Sezatoarea canadiana (71)

Sezatoarea canadiana (71) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ira pe mine sa stii ca nu ma mira. Pentru ca unora, asa cum spunea si Ana, le este greu sa renunte la masini noi, case mari, mancare la restaurant in fiecare zi... etc. Si normal ca atunci cand ar trebui sa dea din buzunar $5000 li se pare mult. Suuces la gasit formula ideala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Ana Stroe de ex.noi am inceput mult mai devreme adunari+scaderi +10, eu l-am invatat direct sa se imprumute la dizaine, numai ca in clasa i-a invatat ulterior sa-si picteze foile cu puncte punctulete, sa vada in desen scaderea, si copilul binenteles ca mi-a reclamat ca M-me Genevieve i-a invatat altfel...si cum eu tre"sa zic ca m-me are intotdeauna dreptate, mi-a fost foarte greu sa-i explic ca e acelasi lucru, dar mult mai scurt si repede (oricum e in avans la matematica bine-trebuie s-o las mai moale)...asta dupa ce nu-mi ajungea ca ma corecteaza la pronuntie



Hihi, si pe mine ma corecteaza la pronuntie de la gradi, e f droll.

Tu stii cum am invatat-o eu pe-a mea ? Cu degetele, acum orice operatie de scadere, inmultire, impartire, pana in 10-20 nu mai are secrete pt. ea ca face apel la concret, chiar si cand face in cap tot cu degetele socoteste.

Mie asta mi-a zis un mare prof, ca orice matematician calculeaza in mintea lui cu degetele, si de atunci m-am linistit. Nu-ti mai spun ca in we asta Sofia a tinut sa-mi arate cum stie ea sa numere in romana si in franceza pana la 100 si m-a pus dracu' sa-i explic ca daca stie pana la 100, daca urmeaza principiul e logic sa stie pana la 1000, si a trebuit sa stau 20 minute langa ea, de era sa capiez, ca s-o sustin moral si sa-i arat apreciere ca stie ea sa numere pana la 1000 in romana si franceza.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Ok, deci am sunat si m-am interesat, scoala este cu imersie anglais 100% (ce-o fi insemnand asta nu stiu), costa 6000 pe an (se platesc 10 versement a cate 600$), service de garde este 630$ pe an, mancarea calda e 5$ pe zi, si ca si cheltuieli aditionale sunt : uniforma, cartile, rechizitele. Am luat un rendez-vous sa mergem sa vizitam, am inteles ca toti profesorii is cu studiile facute aici, in Canada, si au permis de predare. Culmea e ca exista si un examen de admitere, deci nu numai banii is poarta de deschidere catre scoala, ca sa nu mai spun ca copiii care au facut deja prematernelle-ul au prioritate - mi-a zis tipa la telefon.

site-ul :http://terrebonne.visionschools.com/PresentationTerrebonne.aspx

Voi ce spuneti, e scump comparativ cu alte scoli ?

O sa merg sa vizitez si scoala publica de langa noi, sa ma interesez de preturi la autobuz scolar, mancare calda si service de garde. Dupa aceea vom aduna impresiile si vom lua decizia.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Buna fetelor,
Ira, am o intrebare pentru tine: as vrea sa il dau pe andrei la pian, dar nu pentru ca ar avea ceva ureche muzicala sau ca am eu un pitic pe creier. Nu, el are probleme cu musculatura fina la maini, drept consecinta are un scris oribil, si pianul ar fi ca un mod placut de a face exercitii pentru intarirea musculaturii fine.
Eu am notiuni de muzica, si pana sa platesc un profesor, as lucra eu acasa cu el. (mai e o problema ca nu avem decat o masina, si aia e la Victor dupa amiaza. Plus we e super ocupat cu lectiile de calarie, socializare, mancare si toate cele stiti si voi)
Ce imi recomanzi? ce partiturra de pian sa ma duc sa cumpar si sa aplic pe plod?
Unde mai pui ca ei fac instrument la scoala, si pentru ca el are problema asta l-au retras din orchestra, ar fi cantat la clarinet, dar ma ingrijoreaza ca ramane fara notiuni de muzica.

Ce ma indrumi sa fac?

Doamne'ajuta!

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Maru, incearca Alfred : http://www.sheetmusicplus.com/a/item.html?id=69435&item=3659558

http://www.sheetmusicplus.com/a/item.html?id=69435&item=3659609

si toate metodele : http://www.free-scores.com/boutique/boutique-divers.php?CATEGORIE=70&style=1&ls=fr

Exista chiar si site-uri de partituri gratis, eu imi imprim non stop de pe net fel de fel de partituri, cred ca sunt si metode.

Eu cred ca e important ca copilul tau sa aiba un prof de muzica nu pentru ca tu nu ai fi in masura sa-i predai sau pentru ca nu ai avea cunostintele necesare, insa e bine ca el sa aiba contact cu cat mai multe persoane diferite si sa socializeze cat mai mult. Este imposibil sa nu gasesti un prof de pian prin apropiere.

Sincer iti spun ca desi is profa, am terminat pedagogie in muzica, am studiat enseignement au primaire la U de M, am facut la module pedagogice pana peste cap si am simt didactic - zic eu - destul de dezvoltat - asa de tare imi vine sa ma urc pe pereti cateodata cu Sofia cand ii predau de nu-ti pot descrie! Realizez zilnic cat e de important ca ea sa aiba un profesor diferit fata de parintii ei, numai pt. faptul ca e diferit si deja e ceva in plus, ca sa nu mai pun la socoteala ca exista mari sanse ca proful sa aiba cunostinte mai mari sau mai multe decat ale mele, sau ca el sa aiba o metoda care s-o atraga mai mult pe ea.

Bafta cu pianulk!

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

draga Ira, inainte de a veni aici am fost invatatoare (cu tote gradele date, formator, responsabil de comitii si comitete) 17 ani in tara si totusi copilul meu se cearta cu mine cand e vorba de lucruri elementare la teme. In tara aveam un afis: Nu uita: mama ta e invatatoare de ...atatia ani!
Noi stam in Kitchener, mijloace de transport in comun: autobuzul si punct. si poate in directia unde vrei sa mergi nu exista si tre sa mergi in autogara, sa zic asa, transportation centre, ca sa iei un autobuz spre cel loc.
Da, ai mare dreptate cand spui ca andrei are nevoie de socializare, stim asta, incercam sa facem tot ce putem, merge la calarie, merge la inot, tot in speranta de a lua contact cu alti copii, de a-si face prieteni.
Multam de idei! Vom incerca din primavara sa facem ceva si cu prof de pian.


Doamne'ajuta!

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Irina,

odrasla am s-o pozez la pian la primul concert (il semble que mai avem ceva de asteptat :));
de haloween m-am pregatit sufleteste cind s-a intors de la scoala, dar domnul era prea murdar (pe costumul de fantoma alba devenita gri spre negru) si eu prea cu timpul in pionieze....iar la colindat n-am fost, sincer, nu prea imi vine sa sun pe la usi, nici macar de dragul plodului:))...i-am cumparat o cutie de bomboane cu crema sa compensez, si acum negociaza zilnic cit e portia.....


http://www.floriinro.ro/


Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Stiu ca tot eu am mai abordat acest subiect si n-as vrea sa creez alte polemici, dar cine are rabdare sa citeasca acest articol in franceza (despre nivelul francezei din scolile quebecoaze), va intelege de ce eu am optat pentru o scoala franceza si nu quebecoaza (fara ca asta sa fie solutia miracol evident, si la scoala lui Antonia sint destule alte lucruri care ma deranjeaza). Stiu ca nu este sfirsitul lumii, dar mi se pare inacceptabil ca nici macar profesorii nu au nivelul cerut in ceea ce priveste limba. Pe urma te intrebi oare care este nivelul din punct de vedere academic? Este o intrebare retorica...

http://www.cyberpresse.ca/article/20071106/CPACTUALITES/71105259/6488/CPACTUALITES si

http://www.cyberpresse.ca/article/20071106/CPACTUALITES/71102111/7044/CPACTUALITES

Din pacate problema nivelului scolii in general a inceput sa se puna in mai toate tarile occidentale...inclusiv in Franta...Nu doar in Romania.

Ira,

Cum au mai spus si alte mamici, nu este nici o solutie perfecta, nici o scoala perfecta. Este important ca tu sa iti definesti prioritatile legate de viitorul lui Sophie si deciziile le vei face in functie de aceste prioritati: sa invete mai multe limbi, sau sa faca matematica la un nivel mai ridicat, sau sa faca muzica, sau sa fie intr-un mediu disciplinat, etc. Fiecare scoala, publica sau privata are specificul ei si cele mai bune informatii le-ai putea obtine tot de la parinti.

Legat de cost, noi platim in jur de 5000 $ pe an plus diversele iesiri, rechizite. Ea nu merge nici la cantina nici la service de garde si nu au nici uniforma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Ia uitati-va aici \;

http://tvcopii.ro/

eu m-am uitat si mi se pare interesant pt puiuti .

Tare frumosi costumatii de Hallowen, poate gasesc si eu timp sa pun niste foto cu ai mei, candva...

Va invidiez pe mamicile care stati in partea franceza pt faptul ca scolile sunt atat de ieftine ( cele particulare ma refer), aici costa 10-15 mii pe an, suma care e cat un mortagage, deci cam inaccesibila...asa ca stam cu scoala catlica, activitati extrascolare si lucru suplimentar acasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ira, eu sint pentru scoala privata daca mi-as permite in sensul ca as face orice cred eu ca e mai bine si mai bun pentru copiii mei. Numai si faptul ca as oferi copiilor un mediu un pic mai altfel decit cel din scolile publice ar fi suficient ca sa-mi ia gindul de la banii dati pe o scoala privata. Pe de o parte, pe de alta parte am citeva exemple bune care demonstreaza ca si alte solutii pot fi viabile si cu un cost mai mic. Cunosc adulti de virsta mea din tara care au avut tot timpul tot ce-au vrut acasa, inclusiv pe linie scolara. In generala aveau meditatori la toate materiile principale si asa au mers pina in facultate. Si, cu toate acestea, unii dintre ei nu au terminat facultatea din motive obiective sau subiective, cu altii corespondez si cu profesori platiti la limba romana (de exemplu), stau destul de rau cu gramatica si cu exprimarea (bineinteles ca au alte calitati pe alte planuri, dar am dat exemplu limba romana pentru ca fusese dat mai sus de Oana cel cu limba franceza). Si stiu si doi copii pregatiti aici in scoli private, la care nu se prea se vede acest lucru, sincer - si sa stii ca o spun doar ca o constatare, nu am fe gind sa critic pe nimeni. Si inca un exemplu bun as fi eu (desteapta si modesta!) si multi altii ca mine. Am invatat in una din cele mai proaste scoli din Vaslui, un orasel mic si uitat din fundul Moldovei si nu am avut meditator nici macar o singura ora la nimic. Este adevarat ca nu am ajuns eu chiar prea departe, dar asta si pentru ca tot timpul mi-a placut sa fac ce vreau si nu ce trebuie si daca am avut chef am tras, daca nu am lasat sa vina sau sa curga si am ales ce mi-a convenit. Nu stiu limbi straine si pentru asta imi pare rau si poate ca mi-ar fi prins bine un pic de ajutor la matematica, dar in rest, la restul materiilor am mers destul de bine numai cu munca mea de acasa si de la scoala, ai mei habar nu au avut niciodata de temele mele. Iar la limba si literatura romana, una din marile dureri ale scolilor quebecoase de stat (sper eu ca la particulare situatia sa fie diferita la toate, nu numai la una sau doua) chiar am excelat in scoala si ca adult scriu cit se poate de corect, chiar daca nu am avut nici un fel de alt ajutor decit munca mea proprie si personala. Am ajuns de doua ori si la olimpiadele nationale... Si nu sint singura, nu sint un caz izolat, stiu adulti de virsta mea care au fost la fel de buni la scoala si nu au fost nici la particulare, nici nu au avut meditatori. Intr-un fel ii inteleg pe copiii sau adultii de aici, dar in alte zece feluri nu. Mi se pare normal sa iau eu 6 sau 7 din 10 la partea de limba la o lucrare, dar nu mi se pare sa ia si unul nativ tot cit mine sau chiar mult mai putin. In concluzie, eu tot ramin la parerea mea, invechita si depasita poate (chiar daca nu veti fi toate de acord cu mine, e si normal sa fie asa), ca - daca vrei se inveti - se poate invata si la publica si la privata si nu e obligatoriu ca cei din al doilea sistem sa aiba rezultate mai bune decit cei din primul sistem si nici invers, bineinteles. Ramine problema mediului si a educatiei, unde solutia cu scolile private (sau macar a unor scoli din cartiere mai rasarite), in zilele noastre, peste tot probabil in lume, mi se pare mai buna decit cea cu scolile publice din orice cartier ales la intimplare.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">36+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA - AMR 22 de zile!

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia.... nu problema.

Mergi la inceput