Sezatoarea canadiana (184)

Sezatoarea canadiana (184) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Bijoux by Mitziad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va poftesc la noul capitol cu multa sanatate si plin de bucurii si vesti bune!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Buna seara si de la noi

Doloress, felicitari!!! si sarcina usoara si la termen iti doresc. Pupam pe big brother

La Multi Ani! celor care isi sarbatoresc zilele de nastere in luna iunie

Multa sanatate copilasilor bolnaviori si adultilor, of course. Vad ca sunt virusi puternici si vara, eu traiam cu impresia ca toamna e abundenta de virusi. Am primit zilele astea niste retete naturiste pt diverse dureri, vi le expun aici, poate va ajuta:

1. PT DURERI DE GAT SI RACELI
- un cartof ras marunt + 2 lingurite de otet de vin sau spirt medicnal
- Se pune o batista in 4 ,se storc un pic si se pun in batista fara sa atinga pielea. Se cuprinde gatul si se aplica un fular sau o esarfa. Dupa ce se incinge ,se scoate. Copilul sa stea cu ea pana la o ora
- Functioneaza super metoda! Sa nu te sperii daca copilul plange.Are senzatia de disconfort ,plus ca actioneaza alcoolul si i si doare

2. PT URECHI SI DURERI IN PIEPT
- Se iau 2 sosetele si se umplu cu sare de mare. Se pun in cuptorul cu micrunde si se incalzesc.Temp stii cand e buna cand poti suporta pe fata ta

3. PT TUSE
- 6 nuci se spala,se farama si se arunca intr-un litru de apa(miez+coaja). Se lasa sa fiarba la foc potrivit pana scade apa la jumatate. Spre final se adaoga zaharul: 1 lingurita la 100ml apa
- Se da de macar 3 ori pe zi

Zavalita, tv-uri ieftine gasesti si la Brault&Martineau - centre de liquidatoin (este unul in Ville st-laurent)

Eu nu pot fi activa deocamdata, soimita are grija sa nu ma plictisesc. Dar mai citesc uneori, subiectele sunt mereu interesante.

Va pupa fata



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

Alo, alo!

Ma execut Roxana, sa dau si eu vestile bune (pt cine nu le stie de la intalnire): sotioru' si-a gasit job!

Cam deeeeparte, asa ca acuma cautam masina si posibil sa ne mutam mai spre vest... daca nu anul acesta, la anu' :)

Cam greu cu chiriile, nu gasim nimic sa ne placa nici pe kijiji, nici pe craigslist; am fost pe "teren", dar e greu fara masina in fundu' lumii! ne-a fost recomandat sa lucram cu un real estate agent. Stie ceva cum functionaza cu un real estate pt chirie? Care sunt tarifele? Recomandati pe cineva?

Multa sanatate tuturor bolnaviorilor. Si eu sunt in recuperare! Cu ingrijire adecvata, ganduri pozitive si voia lui Dumnezeu toate trec!

Cassandra,
Noi avem deja programat weekendul, distractie placuta daca mergi la picnicul organizat de biserica "Sfintii Martiri Brancoveanu" in parcul Agrignon.

Cfelinar,
Multa sanatate!

Nelia,
Stiu exact despre ce vorbesti cand zici ca ai visat una - alta! (pe langa explicatia ca a dream represents an ongoing wish along with the previous days activities de la Freud), eu cred ca e un semn divin, iti face cu ochiul viitorul! :) E adevarat ca viitorul e in mare masura ce faci din el. Si eu cate am visat.... cu detalii exacte, cum zici!
NB e si McCain, cel mai mare furnizor de cartofi prajiti congelati!

Carmenbr,
Pune-ma si pe mine pe lista, in vreun an-doi - macar pt facut cunostinta si baut o cafea! :)

Zavalita,
Si eu sunt de acord cu radio, bine zice Nelia. Eu una ascult mai mult CBC, in engleza.

Si mi-am notat si linkurile pt poezioare! Intr-o buna zi, candva....poate imi vor servi.

Doloress,
Ma bucru pt tine, felicitari si sarcina usoara!!!

Va pupai!
Un weekend frumos!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Daiopri, la canadieni nu costa nimic. La romani, costa orice. Scurt si cuprinzator raspuns.

Carmen, daca ai fi un pic mai aproape sau pepitul un pic mai mare, n-ai mai scapa de noi. Deocamdata asteapta numai ca sigur aparem. Promisse!!! Dar cand esti si tu si Eric acasa, pai cum! Vacanta frumoasa sa aveti, o asteptati de mult, trebuie sa fie.

Diana, sper sa fie doar o enigma care trece pana maine, dragutul de el.

Al meu mananca tot crap-ul. Acum citesc de roundworms de raccoons si imi vine rau. E a doua gura de pamant din gradina care a luat-o. De la mancarea cainelui nu cred sa pateasca nik, asa-i? N-as prea vrea sa merg sa citesc ingredientele...

La multi ani, sarbatoritilor.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ione incearca si lespac.com. Cu agent am avut contact cu unul, la un moment dat. Dar eu eram locatarul si el dadea apartamentelele( era italian si proprietarii tot italieni).Mi s-a parut corect. Chiar daca nu am luat apartamentul. Am fost doar uimita ca exista asa ceva.....
In Journal de Montreal ai cautat? Au si online http://www.vitevitevite.ca/?cid=MKTNB_CanoeActualitesFR20080526NB2
Cum e mai spre vest poate ceva ziare anglofone. O sa fii uimita cati proprietari mai dau inca in ziar , pe hartie anunturi.
Uf, eu tot nu mi-am dat apartamentul.....Va fi «fun» sa platesc doua chirii in acelasi timp....
revin: http://location.duproprio.com/


Nelia , stii cate posturi sunt in NB pt. sotul tau? Ca n-au master echivalent acolo. Eu cred ca o sa se indeplineasca visul tau!!!!
Drum bun in Romania!
Diana multa sanatate. Si eu si sotul avem acelesi simptome. Culmea e ca copilul n-a facut nimic. Inca.
Plus ca eu mor de cald. Si tensiunea mea o ia razna. Am mai intrebat, aparat de aer conditionat portabil merita....? Ca se pare ca e singura solutie pentru noi la noul apartament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Apar si eu dupa niste zile... Mai ales cea de ieri, care a fost maraton, nu alta! Sa nu-mi mai spuna nimeni ca nu am viata palpitanta! Am trecut cu bine de prezentarea orala, ba chiar cu felicitari, adevarul este am si pregatit-o bine... de teama. Am reusit sa predau tot ce trebuia predat pina joi seara, nu-mi vine sa cred totusi... dar mai am un hop (trei teme si un examen) pina miercuri seara si gata... s-a mai dus o sesiune! Diana, Codritu, la voi cum mai e, mai puteti?

Sint foarte suparata pe Octav si pe fete, eu cu scoala mea nu prea am stat pe acasa in ultimele 4-5 luni, seara, la culcare... si rezultatele se vad... Am fost ieri la dentist si mi s-a facut rau cind am auzit, Tudora are cariute, multe, chiar daca foarte mici, nici nu se vad, ca daca le vedeam nu asteptam sa ma duc la sase luni la dentist... Are dintisorii atit de mici si albi, si pareau curati incit a fost un soc pentru mine sa aflu. Dar s-au vazut la radiografie... Ma rog, ideea este ca saptamina viitoare trebuie sa mergem sa le faca ceva, chiar daca sint dinti de lapte, nu le putem laas asa... Si mi-e teama ca m-a mostenit la dantura. Agata e bine, dar cred ca va avea nevoie de ceva, ca tot nu calca bine cu ei, dar ne-a zis ca la anul... iar Lisandru a trecut si cu bine de prima lui vizita, ma rog, nu si medicul, pentru ca a tras de tot ce s-a putut pe acolo...

Si apoi am avut, in aceeasi zi, absolvirea gradinitei! A fost tare emotionant si frumos! Au pregatit o mica serbare, in franceza!!! Si tot aseara, am avut repetitia la spectacolul de dans, care e astazi, la ora unu... Frumos, mi-a placut si partea lor, dar mai ales partea a doua, unde sint fetele mai mari, in care are si Agata o mica aparitie... A fost o surpriza pentru mine pentru ca nu ma asteptam sa fie atit de buna scoala, rezultatele de pe scena dupa un an de munca incinta ochiul si sufletul celor iubitori de dans. Si mi-a mai placut ca nu le-au machiat decit asa, sa dea un pic bine, Tudora nu era deloc, Agata foarte putin, in schimb le-au aranjat tare frumusel la par... Iar miscarile, coregrafia sint nemaipomenite, decente, dar dans in toata regula... se vede ca directoarea, care e si coregrafa a fost balerina.

Am pus poze si filmulete pe albumul de la semnatura, parola e pe contul comun. Ne pregatim de spectacol, ultima activitate extra pe anul acesta. Si mai sint doua zile de scoala, eu trei si gata, vine vacanta... incepem bagajele si lasat casa in ordine!

Poate reusesc si sa citesc ce ati mai scris pina-mi termin cafelutza...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

DIANA uite a ce imi suna mie. E dureros pt. copil insa se trateaza foarte bine.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Rhume_de_hanche

IOANE bafta la gasit viitorul cuib!

NELIA
pozele...cu cariutele...curaj! Despre restul, mai crede-i si tu, ca e sfarsit de an scolar!


MQQM curaj..nu-ti pot povesti prin ce am trecut eu AICI cand era in faza asta puiul meu cel mic. Si l-am gasit o data cu mancare de pisici in gura, afara, si te asigur ca nu erau farfurii de mancare pt. pisici prin zona!
Trece repede, ai sa vezi!

45 cartoane
J-10 pt. container!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nelia eu nu gasesc parola pe contul comun.....
adica am gasit una si nu se potriveste. poti sa-mi trimit si mie pe mail?

Vin si eu cu poze. Am facut iar pe turistii, ce bine e..... Am visitat museul des Beaux arts. Daca veniti pe aici merita, mai ales partea veche care e de fapt fosta inchisoare. La colectiile normale accesul e gratuit. Plus ca in fata e un parc pentru copii foarte frumos.
poze Quebec



La noi inca cald, la voi parca s-a mai racorit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Mikion foarte frumos vechiul Quebec, mereu mi-a placut, am zis ca daca as sta in Quebec acolo mi-as cauta de lucru, la vreo galerie de arta din aia cocheta. De stat imi dau seama ca nu se pune problema, ca si aici in Vieux Montreal.

Nelia niste frumosi copii tai, Agata deja dommnisoara, Lisandru un scump si jumate, iar Tudora are asa o dulceata aparte, ti se lipeste de suflet.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

S-a terminat! A fost nu frumos, ci im-pre-si-o-nant spectacolul!!! Nu am cuvinte, am plins la sfirsit. Scoala este fara pretentii, aproape necunoscuta si tot spectacolul este facut din dragoste pentru dans... si a iesit superb. Daca o vedeti pe directoare... e o bucatica de om, nu cred ca are 30 de ani... nu am vazut niciodata un spectacol facut de amatori atit de reusit, atit de impresionant. Iar fetele, incepind cu alea mici, printre care si ale mele si terminind cu elevele de secundara, colegiu si universitate, tot ce fac este extra... unele lucreaza, au si scoala... Nu sint in programe de dans sau dans-etudes, cum credeam eu, am vorbit in pauza cu unii parinti, ci pur si simplu copii, tineri care fac o activitate din placere. Dar cele citeva profesoare care le invata sint intr-adevar minunate daca au putut sa faca asa ceva, sint pur si simplu minunate pe scena! Jos palaria!

Mikiion, iti trimit acum parola.

Diana, sora mea cind era mai mica racea asa, la oase. Si nu are reomatism sau altceva, ci pur si simplu atunci cind racea, pe ea o dureau oasele inca vreo saptamina dupa... Sper sa fie asta! Sanatate multa!

Delphin, le vom face, dar sint foarte suparata pentru acele carii. Nu trebuiau sa fie acolo, e o neglijenta din partea adultului care i-a supraveheat periatul... eu una nu mi-a revenit inca din socul de ieri, numai la cariile ei ma gindesc, cum de s-a intimplat... Ca in casa nu sint dulciuri, ea este un copil care nu se omoara dupa dulciuri, bomboane nu maninca, poate una la citeva luni... Ma ingrijoreaza pentru ca asta inseamna ca m-a mostenit pe mine si stiu ce inseamna asta. Le reparam si ne tinem cu dintii de periat. Dar simt asa cum s-a dus munca mea de ani de zile, parca degeaba m-am stresat si agitat atit cu dintii... ce mai, sint tare suparata, astazi nici nu am vorbit cu Octav si chiar si pe Agata sint suparata, ca am rugat-o sa o supravegheze pe sora-sa cind se spala. Asta inseamna cind mama lipseste de acasa, asa monstru cum sint, ca eu stau cu gura pe ele, tot timpul pentru toate aceste lucruri importante pentru sanatatea si viata lor... cu riscul de a pierde din simpatia lor. Acum au vazut si ele ca nu stau degeaba... dar e prea tirziu. Spor la impachetat!

Ah, trebuie sa ies ca sa intru in maimutele alea, ca rastoarna casa... de unde dom'le atita energie, ca eu n-an dansat si nici n-am alergat ca Lisandru atitea ore... si sint rupta de oboseala.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput