Sezatoarea canadiana (72)

Sezatoarea canadiana (72) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Donia merci de raspuns!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Simi merci tare mult. Off, ca de abia ma linistisem un pic cu suputl asta. Ideea este ca si-l suge atunci cand ii este somn sau este obosita. In rest, are treaba cu alte jucarii... De adormit, adoarme cu el in gura si este jale mare atunci daca incerc sa il scot. Asa in timpul zilei, daca-i doar de oboseala mai merge sa-i distrag atentia cu altceva dar la nani, nu. Dar o sa mai incerc. Inca o data, multumesc mult!

Ana in mod normal iti trimit ei un mail cand iti livreaza cartile. Daca este stoc, de obicei, merge repede treaba. Eu mi-am comandat ceva la sfarsitul verii si a durat mai mult ca nu era in stoc si am asteptat dar mi-au trimis mail cand au facut livrarea. Si la tine in cont, cand intri pe comanda respectiva, iti apare livrarea aproximativa. Succes!

O seara frumoasa tuturor!
Roxana

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Ira, desi ma ustura raaaau buzunarul si daca stau sa ma gandesc cite as fi putut face cu banii ma ia cu rau , nu-mi pare rau de decizia finala. Cind este vorba de sananate, banii nu mai conteaza, bine ca a fost ceva tratabil si ca s-a rezolvat.
Am fost la citiva dentisti inainte sa incep lucrarea, diferenta a fost de cca zece mii ( mai mult).

Daca stau sa ma gandesc ca in State o analiza a sangelui costa in jur de cinci mii daca nu ai asigurare medicala, pai noi aici sintem privilegiati, ce mai!

Fetelor, eu am fost la Campul Romanesc vreo trei ani la rand si am fost super multumita, muzica de prin toate zonele ( desi nu sint fana muzica populara, acolo mi-a placut) program artistic la miezul noptii, mancare buna ca la mama acasa. Poate am avut noroc trei ani la rand , nu stiu, am fost si cu o gasca super haioasa, toti s-au simtit bine.
In alti ani ,cunoscuti de-ai nostri ne-au spus ca nu mai calca pe-acolo, ca totul a fost sub orice critica, deci fiecare cu norocul lui.


seara buna!


Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Mqqm, imi pare rau de mama ta saraca. Uite aici in josul paginii o lista cu medicii practicanti in RO, adrese si # de telefon: http://www.cic.gc.ca/dmp-md/medicalinfo.aspx?CountryID=1936&ProvID=&CountryName=Romania&ProvinceName=

Lorelai, ce devreme a venit zapada la voi acolo . Sper ca ati scapat cu bine de scarlatina.

Denisa, da un semn cand mai intri pe aici . Voiam sa-ti spun ceva

Simi, e adevarat ca peroxidul e bun impotriva gingivitei dar in acelasi timp ingalbeneste dintii? Asa mi-a spus dentista mea.

Ina869, si eu zic ca sintem destul de privilegiati fata de cei din State la aspectul asta, sint anumite companii care au asigurari destul de bune. Eu acum imi cheltui parte din banii de la asigurari la masaj , si ma grabesc sa-i epuizez pe toti daca tot n-am ajuns din timp pe anul asta . Acum ca tot mi-a trecut fericirea, ma simt ca usor calcata de tren

Corina (cricor) tu pe unde mai umbli? Sper ca v-ati revenit dupa problemele din concediu

Cristina


noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris & AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Ana, eu am cumparat de pe amazon de vreo 3 ori. Daca au in stoc le trimit repede 2-3 zile, daca nu depinde, la mine cu o carte a durat din ianuarie pana prin septembrie. Poti sa vezi in contul tau de pe amazon in cat timp ti se trimite.
Ma cam ingrozesc cand citesc despre dinti plombe si supt degetele. Tudor suge degetelul la greu, cand il scot face un tzoc chiar daca doarme. Dentistul la care l-am dus a zis sa-l las in pace deocamdata, el pana la 5 ani zice sa lasi copilul in pace, nu stiu daca are dreptate, dar oricum nu stiu ce sa-i fac.
Simi poti sa-mi dai si mie adrese ale dentistilor pediatri din West Island pe care ii recomanzi?
Ira, mie mi-a luat pe o coroana 900$ fara root canal, iar pe o extractie vreo 200 si nu mi-a acoperit asigurarea nimic, avem asigurare tare proasta. Nici la Tudor nu i-au acoperit ochelarii, eu am crezut ca sunt gratuit la copii pana in 8 ani, dar se pare ca nu e asa totul se plateste.
Va pup, sanatate multa.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Ana - noi comandam f des atat pe amazon.ca cat si pe amazon.co.uk si imediat ce ai facut comanda si ai achitat prin visa (de ex) itzi trimit pe e-mail o confirmare in care itzi spun si data cand preconizeaza ei ca vor face shippment/dispatch si delivery. Daca nu fac shippment-ul la data la care tzi-au scris initzial itzi mai trimit un e-mail (in general in timp util - ca sa nu intri in panica) in care isi cer scuze pt intarziere si itzi dau o alta data de shippment. Daca sunt in stoc atunci in mod normal shippment-ul se face a doua zii imediat dupa ce ai facut comanda (am remarcat ca uk face shippment chiar si in weekend-uri - in special de la depozitlele din Germania) si pachetele ajung in mod normal in urmatoarele 3-max 5 zile lucratoare. Noi am comandat cartzi si dvd-uri si pana acum - multzumesc lui Dumnezeu nu am avut surprize neplacute. Odata cand au uitat sa puna in pachet o carte (dar pe factura insotzitoare era trecuta) le-am scris urgent email, ne-au raspuns in aceeasi zii cerandu-si scuze si au trimis urgent cartea prin posta rapida (express) pe cheltuiala lor.
Kristin - in calitate de profa :-), Doina, Laura, Mqqm si alte mamici a caror copilasi invatza/au invatzat sa citeasca in lb enlg - am o mare rugaminte... am nevoie de sfaturi... pt ca Gabisor vrea s-o invatz sa citeasca iar Ingellil (educatoarea de la gradi) ma piseaza la cap deja de vreo 2 luni sa o invatz sa citeasca... cica prunca e deja pregatita pt asa ceva Eu, personal, tre' sa recunosc ca nu sunt impacata cu idea sa o "invatz" sa citeasca de la 3 ani si jumatate... Mi se pare mult prea devreme... Dar... acasa a inceput sa fie f preocupata de litere... si grupeaza dif litere magnetice zicand ca ea scrie iar eu trebuie sa-i citesc ce scrie ea... Eu mazgaleam litere (asa dupa capul meu - ca nici ai mei nu au fost adeptzi ai invatzatului scrisului si cititului inainte de scoala) pe la 5an-5ani si jumatate... Intrebarea/rugaminte catre voi este: cum trebuie procedat? Adica - mai precis - o invatz sa recunoasca cuvinte usoare gen "dog", "frog", "kid", "sun", etc si apoi fac propozitzii simple de tipul "a frog sits on a log"... si variatziuni pe aceeasi tema... sau o invatz literele (desi asta mi se pare mai greoi deoarece in engl se pronuntza diferit fatza de sunetul literei... si dif de context... unele litere pot avea 2 sau chiar "sunete" diferite depinzand de cuvantul in care se gasesc...)
Orice sfat este binevenit! Multzumesc din suflet! Daca nu doritzi sa aglomeram Sezatoarea cu sfaturi pt citit - atunci putetzi oricand sa-mi scietzi direct la lorelaim@gmail.com.
Va tzuck si ma duc sa fac o tzara de treaba prin casa ca azi vine tati YUPIIIII (ce o sa sarim amandoua sa-l pupacim )!

Lorelai
Iarna pe ulitza..., Albume foto pe Webshots
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Fetelor preiau de la utlimul capitol mesajul pus de jessie care a aparut dupa ce s-a inceput noul capitol si m-am gandit sa nu treaca neobservat. Asadar:

quote:
Buna ,fetelor!

va citesc si eu de cateva luni ,sunteti foarte simpatice si aflu multe chestii interesante de aici!
eu sunt in Toronto ,in octombrie am facut un an de Canada...
si noi ne intrebam unde am putea merge de Revelion? anul trecut am fost tare dezamagita, n-am fost nicaieri si nici macar nu am vazut artificii deloc...as vrea undeva nu prea departe si nu prea "romanesc"..
da, si noi am fost la Campul Romanesc anul trecut, la petrecerea de Halloween, si de atunci nu mai sunt interesata de asa ceva...torontezele ,ceva sugestii?


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Cristina-si eu vreau sa vb la telefon- eu va citesc-scriumaigreu
Cum facem?

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Sal. tuturor,

eu stau azi acasa, cu Sofelul meu, nu-mi mai incap in piele de fericire, suntem lipite aproape tot timpul, si o sa avem o gramada de lucruri de facut impreuna. Sper totusi sa ma si odihnesc un pic la pranz, ca sunt epuizata.

Despre dentist...nu stiu ce sa zic, nu clinica m-a atras, ci faptul ca ajung pe jos la ea. Asta ma ajuta sa imi pot programa rendez-vous-uri diminetile, cand eu nu lucrez, altfel ar fi trebuit sa fiu tot timpul dependenta de sot si nu as avea efectiv cand sa ajung la dentist. Am uitat sa va intreb daca e normal sa-mi prescrie antibiotice fara analize, amoxicilina adica. Intamplator zilele astea ma simt f obosita si slabita si stiu ca daca o sa le iau o sa-mi slabeasca inca si mai mult imunitatea, asa ca astept un pic.

Va citesc pe toate si sunteti f dragute, dar nu am forta sa mai raspund, iertare.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Khristin, peroxidul nu are cum sa ingalbeneasca dintii, gelurile de albit dintii sint pe baza de peroxid, Deci, nu are cum. Peroxidul (H2O2)sau apa oxigenata, cum ii ziceam noi in tara, in contact cu aerul elibereaza oxigenul pe care-l are in "plus" si devine...apa.
Oxigenul acela "in plus" se elibereaza sub forma efervescenta, dizolvind practic petele de pe dinti. Asta-i procesul de albire a dintilor.
Cred ca dentista ta se referea la Gluconatul de clorhexidina care este un medicament folosit sub forma unei ape de gura, contra gingivitei/parodontitei acute. Asta pateaza dintii foarte tare, dupa doua saptamini de utilizare dintii au pe partea interioara pete maronii, spre disperarea igienistei
Te pup!
Codritu iti trimit un PM

Mergi la inceput