Sezatoarea canadiana (77)

Sezatoarea canadiana (77) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Haideti ca revin mai pe dupa-amiaza cu poze de ieri, ca la noi au venit in vizita si cumnata-mea de la Boston si nu am apucat sa le descarc.

Carmen77 felicitari pentru bebe si eu sunt fan ebay si pana acum a fost ok.

Simi felicitari si tie pentru cozonaci. Trebuie sa ne dai si nou reteta. Ai mei sunt la crescut, pe dupa-amiaza o sa-i incercam si noi ca nu cred ca mai rezistam pana maine!!! Dar cred ca daiquiri-ul ala preparat de sot a fost una din cheile succesului la tine, nu-i asa?

Va pup,
Roxana

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Felicitari Carmen, si un bebe sanatos si mincacios!!!!


Simi,ia zi cum e cu reteta in cauza , cozonacul meu este inca la dospit...sa vedem ce iese; ma gindesc ca sigur are nevoie de un stimulent, macar un vin rosu

http://www.floriinro.ro/


Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Mesdames... cum sa va spun eu asta?
Ca, pina aseara, eu am fost convinsa ca stapinesc limba romana la un nivel rezonabil, ba chiar mai mult de-atit. Da' se pare ca nu, ca daca era asa acum stiam ce sa va spun si cum sa va explic surpriza mea de ieri...
Pentru ca eu imi imaginam chextiunea cu aparelu' de pozat moarta si ingropata, si de mine dar si de voi. Si, de-aici, nu-mi mai gasesc cuvintele.
Ca v-as certa ca nu trebuia, ca v-as pupa pentru bucuria pe care mi-ati dat-o, asa, in sufletul meu... Ce mai calea - valea, voi stiti ce bine mi-e mie pe forumul asta, mai ales acum ca avem si fetze, nu doar nick-name-uri.
Intr-o ordine strict aleatoare, multumesc Khristin, Pitilache, Ktrinel, Donia, Maru, Tanelu, Cricor, CataD, Dana Podeanu, Denisam, mQQm, Ana Stroe, Aska si Ira... Pun deoparte o sticla de Sheridan pentru urmatoare intilnire.

Nimic mai bun pentru calmare emotiilor decit schimbarea de subiect si, pare-se, eu am mare nevoie, ca Radu s-a oprit din clipocit la computerul lui si vrea sa stie de ce imi suflu nasul cind nu-s racita... :)

Asa ca, revenind la subiectul de fapt, sa va zic si eu ca nu pot deloc sa decid ce mi-a placut mai mult aseara la intilnire. (stiu ce nu mi-a placut, in schimb: am fost doar citeva, ca sa nu discut aici lipsa "aripii Ontario", da' aveti o scuza doamnelor, departe rau patinoarul de dvs! :)) si ca timpul a fost tare scurt).

Cred ca-n top sint "sticlutele", prietenii stiu de ce! :))
Apoi copiii - nu pricep nicicum cum am reusit toti sa facem asa copiii frumosi - ca dastepti stiu de ce's, au cu cine semana! :)) - i-as insira da' mi-e sa nu uit pe careva... Mentiunea speciala merge la Lisandru, ca e nou-noutz, da' sa va uitati la poze sa vedeti ce haioasa e Isa cu dintisorii ei de iepuras si, nu cred ca eu am poze, Anca, fetita lui Cge (intre noi fie vorba, cge arata ca sora mai mare a lui fiica'sa, mie mi se intimpla rar sa intreb da' tu citi ani ai? asa, dupa ce-am zis buna ziua, da' cu Cristina-cge trebuia sa aflu!), e ca o papusica. Antonia a fost si ea o premiera pt. mine, alt copil de revista... Mai erau, da' n-au avut timp unii de altii, ca au patinat, noi am povestit si iar am povestit, Simi, good to know you, finally! Tare mi-a placut. Mai facem.

Stiti cind si de ce? 8 Martie. Noi, muherile. Only, adica. No kids, no husbands. Intr-o crisma draguta si muzicala, la ceas de zi, duminica, en tout bien, tout honneur!

Eu deja mi-am luat-o pe tema asta, a sarit Atomix de fund in sus, cica: Nu kids???? Mami, asa ceva nu se poate! L-a linistit tat-su', a priceput copilul ca daca eu nu-s acasa pe el nu-l cearta nimeni ca sta la computer toata ziua! Asa ca de-acum pot sa ma gindesc linistita ca bine o sa fie... (Pentru moment fac o lista mentala, pariuri cu mine insami, cine vine si cine nu! :))

Gata, uite si pozele.
http://s259.photobucket.com/albums/hh298/ufasir/2007/DC-Montreal/?start=all

Din motive de du-te vino sarbatoresc, nu-s cind mai apuc sa intru pe forum, asa ca va urez Craciun Fericit! Sa intrati cu dreptul in Anul Nou, sa ne auzim / vedem cu bine.

Edit, ca-s cu capul, am sarit ce era mai important: Carmen 77, sa-ti traiasca, sa fie sanatos si mincacios, sa va aduca numai bucurii tie si sotului tau, ca si lui Matei, de altfel!

La multi ani!
Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Salutare!

Carmen, sa-ti traiasca minunea mica si perfecta si tu sa te refaci repede si sa fii in forma!!!

Iar pt. doamnele patinatoare, cate un bisous de caciula, am vazut-o si pe Simi frumoasa p-acolo, tare rau imi pare ca nu am fost alaturi de voi, dar poate data viitoare cand veti vrea sa va intalniti singure fara copii veniti la vreun show de-al meu ca sa va fac cunostinta cu chippendale-ii mei din grup.

Io inca n-am terminat de smotruit prin casa, si in plus s-a apucat si un robinet de la bucatarie sa curga, astfel incat va trebui sa bricoleze Sibincio-ul meu chiar in ziua de ajun, sa-l schimbe cu totul dac-o fi deschis la Rona.

In seara asta fac show in casa cu colinde, o sa fie maaaare concert cu Sofelu' in frunte, abia astept.

Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Iata si pozele promise!

Craciun fericit!!!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Multumim de incurajari. Am reusit sa pun si eu poze cu noul membru al familiei ..


POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Am intrat sa va urez Craciun Fericit, sarbatorile de iarna sa va gaseasca sanatosi, fericiti, frumosi, bogati sufleteste si veseli

Vazut pozele de la intalnire

Carmen, felicitari ptr Marc, sa-ti traiasca amandoi, tie recuperare rapida si succes cu alaptatul

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Sa va fie de bine intalnirea .Vazut poze, ca de obicei, superbe.
Noi nu am ajuns pe motiv de cautat case, gasit una, facut oferte si paraoferte, semnat contract, acum asteptam banca sa-si dea ok-ul final.

Emilly,la urmatoarea intalnire iti dau de baut.

Fetelor, sa aveti un Craciun minunat, noul An sa fie mai bun,haisi la mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Craciun fericit tuturor!!!

Noi am catnat colinde de-am ragusit si-am desfacut deja cadourile, ca asa ne place noua, sa fie party noaptea, Sibin a alergat de la o usa la alta sa tipe ho ho ho in timp ce eu plasam cadourile sub brad, Sofia a tipat incontinuu de fericire si a sarit in toate directiile de am crezut ca darama bradul. Contrar tuturor supozitiilor si pariurilor, cadoul preferat, dintre Bratze, animale miscatoare, puzzle-uri, machiaje, jocuri si dulciuri - a fost DVD-ul cu Harry Potter 5, doamne ce-a mai urlat cand l-a desfacut.

Io am primit un suport TV in stil ancien - sa se potriveasca la livingul meu + o baterie de laptop care va sosi d-aci la vara, mai ales daca vine cu UPS, sora mea a primit un fier de calcat parul si o cutie mare cu cioco Lindt, iar Sibin un ceas elegant si un sistem de boxe pt. DVD.

Carmen si Roxi, am vazut toate pozele, sunt superbe, Carmen, chiar ca copiii tai sunt perfecti mai, asta daca nu-s pozele lucrate in photoshop.

Bebitzu, felicitari pt. casa si sa va fie cu noroc.

Fetelor, noi ne-am decis sa fugim maine la Quebec city sa ne distram, daca aveti ceva sugestii - obiective de vizitat, mai ales adaptate la frigul de afara - v-as ruga sa ne ajutati. Noi am fost separat pana acum, Sibin cu prietenii si eu am cantat de vreo 3 ori, dar niciodata nu am stat sa vizitam de-adevaratelea, ore in sir. As fi vrut sa ajung la cascada aceea, Montmorency, credeti ca e fezabil pe frigul asta ?

Va pup si inca o data sarbatori fericite!!!

Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aska spune:

Cu drag va urez tuturor un Craciun Fericit si plin de bucurii alaturi de cei dragi. Anul Nou sa va aduca tot ce va doriti voi mai mult.
Toate cele bune,
Tatiana

Mergi la inceput