Sezatoarea canadiana (74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Nelia sa va traiasca flacaul!

Try multumesc ptr. info referitor la prelungirea vizei, i-am spus prietenei mele. Mama ta cit sta sa aiba grija de cei mici? este bine ca baietii tai sint pe maini bune.

Denisa de unde ai luat proiectorul?

Fata mea a implinit pe 23 Nov. doi anisori, nu-mi vine sa cred !! mai ramine sa scapam de pampers si sintem fetitze mari; in carucior/ playpan nu mai sta de pe la 9 luni, de suzi am scapat tot pe-atunci, doarme singurica in patul din camera ei fara sa fi venit vreodata la noi in dormitor ( de pasul asta mi-a fost frica rau-rau, credeam ca o sa stam cuci de noapte saptamani intregi s-o convingem , dar uite ca am avut noroc).

Intreba cineva cum sa-si obisnuiasca copilul sa doarma singur in camera; noi am invatat-o de pe la 3 luni iar mutarea in patul mare a survenit pe la inceputul lui octombrie, cind a venit mobila noua.
i-am lasat si patutul de bebelus si nu am mutat-o imediat, ci dupa vreo doua saptamani, i-am dat timp sa se acomodeze cu mobila, cu schimbarea, si usor- usor ea singura a cerut, la inceput a vrut sa se joace in el dar i-am explicat ca trebuie sa doarma, iar daca nu se supune o voi muta inapoi la "bebelusi" . sper sa fie tot atit de docila si dupa ce-i scoatem patutul, sa nu inceapa cu fitze.
ah, si a cerut sa stam unul dintre noi insa dupa ce-i citesc o povestioara ii spun ca " ma duc sa spal vasele" ...de obicei ii mai pun un cd cu o povestioara - la alegerea ei - si apoi ii pun muzica clasica sa o linisteasca, asta am facut-o de cand s-a nascut si ma intreb daca atunci cind s-o marita o sa doarma tot in acorduri de vioara/ pian

o seara buna!

Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Nelia, felicitari pentru venirea pe lume a lui Lisandru! Sa aiba parte de o viata lunga si fericita langa parinti si surioare!
E nascut in aceeasi zi cu nepotelul meu...

mikiion, La multi ani cu sanatate, sa-ti mearga toate struna!

khristin, vesti bune cu gradinita, o sa apuc numai bine la baietel. Am auzit si eu la radio, dar mi s-a parut ca e doar o propunere.
Noi folosim L'Oreal toata familia, de la mic la mare, multumiti cu totii.

Noua ne-a venit report cardul acasa azi (de fapt mi l-am adus singura, ca de abia ce fusesem volintir la scoala) si am lesinat de placere vazand A+ la engleza si A la mate... Tre' sa recunosc ca sunt tare multumita ca in conditiile in care nu vorbim engleza in casa, ea e apreciata pentru vocabular, citit si scris. Ma tot gandesc cum sa o recompensam...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

pitilache, merci mult de invitatie,trebuie sa vad cu sotul meu, si sa vad daca se pot inchiria patine, ca dominic al meu nu a fost niciodata pe asa ceva, si nici sotul meu. iar artista de mine n-a mai patinat de mai bine de 20 ani asa ca nu stiu daca ma mai stiu tine drept.in plus il mai am si pe david la tita, dar daca vine sotul e ok, iti voi confirma pe pm

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Neata!
Voi n-aveti somn, mesdames??? Scrieti, scrieti...:)

Oana, am citit si eu articolele despre teme, e trasa de par rau... Acu', ce sa zic!? Noua invatatoarea din clasa a doua ne-a spus anul trecut textual ca nu da teme de mate acasa pentru ca a primit reclamatii de la parinti ca problemele sint prea grele si ca nu le stiu face!!!
Realitatea e ca la scoala asta noua are asa de multe teme - clasa a treia, de fapt toata lumea spune ca aceasta clasa a treia este ingrozitor de grea, mai grea decit a patra, cind se vor relua cele invatate intr-a treia - ca nu ne vedem capul de treaba.
Ca idee, aseara am practicat asa:
- sistemul de reperaj pt. mate,
- determinantul articol(indefinit, definit, elidat si definit contractat, nu asa, oricum! ) pt. gramatica,
- o dictare de 40 de cuvinte pt. ortografie,
- am invatat pe de rost o poezie la engleza,
- am scris o tema de fo. 12 propozitii in care trebuia sa-l puna pe avoir la viitor,
- am rescris dictarea surpriza de miercuri - asta e durere, profa le dicteaza ce-i trece ei prin cap, sa viseze aia mici ca flamme se scrie cu doi de m si gratte cu doi de t, cica toti fac macar de 15 greseli pe un text de vreo 50 de cuvinte si rescriem constant,
- am corectat textul la stiinte, ca el a scris ca arborii fac fructe si trebuia sa scrie ca se reproduc...
Si cam asa a fost toata saptamina, mama-kamikaze ce sint! L-am si recompensat la sfirsit, ca a stat 2 ceasuri pe scaun, saracu' copil! :)
Mai discutam cind ne intilnim, abia astept sa te aud, ca anul trecut n-am prea avut timp sa povestim si de-atunci nu ne-am vazut...

Khristin, sa ma vezi ieri, ca discutam cu o colega despre spalat pe cap copii cu parul cret... si-am zis ca stai, iti arat eu o fetita cu o claie de par, ce n-ai vazut in viata ta, nu-s cum face mama ei la pieptanat :), asa ca am dat o tura scurta pe la pozele tale. Sa te cert: de ce n-ai denumit pozele din Ro? ca se uita fata aia si nu stiam sa-i zic de unde sint grozavele de peisaje... Si doi, sa-ti zic cum avem noi aceleasi gusturi la mobila... :)

Ana, eu cred ca Tudor a avut pur si simplu o zi... cum sa-i spun... nu-s cum, da' hai sa zicem ca toti am aruncat cu bolovani dupa masini, in caminele de baieti stim cu totii cum nu te puteai duce la toaleta, si ei aveau 20 de ani, nu 7, iar cu centimetri aia... usurel, ca vin kilogramele :) Doar ca el le-a facut pe toate de-odata...

Caro, uite-asa cresc copiii... vorba lui Khristin, hold on, ca in citiva ani o sa stam aici si-o sa ne plingem ca runda-ntiia de copii a plecat de pe-acasa...

Pupici acum,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ina-proiector-walmart- e cu o carte cu Pooh vreo 24 cad-uita-te in drop la mine si vezi poza.Pozecu Rachel delaziua ei? Bravopttoate,aiscossibiberonul? Noi mai avem de scapat de pampersii de noapte si sa se calmeze mai repede la culcare-voi incerca si eu cu cd- sa asculte o poveste,dc nu proiectorul-si sunt suparata ca iara are muci de aseara,desi nu ar avea de unde-off.
Ica-literele ca si proiectorul-walmart(litere de la bebelusi-articole baie).
Khrsitin- L'oreal sau Copertone-sper ca am scris corect-si mersi de raspuns, dar chiar nu ai idei,please..

V-am pupat ca ma cheama Alex si am si o groaza de treburi ca la 7pm plec cu el la spital pt toata noaptea.


Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ina, si copiii mei tot asa stiu ca raman singuri sa se culce, fiindca eu ma duc sa fac baie.(la tine este cu spalatul vaselor)
Si noi tot cu ritual, povestiri de peste zi, tinut de manuta vreo 10 minute.
Victor incerca sa ma astepte, dar adormea.
Acum a crescut, nu mai vrea asa de multe alintaturi, si ma trimite singur:'Du-te sa faci baie.'

Anca a dormit de cand s-a nascut singura in patutul ei dar cu noi in camera pe motiv de spatiu (eram in Ro).
Asta-vara cand am venit, i-am explicat ca asta va fi camera ei, unde va dormi singura. Am luat un pat mic din ala cu grilaj sa nu ma tenteze.

O zi buna,
Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Inca un update si o noua strigare pentru cine nu s-a hotarat inca: Codritu, Emilly, simi, aska si restul fetelor din Montreal...

Intalnire DC Montreal - www.le1000.com/fr/atrium_intro.asp" target="_blank">Atrium
Duminica 16 decembrie, ora 15:00

Simonna - ok
pitilache - ok
cge - ok
Oanagabriela - ok
Diana2007 - ok
Podeanu - ok
Ira - ok
Ica_1975 - ok
Nelia - poate da - ok
Pepsi - ok


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ina La multi ani pentru Rachel!!! Sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii. Vreau si eu poze!

La multi ani, Mihaela!

Denisa am vazut si eu pozele voastre. O familie frumoasa! Sanatate multa lui Alex!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Fetelor, eu la Atrium nu cred ca vin, ca Matei nu patineaza si eu voi fi cu 2 zile inainte de nastere, si numai putere de alergat dupa el nu o sa am ... iar sotul lucra in duminica respectiva si nu o sa poata veni cu noi sa ma ajute cu alergatul perfectului . Asa ca ramane pe intalneala urmatoare, cand o fi si Marc un pic mai maricel ... adica macar 2-3 luni sa aiba.





POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b] 27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Revenind la temele copiilor si eu sunt pro. Mi se pare normal sa faci macar o mica aprofundare acasa a ceea ce se face la scoala. Sincer, si eu am ramas surprinsa de Franta si Belgia.

Simo, ai dreptate ca a 3-a este mai grea. Din ce am auzit eu, in clasa intai si a 3a se face materie noua, pe cand intr-a 2a si a 4a se recapituleaza si aprofundeaza cea deja invatata pana atunci.

Asa la prima vedere, ca teme de casa, Seba parca nu are asa de multe ca voi. El in fiecare miercuri primeste acasa o foaie cu temele pe saptamana urmatoare, de miercuri pana marti. Per total pe o saptamana are cam 2 pagini de lecturat dintr-o carte numita Multi-textes, o pagina de facut 2-3 problemute la mate din Tangram si la fel o pagina din Grammaire. Din cand in cand mai are de citit textulete pentru science. Saptamana asta a avut despre fotosinteza. Pe langa astea, are de exersat cam 25 de cuvinte noi pentru dictarea saptamanala, avoir si etre la diverse timpuri, adunari si scaderi si dictari de numere mari. O data pe saptamana au o dictare cam de 6-8 fraze, un test la matematica cu 100 de adunari si scaderi de facut in 15 minute, si un test cu vreo 15-20 de propozitii unde trebuie sa puna verbele la diferite timpuri. Pana acum nu a facut decat avoir si etre la present, passe compose, futur simple, imparfait si conditionel. Astea sunt curente. Din cand in cand mai are si alte testari. Le da un text de citit si apoi trebuie sa raspunda la intrebari cu da si nu,sa cocheze cate ceva, sau sa raspunda cu propriile fraze. La engleza nu prea vine cu teme. Din cand in cand cu cate o foaie cu diverse cuvinte noi. Azi a avut un test cu on, under, behind... Poezii nu au de invatat, au avut in schimb un rol dintr-o piesa de Halloween, cu M. Popol, Tragedie si Comedie. Nu stiu daca si voi ati facut asta. Si ei fac flaut la scoala, dar nu l-a adus niciodata acasa... ca cica nu are de exersat. In schimb, el exerseaza la pian in fiecare zi cam trei sferturi de ora (maxim..., si dupa ce trec primele 20 de minute sa uita mereu la ceas sa vada cat mai are!).

Si ar mai fi bine-nteles lectura suplimentara. De citit, citeste, mai greu este cand il pun sa povesteasca cu cuvintele lui ce a citit... Voi cum stati aici? Eu credeam ca am depasit faza cu cititul cu el dar se pare ca trebuie sa revin, pentru ca altfel el citeste carti intregi dar cand il pun sa povesteasca, pauza.

Cam atat cu temele lui Seba si implicit si ale mele!

Si pe langa teme, mai alergam in w/e si pe la antrenamentele si meciurile de hockey, la inot (a ajuns si el la nivelul 7 red cross) si in curand incepe si sezonul de ski. Asta ca sa nu ne mai intrebam cum trece timpul pe langa noi...



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput