Sezatoarea canadiana (70)

Sezatoarea canadiana (70) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Asadar s-a umplut si 69 si s-a schimbat prefixul!

Va urez spor la crosetat si impletit discutii cat mai interesante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Postez si aici, ca nu cred la cap anterior va mai citi cineva

Nelia, spune-mi te rog, cum aflam la ce scoala suntem arondati, functie de cod ? Eu nu stiu inca cum sa aflu, m-ar interesa sa-mi aleg viitoarea locatie functie de o scoala publica buna. Merci

Roxana, multumim de noul capitol

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ica referitor la scoala de care apartii: intrii pe site-ul comisiei scolare, introduci codul postal si iti apare automat scoala de care apartii. Daca nu apartii de comisia respectiva iti spune ca nu este validul codul. Uite www.csdm.qc.ca/Csdm/etablissements/default.asp?etablissements=rech_codepostal" target="_blank">aici


Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Roxana, merci

Vroiam sa va intreb - voi ati facut vaccin antigripal copiilor, eu oscilez, sa-i fac sa nu-i fac, nu stiu cum ar fi mai bine, mai ales ca nu stiu cum influenteaza vac antigripal sist imunitar, il ajuta pe copil sa aiba o imunitate mai buna sau nu?

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ica, intri pe orice comision vrei tu si cauti dupa codul postal, toate cred ca au aceasta optiune, cel de Montreal are sigur. Intre timp, ti-a raspuns si Pitilache, acum vad.

Eu nu am facut si nici nu fac vaccin antigripal la fete, nici noi nu am facut vreodata, pentru ca nu sint de acord chiar cu toate vaccinurile inventate. In primul rind nu se cunoaste cu exactitate totul despre toate... Si in al doilea rind nu gripele sint problema noastra, fetele mele nu au avut nici o gripa pina acum, ci virozele, iar contra acestora nu te imunizeaza vaccinurile antigripale. Dar stiu mamici care au facut si a fost bine.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">34+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia.... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Nelia nu, nu e vorba de familia cu micuta de 1 anisor, e vorba de alta familie din Laval, micutzul are 8 luni si taticul nu a fost in viata lui canadiana student nici o zi.Ea e studenta la medicina.

Codritzu sanatate micutei!

Si a mea gaza face febra, scaun moale si pofta de mincare O .Sper sa-si revina cit mai curind.

Vaccinurile antigripale sunt recomandate la micutii care traiesc cu persoane cu bolii gen astm sau daca micutii au astm, de exemplu.Atata timp cit copilul e sanatos nu e recomandat vaccinul antigripal.

ati vazut pe undeva pat, canapea, futon sau cum sa-i zic, de 2 locuri care se desface pe lungime? merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Va multumesc de lamuriri ref la vaccin.

Emilly, futon mai bun cal-pret gasesti la Ikea, este ca dintr-un burete (cred), insa este mai dur si mai confortabil decat celelalte care au o saltea umpluta cu calti sau ce-or fi. Plus ca este mai mare si poti sa-i dai si husa jos si s-o speli pe cand la celelalte tipuri nu se poate.

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Emilly si Simona, primit PM , va multumesc mult mult de tot,

Un vaccin contra oboselii nu s-a inventat inca ?Mie mi-a fost atat de rau azi incat a trebuit sa sun la servici sa-mi iau zi libera.Prima pe taram canadian.

Sanatate la copii bolnaviori.
Noi trebuie sa ne pregatim de vaccinul de 4 ani, nici nu vreau sa ma gandesc la Mihnea ce-l asteapta.

Dana, tinem pumnii stransi sa fie cu noroc pentru amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ica,

Legat de vaccinul antigripal: noi sintem la polul opus, toti facem vaccinul in fiecare an. Si asta vine din propia noastra experienta, acum citiva ani (cind inca nu o aveam pe Antonia) am facut amindoi o gripa asa de urita, incit o saptamina nu ne-am putut scula din pat si mergeam tinindu-ne de pereti. Deci prefer sa nu mai traiesc asa ceva (daca se poate ). In final, fiecare familie cu hotarirea ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Fetele mercic inca o data de raspunsuri. Azi am stat acasa cu amandoi ca nici Tudor nu se simte bine. Petra e inca plina de bubite ca si urticaria si mancare numai asa pe varful limbii. Sa vad daca o duc maine sau nu, eu nu prea as putea sa-mi iau atatea libere, dar nici sa o duc asa slabita nu-mi vine. Febra nu mai are si nici nu a mai vomat de sambata, problema e mancatul si nu stiu cat are de gand sa sa o tina asa cu greva foamei.
Nelia, legat de concediu mi-am intrebat sotul ca el s-a ocupat de aplicatii pentru mine si pentru el. Deci, sotul tau poate sa ia planul cu 3 saptamani paternity si 25 de saptamani parental si ar fi platit 75% sau planul bazic paternity 5 saptamani cu 70% si parental 32 de saptamani din care 7 cu 70% si 25 cu 55 %. Sper ca ai inteles ceva din toate astea, de ales va alegeti care vi se potriveste voua cel mai bine. Bafta!

si

Mergi la inceput