Cu incredere, spre Canada! (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Nu stiu daca postez bine aici, e vorba de o noua revista romaneasc in Canada "Romanul Canadian". Este interesanta. Adresa e www.romanul.ca.
Are idei utile, informatii in privirea emigrarii si cite ceva despre viata de aci.
Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

legat de vizita medicala, am facut si eu tot la OIM, cu "temuta" dr. Mateescu, care a fost o dulce. am avut noroc, ca n-a trebuit sa repet nici o radiografie la Medsana, totul a mers struna!

a fost si o intimplare haioasa la OIM, pentru ca acolo iti dau un recipient in care sa faci pipi, pentru analize; intri cu el la toaleta (e o singura toaleta), si acolo se desfasoara "procesul" de umplere a recipientului. problema, la mine, a fost ca - stiind ca stau altii la usa toaletei in care ma aflam, la maxim 2 metri de mine, m-am inhibat! cu greu am stors citeva picaturi! si am iesit pe hol, i-am spus lui tanti asistenta ca mie mi-e greu sa fac asa, fara "preludiu", de a apucat-o si pe ea risul a zis ca aia citiva stropi sunt ok scuzati ca am intrat in asa detalii, dar eu ma amuz de cite ori imi aduc aminte cum incercam sa ma autosugestionez ca-s singura acasa, in propria-mi toaleta, ca vocile de barbat de pe hol sunt de la radio...

de purtat, toata lumea a fost foarte nice cu mine, eu fiind si tare timida, singurica, speriata (stii cum e, ca la doctor incepi sa iti pui tot felul de intrebari "daca imi gasesc astia ceva de care habar n-aveam? daca imi face vreo figura cineva, doar de-al naibii? daca si aici e pe shpaga?"). dar a fost totul super, si uite ca acum am viza, ramine sa mai stam putin aici in State (sotul meu are, oricum, un contract de munca temporar aici), pina se mai imblinzeste iarna canadiana, brrrrr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Am o rugaminte pentru cele care sunteti in Canada, hai sa incercam sa punem fiecare o scrisoare la clinicile de copii din localitatea si zone unde locuim pentru a-l ajuta pe Cristi. Eu o sa trimit in Hamilton, Kitchener-Waterloo.
Diagnosticul este:
1.TRANSPOSITION OF THE GREAT ARTERIES
2.SINGLE VENTRICLE OF UNDETERMINED TYPE


Inferior vena cava flowing into the right atrium, atrioventricular valves in the same plane opening into a ventricular cavity with the aspect of a severely dilated left ventricle.
Posteriorly and inferiorly there is a very narrowed ventricular cavity which communicates with the large ventricular cavity through a high interventricular septal defect in the membranous part. Interatrial septal defect ostium primum, great vessels parallely disposed, arising from the large ventricular cavity, without stenotic aspect.


Cu cit incercam in mai multe locuri cu atit cresc sansele.
Va propun sa va ginditi macar o clipa ca ar putea fi copilul tau sau copilul fratelui sau al sorei, sau copilul prietenilor...
Aici sunt mai multe date despre baietel si ce s-a facut.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21413
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21474



There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Doamne, ii urez sanatate micutului Cristi,
nu stiu, insa, cum sa il ajut de aici......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Ba da, am vazut acum un subiect cu donatii pt. Cristi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

In legatura cu Cristi. Eu am vorbit cu Sick Kids Hospital care au si fonduri umanitare. Mi-au raspuns ca ar vrea sa incerce. Vedeti raspunsul meu pe Diagnostic...
Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Pentru cei ce emigreaza in Canada, Toronto:

Am vazut un anunt intr-o revista romaneasca din Toronto si m-am gindit sa postez aici poate cineva va beneficia…

Ofer locuinta gratuity 2 luni in Toronto pentru noi veniti; free airport pick-up (pending availability); 2 luni gratuity dupa care puteti plati chiria la mine sau sa mergeti altundeva.
Keele& Sheppard, 5 min pe jos pina la autobus, 15 min cu autobuzul pina la metrou (8 min cu masina); cartier Italian, zona linistita; masina de spalat, internet prin cablu, digital TV, parc in spatele casei.
Scrisori de referinta si security deposit required.
Oferta facuta in memoria parintilor mei.
Andrei
e-mail: Andrei@ieee.org

Am scris cuvint cu cuvint ce scria in revista, mi s-a parut frumos din partea lui sa ajute in felul acesta noi veniti pe care nici macar nu ii cunoaste, fara nimic in return…
Daca vreti, contactati-l si cereti-I mai multe informatii.

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Pentru cei ce vor sa emigreze in Canada, un forum foarte interesant si util, unde gasesti foarte multe informatii e www.quebec.ro. Noi suntem in stadiul procesului de emigrare in care asteptam sa ne vina viza, avem rezervari pentru biletele de avion in data de 5 mai. Tineti-ne pumnii, mai ales ca plecam cu un bb care o sa aiba 6 luni.

Carmen si bb Matei Gabriel

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Felicitari, Carmen77, o sa-ti tinem pumnii,
tu la ce companie ai facut rezervarea?

Si prin ce agentie?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

felicitari carmen, spor la treaba si drum bun! si muuuult noroc!


Mergi la inceput