Sezatoarea canadiana (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Salutare la toata lumea!

Am intrat pe fuga sa va salut si sa va spun ca nu am dat bir cu fugitii, doar ca nu prea apuc sa mai scriu. Dar de citit, va citesc mai mereu seara de acasa, ca de la birou nu prea mai apuc.

Simonna, chiar am discutat despre voi duminica, ne-am intalnit cu Mariana si Gigi la schi duminica, la Rigaud, si Mariana mi se plangea de scoala lui Theo. Felicitari pentru rezultate!!! Ce mai faceti cu Romania pana la urma, il mai trimiti pe Radu? Ai mei cand au auzit ca nu vrem sa-l trimitem pe Seba au fost dezamagiti, asa ca ne mai gandim, desi cam 75% este tot nu.

Rocs02, cum este la vancouver? Cum a fost relocarea? Avem niste prieteni care se gandesc si ei sa se mute la vara. Mai da-mi si mie niste detalii despre cum a fost acomodarea la noul oras, te rog.

Nelia, sanatate multa la toata familia!

Lorelaim, felicitari si voua pentru evaluarea lui Gabisor! Ma bucur ca ii place la gradi.

Cum ramane fetelor cu intalnirea aia de pe 8 martie? Dana Podeanu nu ai mai spus nimic de clubul ala faimos!!!

Va pup,
Roxana

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Salutare,

Nelia, sanatate multa la toata familia!Ma bucur ca Lisandru e ok cu focalizarea,iar legat de secretzii nazale, curatza-l seara, ii potzi pune mentol sau lavanda pe o batista linga locul lui de somn si potzi folosi pastilele mentolate Benylin care se baga in priza ajuta f.mult,eu am folosit si crema viks un pic pt .alex si avea cam 2luni(nu a treb. sa motzai cu el in bratze) cand a luat de la Emma, si picaturi de nas din romania,dc nu ajuta solutzia salina.
Simona-ma bucur ca ai scris si felicitari pt evaluare.
Maru- cand afli raspunsul pt.job?
Rocs02-ne bucuram de vesti si legat de montessori,eu artreb sa platesc pt.fii-mea la precasa program extins 7-5.45 in jur de 750-800 maxim.Program 8.45-4:00pm este 700.
Lorelaim-sanatate lui Gabisor si bravo pt rezultate.



Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Donia as merge eu dar al meu copil nu e pasionat de dinozauri asa ca...o sa o las pe alta data.

stiti ca va intrebam de teatrul de papusi, sa vedeti ce site interesant am gasit, poate il stiati deja, dar eu acu l-am gasit.
http://www.kiddingaroundtoronto.com/
eu mi-am luat deja bilete la spectacolul Ali Baba pentru sambata. daca mai vine cineva poate ne vedem acolo.

Magdone 21+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

quote:
Originally posted by Denisam

Salutare,

Nelia, sanatate multa la toata familia!Ma bucur ca Lisandru e ok cu focalizarea,iar legat de secretzii nazale, curatza-l seara, ii potzi pune mentol sau lavanda pe o batista linga locul lui de somn si potzi folosi pastilele mentolate Benylin care se baga in priza ajuta f.mult,eu am folosit si crema viks un pic pt .alex si avea cam 2luni(nu a treb. sa motzai cu el in bratze) cand a luat de la Emma, si picaturi de nas din romania,dc nu ajuta solutzia salina.
Simona-ma bucur ca ai scris si felicitari pt evaluare.
Maru- cand afli raspunsul pt.job?
Rocs02-ne bucuram de vesti si legat de montessori,eu artreb sa platesc pt.fii-mea la precasa program extins 7-5.45 in jur de 750-800 maxim.Program 8.45-4:00pm este 700.
Lorelaim-sanatate lui Gabisor si bravo pt rezultate.



Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Zambeste, si maine e o zi!




mi-au spus ca dureaza pana la 2 saptamani sa ia decizia.
saptamana viitoare o iau razna, acum sunt destul de calma, si ffff obosita, fara sa fac nimic

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Rocs si Magdone, multumesc mult!

Rocs habar nu am cit costa, stiu din auzite ca mai mult decit la cele publice, trebuie sa-i sun si sa cer un app. pentru un tur al scolii si atunci voi intreba. Unde vreau eu s-o dau scrie ( pe site) ca au program de dim.de la 9-11:30 si de dupa-amiaza 1:30-15:30 , cee ce nu prea m-ar coafa, dar ar face un efort.

Magdone, ai aflat ce o sa ai, ai facut ultra de la 18 sapt.? in cazul in care ai spus - nu am citit din urma - scuze!

Lorelaim insanatosire rapida tie si lui Gabisor!
dupa simptome, se pare ca aveti un flu, ne-am luptat si noi cu el intre Craciun si pina dupa Anul Nou, cu febra, stare de voma, diaree, of.. nasol de tot. Si va doresc si vreme insorita, ar ajuta la o vindecare rapida.

Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Ina, s-ar parea ca e fetita, dar mi-au zis ca nu sunt siguri, asa ca o sa ma gandesc si la nume de baieti

Magdone 21+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Magdone sa traiasca sanatos bb, fie ce-o fi!
ha,ha,ha, asa mi-au spus si mie la echo cu Rachie "s-ar parea ca-i fetitza, dar nu-i exclus sa fie nici baietel! " asa ca am fost in Mississauga la o clinica particulara si-am vazut exact, vroiam sa stiu clar la ce sa am astept si cum sa colorez camera, ce fel de lucrusoare sa cumpar...ah, ce vremuri!

Sarcina usoara si numai bine!

Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Mikiion - acum am citit raspunsul tau referitor la gradinite. Ce am gasit noi la 28CAD/zi este intr-o gradinita nu in mediul familial. Se numeste Les Tresors de Marie Claire, este aproape de casa si din tot ce am vizitat pana acum (nu foarte multe, majoritatea inscrierilor pe listele de asteptare le-am facut prin telefon) ni s-a parut cel mai in regula (in afara de pret bineinteles ).
Asta nu inseamna ca nu mai cautam, ca nu mai sun, etc. Dar tot imi e frica sa il dau in mediu familial, deja ca am eu indoieli privind instinctul meu de mama in privinta copilului, cum as putea sa-mi dau seama ca e ceva in neregula cu persoana care o sa aiba grija de el ? Poate par un pic "dusa" dar asa simt ... Ma gandesc ca intr-un CPE sau o gradinita mai mare copilul trece prin mai multe maini, nu or fi toate aiurea, nu ?

Acum, as fi avut o intrebare pentru cine e mai in tema cu produsele de curatat, mai exact de curatat argintul. Am primit acum cand am fost in Ro, de la soacra mea , un set de tacamuri de argint. Acum sa nu credeti ca ma arde sa le folosesc, doar ca as vrea sa le redau luciul. Stiu ca la un moment dat cumparasem o solutie, destul de toxica, de la Canadian Tire, curata bine dar trebuia sa freci nene'. Stiu totusi ca am vazut la tv, candva, cred ca in Ro, reclama la o placa din nu stiu ce material, se punea in apa si cu o substanta, bagai obiectul de argint si iesea perfect. Ati vazut pe undeva de cumparat ceva asemanator ?

Va multumesc pentru raspunsuri,


Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am fost la gradinita si bineinteles ca Tudora e perfecta pe toata linia! Nici nu are ce sa-mi spuna despre ea, dar ceea ce m-a bucurat foarte mult este ca a depasit perioada de sora mai mare... adica e la fel ca inainte de a se naste Lisandru. Spun asta pentru ca a avut o perioada cind nu numai acasa era nebunie, dar si fetele au fost schimbate la scoala/gradinita si se pare ca acum totul e in regula cu amindoua. Acasa mai avem de lucrat, dar e muuult mai liniste ca inainte de Craciun.

Diana, incearca sa l e freci cu pasta de dinti! Asa mi-a spus si mie cineva, am incercat si iesea argintul super. Mie imi place mult de tot argintul si asa imi curatam bijuteriile... acum nu mai port, dar voi reveni la ele cit de curind.
Ina, dar ai verificat daca intre 11.30 si 1.30 nu au cumva oferit un alt servici, care sa supravegheze copiii cind maninca, apoi se mai joaca putin si apoi reintra la cursuri. Acelasi program il avea si Agata anul trecut, la scoala publica de linga noi, eu o luam acasa in pauza de masa, dar erau alti copii care ramineau acolo pentru prinz. Costa separat de scoala, dar sigur trebuie sa aiba ceva, ca atunci ce fac parintii care lucreaza, mai ales ca nu e scoala publica si deci trebuie sa ai servici ca sa poti da copilul acolo.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

mqqm, din pacate nu stiu nici un forum cu astfel de discutii, si eu am fost tentata de cateva ori sa caut asa ceva pt ca aveam intrebari la obiect si nu mai aveam rabdare sa mai caut raspunsul singura, dar in final n-am dat cautar ipt astfel de frumuri.

Nelia, ma bucur ca-i dai ocazia sa exerseze si singura (la agata ma refer) sunt adepta acestei metode. Ei capata incredere in fotele proprii atunci cand vad ca singuri pot face ceva. Plus ca se invata si cu un spirit de independenta, responsabilitatile proprii si cu fiecare an vin noi responsabilitati.
Felicitari pt efort.

Jessie, si eu ma inscriu in "luati-va casa cat mai repede" pt ca banii de chirie sunt bani dusi complet. Macar din rata la casa, o parte (macar 3-400 de dolari acolo) se duc la plata mortgage-ului. Plsu ca n use compara confortul casei tale cu confortul de la bloc. Cu atat mai mult cu ca spu ica sotul lucreaza-n Niagara, mai scurtati un pcci distanta si pt el.

am citit si eu articolul respectiv, lorelaim.

Nici alex al meu nu se omoara cu coloratul (asta inseaman aproape deloc) - n uvede nimic atragator in asta. El e prea indreptat spre actiune - singurele momente cand sta locului e la desene sau cand ii citesc povesti. Si nu ma chinui nici eu sa-i insuflu ceva, intotdeauna m-am simtit depasita la desen, adica fara imaginatie. Daca era vorba de reprodus ceva nu ma dadeam in loc, dar in generlla m-a stresat materia asta.

magdone, asa gandesc si eu acum: la urmatoarea casa vreau sa nu am prea multe de facut. Am zis ca luam casa sa lucram noi la ea ca o luam mai ieftin si ca in max 2 ani o punem la punct. Au trecut 3 si de-abia am facut basementul si ala tot pe carti de credit (deci ramane de paltit), ce sa mai zic de restul. Bani nu se gasesc niciodata, macar de-i mortgage faci ce faci si-l platesti pana la urma, dar altfel nu te strangi la alte cheltuieli sa pui de-o parte pt renovari.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput