Sezatoarea canadiana (74)

Sezatoarea canadiana (74) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Inca o strigare pentru cine nu s-a hotarat inca: Codritu, Emilly, Ktrinel, simi, Pepsi si restul fetelor din Montreal...

Intalnire DC Montreal - www.le1000.com/fr/atrium_intro.asp" target="_blank">Atrium
Duminica 16 decembrie, ora 15:00

Simonna - ok
pitilache - ok
cge - ok
Oanagabriela - ok
Diana2007 - ok
Podeanu - ok
Ira - ok
Ica_1975 - ok
Nelia - poate da - ok
Carmen77 - poate da, daca nu naste pana atunci -

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanelu spune:

am revenit,
m-am pus la curent cu ultimele noutati de la Sezatoare:
Nelia, sa va traiasca Lisandru, sa va umple viata de bucurii alaturi de Agata si Tudora. Va imbratisam cu drag!

Tatziana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Denisam
Cadouri:
Sf.Andreea-litere cu magnetzi dar nu pt pus pe frigi(are unele de la Leapfrog muzicale-ii plac) ci de jucat la baitza,un DVD cuDora(isi doreste ca ii place)si o carte cu proiector-gen diapozitiv de pe vremuri-se vede si deruleaza povestea,tu potzi sa nu stai in camera.
Mos Nicolae-sosete,un DVD cu Christmas si Pooh,etc si o rochitza-se vede in poza-cearosie e pt.Craciun(nu luam dulciuri-nu consuma,cioco decat f.f.f rar si aia kinder -in vizite dc i se ofera).


--------------------------------------------------------------------------------



De unde ai luat literele cele muzicale si cele de baita, si cartea cu proiectorul?

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Wow ce s-a mai scris aici

Denisa, ti-am raspuns deja.

Caro, felicitari pt. promovare si casa si sa va bucurati de ea. Felicitari si lui Danut pt. inotul de performanta. Ati vrut voi sa-l dati sau a vrut el? Eu te inteleg perfect ce spui tu acolo....a mea nu face nici macar performanta si ne-a inebunit pur si simplu cu drumurile de 3 ori/saptamana la activitati diferite . Asa ca hold on there, you're not alone

Oanagabriela, am avut rabdarea sa citesc articolele date de tine, si sa-mi improspatez mon français rouillé . Vesnica discutie a temelor...din pacate unii parinti chiar sint stresati din cauza temelor pt. ca uneori nu le fac fata dpdv al dificultatii, limbii, etc. Dar eliminarea lor mi se pare o mare greseala, pt. ca rolul temelor este tocmai de a aprofunda niste cunostinte proaspat invatate. M-a surprins sa citesc ca si Belgia si Franta lucreaza dupa tiparul 'fara teme'.


Tanelu, eu lucrez in Peel Board, deci nu stiu cum functioneaza boardurile respective, asa ca cel mai sigur va trebui sa-i suni sa-i intrebi exact. Din ce stiu eu exista 3 forme de imersiune (practicate la nivel national early 1-4, middle (late) 4-6 and extended 7-9). Sint sigura ca si York Board are optiunea asta, chiar daca nu ai gasit denumirea in sine, dar cu siguranta va trebui sa intrebi. Boardul catolic sint convinsa ca nu dispune de French Immersion insa.

PS1: O veste buna pentru fetele ontariene in mod special: am auzit ieri la radio ca guvernul a hotarat ca peste 3 ani gradinitele vor fi full-time, asta insemnand mai putini bani de dat la after-school programs

PS2: Dati-mi si mie va rog niste idei de creme protectoare de soare bune pe care le-ati incercat cu succes pe skinul dumneaoastra inainte sa ajung la shopping.

Maine lucrez zi lumina cu parent-teacher interviews , noroc ca am vineri numa' juma de zi slava domnului, ufff

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris & AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

multumim de invitatie, dar nu venim la intalnire...ca Julia nu patineaza ..:))) ...inca...deci mi-ar fi ff greu sa o tin in frau pe acolo ...iar de tinut intr-un loc ...nu se pune problema...

as vrea totusi sa va mai intalnesc...ma gandeam ca poate fetele care lucreaza in centru sunt disponibile la un " 5 a 7 " ...ce ziceti? sau un lunch. ...sau macar un shopping :)) ...ca nu am cu cine ma consulta.

simi, tu spuneai ca lucrezi in domeniul "dintilor" :))? si ca te-ai mutat recent in centru? poate ma consiliezi si pe mine pt o mica interventie de estetica...

am intrebat mai demult...nu stiu daca s-a "auzit"...mai intreb si acu , ca nu ma doare mana, lucreaza cineva la stat/public? as avea niste intrebari despre regimul de pensii.

pitilache ce face Isa? cum merge cu gradi?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Cristina, eu iau de obicei de la Vichy pentru Tudor si L'Oreal pentru noi; au fost perfecte in Caraibe...de fapt cred ca le stii si tu, eu vroiam doar sa zic ca te invidiez ca te pregatesti pentru vacanta .

Eu am avut azi o zi grea cu Tudor...a facut o prostie dupa alta: mai intii a iesit la sanie in fata casei, si noroc ca m-am uitat pe geam, el+inca un zvapaiat cules din vecini de virsta lui aruncau cu bulgari (care de fapt sunt bolovani de gheata pe frigul asta) in strada...dupa masini; l-am adus de o aripa in casa, unde ta-su a masurat toata seara cu metru si centrimetru tot ce-a gasit prin casa, sa-l invete masuratorile pentru ca am primit un mesaj de la invatatoare c-a avut examen din asta si n-a facut mai nimic........; la sfirsit, sa puna capac, m-a chemat in baie sa-mi arate ca a facut pisu pe linga wc (cred ca s-o fi jucat de-a ploaia:)), ocazie cu care i-am pus in mina Lysolul si prosopul si a curatat baiatul meu baia luna, si pe unde n-a facut mizerie....cred ca e obosit si el, pentru ca niciodata nu m-am mai intilnit cu ispravi din astea...sper sa nu regreseze, pentru ca ar fi primul caz de copil cu TED ;


Ana

http://www.floriinro.ro/


Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ktrinel imi pare rau ca nu poti veni cu Julia la intalnire. Noi o sa venim chiar daca nici Isa nu patineaza... inca... dar intr-adevar noi putem inca s-o mai tinem in frau. Nu stiu pentru cat timp insa. Cu gradi este foarte bine, nu am avut nici o problema pana acum si speram ca nici sa nu avem ceva major. Nu plange cand o lasam dimineata, acolo se joaca, cotrobaie peste tot, doar cand iese madam din aria ei vizuala am inteles ca face scandal! Juliei cum ii este? Pana la ce ora o lasi, noi o tinem doar de la in jur de 8:00 la 15:30.

Si pentru cele ce nu si-au impodobit inca bradul aveti aici ultimile tendinte in domeniu.

O seara placuta la toata lumea!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Multumesc ptr. raspunsurile cu mancarea traditionala.
Ideile voastre imi prind f. bine.

Noapte buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

La multi ani Mihaela (mikiion), numai bine, sanatate si bucurii alaturi cei dragi !


khristin, noi luam ca si crema solara Coppertone (de copii si de adulti)

Ktrinel, sotul meu lucreaza in domeniul "public". Deci poti sa imi trimiti intrebarile...

Legat de intilnire: pentru cine are copii mici, patinuarul se afla la parterul turnului si este spatiu in jur sa te plimbi cu masina...Plateste intrarea numai cine patineaza si spatiul respectiv este "ingradit". Copiii care nu patineaza pot alerga dupa pofta inimii, ca in afara celor citeva "fast-food"-uri si meselor aferente, nu prea este nimic in jurul patinoarului, deci puteti sa-i tineti ocupati (mai ales daca ati avea si un sot disponibil)...Si este cald, poti sta in pulover subtire...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aska spune:

Buna la toata lumea!
Va citesc si eu printre picaturi, pe repede inainte....aveti un spor la scris...
Nelia, sa va traiasca flacaul si sa fie sanatos si mancacios iar tie, refacere usoara. Asteptam vesti de la tine cat mai curand.
Mikiion, La multi ani cu sanatate si multe bucurii alaturi de cei dragi! Cum se impaca Marc fara bunica?
Va doresc tuturor spor la impodobit brazi si la ales/cumparat cadouri...
Numai bine,
Tatiana

Mergi la inceput