Cu incredere, spre Canada! (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna, facem bine, Simina, multumesc de intrebare,
speram ca si voi faceti la fel de bine!


Astazi am dormit toata ziua, pentru ca azi noapte am fost la o petrecere
cu prietenii nostri pana pe la 2 jumatate
si toata ziua de sambata am petrecut-o mergand pe jos
si traversand marele nostru oras Buzau de vreo 5 ori pe parcurs.
Asta pentru ca iubita noastra dragalasa
de cand a invatat sa alerge
alearga fara oprire de cand se trezeste si pana seara
si plictisindu-se de Crang, a luat-o si prin oras.


Deci sambata noastra a fost atat de concentrata
incat jumatatea ramasa de week-end am petrecut-o la pat
spre disperarea Sofiei si bucuria noastra.

Ieri, am fost si putin suparati
pentru ca altor prieteni ai nostri, care pe deasupra aveau si niste probleme cu picioarele copilului lor,
li s-a furat caruciorul Chicco (de 20 milioane, btw) din fata blocului,
si acum sunt blocati cu copilul in casa, el nu are voie sa atinga cu picioarele de pamant
dar nici nu poate fi carat in brate dat fiind greutatea considerabila a lui.


In schimb, dragalasa noastra Sophie,
ne aduce numai bucurii si ne lumineaza viata fara pauza,
facandu-ne asteptarea vizei mai usoara...


Dupa cate imi dau eu seama, apropo de viza,
daca nu vom face ceva nu vom avea parte de ea prea curand.

Voi cand va depuneti actele?


cu drag, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Cati $ iti trebuie ca sa pleci in Canada?

Locuri de munca unde poti gasi?

Ce trebuie sa faci pt viza?Se da un examen de limba?Este test de limba engleza sau franceza?Acolo se vorbesc ambele limbi?



Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna:

1.3500 Euro 3 persoane.(fara banii de inceput de drum sau de bilete de avion)

2.MRCI, CLE, ziare, anunturi, net si, mai ales,..relatii.

3.Nu, nu, da.Intra aicihttp://www.quebec.ro/forum/index.php

4.Bafta, rabdare si flexibilitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna seara tuturor!

Adela, am inteles ca fratele tau a ajuns la sfarsitul procesului de emigrare
si a trimis pasapoartele...

Voiam sa te intreb daca a facut ceva special,
daca a dat telefon la ambasada, etc,
pentru ca a primit viza destul de repede, chiar f. repede in comparatie cu altii care asteapta cu medicalele din noiembrie.

Noi nu am dat telefoane nicaieri, nici la OIM, nici la ambasada,
nici nu stim daca a plecat dosarul medical de la Viena...


Mi se pare f haotic acest drum al dosarelor,
care functioneaza perfect pana ajung la Bucuresti,
din acel moment, Dumnezeu cu mila, functionarii fac legea, vizele sunt date aiurea cronologic.


Jonathan ce mai face, cate luni are?
Il astepti cu bucurie pe fratele tau, cred... Sa ne povestesti impresiile lui de bobocel canadian, te rugam,
suntem cu ochii pe calculator!


, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

draga ira, niste prieteni au primit saptamina trecuta viza, dupa 10 luni de la vizita medicala - si au trimis la timp restul de hirtii totusi;
m-am mirat ca voi v-ati rezervat deja bilete pt iunie; noua ni s-a spus ca le trebuie minim 6 luni dupa vizita medicala si dupa ce le dam toate hirtiile sa ne "pregateasca" viza propriu-zisa;
nu mi-e clar nici ce se intimpla in ultima faza, cit timp le trebuie pasapoartele, noua ne-au scris sa le trimitem dupa ce ni se confirma c-am trecut de vizita medicala dar cred ca e greseala lor, nu le putem trimite pasapoartele de acum,no way...ai/aveti idee ?

(pss, va faceti sportivi cu asa fatuca! bravo sophie! alearga-i!!!!)


intrebare pt "englezoaice":
cind se face inscrierea la gradi/ day care/ junior/senior ki-ga ( cu cite luni inainte de inceperea anului scolar)?
sint cam naucita, mi-am dat seama ca sa ajungem in februarie e aiurea rau, vom sta pina in septembrie sa gasim gradi? am trimis ieri mail la "inspectoratul scolar" torontez sa le cer si lor parerea... in germania , de ex, daca ai copil de 3 ani sint obligati sa ii inscrie la gradi, cea mai aproape de casa 9 ma rog, pot fi si tz km...), cel putin la noi in oras, dar tare mi-e ca e altfel la canada...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

...cu voluntariatul m-ati lamurit, e clar, dar hai spuneti-mi si cum ajungi sa lucrezi voluntar in domeniul tau: trimiti cerere? exista obiceiul de a angaja voluntari sau e ceva ocazional? ai nevoie de ajutorul cuiva din firma? e vorba de firme mici sau mari? cit poate dura?

va rog, ontariolezelor, dati-mi nume de "alimentare", de mobila (cu preturi rezonabile...)si de supermarketuri sa casc si eu gura cind oi avea timp

e cineva din kitchener? ne ziceti cite ceva despre zona asta , pleeeease!!!? am gasit la biblioteca o revista dedicata comunitatii germane din canada si ma bat ceva ginduri...vise...in fine

multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by iris

...cu voluntariatul m-ati lamurit, e clar, dar hai spuneti-mi si cum ajungi sa lucrezi voluntar in domeniul tau: trimiti cerere? exista obiceiul de a angaja voluntari sau e ceva ocazional? ai nevoie de ajutorul cuiva din firma? e vorba de firme mici sau mari? cit poate dura?

va rog, ontariolezelor, dati-mi nume de "alimentare", de mobila (cu preturi rezonabile...)si de supermarketuri sa casc si eu gura cind oi avea timp

e cineva din kitchener? ne ziceti cite ceva despre zona asta , pleeeease!!!? am gasit la biblioteca o revista dedicata comunitatii germane din canada si ma bat ceva ginduri...vise...in fine

multumesc mult

iris



Iris,

Noi prima data am venit in Kitchener, pt. ca aveam mai multi prieteni acolo care ne-au asteptat la aeroport si ne inchiriasera un apartament, dar am stat acolo doua luni. Piata de munca in care cautam eu si sotul meu era inexistenta, asa ca nu am avut ce ezita. Oricum, nu mi s-au parut prea deschisi "newcomerilor". Despre kindergarden nu stiu sa-ti spun, ca noi suntem la faza de daycare momentan. Stiu insa ca niste prieteni de ai nostri care aveau 2 copilasi cand au venit au plasat fetita in clasa a doua direct (desi era luna martie). Ce pot sa-ti spun e ca nu cred sa existe o centralizare cum probabil e in Germania. Aici stiu ca parintii se duc la fata locului sa inspecteze locul unde vor sa-si dea copilul, iau referinte de la colegi si prieteni in general, in functie de finante isi plaseaza copilul la "private schools" daca isi permit. Alegerea se face in general si in functie de locatie...fie aproape de casa, fie aproape de locul de munca al parintilor. Cred ca ceva concret cu gradinitele nu poti face inainte de a veni la locul faptei si sa te convingi cu ochii tai.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Irina, fratele meu i-a sunat cam dupa o luna jumate sa ii ii intrebe de stadiul dosarului. Stia ca daca medicalele sunt in ordine nu il vor anunta de asta.
La telefon i-au spus ca va primi o scrisoare in urmatoarele zile cu noi instructiuni si intr-adevar dupa vreo 3 zile au si primit.
Uramtorul pas, au platit viza, si-au facut pasapoartele, le-au trimis impreuan cu dovada platii si acum asteapta sa le primeasca inapoi (saptamana asta probabil).
De venit, vin in parilie dupa Paste.
In orice caz, noi am observat ca in tot acest proces lucrurile se miscau abia daca trimiteam ori noi ori ei fax sau dadeam cate un telfon.
Jonathan are inplineste un an pe 3 aprilie si deja am inceput sa ne pregatim usurel.

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

quote:
Originally posted by iris

...cu voluntariatul m-ati lamurit, e clar, dar hai spuneti-mi si cum ajungi sa lucrezi voluntar in domeniul tau: trimiti cerere? exista obiceiul de a angaja voluntari sau e ceva ocazional? ai nevoie de ajutorul cuiva din firma? e vorba de firme mici sau mari? cit poate dura?

va rog, ontariolezelor, dati-mi nume de "alimentare", de mobila (cu preturi rezonabile...)si de supermarketuri sa casc si eu gura cind oi avea timp

e cineva din kitchener? ne ziceti cite ceva despre zona asta , pleeeease!!!? am gasit la biblioteca o revista dedicata comunitatii germane din canada si ma bat ceva ginduri...vise...in fine

multumesc mult

iris



Nu sunt din Kitchener, dar pot sa iti dau mai multe detalii de Waterloo, care este la o aruncatura de bat la propriu de K.
Joburi se gasesc in electronic, automatizari, eu asta am cautat si am gasit. Salariile sunt bunicele.
Zona e frumoasa cu multe parcuri, sistemul de transport in comun nu este prea bine pus la punct. Comunitatea romana este destul de numeroasa cu oameni calzi.
Comunitatea germana este batrina, ma refer la faptul ca emigratia s-a cam oprit acum 20 ani, prepoderent gasesti a-II-a sau a III-a generatie.


There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mergi la inceput