Sezatoarea canadiana (76)

Sezatoarea canadiana (76) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Si inca un update pentru duminica:

Intalnire DC Montreal - Duminica 16 decembrie, ora 15:00
www.le1000.com/fr/atrium_intro.asp" target="_blank">Atrium (langa lifturi)
1000, rue De La Gauchetière Ouest (harta)

Simonna - ok
pitilache - ok
cge - ok
Oanagabriela - ok
Diana2007 - ok
Podeanu - ok
Ira - ok
Nelia - ok
Pepsi - ok
Codritu - poate da
Romina - ok
simi - poate, poate

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Sa spar eu gheata la noul capitol ...

Pentru Ica:

La multi ani cu sanatate, noroc si bucurii alaturi de cei dragi!

Despre noi: aproape am terminat cu cumparatul cadourile , ca de obicei cele mai multe vor fi pentru copil, noi cei mari ne luam in general lucruri practice...Am luat si bradul, mare si frumos (50$) dar il impodobim pe 24 dec, in ajun de Craciun si il tinem pina la sfirstul lui ianuarie. Cozonaci comandam la magazinul Bucuresti, sarmale face bunica, am luat un vin rosu romanesc de la SAQ, deci sintem gata pregatiti...Saptamina viitoare o voi tine numai intr-un "party", in fiecare zii la prinz ma duc undeva (cu colegii de servici sau la scoala copilului)...Simbata urmatoare Antonia este invitata la o aniversare, duminica dupa mergem la spectacolul "Décembre", si luni este Ajunul...pe urma Craciunul si o saptamina de vacanta ...Abia asptept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Laura-Mosu' vine pe 21 la gradi si pe 24 acasa, se imbraca un prieten,dar pt copii,noi cred ca ne vom lua ceva ce avem nevoie,eu cercei cu 2feluri de aur,sper sa fie mai usor si sotul o geaca/haina.
Legat de RESP-statemnetul care itzi vine lunar sau la sf.anului pastreaza-l si il deduci de la taxe in aprilie cand trimitzi formularul,osa ma uit pe formular sa vad de pe ce linie se deduce/scade si itzi spun.Da-mi 2zile te rog.
O noapte buna!

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc mult pentru urarile de ziua lui Cristi! Acum 1 an si 20 de minute se nastea... mai ca nu-mi venea sa-l las jos din brate in seara asta, dar las' ca n-au intrat zilele in sac...

Denisa, petrecerea va fi duminica, dar foarte restransa, doar noi si nasii. Mai astept pana atunci pentru poze.

Roxana, ce mult iti seamana baiatul! iar Isabela e atat de dulce pe langa pian!

Am cautat si eu pe net despre Poinsettia si am gasit ca nu e periculoasa, in schimb vascul e foarte toxic. Daca vreti mai multe info despre alte plante de sezon si alte decoratiuni, cititi mai ales in josul paginii:
http://www.vanderbilt.edu/news/releases?id=38486

Roxana a avut serbarea de Craciun azi dupa masa si aproape ca mi-au dat lacrimile. La un moment dat au prezentat un slide-show cu imagini de la tot felul de acticvitati pe care le-au avut in timpul primului trimestru: de la parada de Halloween, de la patinoar, din clasa, din pauze... tot copii zambareti si fericiti... si ma gandeam cu un nod in gat ca ii multumesc lui Dumnezeu ca suntem aici si ca le-am putut oferi copiilor mei o copilarie atat de fericita in Canada!




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Iar mi-au disparut mesajele din casuta privata.


ce o fi facut monicutza??????? Ca avea operatie ieri.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Azi a fost Marc la Mos Craciu cu gradinita la un camin de batrani de langa noi. A plan in continuu pt. ca era prea multa lume......

Nici poze cu mosul nu a reusit sa faca. Iar mi s-au dus sperantele pe apa sambetei ca il pot da la o gradinita fara sa fie probleme. Ca aici o iubeste pe educatoare si de aia e linistit.

De fapt ce vroiam sa va intreb. Ce sa-i iau la educatoare. Ca a facut cadouri destul de scumpe. Si nici nu am intrebat daca nu trebuie sa contribuim si noi. I-a luat un playmobil cu zoo , pt copii de 1 an jumate.( costa vreo 13 CAd) Si m-am indrogastit de jucariile astea. Dar sunt groaznic de scumpe. Am vazut si seturi la peste 100 de dolari. Si ce e mai important sunt facute in Malta si nu in China!!!!!

Acum ce sa-i iau educatoarei? Ca eu ii luasem o cutie de bomboane intr-o cutie de metal , frumoasa, de vreo 10 cAD. Dar am impresia ca nu e suficient. Si ii suntem obligati ca ni l-a luat pe Marc la ea, si i-a facut loc , asa printre picaturi.

Si asa nu m-as duce la examenul ala de maine. Nu am nici un chef sa mai ies pe frigul asta din casa. Mi-a ars fata astazi.Vreau si eu Columbia Britanica ca acolo vad ca e mai cald.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by Denisam
Legat de RESP-statemnetul care itzi vine lunar sau la sf.anului pastreaza-l si il deduci de la taxe in aprilie cand trimitzi formularul,osa ma uit pe formular sa vad de pe ce linie se deduce/scade si itzi spun.Da-mi 2zile te rog.



RESP (Registered Educational Savings Plan) NU se deduce de la taxe. (Sau nu legal, cel putin :-).)

RRSP (Registered Retirement Savings Plan) da, insa ala e altceva.

A.M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mr. amoga, uelcam la noi la sezatoare, nu mai vazui berbanti pe topic de ani!

Ica, la multi ani fericiti!
Donia, sa va traiasca Cristishor sanatos, frumos, destept si toate cele!

Eu sunt in al 9-lea cer! Imi mere telefonu'! Pe cand ma gandeam ca-mi iau si io giob la primus, ca de aproape 2 saptamani sun zilnic si vorbesc cu robotii si cu indienii (din India) cate o ora, o ora juma, au fixat telefonul. Oare cat ma tine de data asta?

Mersi de urari dar inca nuuu pleeec, doar ma lauuud. Abia pe 21. Oricum, sper sa fie o calatorie sprancenata. Noi in ultimii 4 ani am fost doar anul trecut in Ca. Bine macar ca ai mei la munci n-au mai ales sa facem Christmas party la curling. Haha, acu' 2 ani, m-am dus in Dominicana cu un genunchi albastru rau si n-as mai fi participat.

Dana, pe lista si io, te rog, la dezmat!

Eu va citesc constant, daca nu credeti intrebati-ma sa vedeti ca stiu tot , dar mai greu asa cu raspunsul. Sufar si de mania discriminatului si ma tot tem sa va iau pe bucatele sa nu uit pe cineva... in afara de fetzele care imi sunt foarte cunoscute...

Cu detaliile cerute vin in zilele urmatoare, inca nu stiu de unde sa o incep .


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Simonna, saru'mina; am intrebat si ci-ca lectiile de karate pentru incepatori sunt simbata d ela 9, se suprapun cu pianul; sa vad daca reusesc sa mut pianul pe scari in sus la ora 11.

Mey Dana, eu de la intilnirea pentru clubul ala nu lipsesc, sa fie clar:))

a, vroiam sa mai spun ca va invidiez tare pe cele care va pregatiti pentru tarile calde; iarna asta sarim peste vacanta, cautind casa, da'trece.......




Amoga, asta stiu si eu despre fondurile respective,
Ana

http://www.floriinro.ro/


Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Donia, sa-ti traiasca puiul tau frumos!!!!!!!


in legatura cu cadourile, eu am cumparat anul trecut cite un set de luminari si o cutie de ciocolata; anul asta am luat din nou seturi de luminari de Craciun, dar trec pe la Winners, sa vad daca nu gasesc altceva decit cioco linga, eventual niste cadre foto;



Ana


http://www.floriinro.ro/


Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput