Cu incredere, spre Canada! (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Danro

Sunt multe inconveniente aici pe care ai sa le descoperi cu timpul



Uf, m-am linistit, de cand le cautam !

Sara buna, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna,

Ira, nu stiu daca i-ai dat sau nu antibioticul, dar sfatul meu de mama de copil cu nenumarate otite: mai du-te la un doctor pentru o a doua opinie.

Sanatate


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beu spune:

Ira antibioticul care l-a primit Catalin se cheama Cefzil este o cefalosporina si costa 51.55$ (2 sticlute).Si noi l-am primit gratuit si toti copii primesc aici antibiotice gratuite,nu m-a intrebat nimeni daca lucram(sotul lucreaza)si ce venituri avem.Cum bine zicea cineva trebuie sa ai grija cu otitele, ca noi anul trecut am inceput la sfarsit de septembrie si am terminat in ianuarie.Poti sa vezi si un alt doctor daca vrei dar cred eu ca nu se prea inseala caci au aparatele acelea cu care se uita in ureche.Cata este mai bine atata ca ma tot lupt cu el sa ia antibioticul care nu ii prea place la gust.Dupa tratament neaparat sa mergi la control sa vada daca este bine vindecata urechea.Sa auzim de bine.Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ira, si Tudor (baietelul lui Carmen), a fost descoperit cu otita si i s-a dat rapid antibiotic. Era tot medie si nu a facut nici un pic de febra, doar ca parea racit si de aceea l-au dus la doctor. Eu nu cred ca s-a inselat doctorita respectiva si oricum, nu cred ca s-a grabit sa-i dea antibiotic, in general ei nu prea se grabesc deloc (citeodata nici cind poate ar fi cazul) sa prescrie antibiotic. Antibioticul acela roz pe care ti l-a dat costa parca vreo 35$ pentru 7 zile, stiu acest lucru pentru ca am avut si eu reteta si farmacista a gresit cind a facut chitanta, nu-ti spun ca mi s-a facut rau cind mi-a spus cit am de platit... dar nevoia te invata si desi nu stiam nici jumatate din franceza pe care o stiu acum, am reusit sa o intreb daca nu e gratuit, pentru ca eu asa stiam de la prieteni. A fost draguta, s-a dus si a mai verificat inca o data si, spre marea mea bucurie, da, era gratuit, a crezut ca am asigurare privata, nu guvernamentala. Asa ca, m-am invatat minte, platesc la farmacie numai cind aflu ca sigur nu e compensat. Asa mi s-a intimplat cu o crema antibiotic pentru ochi, m-am dus la o farmacie sa intreb daca e vreuna compensata si mi s-a spus ca da si apoi m-am dus la un doctor si am cerut reteta exact pentru cea compensata. Eu nu am platit niciodata pentru medicamentele Agatei date pe reteta de medic. Decit Prevnar-ul si niste creme hidratante pentru piele, recomandate de doctor pe reteta, dar care nu erau compensate. Ah, si mai cumpar Tempra sau Advil pentru febra sau sub forma de sirop de tuse, pentru ca asa cred eu ca sint mai bune decit acelasi produs de la Personelle, care este compensat. Dar cind nu am avut bani, i-am dat si Personelle si spre surprinderea mea, febra i-a scazut la fel de repede ca si in cazul primelor medicamente, iar viroza i-a trecut tot cind a vrut ea. Si mai cumpar Acet, supozitoare pe care le folosesc cind are febra mare pentru ca i s-au dat o data in spital si au avut un efect foarte, foarte rapid. S-ar putea sa fie gratuite, dar ai nevoie de reteta si eu nu ma mai duc chiar la fiecare febra la doctor, cel putin nu in primele trei zile.

Cornelia, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

E prima data cand aud de medicamente gratuite. Sunt gratuite pentru toti copii? Noi avem asigurare de sanatate provinciala obisnuita, adica n-am cerut nimic in plus. Dar n-am auzit pana acum de medicamente gratuite. Nu mi-au spus nici medicii la care am fost, nici farmacistii de la care le-am cumparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina2000 spune:

a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Vai de capul meu, de cand stau toata ziua pe Quebec si Montreal, nu mai apuc sa citesc nimic. Bine, am avut si altele, asa incat sunt scuzabila.
Se pare ca Ira are computator acasa si se pare ca s-a acomodat cu Canada. Am sa ma apuc sa scotocesc tot ce a scris, ca sa ma pun la curent.

Va pupicesc pe toate !!!

Alina si Andra - Ioana (in curand 3 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Spuneti-mi si mie, va rog, cum e cu medicamentele astea gratuite. Cine are dreptul la ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by casandra

Spuneti-mi si mie, va rog, cum e cu medicamentele astea gratuite. Cine are dreptul la ele?



Buna, Casandra, eu cred ca toti copiii au dreptul la medicamente compensate, daca are cineva alte detalii il rog sa o faca.

Eu cred ca trebuie ca atunci cand te duci la farmacie cu reteta sa intrebi, pur si simplu, daca medicamentul resp. este compensat sau nu, sau, si mai bine, sa il rogi pe medic sa iti dea numai medicamente compensate.

Numai bine la Calin si il pupam cu totii! Un we placut intregii familii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Cricor

Buna,

Ira, nu stiu daca i-ai dat sau nu antibioticul, dar sfatul meu de mama de copil cu nenumarate otite: mai du-te la un doctor pentru o a doua opinie.

Sanatate


Corina



Corina, cand tu scrisesei mesajul, eu ii dadusem deja medicamentul, dar nu-i nimic, ma voi duce la altcineva sa vad daca e bine cu urechea dupa tratament. Merci de sfat !

Mergi la inceput