Sezatoarea canadiana (78)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Ira

Try, ceeace ai scris tu ma satisface intelectual. Vive lio forumistii mucosi, si sper sa fie asa cum scrii tu.



M-am referit strict la mine acolo. Nu-mi permit sa fac pe nimeni de aici nici macar in gluma. Am vorbit la pers. I pl. de dragul exprimarii.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

A, la noi, e mare sarbatoare cand ii mai cade un dinte lui Victor ca stie ca va primi cadouri.
Deja se gandeste ce sa primeasca daca ii mai cade un dinte.

Lorelaim, si mie imi lipsesc mesajele tale din fiecare zi. Poate iti gasesti timp sa mai scrii.



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nelia, raspund organizat pt ca m-a lasat memoria de tot. Daca citesc tot pana la ultima postare si-apoi m-apuc sa raspund, nu mai am ce scrie... eventual imi aduc aminte 1-2 chestii discutate si raspund doar la alea. Asa ca raspund numai pe masura ce citesc (de-aia vezi la mine raspunsuri la postari de acu' 7 pg).
Uneori se mai potriveste si ca nuca-n perete pt la unele mesaje la care raspund apar alte raspunsuri si asta mai schimba datele situatiei, dar... nu mai stau sa pieptan. Si-asa scriu printr bucatele numai la servici. Ma mai pune nenea on hold, mai scriu 3 randuri; mai printez 50 de pagini si pana-mi vine materialul mai dai un raspuns scurt, in pauza de masa mai iau o inghititura mai citesc o pagina. Ei, e mai lejer ca e firma mica si bosu' nu e asa restrictiv si nu-i volum de munca inuman. Dar altfel... nu mi-as mai permite eu luxul sa fiu dependenta de DC daca as avea camera de luat vederi de-asupra si restrictie pe calculator. Acasa deschid calculatorul decat doar in zi de sarbatoare. Si-atunci de regula pt ca trebuie sa caut ceva ce mi-e necesar imediat.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Lorelai, nu inseamna ca nu sunt informata, daca ma exprim ca nu imi pasa...tocmai ca ma informez si realizez ca nu prea pot, personal, sa fac multe, in afara de "valuri" pe vreun forum sau altul, sau sa imi descarc neimplinirile pe te miri ce/cine...prefer sa le discut, cand chiar nu mai am ce face, cu sotul , cu prietenii...si nu cred ca fac vreun rau daca nu "activez"...sunt destui oameni "zgomotosi" in sensul asta ...si nu ma pot asimila cu ei...in schimb, ma exprim si eu elegant si tacut cu o stampila in mana..din cand in cand, atunci cand datoria civica o cere...si cred ca asta e de-ajuns. iar ca sa cred ca am puteri de convingere astfel incat sa schimb opiniile unora sau altora, exclus! cine poate garanta ca eu am dreptate sau ideea mea e cea mai buna?

promit ca nu mai continui discutia, ma retrag in public si va urmaresc in liniste...asa cum am facut=o si pana acum...mi se pare mai productiv :)..pt mine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by Lorelai
vandal, sincer nu vad ce vrei sa scoti in evidenta cu informatiile postate.




Sincer nu stiu da zisei ca daca cineva a postat cum e impozitu mai mare in quebec sa vada boboru si cum e chestia cu loyeu..da poa ca aici e voie sa posteze numa cuconitele...pardon....eu ma retrag in coltu de susanele si sporturili de dat cu capu la minge....puck ma iertati uitai ca e iarna....

quote:
Originally posted by Podeanu


La 50K in Ontario platesti 9,706 $ impozit (fedearal 6,341 si provincial 3,366) pe cind in Quebec la aceiasi 50K se platesc in total 11,672 impozit (5,278 federal si 6,394 provincial)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

nelia, si Roxana tot la fel, isi verifica mereu dintii sa vada daca nu se clatina... ba i-ar verifica si pe ai nostri... Mai rau e ca eu nu mai stiu care in ce stadiu sunt, ca ma uit si la Cristi sa vad daca nu i se misca vreun dinte.... dar la el inca mai au de iesit

Ktrinel si Ana, Roxana era disperata ca toata clasa era cu dintii cazuti, mai putin ea si inca o fetita... de aici nerabdarea.
Ana, ce dragut, sa ii lipeasca stomatologul dintele

Lorelai, vai, am spart piata! Aseara am cercetat pe internet sa vad cat lasa Toothfairy si am gasit ca mai nou se poarta 5 dolari la primul dinte... dar nu aveam marunt, asa ca i-a lasat 10. La urmatorii probabil vom trece la 1 sau 2 dolari, ca i-am explicat ca numai la primul e asa generoasa zana.
De ce sa iti sara cineva in cap? Ai o opinie si ti-o exprimi civilizat.
Eu recunosc ca inca mai am o gramada de invatat despre tara asta si ca invat pe apucate... dupa cum se nimereste, pentru ca am alte prioritati, deocamdata inca invat ce ne este util in viata de zi cu zi, apoi ce le e necesar copiilor, apoi ar trebui sa invat pe plan profesional... si abia apoi ar veni politica... cam ca piramida lui Maslow a emigrantului Deocamdata eu ma bucur de faptul ca viata e stabila si ca nu trebuie sa fiu cu urechile in patru si ochii in paispe ca sa vad ce legi noi au aparut si care imi pot afecta viata de zi cu zi, asa cum se intampla in Romania.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello.
Carmen-vazut poze,superbe,mezinul e simpatic foc.
Donia-felicitari pt primuldintisor si ce generoasa a fost zina.Pupicei la copiii.
Nelia-te cred ca esti in al 9-lea cer,sa vezi mai incolo,Alex de la 2luni gangureste f.bine si de pe la 3luni rade in hohote la sora-sa,ii place maxim cand danseaza sau cand il baga in seama,in ultimul timp tot mai mult si e veselie mare.
Try-ma potzi suna si tu,hai ca incerc mai incolo, poate aranjam ceva.
Ktrinel-nu te supara,pupici,te simti mai bine?
Lorelaim-si eu te invidiez ca statzi in europa si ca va plimbatzi,numai bine.
Ana-ce haios fii-tu cu lipitul dintelui!


Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

"Trimis la: - 20/06/2004 : 15:09:15
--------------------------------------------------------------------------------

Desi stiu ca tot ce a scris Ira este perfect adevarat, citind mesajul ei mi-au dat lacrimile ca si cum nu as fi direct in mijlocul evenimentelor. Si noi am avut noroc de aceeasi prieteni care ne-au primit cu sufletul pe masa si multi altii... Stiu, de asemenea, ca sint alti nou-veniti carora le-a fost foarte greu la inceput si care au trebuit sa se descurce singuri din prima secunda dupa ce au aterizat pe pamint canadian. In cazul Irei a fost intr-adevar o mobilizare extraordinara, mimitete a ajutat-o foarte mult, ange la fel... dar asta se datoreaza aproape in exclusivitate spiritului ei comunicativ de pe DC, felului in care a stiut sa-si expuna situatia si sa intretina excelent un subiect atitea luni de zile. Ieri am fost invitatii lui ange care, intr-adevar, are un apartament super aranjat (n-o sa va vina sa credeti, dar totul este facut de minuta ei si in cea mai mare parte cu lucruri... din Romania). Dupa ce am fost prin magazine si Sibin si cu Ira si-au facut primele cumparaturi, am stat la acea multasteptata „birfa“ pe care tot o anuntam pe DC. Ange este o gazda nemaipomenita, ne-am simtit excelent (nu mai spun de cit am mincat si baut). Apoi am continuat discutia in apartamentul Irei, unde in fund pe „parchetul lucios“ de care pomenea ea mai sus, am mai pus Canada la cale timp de vreo doua ore. La un moment dat, ne-am dat seama ca sintem acolo toti si ne simtim atit de bine impreuna, datorita acestui forum... Iti multumim desprecopii.com si celor care te-au inventat! Astazi familia Mangov se muta in apartamentul lor (cica nu vrea sa ne mai streseze cu prezenta lor la noi ) si de miine vor incepe cu adevarat viata in Canada (pardon, in Quebec). Se va mai dezumfla Ira un pic, dar adevarul este ca a avut o primire frumoasa pe care o merita. Ii doresc sa aiba o viata la fel de frumoasa aici, in Canada, alaturi de Sibin (despre care am uitat sa va spun ca este un o sot model si un scumpic) si de micuta Sofie. Bine ati venit, Mangovilor!

Cornelia, mamica Agatei "

fetele care "were having an argument yesterday"... va mai amintiti?
oricum sper ca de vina o fi fost luna plina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

In seara asta am fost la curs... cu bebe in brate! CInd sa plec, l-a apuca plinsul (de, doar il lasasem pe pat ca sa ma imbrac) si nu am putut sa-l lasa asa. A dormit tot drumul, am intrat in clasa primita cu zimbete pe buze din toate partile, m-am asezat undeva in spate, dupa nici un minut a inceput piticul sa se foiasca si sa mirie, probabil pentru ca, asezindu-ma, ma oprisem din leganat. Imi cer scuze, ies afara, ii dau sa suga, adoarme, intru, ma asez, dupa alt minut incepe sa plinga de-a binelea. Asa ca, am plecat doar cu planul de curs pe care m-am uitat in metrou. Vai, ce greu este! Cu prezenta obligatorie, intirzierile penalizate, dosare de presa, recherche si discutii pe temele propuse, participarea activa la curs notata... Nu am mai avut asa curs pina acum. Cu cel de marti m-am lamurit, e greu pentru ca e mult inainte in grila propusa de ei si nu am inca informatia necesara ca sa ma descurc. Mai ramine cel de miine, daca si asta e la fel, renunt si ma intorc la crescut copii. Adevarul este ca, fara nici un ajutor de nicaieri, merge scoala cu maternitatea, intr-o limba pe care inca o inveti, si la 40 de ani... ca nuca in perete si nici macar atit. Eu inca mai sper ca il iau totusi pe cel din seara asta, macar sa incerc, sa trec de prima tura de evaluari si pe cel de vineri, care pare mai teoretic si mai usurel. Imi fac curaj singura, dar nu am moralul prea sus. Iar m-am simtit in plus la curs, iar eram singura de alta natie, si mai aveam si un bebe mic si plingacios in brate. Daca mi-ar fi spus cineva acum citiva ani ca voi face ceva din ce am facut in ultimii 6-7 ani cred ca ma tavaleam de ris. De aceea e bine sa nu spui ca niciodata nu vei face ceva, ca nu se stie...
Try, astazi iti scrisesem un mesaj si s-a dus undeva, ca a picat netul. Acum nu-l mai pot scrie ca astazi, ca nu mai sint sub influenta momentului respectiv, dar pot sa-ti spun ca te consolam in privinta a ceea ce simti in legaura cu cel de-al treilea copil. Iti spun cu mina pe inima ca nici la al treilea nu te opresti sa nu simti asa. Eu ma uit la fetele mele, cum au crescut si cit de repede, apoi ma uit la Lisandru si ma apuca asa o disperare sa traiesc fiecare clipa din bebelusenia lui. La primul copil nu am simtit asa, ca stiam ca vreau doi, la al doilea voiam trei si deci nu inchisesem usa definitiv, dar acum... gata! Ca ne-am pus si restul doagelor la loc si astia sint, sa ne fie sanatosi. Dar pentru ca stiu ca tot ce se intimpla e ultima data, traiesc cu disperare fiecare moment. Am trait sarcina, am trait nasterea, primele clipe cu el in brate, primul zimbet, primul grrrr, primul eiii... pentru ca stiu ca altul la fel de micut nu va mai fi. Si alaturi de aceste clipe, traiesc clipele cu fetele, la fel de intens pentru ca, in sfirsit, am inteles ca toate aceste momente trec mai repede decit par si sint unice si aducatoare de o satisfactie si fericire absoluta. Oricit de greu imi este, si imi este nu greu, ci foarte greu, de fapt ne este, ca si sotul se implica la maxim si ma ajuta foarte mult in cresterea lor, nu-mi vine sa ma mai pling pentru ca stiu ca greul se uita, dar amintirile frumoase ramin sapate in suflet pentru toata viata si ne vom hrani din ele pina la sfirsitul vietii noastre. E stresant si obositor sa fii parinte, sa fii mama, dar e cea mai frumoasa meserie (menire mai degraba) pe care as fi putut sa o am vreodata.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by try

quote:
Originally posted by Ira

Try, ceeace ai scris tu ma satisface intelectual. Vive lio forumistii mucosi, si sper sa fie asa cum scrii tu.



M-am referit strict la mine acolo. Nu-mi permit sa fac pe nimeni de aici nici macar in gluma. Am vorbit la pers. I pl. de dragul exprimarii.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II





Try, eu nu am glumit cand am afirmat ca am avut un raspuns f bun din partea ta, care m-a satisfacut, ala cu redirectionarea banilor care micile intreprinderi, afaceri, etc. Si stiam ca te-ai autoironizat, de aceea te-am si felicitat spunand ca de la forumistii "mucosi" m-am lamurit.

Mqqm, tu ce anume ai raspunde daca ai primi o postare identica din partea mea ? M-ai jignit in mod direct si eu nu stiu cum sa reactionez. Stiu ca gresesc si sunt in stare sa recunosc asta, asa cum si tu ai gresit cand ai afirmat ca scolile private in Quebec is mai slabe decat cele din On, d-aia is mai ieftine...insa eu nu am jignit in mod direct pe nimeni asa ca tine, de ex., daca exista persoane cu complexul negrilor pe acilea, nu e problema mea. La orice afirmatie poate aparea cineva care sa se simta lezat la orice subiect, in afara de cel al vremii, probabil.

O sa va raspund fiecareia in detaliu un pic mai tarziu, ca sunt intr-o perioada f agitata, deh, tre' sa platesc impozitu' 5,278 federal ca sa sustin Ontario sa nu pice-n faliment.


quote:
Originally posted by Ktrinel

Ira "eu in Quebec nu cunosc decat persoane care o duc foarte bine"...daca par examplu, iau mot-a-mot...si sa zicem, ca daca ne-am vazut de 3ori ...m-ai cunoscut...si atat...de unde stii cum o duc eu? multumesc de aprecieri, daca am lasat impresie asa buna...eu declar ca o duc mediu...ca puteam si mai bine..stiu sigur, dar adevarul e ca o duc mediu .."de bine". si pt nerealizari nu blamez Quebec-ul si nici pe quebecosi, nici pe ontarieni. As putea spune si eu ...ca sa ma aberez:..in ro, nu cunosc decat pers care o duc bine, incluzand pe parintii mei, care o duc ff bine, mai bine ca mine....e relevant?????

nu iubesc si nici nu urasc Quebecul, NU MA INTERESEAZA. IMI SUNT TOTAL PARALELI QUEBECOSII SI POLITICA LOR,NU MA DERANJEAZA NICI FRANCEZA, NICI FEDERALII SAU CUM ISI IMPART CASCAVALUL...


Ktrinel, daca nu te intereseaza politica asa um afirmi, ce rost are sa mai intri in dialog, ca sa te certi ?

Am afirmat in mod clar ca am facut referinta la persoanele pe care le cunosc in afara forumului. Dar chiar daca ar fi sa te luam si pe tine in calcul, de cate ori ne-am intalnit ne-ai povestit ce serviciu bun ai, etc. Eu persoanele pe care le cunosc f bine din Ontario lucreaza muncitori la fabrica sau fac curat la banca dupa ce in Romania au fost ingineri - si asta dupa 4 ani de zile.

Apoi, dupa aceea am subliniat ca nu consider ca exemplele mele is relevante, pt. ca esantionul e f mic, nu cunosc personal f multi romani ontarieni. Deci daca am subliniat ca e relevant, de ce sa scoatem din context si sa dam interpretari eronate ?

Ca sa fie f clar, reiau tot rationamentu', Denisa a scris ca ea a cunoscut in Quebec persoane f job, pe ajutor social, etc, iar eu i-am raspuns ca exemplele personale nu sunt relevante, ca si eu am exemple de cazuri inverse in ceeace priveste Ontario. Asta a fost tot, iar cuvintele mi-au fost rastalmacite apoi.

De curiozitate, ce anume ai vrut sa sugerezi cu afirmatia ca stiti cu totii de ce imi place mie Quebecu' ? Ca am colegi si prieteni quebecoisi, sau ca lucreaza sotul meu in drept civil, sau ? Sunt f curioasa, daca vrei imi poti raspunde pe privat.

quote:
Originally posted by Lorelai

stiu ca veti sari pe mine dar ma maninca degetele. mie nu imi place atitudinea "I don't care" a oamenilor, fie ca sint ei aici sau in romania. daca nu ne pasa la niciunul cum sa mergem fratilor inainte.
eu ma implic in politica cit pot, adica ma informez, merg la vot, citesc ce mai fac unii si altii. ma uit ce propuneri de legi se mai discuta si daca ma afecteaza direct sau nu. si cel mai tare urasc oamenii carora nu le pasa de ce se intimpla in jurul lor dar care se pling incontinuu. una e sa ai discutii pe teme politice dimineata/prinz/seara ca in romania si alta e sa fii informat si sa poti participa la o discutie, daca e cazul, in cunostinta de cauza.

faceti-ma si pe mine fericita si nu luati pozitia de nepasare, pleaseeee. oi fi eu indealista dar chiar cred ca ar fi mai bine pt toti.


Bravo Lorelai. Mi-a placut f mult raspunsul tau.


Ana, iti raspund de sus, am citit raspunsul tau...sa nu ma superi .....ca acuma parasesc Sezatoarea si ma duc la scutecele in 2 sau 3 se sterg, ca locul meu cu politica vad ca numai acolo a mai ramas.

Bai frate, sunt oameni in toata firea care se omoara la ora asta pe planeta noastra pt. politica, sunt copii care mor pe motiv de idei politice in antiteza si noi nu acceptam ideea de-a duce o discitie pe tema asta, fie ea si iritata ? Curat dezonorant pt. o sezatoare ca asta sa abordeze asemenea subiecte pacatoase, ptiu. Nu mai bine vorbim de vreo reteta de fursecuri ? Ar fi pace garantat.


Ana, revin la ce-ai scris cu copilul. In primul rand ca nu se stie care sant criteriile lor, poate ca copii ceilalti autisti sunt intr-o stare f grava si de aceea au fost pusi in fata, nu ca sunt quebecoisi, asta nu are nici o legatura. Sau poate ca e vreun sistem pe baza de relatii, recomandari si tu daca nu ai trebuie sa faci plangere, dar sa nu stai cu mana-n san, eu una nu as sta. Dar eu, inca o data, nu vad ce legatura are asta cu quebecul si cu quebecosii. Chiar toti doctorii si personalul din clinica aia is quebecoisi si si-au deschis o clinica de masonerie, se trateaza numai intre ei, fiintele superioare ?


Carmen, ma dc acum sa-ti vad pozele, scriu mai tarziu impresii

Mergi la inceput