Cu incredere, spre Canada! (5)

Cu incredere, spre Canada! (5) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Trimise - 18/02/2004 : 12:39:44
--------------------------------------------------------------------------------

ochinegri, la OIM e vizita medicala? irina e multumita de cum s-au purtat cu ei,dar or fi fost in alta parte?; stiam ca exista si in sibiu medic acreditat, si auzisem, in 2000 lucruri bune; chiar asa cit costa vizita medicala?

iris

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Da, sunt f multumita, mai ales ca am dat de medic canadian!

Cel de la controlul general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Numai la OIM-Medsana se fac medicalele, adica Bucuresti.
Am studiat mult problema si .... magaria e ca pe foarte multe persoane le pun sa repete radiografiile, chiar sa faca examen de sputa (care dureaza 3 luni). Va dati seama cum se intarzie tot procesul !

mama L

PS: ceva amuzant ... pe prietena mea au pus-o sa repete radiografia pt. ca "nu i s-au vazut plamanii de sani". Persoanele f. inalte repeta radiografia pt. ca "nu incap pe film". Majoritatea au "pete pe plamani" !!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

da da da, da' ce ma fac ca si nemtzo-canadienii zic ca sint pete pe plamini; eu cred ca-s speriati candienii de bolile pe care le putem cara cu noi...am mai zis poate ca am doua cunostinte care au lupat cu petele de numa; una a reusit dupa mai multe analize si radiografii sa ii faca sa cedeze nervos si sa zic hai treci! iar alta a rezolvat tipic romineste, nu mai stiu cit a costat-o...in fine, succes, fir-ar ei sa fie de nepatati; eu is fara pata ce-i drept; miine tre sa merg iar la doctorita cu cea de-a doua radiografie a sotului sa vad ce mai zice, si analizele negative de morbus-corbus....aici nu e cu sputa e cu morbus asta; uuuf, hai sa nu zic ca m-am saturat...iertati-mi logoreea pe sobiectu asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Ochinegri, daca ai posibilitatea fa analizele la alt centru autorizat din alta tara.
Cunosc 6 familii in care cel putin unul dintre ei a repetat radiografia si au facut si examenul de sputa. Pentru ei este vorba de bani, fiecare investigatie costa si nu conteaza ca pentru cel investigat sunt luni pierdute.
Daca faci la ei si sunteti mai inalti cereti sa va faca de la inceput pe filme mai mari. Chestia cu neincaputul in film e la ordinea zilei daca ai peste 1.75m.
Poate prietenii nostri sunt mai nenorocosi. La una din familii li s-a spus ca daca tot nu au cheluit banii pe interviu, au fost selectati fara inteviu, isi pot permite sa plateasca si sa astepte.
Mult noroc si o decizie corecta.

There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by ochinegri

Numai la OIM-Medsana se fac medicalele, adica Bucuresti.
Am studiat mult problema si .... magaria e ca pe foarte multe persoane le pun sa repete radiografiile, chiar sa faca examen de sputa (care dureaza 3 luni). Va dati seama cum se intarzie tot procesul !

mama L

PS: ceva amuzant ... pe prietena mea au pus-o sa repete radiografia pt. ca "nu i s-au vazut plamanii de sani". Persoanele f. inalte repeta radiografia pt. ca "nu incap pe film". Majoritatea au "pete pe plamani" !!!!!!!!!!




Uite ca eu am scapat cu bine, de fapt amandoi, porumbeii de noi

insa noi nu suntem fumatori!

Poate vorbesc cu ghinion si ma cheama acum la repetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

iris, uite ca s-a schimbat subiectul si eu n-am apucat sa-ti raspund. In cealalta parte spuneai ceva de bulbii de lalele ca ii iei cu tine: nu accepta sa ai in bagaje nimic organic: flori, pamant, etc., decat cu buletin de analiza, ceva de genul "buletin de sanatate", sa stie sigur ca nu ai adus vreun microb sau altceva in pamant sau in floarea respectiva.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Cind am emigrat noi, in 2001, am intrebat ce pot aduce iar semintele de orice fel erau interzise. Cel mai simplu intrebati si vedeti ce aveti voie si ce nu si care sunt conditiile.

There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

ma predau cu tot cu lalele; stiu stiu stiu dar....mai vedem...cum sa imi abandonez lalelele?!..glumesc mai!!!! vi le las la nemtoaice!dar mai inti sa vad eu hirtia aia cum ca sintem toti ok si nepatati! oricum m-am linistit, exista lalele la polu nord!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Dragele mele mamici canadiene,
ati putea sa-mi spuneti ce fel de lapte praf exista in Ca,
cat costa, calitate, etc.


Va multumesc f. mult.


Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

quote:
Originally posted by Ira

Dragele mele mamici canadiene,
ati putea sa-mi spuneti ce fel de lapte praf exista in Ca,
cat costa, calitate, etc.


Va multumesc f. mult.


Irina


La pret e cam la fel ca in Ro, varietati sunt mai multe. De la cele cunoscute peste tot, Nestle, Heinz, etc, la brandurile magazinelor.
Magazinele au de fapt in general brandurile lor la multe produse, ceea ce se aplica si la lapte praf, si la cereale si la borcanele si la scutece. Deci, nu-ti aduce stoc din tara ca n-are rost.

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput