu si de la socrul meu ca a avut probleme cardiace mari de la asta, cand le adusese la serviciu aer conditionat facea f rece in birou, iar cand a iesit in canicula din Bucuresti i s-a facut rau de tot. Cardiologul i-a spus ca niciodata nu trebuie sa existe diferente de mai mult de 3 grade C intre temperatura de afara si cea din birou. In plus, afecteaza caile respiratorii, ca sa nu mai spun ca exista si posibilitatea de contaminare mai grava, am vazut diverse cazuri la TV.

Mai cred ca in Romania otitele nu sunt descoperite intotdeauna, de ex. pe mine m-a durut urechea de "n" ori si nu am fost niciodata la doctor, iar pediatrii nu utilizeaza aparatul ala cu care te uiti in ureche, aici e ceva uzual, iar in Ro doctorul doar pipaie copilul in dosul urechii, si daca copilul nu da semne de durere....tratament pauza. Eu chiar, de curiozitate, am pipait-o pe Sofia si in spatele si in fata urechii, peste tot in jur si nu parea sa o doara nimic. Si totusi....are otita. Sper sa-i treaca cat mai repede, deja dupa tona de supa de pui si de suc de portocale, pare sa nu mai haraie asa de mult.


Numai bine, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Sunt multe inconveniente aici pe care ai sa le descoperi cu timpul,unele mai mari ca in Ro,dar altele mult mai mici.
Aer conditionat e mai peste tot,verile e cam nasol fara el,n-ai prins tu zile adevarate de sauna.
Apropo,vara asta a fost ``racoroasa``,comparativ cu altele,sa vedem ce o fi la iarna...
In ce priveste doctorul cu otita,se mai pot insela,ca nu toti sunt perfecti.

Mergi la inceput