Cu incredere, spre Canada! (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumy spune:

Ange noi de cite ori am facut naveta Ca-Ro am luat bilete de la o agentie de prin centru. Nu mai stiu numele agentiei dar stiu persoana de contact si adresa.

Nadejda Pascal
4060 rue Ste-Catherine O.
510, Westmount, Montreal
H3Z 2Z3

tel: (514) 938 4442
fax: (514) 938 1880



http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov

Lumy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Hop si eu! Fara legatura cu ce discutati...
Lumy ai primit PM meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Dragi cetateni(e)
ma puteti ajuta? marti am testul pt. obtinerea
cetateniei si as vrea sa va intreb cate ceva pe cele/
cei care au trecut prin asta:
- cat timp dureaza testul? ca sa stiu cat timp imi las
fetita cu un babysitter
- raspunsul bun il alegi dintr-o serie de 4 sau trebuie sa
formulezi raspunsul corect? testandu-se astfel si engleza scrisa
- cate intrebari sunt?
- e obligatoriu sa raspunzi corect la toate,
sau mai poti gresi vre-una, doua?


sa presupunem ca iau testul, ce urmeaza? dupa cat timp se depune
juramantul?
Ma multumesc cu orice informatie pe care mi-o puteti da.
Am uitat sa precizez ca locuiesc in ON.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Eu vreau sa te felicit anticipat, Nasuc, pentru cetatenie!


Nelia, ai primit pozele cu noi?
Ce ai mai facut cu ziarul si articolul pt. Cristi?
Mi-a placut f mult ce ati scris si tu si Try si Mimitete la sub. cu emigrarea.


Sofia mea face numai pozne, vreo 300 pe zi!

, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Darga nasuc, testul este grila, dureaza jumatate de ora si e penibil de usor. Nu-mi mai aduc aminte exact cate intrebari sunt(vreo 20 si ceva) dar stiu ca eu am terminat in mai putin de 10 minute testul.
Ai trei seturi de intrebari din care la un set ai doua pe care obligatoriu trebuie sa le raspunzi corect, la altul ai 3 din care cel putin doua trebuie sa fie corecte iar la al treilea set sunt celelalte intrebari din care trebuie sa ai iarsi nu stiu cate corecte.
Invitatia pt a veni la juramant o vei primi, spun ei, intre 2 si 4 luni, insa la mine a durat mai putin.
Aaa, ca aminteai de babysitter, programeaza-ti totusi ca vei lipsi o ora pt ca tine mult pana va baga pe toti in sala si va instruieste.

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, am vazut pozele, sinteti frumusei toti trei, mai ales pitica, dar nu am avut timp sa raspund pina acum. Articolul despre Cristi a aparut luni, in ziarul „Actualitatea canadiana“, montrealezele probabil ca l-au vazut deja, am pus pina la urma poza cu Adelina si cu Cristi in brate, era cea mai buna dintre toate. De fapt, ar fi trebuit sa apara, ziarul a fost tiparit, dar nu stiu daca l-au si difuzat. Tipografia a dat drumul la tiraj fara sa verifice daca pe film a iesit ce am trimis eu si au fugit niste titluri din cauza unui font incompatibil, lucru pentru care editorul a zis ca refuza tirajul, sa-i faca unul bun... si nu stiu ce s-a mai intimplat. Iti trimit si tie, daca vrei, poza cu articolul, dar nu stiu daca am adresa ta, parca mi-ai scris si pe email, voi cauta.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:


Adela multumesc mult de tot!
Voiam sa te mai intreb: iti spune pe loc daca ai luat
testul sau ... mai dureaza si asta.
Spui ca inca 2-4 luni pana la depunerea juramantului,
asta inseamna ca pana ajung la pasaport, impletesc
cosita alba :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Nasuc,in primul rind ca,cartile de cetatenie sunt deja facute,inainte de a stii rezultatul la test.(de unde am tras eu concluzia ca ia tot poporul)
Poti avea ceremonia imediat,sau la o saptamina (cum a avut prietena mea)Noi am avut parte de o ceremonie speciala ,la o saptamna dupa,la Mozaic multicultural,ca era ultimul an in care se desfasura in Montreal.
Cum bine a spus Adela,e penibil de usor.Si cu toate astea am vazut o afgana cum isi scrisese in palma populatia Canadei 32,000,000 locuitori.Iti imaginezi asa ceva?

Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Vai Dana draga ce repede v-au dat voua cetatenia. Bag de seama ca cei din Quebec sunt mai harnici decat Ontarienii.
Nasuc, daca e ca la noi, nu ti se dau raspunsurile pe loc ci asa cum am zis, iti spune ca te anunta printr-o scrisoare(invitatie la juramant) in 2 pana la 4 luni. Dar daca ai norocul Danei probabil mai repede.
Pasaportul merge repede, vreo 10 zile.

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Irina, ce faaaci? Unde esti?!?...


Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput