Sezatoarea canadiana (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Yap, si noi facem vaccinurile, prefer sa am o iarna linistita. Ca racelile stiu sa le tratez, da' gripa nu!

Emilly, nu-s la ce iti trebuie tie futon, vreau sa zic daca tre sa doarma cineva noapte de noapte pe el sau e doar de musafiri... De musafiri / estetica, am vazut ceva gen canapea, tras in piele maro, la Sears, pe la 300 de dolari (crez ca era redus, totusi!). Am vazut si la Structube - arata super cool comparat cu ce-am vazut prin Brick etc - uritenia aia de care am si eu, cu bare de metal transversale... Da' io'l tin in cabanon, scot doar la musafiri!
Uite aici, vezi salon:
http://www.structube.com/
Ala de zic eu se cheama Canapé-lit.
Daca-i de dormit multicel pe el, careva din strazile din centru-est e renumita pt. multitudinea de magazine cu saltele speciale de futon pe care le au, cica's meseriase, si caracterizarea vine de la un prieten care nu se arunca in superlative. Vrei sa aflu care-i strada?

Succese cu ploaia asta de kk, zicea doamna aia care intra in direct de la Toronto in fiecare dimineata la postul de radio care merge la mine in masina ca toarna cu galeata si acolo... Alors, succese tuturor in trafic, nu's cum o fi in To dar aici parca tragem la rame si-avem barci, dom'le, nu conducem, asa incetineste traficul!

Ah, Ica, tu cind ai facut ultimul research pe MLS? Ca eu am dat o tura ieri, ca eu ma mut macar de 2 ori pe an, teoretic, si sint case fainute prin Laval. Am vazut citeva in care m-as muta si miine dac'as avea bunavointa sa ma apuc de toate cite implica vinzarea unei case, asta pe care-o detin amu', adica.
Presupun ca si in vest sint, da' acolo nu ma duc ca noi raminem in Laval deocamdata...

Pupici,
Simonna
Pupici.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Bunadimineata din casa mea monstruoasa.

Am decorat casa azi noapte in timp ce Soffia dormea, am fsacut-o in in asa hal incat e f scary, primul lucru pe cate l-am facut dimineata a fost sa tip, Sofia alerga insa de fericire dintr-un capat in altul, mai mai sa darame toate mobilele de prin casa. Felinare cu luminite, scheleti, vrajitoare, scorpioni, monstri, dovlecei, paianjeni cu plasele aferente.

Nu mai voia sa plece la gradi de emotie. Cand m-am prefacut speriata de un sorpion ea imi zice : Mami, nu te speria, nu vezi ca e de plastic ? Am pus si un schelete imens in copacul din fata casei, sper sa nu sune nimeni la 911 sa verifice daca nu cumva l-am atarnat pe ciomul meu spanzurat si putrezit dejea ca decoratie de Halloween, ca prea urat e maica.

Io voiam sa va intreb pt. service de garde, pana la ce ora e la maternelle, stie cineva ? Sau depinde de la scoala la scoala ? Trebuie sa o inscriu de dinainte la service de garde, sau cand o incepe scoala ? Merci.

La intrebarea cu chauffe eau-ul nu mi-a raspuns nimeni, cei care stati la casa voi aveti chauffe-eau sau exista si alte metode de a incalzi apa ? Merci.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Codritu, Mikiion, Aska si celelalte fete, multumesc mult pentru raspunsuri. Noi inca discutam, dar in scurt timp va trebui sa luam o hotarire si sa incepem sa facem demersurile si atunci va spun si voua ce am hotarit.
Simona, cum se pune frate capul ala care se rostogoleste de ris, ca mie nu-mi merg emoticoanele si tare as vrea sa-l mai pun citeodata. Esti simpatica cu mutatul teoretic de cel putin doua ori pe an... Eu sint mare admiratoare a stilului Structube!
Ira, service-ul de garda la scoli e ca o gradinita, adica e de la 7-7.30 pina la ora la care incepe copilul scoala (aici depinde de scoala, ca unele incep la 8, altele la 8.30 sau chiar 9) si de la cit termina (la fel depinde de scoala, la 15, 15.30, 16) si pina la 6 seara. In mod normal trebuie sa faci cererea de inscriere atunci cind incepe scoala, si aici depinde de scoala - de exemplu, la scoala micuta de linga noi unde a fost Agata eu nu o lasam la servici de garde, nici macar la prinz, o duceam doar la orele de curs, dar erau si zile in care aveam nevoie si atunci vorbeam cu responsabilul de acolo si o primea si mie imi venea factura la sfirsitul lunii in care plateam toate serviciile de care ma folosisem; dar la scoala din Westmount unde e acum nu mai merge la mica intelegere, ori o inscrii de la inceput si platesti, ori nu (sau te rogi pe parcurs daca chiar nu mai ai incotro si mai sint locuri), asa ca eu i-am platit doar supravegherea din timpul prinzului si atit, deocamdata. Daca o lasi in fiecare zi la servici de garde, si dimineata si dupa-amiaza, e 7$ pe zi, la fel ca gradinita, numai ca sint mai putine ore, ca se scad cele efective de scoala, care sint gratuite, daca alegi doar citeva zile pe saptamina si numai anumite parti din zi, cred ca ajungi sa dai mai mult un pic. Cel putin eu asta pot sa-ti spun din experienta noastra, acum se poate sa depinda si de comisionul scolar unde e arondata scoala, si de scoala... deci se poate sa fie si altfel decit la noi.

Sofia va incepe in toamna 2008, atunci va trebui sa o inscrii in una din saptaminile din ianuarie 2008 sau in saptamina in care se fac inscrierile in cadrul comisionului scolar din care face parte scoala (sau scolile) unde vrei sa o dai. Si atunci, cind te duci la scoala sa o inscrii, iti da si toate hirtiile, te documentezi, completezi si semnezi - s-ar putea sa te intrebe atunci daca vrei service de garde si in ce conditii si sa completezi un formular pentru acesta.

Ce vreme!!! Si ce frumos a fost ieri!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">34+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia.... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Buna ziua la toata lumea !

Va citesc de ceva timp, dat fiind ca subiectele si raspunsurile sunt foarte interesante si utile, cel putin pentru mine care sunt doar de un an si un pic in Canada, si in fiecare zi mai invat cate ceva.

Am citit si ce scrieti despre scoli, la noi inca nu este cazul pentru ca Victor are abia trei luni, dar pentru viitor este bine de stiut. Noi ne-am cumparat deja casa, in Kirkland, si apartinem de scoala publica franceza Emile Nelligan, despre care am auzit numai de bine aici in cartier. Problema noastra acum este cresa, pentru ca desi l-am inscris inca de cand eram in luna a cincea de sarcina, singura care ne-a dat o confirmare este Tresors de Marie Claire, unde vom plati 28$/zi. Daca nu gasim in alta parte, va trebui sa ramanem aici, macar copilul este bine ingrijit (avem referinte de la alti parinti care au copiii acolo), eu trebuie sa ma intorc lucru la inceputul lui mai (mi-am luat concediul cel de 9 luni, platit la 75%).
Daca mai sunt mamici care locuiesc in zona si cunosc o gradinita unde primesc si poupons, m-as bucura sa-mi scrie, desi de cand stam aici in cartier nu am cunoscut nici o familie de romani. Noroc cu dc-ul unde deja mi-am facut o prietena de aici din Montreal dar pe forumul "mamici de iulie august".
Acum, daca mi-am facut curaj sa scriu, mai pun o intrebare: Sunt mamici care au dat copiii la cresa si in mediu familial ? Avantaje/dezavantaje fata de cea puplica/privata ? Mie imi este cam frica de sistemul asta desi am auzit si pareri bune despre el.
Si inca una si gata: Daca bebe o sa mearga la gradinita cu 28$ pe zi, am auzit ca acesti bani sunt deductibili la impozit, este adevarat ? si in ce procent ?

Va multumesc pentru citirea postarii si sper sa ma mai primiti si pe mine din cand in cand la sezatoare,

Pe curand !

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci, Nelia, pt. raspuns, o sa sun la comisia scolara cat de curand ca sa ma lamuresc mai exact cu programul si scolile si ca sa-mi trec taxele scolare pe numele meu, ca acum is pe ale ex-ului propr.

Salut, Diana.

Pt mine cade f bine vremea asta pentru ca eu pe ploaie dorm profund, ca un bolovan, si cand ma trezesc ma simt plina de energie. Astazi am 8 ore de predat cu vreo 3 pauze a cate 1 sf de ora (ah, unde-o fi belfereala din ro, unde pauzele erau mai multe ca orele), iar apoi am o repetitie si o sa ajung iar la 2 noaptea acasa.


Pe scheletul meu asa de tare il ploua afara saracul incat a ramas numa< pielea si osu< de el. Cred ca va trebui sa-i fac un implant de silicoane ca sa arate si el mai omeneste.

Astazi o sa cumpere Sibin cateva cutii de bomboane d-alea bune de cioco neagra si umplu casa cu ele. O sa le pitesc si sa fac cu Sofia vanatoare de comori vineri, cand n-o sa ma duc la scoala. O sa fac si poze cu decoratiile daca o sa am timp, si cu deghizarea Sofiei in La Belle cu costumul mqqm-ist.

Va pup, ca tre sa dispar urgent la scoala.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Simona, cand am incercat sa intru ultimele dati nu mergea dar o sa incep din nou, desi la bugetele alese de mine n-am vazut ceva care sa-mi placa in mod deosebit o sa mai caut . Ce ma mai sperie pe mine sa caut in afara Mtl este traficul si timpul pierdut, nu stiu mare lucru- care sunt zonele in care daca te muti nu faci mult timp casa-servici si retur. Acum eu pierd ca 45-60' cu transp in comun, sotul meu mai putin cu masina, insa si asa mi-se pare mult. Domnule eu sunt prea complicata poate, daca-mi cumpar casa cu pista de atrizare si elicopter, rezolv problema Plus ca nu vreau sa coste mult,sa fie frumoasa si bine compartimentata, nu prea veche, bine intretinuta, sa fie pe langa scoli publice bune dar sa fie si private in apropiere, mijloace de transport, zona frumoasa si vecini linistiti, poate pe alta planeta, vorba rusului
Diana, fetita mea merge la o gradi in mediul familia, nesubventionata. Noi am avut sansa sa dam peste un om extraordinar, ptr noi a fost si este bine. O s-o mutam la un CPE cand va fi mai maricica, acum are aproape 26 luni si merge de la 18; ramanem asa fiindca doamna respectiva are grija de ei f bine, mancare gatita, nu a fost bonlava in afara de muci sau tusit n-a avut nimic pana acum si sper sa ramana asa, plus ca fiind doar cativa posib sa se imbonlaveasca ramane mica. Ref la bani- fie completezi un formular cu nr de zile pe care-l aprox ca copilul va merge la gradi *taxa si scrii si venitul vostru familial pe anul in curs si ei iti dau un rambursement functie de aceste date; fie astepti per de impozit cand faci declaratia si ii primeste atunci. Pe site-ul gouv cauti dupa frais de garde (parca) si gasesti acolo plafoanele si procentajele de rambursament.

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Iaca ca luaram si noi un virus si de 3 zile de chinuim cu scaune moi si febra.Azi am fost la medic si cica-i trece in 3 zile, asa o fi...Doarme non-stop fii-mea si papa mai deloc,uff!!!


Da, Simona, afla numele strazii.E interesant modelul, o sa ma duc sa-l vad.
Eu totusi as fi vrut o canapea ce se desface pe lung ca-i pentru un dormitor micut.Am vazut pe la magazine, dar in Romanica...chiar n-o fi si pe aici?!

Oana vaccinul de anul trecul fu identic cu al de acu 2 ani.Ei se lauda ca in fiecare an e updatat dar uite ca nu-i asa.Si eu mi-am facut vaccinul anul trecut dar am avut un cui undeva ca,,, cazul ala de 1 la un milion pot fi eu, la efecte adverse nasoale.In timpul campaniei mai auzi de X, Y care a mai avut nu-s ce dupa vaccin...Anul asta nu stiu, stiu doar ca eu le fac la populatie incepind din 5 noiembrie cind incepe campania la CLSC Pierrefonds.

Irade la Dolarama decoratiile?parca as cumpara si eu ceva anul asta.

Ica depinde mult unde lucrezi.Uite eu m-am orientat bine cu Ile Perrot si fac cam 25-30 de minute cu masina pina la munca.Sotul cam 40 min.A...si zona e curata, frumoasa, vecinii nu-i cunosc deocamdata, scoala e la 2 pasi, la fel si parcul si chiar si Metro care inchide seara la orele 22, a si Jean coutu in caz de diaree si n-ai unde cumpara pilule, caz trait de noi aseara.
De casa nu-ti mai zic, e casa visurilor noastre.

Diana si noi tot in mediu familial dar subventionat, deci 7 $ pe zi.Si noi am avut noroc de o educatoare superba si uite de aia merge fi-me inca la gradi in Cote des neige si noi locuim in Ile Perrot.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Care va plangeati frate ca nu simtiti Halloween-ul, ca-i prea cald afara.... Ia uitati ce ploi au inceput si nu se mai termina Deprimant... Nu era mai bine ieri, cu soare si caldura?!? O sa le ducem dorul pana la vara viitoare!

Ica asa cum ti-a zis si Emilly, depinde foarte mult de unde lucrezi si cate ore lucrezi pe zi, poti merge cu masina sau cu trenul. Cel putin din Ile Perrot de la noi. Si depinde bine-nteles cat de legat esti de locul de munca respectiv, caci cu timpul iti poti gasi poate ceva mai aproape de casa. La fel si cu casa, poate ca nu va fi casa visurilor prima casa luata, dar asta nu te impiedica sa fie poate a doua, etc. Eu zic ca se gasesc case cam pentru toate buzunarele. Cel mai bine este sa faci cum iti sugerase la un moment dat Lorelaim cu un document in excel, venituri versus cheltuieli. Asa poti face diverse scenarii, si stii care este maximul de mortgage+impozit pe care sunteti dispusi sa-l duceti lunar.

Ira nu stiu ce sa-ti zic de boilerul de apa. Noi nu am umblat la el. Din cate stiu este setat pe 60 de grade parca. De unde ai luat decoratiile pana la urma? Noi am decorat pe afara si in casa mai discret. Dar imi aduc aminte de ultimul Halloween din Romania (seful era american) si ce sperietura am tras cand am intrat la toaleta si mi-a cazut o vrajitoare cantatoare in cap.... Si la noi este la fel cu serviciul de garda, cum ti-a explicat Nelia.

Diana bine ai venit la noi. Eu am dat-o pe Isabella la gradinita in mediu familial de $7 pe zi de la 6 luni (am inceput treptat cu cateva ore pe zi...) si acum la aproape 9 luni sta de la 8 dimineata pana la 15:30 si suntem foarte multumiti. Eu sunt pro mediu familial pentru copii mici, poate de la 3-4 ani este mai bine la CPE ca fac mai multe activitati, iesiri, dar pana atunci eu zic ca sunt mai bine asa.

Dana multa bafta copiilor!! Sa reuseasca cu brio la noua scoala.

Simonna hai mai cauta si prin West Island case! Si eu visez la una pe malul apei asa ca ma mai uit pe mls.ca din cand in cand!

Va pup,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Emilly, sanatate multa! Stiu cum e de abia am scapat si nu de tot ca inca nu mananca doar f. f putin si nici sa suga nu mai vrea.
Vaccinuri am facut anul trecut ca m-au lamurit asistentele de la CLCS de la alaptare ca e mai bine sa-l facem, anul asta nu stiu sa vedem daca e acelasi de anul trecut nu mai fac.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Buna seara doamnelor,

Bine ai venit la sezatoare Diana.

Irina, esti inca suparata? Postarile tale parca ...nu sunt ale tale.

Nelia azi ma gindeam la tine... daca erai in 8 luni la 1000 de insule, care fuse acum doua saptamini, inseamna ca mai ai doua saptamini si nasti? Cind ai termenul limita? O punem de vreun baby shower, da' ne imbatam noi astea negravide?

Noi nu am facut nici un vaccin antigripal pina acum si slava Domnului suntem sanatosi tun.
Emilly, arata-ne si noua casa visurilor tale.

Simonna, asa bintuiam si eu pe mls si m-am ales cu a doua casa. Nu ca prima nu era frumoasa, dar daca ramineam la prima faceam 2 concedii pe an .

Pitilache , zi-ne cum merge cu bicicleta(sau era stepper?)

Pupici la toata Canada


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput