In Canada (si US) - scoala publica sau privata?

In Canada (si US) - scoala publica sau privata? | Autor: Daiopri

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Am un copil de 4 ani jumate, si daca pana acum am crezut ca este greu sa gasesti daycare, acum am inceput sa ma stresez in legatura cu scoala:)
Am tot intrebat in stanga si dreapta cum e mai bine, public sau privat. Din cate am citit cele private sunt majoritatea crestine/catolice/penticostale, care cer sa fii (marea majoritate) membru al bisericii respective.
Acuma noi suntem de religie ortodoxa, si nu ca am ceva impotriva altor religii, dar ne este greu (mai ales sotului) sa ne apucam acum sa ne inscriem la biserica respectiva.
Rugamintea mea este daca aveti putin timp, sa imi spuneti si mie parerile voastre referitoare la scoli publice si private, in masura experientei voastre sau din cele auzite de la prieteni.
Nu pun la socoteala costul celor private, caci e clar ca in primul rand trebuie sa iti permiti, sau sa faci un efort pentru asta, ci cat e de "rau" in cele publice sau avantajele majore ale privatelor.
Eu personal abia asteptam sa scap de cheltuiala cu gradinita si nu imi surade in mod deosebit sa platesc si mai mult pe luna pt scoala, dar ce nu fac parintii pt odorul lor daca e necesar :))) Ca sa aveti o idee, noi platim aici 600/luna pt daycare:)
Stiu ca in celelalte provincii e ceva mai ieftin, dar cum spuneam vreau sa imi fac o parere, ca nu ma pot concentra pe altceva, de zici ca maine merge la scoala:)))
Va multumesc anticipat.

Numai bine tuturor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Daiopri,

Pt. Canada, la nivelul elementar, eu votez absolut pt. scoala publica ... in primul rand pt. eu ca predau in acest sistem . Sincer, nu cred sa existe statistici in lume care sa ateste ca absolventii din scolile private sint mai bine pregatiti decat cei din scolile publice, asadar un copil care vrea sa invete va reusi la fel de bine in ambele sisteme. Probleme de disciplina vor exista in ambele scoli, cu preponderenta problema drogurilor in scolile private, stand mai bine la capitolul financiar .

Secundo, pot sa-ti spun cu certitudine ca profesorii din scolile publice in Ontario sint mai bine cernuti la nivelul interviewurilor/ certificarilor obtinute, (este o concurenta acerba pe post), decat cei din scolile private, carora uneori le pot lipsi degree-ul Bachelor of Education, care e absolut obligatoriu in sistemul public.

Fireste, daca iti permiti o scoala privata pt. copil si vrei sa investesti de la 5 ani in directia aceasta, nu vad nimic rau in asta, dar calculele trebuie facute pe o perioada mai lunga de vreo 12 + 4-5 ani de universitate. De aceea, exista si fondurile de educatie la care poti contribui de cand se naste copilul pana la 18 ani. Oricum, ca sa nu-ti faci griji si in cadrul scolii publice gratuite, vei avea destule de platit, cum ar fi before/after-school programs si alte cheltuieli gen trips, scholastic orders, pizza day, sponsorships, extra-curricular activities gen soccer, baseball, swimming, skating si muuuuulte altele care nici macar nu-mi vin in minte pe moment.

Cred ca ceea ce ar inclina in defavoarea scolilor publice este nemultumirea anumitor parinti vis-a-vis de cantitatea temelor / nivelul de lucru fata de sistemul din RO, care aparent e diferit de cel de aici. Sa nu uitam ca generatia noastra era obisnuita sa rezolve seturi de culegeri de probleme, ceea ce nu se va intampla prea des aici. Partea buna e ca acea problema de matematica aici va fi analizata in mai multe moduri decat cel abstract gen 9x7 = 63. Dar cred ca pana la urma orice parinte care vrea sa lucreze in plus cu copilul acasa nu poate decat sa-i faca un imens serviciu acestuia din urma pe termen lung, fireste cu un mare sacrificiu de rabdare/nervi/timp, etc.

Ce apreciez eu la scolile de aici, fiind de formatie umanista, sint asa zisele journals (jurnale). Elevul trebuie sa citeasca o carticica, sau un capitol si i se cere sa reflecteze si sa-si astearna propriile idei pe hartie...mi se pare mult mai de valoare decat memorarea asa-ziselor comentarii ca papagalul de pe vremea noastra.

Multa bafta in orice decizie ai lua! Daca esti o persoana inclinata spre muzica, matematica sau lingvistica, poate preferi sa orientezi copilul spre o scoala care ofera un asemenea program. Sint convinsa insa ca orice copil va progresa inzecit, daca si parintii isi aduc aportul in sensul unei educatii sanatoase.

PS: 600/luna nu e mult deloc pt. daycare, 3-4 ore la before/after school in cadrul scolii publice costa vreo 850/luna .

Cristina



noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Daiopri eu sint de acord cu ce-a zis Kristin.

Eu am optat pentru scoala publica insa am ales o zona cu scoli publice foarte bune.
Cind am cautat casa scolile au fost primul criteriu de cautare.
Vezi ca gasesti clasamente pe internet cu situatia scolilor.
Nu stiu in Vancouver dar in Toronto pretul caselor este dat de primul rind de zona/scoli.

Eu acuma platest 800 numai before/after school deci 650 si mie mi se pare chiar foarte bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Votez scoala publica exact din aceleasi motive pe care le-a scris Cristina.


Am avut contact cu sute de copii de aici, scoli publice/private si va pot spune sincer ca nu exista nici o diferente la nivel intelectual, cunostinte, dexteritate sau educatie facend asa, un sondaj la nivelul celor 2 tipuri de scoli. Contact insemnand ca am vorbit, am analizat un pic comportamentul intr-o ora de fiecare, am observat cunostintele lor, pasiunile, etc. In schimb am observat o diferente enorme intre copiii de care parintii se ocupa (bine, acuma depinde si de parinti, materialul lor genetic, etc) si copii care sunt lasati de izbeliste, fie ei in scoli publice sau private. Copii care fac temele cu parintii, copii care sunt urmariti in permanenta si li se supravegheaza orice miscare scolara sau educationala - sunt mult mai dezvoltati, autonomi, inteligenti si fericiti. Si viceversa.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Uite si o parere din US. Tot scoala publica. Cum nu sint toate egale, am cumparat si noi casa in functie de scoala.
Am luat in considerare si scolile private. Cele mai bune, care sint intr-adevar peste cele publice costa aici cam 14000 si peste (pe an).
Din impozitul anual eu platesc oricum o anumita suma pentru educatia din scolile publice.
Deci dupa ce le-am intors pe toate fetele am ales sa cumparam casa intr-o zona cu scoli publice foarte bune. Copilul cel mare e in al doilea an de scoala si sintem foarte multumiti.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Pana la liceu: scoala publica buna, chiar daca te costa casa sau chiria in zona respectiva mai mult.
De la liceu: scoala privata buna sau scoala publica buna. In aceasta ordine a preferintelor. DAR... decat o scoala privata de duzina, mai bine un liceu public de varf!

Vad ca tu vorbesti de scoli religioase... nu pot sa ma raportez la ceea ce spui, aici scolile private de renume nu prea au nimic cu religia (cu cateva exceptii).

Desigur, depinde unde in Canada esti, fiecare provincie are ministerul si curicula lui. Uita-te si la frasier intitute la clasamente.

Khristin, imi permit sa corectez un pic, in scolile private de renume, majoritatea profesorilor au, daca nu PhD, atunci un master pe specialitatea lor. Aici ma refer la UCC, UTS, St Andrews, Havergal, Branksome Hall, Crescent, etc, nu la scoala "no name" cu cateva mii $/an (astea sunt toate aici in TO. Dar, absolut, eu nu as cheltui nici un $ pe scoala privata elementara. Noi am mers la scoala cotata #1 si as face la fel de 100 de ori. Dar asta sunt eu.

Succes in decizie!

P.S. Ira, uite, eu am cunoscut copii de liceu de la scoli private. Le dau clasa majoritatii celor de la public. Desigur, familia conteaza, dar daca nu te ajuta si mediul...


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Uitai doar sa spun ca daca as fi parlit ceva franceza, as fi facut ceva diferit: as fi optat pt "french immersion" publica #1.

Asta ca sa fiu cat se poate de sincera!


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

mQQm la ce scoala ai mers?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Mqqm, stiu ca ai dreptate in On, si e f posibil ca in scolile secondaire sau in cegep-uri aici sa fie aceeasi situatie.

Aicea insa in scolile private mai ales primare poate preda oricine are un bacc din alta tara. Chiar daca nu a facut studii in Canada, cunosc multi romani care predau fara nici un fel de studiu aici in Ca, si nu numai romani, si de toate natiile. Pe ei (cei care detin actiuni in scolile private) ii intereseaza in primul rand banul, asa ca ii platesc mult mai prost (ex. un prof in scoala de stat pleaca de la 30K pe an si apoi creste procentual, pana la 60-70K + vacante si beneficii, pe cand unul privat incepe pe la 15K anual si nu mai creste aproape deloc, asigurari ioc, vacante neplatite. Si atunci cine sa vrea sa se duca sa predea in scoli private ?... dupa 4 ani de bacc in Canada si stress de la atata invatat si mii de $ investiti in studii cine ar vrea sa aiba un asemenea salariu ? Poate in Ontario e diferit, eu aici m-am interesat in vreo 5-6 scoli private de salariu si am mai si auzit de la altii. Poate or fi existand scoli private care fac exceptii si care se respecta si platesc onorabil si atunci e bataie de profi buni pe ele. Nu stiu, dar eu n-am intalnit, am vazut in schimb cum se lupta toti pt. un post la stat.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ira, ptr scolile private de la secundar ai informatii?


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Ica, nu stiu, eu am depus CV numai la primaire ca facusem studii acolo, si cand am vazut salariul m-am dus vazand cu ochii. Platit mai prost ca la o gradinita.

La secondaire cred ca e bine nu neaparat pt cunostinte, ci pt. disciplina, ca au uniforme, sunt f stricti cu disciplina, tigari, droguri, vocabular si comportament in scoala. De materii nu cred ca fac nimic in plus fata de o scoala publica.

Dar eu nu stiu de toate scolile, am verificat doar cateva si in rest am auzit de la cunostinte - vorbesc de cele private primaire. Poate ca or fi existand si scoli private unde profesorii sunt platiti 60K pe an, nu stiu.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput