Sezatoarea canadiana (176) Bun venit Adam Leo!!!

Sezatoarea canadiana (176) Bun venit Adam Leo!!! | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti de continuati aici!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

mimitete inca nu am scapat de dureri. Sunt ceva-ceva mai mici dar tot preezente...

Diana nu-i asa ca-ti vine sa mananci bombonica!?!?! Este o frumoasa!!! Un si de la mine pentru ea!

Denisa foarte frumoase pozele. Ati avut parte de vreme tare frumoasa. Succes la job hunt!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Diana, ma topesc dupa floricica ta cu cercelusi.

Nelia, ti-l dau pe Sorin in Ro...cu tot cu arma, sa va rezolve de ursi. Are permis legal, totul in regula,arma o admira/pipaie doar cind o arata prietenilor, ocazia ii lipseste.

Denisa, sexy mama,spor la cautat job.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

vai diana ce frumusete ai tu acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

DOLORESS - cu British, da, stau cu ochii pe greva lor . Asta mica a mea fuge de rupe pamantul, trebuie sa o tin legata, iar legata urla ca din gura de sarpe. Lu' asta mare, daca ii incarc IPod-ul cu povesti si cantecele, o sa stea neclintita pana la Mtl. Stam mult in Londra, vreo 7 ore... Ma gandeam sa iau un buggy board cu scaunel pentru a' mare...

DENISA - chiar daca putine, frumoase poze! Mai ales cele in piscina, unde se vede zapada afara si se balacesc copiii!

DONI - peste fix o saptamana la ora asta ne imbarcam la Londra in avionul numaru' doi.

NELIA - cred ca era "de brrr" peisajul, dar la cum ai povestit, eu am ras copios
Cat e biletul la Biodome? Ma gandesc sa le ducem si noi pe fete de Pasti, ca si asa alt program nu o sa avem (in afara de picnicul programat )
Asa ma apuca si pe mine curatenia cand am ceva "serios" de lucru....

Tocmai am venit de la penultimul masaj. Mai am unul si apoi gata cu rasfatul saptamanal
In seara asta papam mamaliguta cu branza framantata de la tara.
Iar maine ma duc sa ii repet tomografia Elizei - saptamana trecuta i-a iesit nitel aiurea, la un ochi a rezultat subtiata membrana nervului optic. Eu sper totusi ca au gresit masuratoarea, ca ea nu a prea stat locului. N-am nici un chef sa ramana suspiciunea de glaucom...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Wow Anka,ca maine esti acolo! Sanatate celei mici!

Diana ai o frumusete de fata, bombonica e prea putin spus.

Eu am emotiile de plecare turate la maxim, ma si induioseaza maica-mea uneori de-mi vine sa-mi iau campii...zilele trecute mi-a spus stand in camera la ea, dupa ce mi-au picat ochii pe un termometru electronic: "Ia-l sa-ti aduci aminte de mine!" Maica-mea m-a avut mai tarziu, are 62 acum.Si-si face planuri de-alea macabre, si-a amenajat loc de veci si ...intelegeti?! si sunt si apropiata de ea, e greu...nu credeam sa-mi fie asa greu.

pe langa astea, nu stiu cum de cateva zile mi s-a cam tuflit optimismul...dar revine el.asa ca mai bine nu mai scriu, invat doar franceza si nu-mi mai fac deloc planuri.mai am fix o luna de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Diana ce bombonica frumoasa ai tu acolo! Deja sta in piciorute, wow!

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Anka, uite aici citeva scrisori de recomandare in franceza:

http://www.rambit.qc.ca/ecv/exemples-de-lettre-de-recommandation.htm

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Ankalaura, noi am venit tot cu British, dar am stat doar 2h in Londra.
Sa stii ca in avion erau paturici (subtirele ce-i drept) si chiar si ciorapi iti dadeau. Mie mi s-a parut rece, desi am fost in pantaloni si am avut hanorace si diverse bluzite pe care le-am dat copiilor.
Si desi era vara am avut si fesuri pentru copii, iar noi am folosit gluga de la hanorac, ca vajaia un curent...
Nu siu ce sa zic, dar era o tipa cu un bebelus, cred ca nu avea 1an si fetita era in rochita, fara ciorapei si in capul gol. Pai eu daca ii tineam pe ai mei asa, ne duceam direct la spital cand aterizam.
Din experienta, legat de mancare...sa aveti grija. Cel mic al meu a adormit si cand ne-a servit masa nu am cerut portie si pentru el, zicand ca o sa comandam ulterior cand se scoala.
Cand s-a sculat insa si am cerut mancare si pentru el, ne-au spus ca nu mai au decat nu stiu ce salata.
Asa ca saracu copil s-a multumit doar cu atat si cu desertul, spre disperarea mea. Nu mi s-a parut normal, ca doar platisem bilet si pentru el, doar trebuiau sa aiba numarul de portii necesar.
Asa ca aveti grija daca vi se intampla, sa fiti prevazatori.

Zavalita, e dureros pentru parinti, asa e, dar poate ca odata ajunsi aici reusiti sa o aduci si pe mama ta. Eu nu il mai am decat pe tata, acum e la sora-mea ca e destul de batran, are 80 de ani. Soacra traieste, dar nu stiu daca ar suporta sa vina aici. E femeie de la tara, singurul loc unde se simte bine e acasa la ea. Pe mine m-ar ajuta cu copiii daca as putea sa o aduc, poate mi-as gasi si eu de lucru si nu as mai avea stresul daycare-ului.
Dar, si ea are 69 de ani, are probleme la picioare cu circulatia, e destul de riscant, ce ma fac daca se imolnaveste?
Cred ca nimanui nu ii este usor aici cand e vorba de parinti care sunt departe. Asta e un alt stres al emigrarii.
Dar hai sa nu va descurajati.
Spor la impachetat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

am pus-o: ale mele stiu deja de hannah montana si au de abia 3 ani: s-a imbracat S singura azi dimineata si I se uita la ce are pe tricou - "oau hannah montana, I like her" si eu mama ignoranta la inceput nici n-am priceput ce zice, ca sa nu mai zic ca habar n-aveam ce-i pe tricoul ala

Mergi la inceput