Cu incredere, spre Canada! (6)

Cu incredere, spre Canada! (6) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Poftiti....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris spune:

drage canadeze, desi "mi-am jurat in barba" sa nu ma mai gindesc la canada pina nu ma vad cu aprobarea ambasadei in cutia postala, uite ca imi umbla mintea; de fapt am discutat cu o cunostinta despre voluntariat si avantajele lui; si am ramas putin ( mai mult) mirata ca ea se referea la voluntariat in actiuni de caritate; ea asa intelesese, iar eu credeam ca e vorba de voluntariat in locuri de munca asemanatoare cit de cit sau compatibile cu ceea ce ar fi locul de munca pt care esti calificat; ne-am contrazis, eu am lasat-o balta, gindindu-ma ca am pe cine sa intreb....ta, ta , pe voi deci: lamuriti-ma cum e cu munca voluntara, unde , cum, de ce , cit, samd ce mai stiti voi depre asta si poate ceva exemple...

noi inca nu stim siguri ce facem cu canadaua, n-am primit inca nici un semn, doctorita germana ne-a spus insa ca dureaza 5-6 saptamini pina ofiterul medical din viena isi va da cu parerea despre noi si apoi vom afla ce si cum...deci am sa albesc cu totul...intre timp m-am inscris la un curs de engleza unde am cunoscut niste nemti draguti iar avanseaza cu engleza cu mare placere...sintem de groaza, ridem de canadieni cum nu stiu ei sa pronunte "butter"-u' cum trebuie, ca nemtii...si pe "9"- hi hi , auzi, nine....nu neun...

mai am o gramada de intrebari, mi-am propus sa le scriu si sa dau iama peste voi peste citvea saptamini daca va fi cazul...

multumim mult de ajutor

tschuess


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna,

Iti spun ce stiu eu despre voluntariat.Voluntariatul se face intr-o gramada de locuri:la actiuni caritabile, la case de batrani, la gradinite, biblioteca, spitale, scoli teoretic aproape oriunde. Asta e voluntariatul sa zic asa social, pe care oamenii il fac din diverse motive: ca o rasplata catre societate, ca se plictisesc acasa si vor sa cunoasca lume, sa schimbe o vorba cu vorbitori de limba engleza, ca au avut o boala grava si o anumita societate caritabila i-a ajutat, ca au copii la gradinita/scoala repectiva si mamele casnice vor sa ajute, elevi de liceau care au nevoie de un anumit nr. de ore de volunatiat ca sa dea bine la dosarul de admitere la universitate, etc. Exista apoi voluntariatul in domeniul tau de activitate, facut cu scopul precis de a acumula des pomenita experienta canadiana pentru oameni veniti din alte tari cu experienta intr-un anumit domeniu. Asta se numeste de cele mai multe ori co-op, si muncesti o perioada determinata, de obicei 3 luni (asta depinde daca esti intr-un program sau ti-ai gasit tu singur acel loc), pentru o firma, in domeniul tau de activitate. La sfasitul perioadei poti sa fii angajat de acea firma sau nu, dar iti treci acea perioada pe resume ca loc de munca, poti sa iei referinte si cunosti oameni care lucreaza in acelasi domeniu cu tine.
Mai exista voluntariatul pe care il fac studentii (prin studenti inteleg orice persoana care face scoala) si care au cateva luni pe ani in care lucreaza in domeniul pentru care se pregatesc si sunt intercalate in programul de scoala.
Oricum, indiferent de voluntariatul pe care il faci, e bine sa-l pui pe resume ca da bine si le arata lor (cei care il citesc) ce persoana cu simt civic dezvoltat esti.


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Canadiencelor, ia uitati ce am citit in MacLeans. Ce paprere aveti de asta?

http://www.macleans.ca/topstories/canada/article.jsp?content=20040322_77659_77659

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Cred ca fraza cheie in acel articol este: "And more so for people such as myself, a Pakistani-Canadian saddled with the added weight of my ethnic heritage."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Cricor

Cred ca fraza cheie in acel articol este: "And more so for people such as myself, a Pakistani-Canadian saddled with the added weight of my ethnic heritage."



...could be Cricor

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

ange draga " aud " tot.Nu am insa timp deloc sa raspund,dar daca vrei ceva in mod special doar ma "strigi" si apar.
Am inceput la greu orele suplimentare la servici(urasc perioada de impozite) si lucrez si simbata.

Sa stii ca ai mai avut urari si la sectiunea speciala,dar nu cred ca mai sunt pe prima pagina.

Noutati: saptamina viitoare imi vine ultima familie de prieteni pe care o mai cazez la mine,si in iunie sunt nasa.

In rest numai bine la toata lumea.




Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Hello, Irina, ce mai faci?
Nu mai avem noutati despre tine!...
Mai scrie-ne si noua una-alta, pe mine ma intereseaza f. mult, luna urmatoare incepem si noi tot procesul...

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna seara, Simina, si tuturor,
noutati acum nu prea am, suntem in asteptarea vizelor,
am facut si rezervarile pt. avion, pe 10 sau pe 21, parca, iunie,
nu stiu, le-a facut Sibi si nu tin minte exact data.

Suntem f bine cu totii,
astazi Sofia a spus prima data caca si a aratat spre Pampers,
cam atat de la Buzau,
cu drag,
Irina si monstrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Am uitat sa intreb, Ange, eu sunt "inimoasa" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Dana Podeanu,pupici si mercic.Felicitari pt. nasit.Cam greu pe aici sa-ti faci fini.Sunteti norocosi.Si noi avem 2 fini(2 familii) cununate de noi dar la Buzau.Aici mai greu sa-ti faci neamuri insa nu se stie niciodata.Dupa ce trece nebunia cu impozitele poate ne auzim.Si eu am inceput de vre-o luna munca si-mi putin mai greu sa tin pasul cu fetele de aici.Insa, ma straduiesc.

Dana mamica lui Joshua,in seara asta la Costco am vazut faimosii chilotei pt. piscina.Cred ca am trecut de 100 de ori pe langa ei dar niciodata nu mi-au atras atentia...Nu-ti imagina ca l-am tinut pe Robert in jacuzi mai mult de 5 min.Nu!Am creat doar impresia ca a facut baiatul jacuzi.A fost doar pt. poza

iris,am murit de ras cu faza "mi-am jurat in barba".Zau ca e prima oara cand aud asta.Coooooooool!!!!

Montrealezele,cu ce companii zburati catre Romanica si de la ce agentii cumparati biletele?

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput