Sezatoarea canadiana (78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Lorelaim, dar nu vad nici un impediment sa nu intri la Sezatoare, stii atit de bine situatia de aici, mult mai bine decit multe dintre noi, asa ca poti fi aici, chiar daca nu traiesti momentan aici. Stiu ca esti bulversata acum, dar iti va trece si te asteptam aici ca sa vorbesti direct cu aceste prietene dragi.

Mikiion, da, tot cu el in brate stau. Adevarul este ca-mi si place, e ca un pisoi din ala care toarce, ii simt placerea de a sta in brate, mai ales la mine, se lipeste tot de mine si-mi trece din suparare. Chiar glumesc si spun ca eu nu am nascut inca, decit ca a iesit bebelusul din interiorul burticii si s-a lipit de exterior. E tot timpul lipit de mine, il port tot timpul in brate sau in wrap prin casa si afara. Doarme vreo ora si ceva dimineata pe pat, timp in care apuc sa maninc, sa string un pic de prin casa si sa arunc ceva in oala de mincare, apoi il iau in brate si stau pe net sau citesc la cursul pe care nu l-am incheiat incas au citesc, timp in care ascultam muzica clasica, ca daca pun altceva se trezeste. Ii place mai ales Mozart si Imperialul lui Beethoven. La doua plec cu el tot in wrap dupa fete si doarme dus pina la 4.30-5 cind ajungem acasa, ca ma duc si venim pe jos. Am incercat sa merg cu carutul, dar plinge in carut, nu vrea sa stea si am renuntat pe moment.
Fetele mele nici una nu au cazut din pat, dar preventiv eu le-am pus o saltea linga pat pina cind au mai crescut. Dar au dormit singure, in patul lor, de la doi ani in sus, deci cred ca Marc e micut inca, de aceea cade.
Da, si mie imi place perdeluta Tudorei, si nici nu e scumpa (cred ca am dat 24 de dolari pe pachetul de doua), e pinza care se spala si se calca frumos. Si lenjeriile (ca i-am luat doua cu aceeasi tema) si tablourile au desenele de pe perdea, nu stiu daca se vede in poza. De cind i-am facut camera doarme cu placere singura.

Ah, si daca tot am ajuns la Tudora, vreau sa va spun ca sint tare incintata de faptul ca sm rezolvat atit de repede si intr-un timp atit de scurt problemele pe care le-am tot aminat in ceea ce o priveste cu Tudora: am scos pampersul definitiv (si pe cel de noapte!), doarme singura, in camera ei si toata noaptea, de la 9 la 7, aproape fix, zici ca are cesulet, si, ceea ce a fost surprinzator pentru mine de cit de repede am reusit, adoarme singura! Le citesc la amindoua povesti, apoi stau linga Agata citeva minute si ii spun noapte buna, ma duc la Tudora si stau la fel (daca e si tati acasa la ora de culcare, stam amindoi, pe rind, si la una si la alta) si la ora 9 fara un sfert le aprind veiozele micute, le inchid usile si gata... la 9 cind intru sa le inchid geamul dorm duse amindoua. Nu-mi vine sa cred!!! Pentru mine a fost un chin culcatul lor, stateam si cite doua ore linga ele sa adoarma, intii cit a fost Agata micuta, pina in trei ani si apoi la Tudora pina acum doua saptamini. Frecau niste jucarii si se foiau si se invirteau, si voiau cind apa, cind pipi, cind le era frica... de ma aduceau in prag de criza nervoasa. De multe ori adormeam eu inaintea lor. Dar am ajuns la concluzia ca nu e chiar atit de greu sa-ti educi copiii, dupa o anumita virsta... cu Lisandru tot nu am ce sa fac, deocamdata trebuie sa-l tin in brate, ca plinge mult prea tare si mult prea mult daca il las jos. Altfel e un copil tare bun si calm, linistit.

Si am mai ajuns la o concluzie, ca un program fix la copii le face foarte bine si lor si parintilor. Nu zic ca nu m-am tinut foarte mult sa le fac un program, mai ales de masa si de somn, dar nu am reusit mare lucru inainte de 2 ani si ceva, mai ales ca nu mergeau in fiecare zi la gradinita si la scoala ca acum. Dar de cind am fixat programul asta (in vacanta de vara, plecate fiind, am dat si bruma de program pe care o aveam), ajutata fiind si de faptul ca Tudora merge in sfirsit in fiecare zi la gradinita, intre aceleasi ore, am mult mai putin bataie de cap cu ele. Era si timpul, ca altfel innebuneam. Si Lisandru are un program foarte fix si sper sa reusesc sa ma tin de el.

Legat de otite, am aflat si eu ceva si am si inceput aplicarea sfatului primit. M-a sfatuit o prietena sa-i pun Tudorei niste picaturi in urechi, cumparate de aici. Exista si ceva naturist, dar nu am gasit inca (am uitat numele acum, dar daca il vad scris imi aduc aminte sau o voi intreba din nou pe ea). Picaturile se numesc Buro-sol si scrie ca sint pentru: prevenirea otitelor la inotatori, vindeca mincarimile, inhiba dezvoltarea bacteriilor care sint responsabile pentru infectiile urechii externe. Dar, farmacistul pe care l-am intrebat mi-a spus ca ajuta si la infectiile urechii interne, pentru ca mentine urechile intr-o stare care nu e propice infectiilor de orice natura. Prietena mea mi-a spus ca ea ii pune de citeva luni si, coincidenta sau nu, copilul ei de 2 ani nu a mai facut nici o otita.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by nelia

Luata de val, am uitat sa va spun de ce intrasem astazi: mi-a zimbit Lisandru!



Felicitari! Trebuie ca esti in al noualea cer azi!

Hai sa ma laud si eu, desi parca mai tare imi vine a plange... Roxanei i-a cazut primul dintisor aseara! Ea e in al noualea cer, ca asteapta asta de vreun an de zile, dar eu nu sunt pregatita... insa de bucuria ei am zambit si eu...
Si i-a scris lui Toothfairy daca poate sa ii dea si bani, dar sa ii lase si dintele... aaaah, se targuieste fata asta pana si cu zanele!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Ira "eu in Quebec nu cunosc decat persoane care o duc foarte bine"...daca par examplu, iau mot-a-mot...si sa zicem, ca daca ne-am vazut de 3ori ...m-ai cunoscut...si atat...de unde stii cum o duc eu? multumesc de aprecieri, daca am lasat impresie asa buna...eu declar ca o duc mediu...ca puteam si mai bine..stiu sigur, dar adevarul e ca o duc mediu .."de bine". si pt nerealizari nu blamez Quebec-ul si nici pe quebecosi, nici pe ontarieni. As putea spune si eu ...ca sa ma aberez:..in ro, nu cunosc decat pers care o duc bine, incluzand pe parintii mei, care o duc ff bine, mai bine ca mine....e relevant?????

nu iubesc si nici nu urasc Quebecul, NU MA INTERESEAZA. IMI SUNT TOTAL PARALELI QUEBECOSII SI POLITICA LOR,NU MA DERANJEAZA NICI FRANCEZA, NICI FEDERALII SAU CUM ISI IMPART CASCAVALUL...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Lisandru a inceput sa gingureasca! Si mai scoate din cind in cind cite un eiii!
Donia, felicitari pentru dintisor! Si eu am fost trista cind i-a cazut Agatei asta vara primul dintisor, acum il asteptam pe al treilea, care se incapatineaza sa cada, spre disperarea ei, care ii tot verifica in oglinda si i se pare ca misca cind unul, cind altul...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Donia, haha, deci pana l-a urma s=a spart gheata...nu am mai auzit copil care sa fie atat de nerabdator sa ii cada dintii.


lorelai, pt noi nu conteaza unde va veti stabili..tu vei ramane mereu o "canadianca" de-a noastra...hai, te mai asteptam aici...chiar imi lipseau mesajele tale ..

Pitilache...ce mare a crescut Isa!!!...am sa savurat pozele de la Revelion...ce trupa de soc...:))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Lorelai, stay close ... sezatoarea nu e la fel fara tine ... si intre noi fie vorba, eu te invidiez ca ai ocazia sa traiesti in Europa, de ce esti suparata? .

Intre 2 ture de urlete, am mai pus niste poze cu baietii .. in albumul Matei si Marc. Gata, s-a termintat pauza, tre sa pregatesc mancarea pentru fomila ...


POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

stiu ca veti sari pe mine dar ma maninca degetele. mie nu imi place atitudinea "I don't care" a oamenilor, fie ca sint ei aici sau in romania. daca nu ne pasa la niciunul cum sa mergem fratilor inainte.

eu ma implic in politica cit pot, adica ma informez, merg la vot, citesc ce mai fac unii si altii. ma uit ce propuneri de legi se mai discuta si daca ma afecteaza direct sau nu. si cel mai tare urasc oamenii carora nu le pasa de ce se intimpla in jurul lor dar care se pling incontinuu. una e sa ai discutii pe teme politice dimineata/prinz/seara ca in romania si alta e sa fii informat si sa poti participa la o discutie, daca e cazul, in cunostinta de cauza.

faceti-ma si pe mine fericita si nu luati pozitia de nepasare, pleaseeee. oi fi eu indealista dar chiar cred ca ar fi mai bine pt toti.

vandal, sincer nu vad ce vrei sa scoti in evidenta cu informatiile postate.

Donia, nelia, am auzit ca Tooth Fairy da un toonie pe dinte acum. e adevarat?

nelia, cind ma uit la Lisandru ma apuca dorul de facut copii. e asa de dulce.

pitilache, am vazut pozele, aia mica e de reclama. si din cite se vede Seba e topit dupa ea.

try . wow, nu imi vine sa cred ce mult au crescut baieii. parca mai alaltaieri bintuiam pe la aspirante.

lorelaim, si eu te invidiez ca poti trai in europa, si mai ales ca sinteti asa de mobili. pina merge Gabisor la scoala eu zic sa va bucurati ca puteti vedea cum e sa traiesti in alte locuri. please, mai vino pe aici. pleci tocmai acum cind ma bate gindul si pe mine sa imi schimb jobul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Carmen, am vazut pozele! De cel mic nu prea am ce sa spun, decit ca s-a mai schimbat de la primele poze si ca e dulce ca un pisoi. Si ma mai mir inca o data de cit par are! Dar m-a suprins de cit de tare s-a schimbat Matei!!! E un barbatel adevarat, nu mai are deloc figura de copilas pe care i-o stiam. Poate si pentru ca e tuns ca un baietel. Dar un lucru e sigur: e atit de frumos!!! Seamana cu tine!
Lorelai, stai linistita, mie imi pasa! Si chiar foarte mult! Chiar daca nu sint implicata afectiv, la nivel informational sint pina peste cap!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nelia, am recitit mesajul si mi-am dat seama ca am raspuns prea mult la gluma ta (stiam ca-i o gluma) si mi-am dat seama i nfina lca nici macar n-a mreusit sa transmit ce vroiam.
Pupam Lisandru gangurici. La mine adrian n-a gangurit la fel de fermecator ca alex... sau poate o fi fost primul si mi s-o fi parut trilul lui mai deosebit. Dar alex e si vorbaret nevoie mare si asta s-a cunoscut de bebelus .
Eu mi-am pierdut ceva sanatate mintala cand am venit cu adrian de la maternitate pt ca l-am avut pe alex pe cap toata ziua, dar n-am avut de ales. Mi-ar fi prins tare bine ce ai tu acum: adica sa scap de el cateva ore pe zi si sa pot sa-mi vad de bebelus linistita. Asa, imi pierdema si usor rabdarea cu el (si-acu' incerc sa compensez greselile de atunci) si nici nu ma simteam pe deplin relaxata sa pot sa am grija de adrian linistita. Parca aveam ceva pe creier tot timpul. Iar acu' sufar ca trebuie sa merg la servici si sa stea altcineva cu copchii mei. Da' asta-i viata si bune si nebune.

Denisa, io credeam ca ma intrebi cand apucam sa ne vedem. Vorbesc cu fata asta de 3 ani la tel si n-am apucat s-o vad la fatza daca se paote asa ceva. De vorbit oricand, stii tel de la servici, caci eu cu adevarat ocupata sunt acasa. La servici le deretic repede, acasa fac mai greu fatza; sunt copiii mei de-o gelozie/concurenta fantastica, nu pot sa-i dau ceva dragoste unuia fara sa-mi sara alalalt in spate sau sa ma traga de pantaloni "alooo, vreau si eu pupici sau jughinici" sau ce le-oi da eu acolo. Mai da daca ma ipoti. Am ajuns sa ma si cenzurez cateodata de frica sa nu ma cotropeasca.

Ma tot imping de la spate sa reiau cititul de povesti lui alex si nu apuc. Seara la 9 nu vreau decat sa-i vad parcati in patuturile lor si sa ma bag si eu in pat. Dar alex acum e in asa extaz dupa povesti ca ar fi capabil sa ascultesau vizioneze toata ziua numai povesti. Am linkul de povesti care s-a postat aici, le-am tras pe toate, dar culmea delasarii, nu apuc sa le mai pun pe-un amarat de CD si sa i le pun macar copilului seara la culcare, daca eu tot nu ma invrednicesc sa ii citesc. Umbla fi-miu cu paturica pe umeri de dimineata pana seara, zice ca are pelerina si el e ursitoarea cea rea din Sleeping Beauty cu doi corni in cap (asa zice). De o sapt. numai asta vrea sa vada in fiecare zi. Pana acum el mai alterna. O fi ceva in povestea aia ce n-o fi inteles bietu' copil (lol). Asta si The Incredibles. Nu mai vrea altceva.

Well cu salariul, pe mine nu ma deranjeaza sa aud sau sa spun cat am. Mintea mea nu prea poate sa inteleaga de ce e asa o mare problema chestia cu salariu ca doar muncim pe banii aia, nu-i primim gratis preferential. Nu intreb de salariu pe nimeni pt ca stiu ca e un punct sensibil in general, dar eu una n-am avut sfiosenii de genul asta. N-o fac nici ca sa ma laud (ca nu castig o suma care sa fie de invidiat), dar nici ca sa-mi plang de mila (pt ca asta e ceea ce pot deocamdata la momentul actual).
Pt unii e asa o chestie de parca ar aparea dezbracati in public. Am prieteni buni care fac din slariu un mare secret de parca, daca as afla, li se goleste contul automat. Genul asta de secretosenie pe mine ma depaseste si nu pot sa ma duc cu gandul decat ca, ori le e jena de cat castiga, ori vor sa creeze aparenta ca au un slariu mai mare decat castiga in realitate. Nu-s genul sa fac o invidie din salariul cuiva si cand intalnesc pe cineva ce castiga mai bine ca mine nu pot decat sa spun jos palaria, o privesc cu admiratie. Nu m-apuca angoasele si frustrarile cum ca amaratu' ala care e de 3 ori mai prost ca mine castiga mai bine sau uite ce serviciu a prins prapaditu' ala care acu' 3 luni facea ... mai stiu eu ce.
Nu inseamna ca fac declaratii prin megafon in stanga si-n dreapta de cat castig, dar daca vine vorba intr-o discutie, nu ma sfiesc sa spun. Dar nici nu intreb pe nimeni decat daca imi da de inteles ca ar fi deschis sa-mi spuna. Mi-e tarsha sa vad omu' din fatza mea dandu-mi raspunsuri evazive si misterioase sau sa-mi faca mustrari de genul "asa ceva nu se intreaba".
Pt mine a spune cat castig e ca si cand as spune ca ma duc la sa-l culc pe fi-miu, e ceva banal si firesc. Nimic deosebit si nimic rusinos. e parte din ceea ca ma defineste si ma caracterizeaza ca om.

Carmen, cat e de scump! Si ce ochi albastri are.

Lorelai, mie cateodata imi vine sa si plang cand ma uit la alex si vad cat a crescut si stiu ca nu mai vad niciodata piciorusele-alea cu cututze sau patrupedul mergator. Iar deunazi ma uitam la pozele cu adrian din maternitate si m-a apucat asa o nostalgie si-as fi dat timpu-napoi de-as fi putut, sa mai trec odata prin toate, oricat de grele si urate au parut atunci, doar ca sa mai tin botul ala mic de carne in brate si sa pun caputul ala mic de pisicuta la san. Cred ca bucuria maternitatii ma mai face inca sa nu alung din cap definitiv si irevocabil gandul la al treilea copil. Stiu ca-s 99.99% sanse sa nu se mai intample pt noi (sunt n motive toate puternice), dar uite ca nici nu pot sa spun categoric ca n-as mai vrea.

Ca-ntreba cineva de Cricor si nu ma pot abtine. Am cunoscut-o si eu intr-un final la o prietena comuna si are un baiat asa frumos de-mi pare iar rau ca n-am fata, ca altfel aranjam deja nunta.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by Ira
Ana, ai un pup din partea moé daca urasti quebecu'. Vestea buna e ca inca mai este locuit in parte de acele fiinte superioare care se numesc anglofoni, estie, deci provincia nu e perduta' definitiv.

apai io ma'c la culcare devreme ca sa fiu in forma...ca maine am repetitie de dimineata cu 3 quebecoisi naspa rau, sovinisti, aroganti si rigizi ...mai tre' sa-mi iau si tylenolu' si sa-mi fac yoga inainte sa-i vad, ca altfel ii iau la bataie, in fiecare zi imi vorbesc de separare si de vibratiile si karma chicoutimi-ului in antiteza cu platitudinile plaiurilor Ontariene.



Ira, trebuie sa intelegi ca suntem subiectivi, si judecam in functie de experiente personale, e normal si uman; de aici diferentele de opinii; mi se rupe de politica si mentalitatea quebecoasa cind nu ma afecteaza direct, dar cind am de suferit din cauza ingustimii mintii unora se schimba optica; n-am cum sa-i iubesc pe cei de la Centru de Autism din Laval unde fiu-meu e pe lista pentru servicii (si sunt destule de care el are inca nevoie, ca logopedie, activitati specifice, ortofonie, etc) din noiembrie 2005si-l imping mereu la o parte, in timp ce parinti de copii autisti quebecosi cu care am contacte imi spun ca au ajuns (toti pe care-i cunosc) inaintea mea la rind si nu le vine sa creada; si mai am multe exemple dar nu are rost;
nu pot decit sa-l bat la cap pe barbatu-meu care s-a intors intre ei, cind speram sa plecam de aici si sa accept lucrurile cum sunt; dar asta nu inseamna ca le pot vedea altfel...


Lorelaim,

daca tie-ti face placere sa mai stai scrii totusi la Sezetoare, noua ne face placere sa citim despre Suedia, si experientele tale acolo; si pozele cu care ne incinti

Donia, Roxana a actionat pe dos decit fiu-meu, care a plins cu lacrimi cind i-a cazut primul dinte (eu am facut greseala sa il trag afara din gura, se misca tare, si copilul s-a suparat rau, insistind sa mergem la stomatolog sa i-l lipeasca inapoi )


http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

Mergi la inceput