Sezatoarea canadiana (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

HELP

Fetelor, va cer si eu ajutorul pentru sora mea.

Sora-mea a fost in maternity leave pana acum si chemat-o pe soacra-sa sa stea cu fetita cand o sa inceapa ea serviciul. Ea trebuie sa inceapa serviciul din Decembrie si soacra-sa o lasa balta ca nu mai vrea sa stea ca nu ii place aici etc. si acum sunt disperati ca nu au cu cine sa lase fata, trebuie sa gaseasca ori o bona, ori un daycare, ceea ce pe ultima suta de metri e cam greu.
Ei stau in Brampton si amandoi lucreaza in Toronto, in centru, deci ar trebui sa gaseasca ori o bona in centru sau in Brampton, ori un daycare in centru, ca sa o aduca dimineata.
Fetita are 1 an.

Nici nu stiu ce sa mai zic, voi ce solutii vedeti la situatia asta, poate stiti pe cineva, care ar ar putea sa-i ajute macar pentru o perioada.

Va multumesc mult de tot pentru orice sugestie.


Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by codritu
[Nici la Tudor nu i-au acoperit ochelarii, eu am crezut ca sunt gratuit la copii pana in 8 ani, dar se pare ca nu e asa totul se plateste.
Va pup, sanatate multa.

si


Gratuita este doar prescriptia/consultatia pt ochelari. Dar urmareste tot timpul cupoanele care apar prin reviste sau in plicurile cu sales care le primeste toata lumea. Si ai tot felul de deal-uri acolo, ba juma de pret, ba lentile gratis cand cumperi rama (si daca vrei transition - desi nu vad de ce ar avea nevoie piticul tau de transion - te costa cam 120$ perechea de lentile) etc.

Noi avem asigurare pe vision prin sot si am maxim 100$/an plafon de cheltuit si acopera maxim 80% din cheltuielile de diagnosticare (reteta) si ochelari in sine. Chiar daca mai platesc ceva si din buzunar macar nu paltesc tot.

La copii e mai constisitor pt ca trebuie sa faci controalele mai des, la 6 luni, mai ales daca are miopie (miopia creste teoretic odata cu dezvoltarea fizica). Dar eu imi fac un control la ochi cam la 2-3 ani odata, deci e mai simplu...
Nu mai pun la socoteala ca-s copii si-si pot scrica ochelarii in orice moment si trebuie inlocuiti.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Vroiam sa multumesc mamicii (din pacate n-am retinut nick-ul) care a dat linkul cu povestile si poeziile audio. Ni se potrivesc ca o manusa: alex stie o parte din povestile de acolo de la filmele de pe DVD-uri si acum le poate asculta si-n romana seara la culcare.

Si ca sa reiau scurt legat de viza si medicale (am raspuns la cap. trecut mai detaliat): dupa 65 de ani vizita medicala in Ro e obligatorie pt a obtine viza (nu tine de viza simpla sau multipla), iar formularele medicale se obtin de la ambasada caci ei te trimit la medicale.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Fetelor, mersi pt mama!

Try, am citit si la cap trecut, uite ca numai ei stiu ce criterii au, ca mama nu are 65 de ani inca. Io stiu, poate ca daca implineste 65 de ani pana la expirarea vizei, si cum a aplicat pe multipla, asa va fi. Mersi mult pt sfaturi, sper sa o accepte sa-i ia pasaportul inapoi. Tatal tau asa a facut, a stat 3 zile prin Bucuresti (o zi analiza, o zi rezultatul, o zi depusul la ambasada)? Khristin, gasii si io linkul ala, dar m-am intristat ca doar in 2 orase se pot face. Eu cand am venit in Ca am facut la Sibiu, a fost o briza. Oricum, voi suna si la ambasada luni. Asa mi-ar place sa se organizeze o miscare de-asta care ar bombarda cu emailuri MP in legatura cu tratamentele aplicate de ambasada din Romania rudelor noastre, ca autoritatilor romane nici vorba sa le pese... Utopie... desi ar face o diferenta, sunt convinsa.

Noi ziceam sa mearga mama in persoana, pt ca speram ca ii dau viza si atunci mi-as fi programat mutatul dupa ea. E si vina ei, ca s-a hotarat in ultimul moment. Si cand ma gandesc ca stateam cu degetul pe "Send" la un bilet de avion pe marti cluj-toronto la 1015 canadieni... Eh, vedem... Ca pana acum ea era de fiecare data printre norocosi, mergea, nu interviu, nu medicale, doar "veniti dupa viza la ora x" si am crezut ca asa va fi si acum.

Pe o alta dimensiune, imi trebuie mobila si n-as vrea Sears/Brick/Leon/etc. As vrea ceva deosebit. Ceva idei? Trag cu ochiul la Art Shoppe, da' bugetu rage la mine prea tare. Am fost la Stoney Creek, stiati de zona aia de mag de mobila? Dar nu au delivery... Ce mai sugerati? Cu cateva pagini in urma cineva intreba de appliances... pe langa ce s-a recomandat, mai e Canada Applicances de unde cica sunt preturi de builder. Nu stiu, n-am fost, dar am cunostinte care au cumparat.

Am luat si noi cheia ieri, n-a fost prea fun, ca avocatul e cam in plop, s-a dus acasa, n-a lasat cheia si altele. Pe langa, aia inca mai au lucruri acolo, e plin garajul, io n-am mai auzit de asa ceva. Dar deja devin imuna la astea, in ultima vreme ma sochez daca ceva merge ca pe roate. Si cand am vazut cat avem de munca, mi-am amintit imediat de pozele Inei. Ina, cum ai rezistat psihic procesului???


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by simi
Cred ca dentista ta se referea la Gluconatul de clorhexidina care este un medicament folosit sub forma unei ape de gura, contra gingivitei/parodontitei acute. Asta pateaza dintii foarte tare, dupa doua saptamini de utilizare dintii au pe partea interioara pete maronii, spre disperarea igienistei
Te pup!
Codritu iti trimit un PM



De-asta am folosit eu pt o sapt in Ro pt un tratament (facusem o inflamare a gingiei in locul in care lucrase ea) si aceeasi recomandare mi-a facut dr.: sa nu abuzez de el, sa-l folosesc cate putin (indoit cu apa) si nu mai mult de 2 sapt. - din motivu lenutnat de tine.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Simi, multumesc mult pentru sfaturi, le voi pune in aplicare chiar de astazi. Eu intrebam de periute si tot eu de apa, pe care nu o folosesc la copii, tocmai pentru ca are alcool, credeam ca exista una si pentru ei, desi eu cunosc cam tot ce se vinde prin farmacii. Noi folosim apa de gura, dar nu ne bazam pe ea, bineinteles ca ata si periajul sint de baza. De fapt, eu nu mai folosesc de citeva luni bune, din cauza sarcinii, imi este foarte rau de la gustul ei (ca si de la alcool de altfel, nu am pus gura pe alcool in sarcina asta, desi la celelalte, dupa primele 4 luni, mai luam cite o gurita cind si cind) si ma gindeam ca poate din cauza asta sa fi ajuns cu gingiile in situatia asta, dar vad ca tu spui ca nu prea are importanta daca folosesti sau nu.

Jessie, nu stiu sa-ti raspund la intrebari, pentru ca nu locuiesc pe acolo, dar vreau in schimb sa-ti urez bun venit aici la noi, nu stiu daca am mai vazut pina acum un mesaj de-al tau.

Eu sint tot in asteptare, schimbari nu prea sint, deci nu cred ca nasc cu mult inainte de termen, doar ca ma simt din ce in ce mai obosita, dar o oboseala din aia pe care o simt in stomac si in picioare, as dormi tot timpul. Astazi sint cu fetele acasa si am profitat de faptul ca nu am nici un drum de facut si am stat in pat, chiar am dormitat pe muzica facuta de vocile fetelor care se jucau prin casa pina la 12!!! Nici nu-mi mai aduc aminte de cind nu am mai stat in pat pina la ora asta, ca la 7 sint mereu in picioare si pina la 12-1 noaptea rar apuc sa ma mai asez intr-un pat. Si, daca nu-mi cereau mincare de prinz fetele (ca dimineata le-a hranit tati), nici ca m-as fi dat jos! Si iar observ diferenta dintre sarcini, la fete am avut o energie in ultimele saptamini de rasturnam muntii cu ea, iar acum sint stoarsa ca o lamiie. Oricum, pentru o gravida in 9 luni fac o gramada de treburi si merg mult, mai ales pe jos, ca sint obligata sa iau fetele si sa o duc pe Agata la activitati, dar le fac cu un efort peste puterile mele. Sper sa-mi revin dupa ce nasc, ca altfel nu ma vad bine! Va las, ca acum daca am mincat si strins masa si v-am scris... ma duc sa ma intind 5 minute! E atit de bine in casa, cind stii ca nu trebuie sa iesi nicaieri... Ma bate ea la cap Agata ca vrea sa iasa cu rolele, dar amin si eu cit pot, poate o culc si pe ea cu Tudora de prinz si mai apuc si eu sa dorm un pic...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">38+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA - AMR 13 zile!

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by mQQm

Fetelor, mersi pt mama!

Try, am citit si la cap trecut, uite ca numai ei stiu ce criterii au, ca mama nu are 65 de ani inca. Io stiu, poate ca daca implineste 65 de ani pana la expirarea vizei, si cum a aplicat pe multipla, asa va fi. Mersi mult pt sfaturi, sper sa o accepte sa-i ia pasaportul inapoi. Tatal tau asa a facut, a stat 3 zile prin Bucuresti (o zi analiza, o zi rezultatul, o zi depusul la ambasada)?


Ai mei sunt din Tgv (80 km de Buc.) deci e simplu pt ei de ajuns la Buc. Dar el s-a dus prima zi sa depuna actele/pasaportul pt viza - moment in care a aflat ca trebuie sa faca medicalele. A lasat pasaportul la ambasada, s-a dus cu formularul de medicale sa-si faca medicalele (nu cred ca in aceeasi zi, nu mai stiu amanuntul asta) si cei de la ambasada i-au explicat cu mca rezultatele analizelor vor fi trimise la Viena si dupa ce vine raspunsul de la Viena la ambasada, ei ii vor trimite pasaportul acasa prin posta (trebuie sa se duca la oficiul postal sa-l ridice personal fiind un act important, nu vine prin simplu plic).
I-au spus ca ii va sosi raspunsul in max 2 sapt., dar de fapt a venit intr-o luna. E posibil sa fie doar 2 sapt., dar el probabil ca a fost caz special pt ca l-au gasit cu TBC pasiv (adica a contactat virusul undeva in trecut sau are virusul - caz care se pare ca e adevarat, dar pe care el de-abia cu ocazia asta l-a aflat) - cand era taica-miu mic bunica a fost bolnava de TBC si probabil taica-miu a luat virusul, dar organsimul lui a luptat fara sa fie nevoie de nici un tratament sau sa aiba vreun simptom (are un sistem imunitar destu lde bun taica-miu).
Si taica-miu a aplicat tot pt viza multipla, dar i-au dat doar pt 2 ani (posibil ca acest virus pasiv sa fi fost motivul).
Maica-mea, in 2005, a luat viza multipla pe 5 ani, pe atunci avea 59 ani, deci posibil sa fie valabila treaba cu sa nu faca 65 pana la expirarea vizei. La ea a mers totul uns atunci, n-a avut nici u nfel de problema, a obtinut viza in aceeasi zi in care s-a dus sa aplice (nefiind vorba de nici un fel de medicale la mijloc)

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Revin... Lorelaim, eu nu pot sa te ajut.

Fiu-meu a invatat singur sa citeasca in romana, avea aproape 6 ani cand am venit, dar la engleza eu nu m-am bagat niciodata pt ca n-am stiut cum sa procedez, nefiind o limba fonetica, iar eu ma descurc instinctual cu citit- scris. Asa ca amandoi au inceput clasa a 1-a cu minimum de cunostinte la citit. Ca exemplu de recuperat, la sfarsitul clasei a 2-a fie-mea citise 4 volume din Harry Potter, Charlottes Web si o gramada de Roald Dahl. Cam la fel si fiu-meu, doar ca atunci eram tare busy si n-aveam timp de tinut liste.

Mie (si ei) mi-au placut jucariile de la Leapfrog. Vezi ce au mai scos recent, sunt foarte buni la jucarii educationale. Leapad-ul e foarte bun, daca gasesti carticelele, noi l-am avut, inca avem globul, sunt minunate toate. Poate gasesti pe web metode clare, acum sunt resurse mai bune. Vezi ca mai sunt si flash-cards cu cuvinte usoare din 3 litere, poti incerca si alea, mie nu prea mi-a suras metoda. Imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult. Mult succes cu taskul tau! Si pupam copila dezghetata!

Bun venit si din partea mea noilor venite, am si uitat in zapaceala mea!


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Mqqm, mie-mi place mobila de la Neoset (gasesti locatiile pe site-ul lor canadian). E mult mai piperata decat ce vezi la mag gen Bad Boy sau pe Kennedy, dar si calitatea e alta. Imi place designul lor (stil european), clean lines. In magazinele obisnuite mobila pare prea batraneasca, prea clasica si modele vechi, traditionale.

Pt tot ce inseamna mese, scaune si mobila de dining, plus canapele de piele, era un mag pe Kennedy (dar din pacate imi scapa numele - ceva cu "Dining") care avea marfa foarte draguta, moderna, ceva diferit de toata puzderia de mobile de pe Kennedy. Mie-mi picasera ochii atunci pe niste scaune de dining si o masa frumoasa, dar nu era atunci in prioritati. Imi pare asa rau ca nu-mi audc aminte numele, dar am fost la mag respectiv in 2005.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Magdone, nu esti deloc in drumul meu, dar as fi ajutat-o pe sora ta cu mare placere, mai ales ca eu am acasa un pusti de 15 luni si un altul de 3 anisori si-ar fi fost feerie pt ei sa mai aiba o prietena de joaca in preajma. Mama sta acasa cu ei si sigur s-ar fi oferit ca bunica de imprumut, dar noi stam in Ajax... total in afara drumului surorii tale...

Mai da sfoara-n tara, e imposibil sa nu gasesti o bunica venita la nepotei care sa se ofere sa stea cu ea (mai ales daca o duci si-o aduci acasa la bunica) pt un banut de buzunar acolo. Eu am o amica a carei mama ii vede de fetita (3 ani), dar stau in Milton - iarasi nu stiu daca-i avantajeaza.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput