Sezatoarea canadiana (141)

Sezatoarea canadiana (141) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

INTALNIRE MONTREAL

Hai sa mai postez inca o data lista ca dupa aia nu o mai gasim.

Locatie: Centennial Park, DDO (este o parcare la intersectia Rue Lake cu Rue Manuel) si cu un loc de joaca chiar langa parcare.

Directii: Daca veniti pe Aut 40 dinspre Mtl, iesiti pe Bould des Sources Nord si mai mergeti cam 3 intersectii si la intersectia cu Rue Hyman faceti stanga si in capat se intersecteaza cu Rue Lake pe care faceti dreapta si tineti pe ea (inconjoara un pic parcul) pana la Rue Manuel (parcarea este pe partea stanga). Puteti sa cautati pe maps.google.ca Parc du Centenaire si daca-i dati aerial view se vede parcarea de care vorbesc. Harta este pe adresa comuna.

Data: duminica, 26 aprilie

Ora: 10:00

Participante:
AnaStroe
Andy08
Carmen77
cge
Diana2007
mikiion
monicutza_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Simonna
....
cine mai doreste, cine mai pofteste?



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Simo confirmat!!!!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Ati vazut ca s-a schimbat prognoza pt. duminica? 15 grade si showers....

Si noi primit programare la dr. duminica la 12.15 (Tiny tots). Incercam sa ajungem in parc (daca mai ramane intalnirea acolo si daca nu ploua), dar nu promitem....ca de cate ori vrem s iesim pe usa, ba face caca, ba vrea tzatza, ba da afara.... Azi am fost sa-i facem analize si l-am schimbat de 3 ori inainte sa iesim....

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

S-a terminat greva profesorilor, cu succes zic eu. Dupa ei, incepe scoala luni (vai de ala al meu!), dar studentii inca nu au spus nimic, sper ca nu fac ei in continuare, sa obtinem si noi, ce numai profesorii? Ca aia de anul trecut s-a terminat cum a inceput...

Nu ma speriati cu fugitul asta de acasa, Agata mi-a spus de doua ori deja ca pleaca de acasa daca... nu stiu de unde a auzit, unde a vazut, dupa ce ii trec nervii a zis ca doar stiu ca nu vorbeste serios... si unde pleaca dom'le daca nu sint indiscreta!?!

Am vazut si eu prognoza pentru duminica, astia au ceva cu noi! Adica ploua simbata si duminica era frumos si cum ne-a vazut ca vrem sa ne intilnim, au schimbat prognoza... sa ne fie ciuda. Si daca au nimerit-o de data asta si va fi asa cum spun ei, ce facem!?! Ar mai fi o idee, sa ne intilnim simbata dupa-amiaza... daca pina vineri nu o schimba pentru duminica? Numai ca atunci eu chiar nu pot decit la ora 3 sa ajung. Duminica e in regula ora 10, renuntam la dans...

Noi acum am ajuns, am facut din nou integrare la gradinita, s-a jucat Lisandru pina a picat lat, daca nu-l vedeam, adormea pe marginea cutiei de nisip.



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Simi, ai pm

mei, ce matinale sunteti cu intilnirea, voi nu va rasfatati in we un pic dimineata sper sa reusesc sa fac ochi si sa salt odrasla cu mine sa ajungem macar la 11-12 sa va vad.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

N-am citit tot ceati scris, dar imi fac eu timp.
Va multumesc din suflet pentru urari ! Va imbratisez virtual pe toate!

Dana, am vazut ca totul e bine! Beau si eu in cinstea ta, ok?

Fetelor, tineti-mi pumnii! Miine am petrecerea lui Alice si vor veni 15 copii! Ati citit bine. Cinsprezece! Noroc ca-i frumos afara, ca-i trimit in curte, ca altfel... jale mare! Am "inchiriat" si-un magician, sper sa fie bine, am emotii, trebuie sa fiu cu ochii pe ei!
Asa ca ginditi-va si la mine, va rog, ca cred ca voi avea nevoie de-o saptamina de refacere!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nelia mi se pare normal ca Lisandru s-a integrat asa de bine la gradinita. e perfect normal avand in vedere ca a avut cu cine sa faca llupte greco-romane prin casa. Nu se compara cu izolarea cu care a crescut Marc al meu. Plus ca totusi ai mai plecat si tu de acasa, s-a mai obisnuit cu lipsa ta.
Bafta la scoala, eu mai am unul marti si am terminat sper cu scoala pentru viata asta. In viata urmatoare sper sa ma nasc pisica sa stau toata ziua cu burta la soare


Azi m-am plimbat, din intamplare ca aveam treaba pe acolo, pe st-Denis. Lumea statea pe terase la soare, era asa o atmosfera pariziana. Superba

Maru, pai chiar nu stiu de ce as putea sa ma supar Asta-i sistemul.... si eu trecand pentru mine prin cel din Romania, fara pile si relatii, asta mi se pare bun.


Monicutza nu cred ca o sa fiu niciodata sigura pentru Marc, asa cum nu cred nici pentru mine ca o sa fie bine, vesnic. Te obisnuiesti dupa un timp si te resemnezi sa-ti traiesti viata asa cum e. Singura problema e ca in cazul meu, avand in vedere si varsta mea «venerabila» nu prea mai am curajul sa-l facem pe bebe 2. Si cred ca o sa regret la un moment dat. Poate ne facem curajul daca gasesc ceva de lucru
Revenind la Marc, am mai cautat si eu informatii pe net la diagnosticul lui si informatiile corespund cu parerea doctorului.

Mi-am adus aminte de o discutie de la mamici cu burtici, despre niste analize. Si mie mi-a iesit la fel ca lui Llaura din Alberta. Adica cateva mii( asta acum 3 ani), si am facut si eco aia nucala, la Procreea.

Revin mai tarziu, ma duc sa-i dau mancare mofturosului. Cica la gradi e campion la mancat legume deci eu gresesc cu ceva acasa de e in greva foamei. Incanada nu pot sa ti-l dau sa mi-l educi si mie? Ieri seara a mancat doar paine goala!!!!!

Simona, cred ca pozele sunt cu Romanitza.

Intalnire, daca nu inventati voi vreun mijloc de transport rapid, teleportare eventual, eu n-am cum sa vin fara sot....si copil, logic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Dana, ce ma bucur ca totul este bine Mi-ai inseninat seara (ca am venit acasa cam stresata si nervoasa de la servici ). Abia astept sa ne vedem...Sa stii ca daca ai drum in timpul zilei prin zona Decarie/ St-Laurent putem sa ne vedem, macar la o cafea...

Mikiion,

Simi, succes la party miine

ina, si mama mea a procedat la fel cu mine: imi arunca totul din dulap si trebuia sa le pun la loc frumos ...Dar la mine efectul a fost doar temporar, ca si acum sint dezordonata Noroc ca si sotul este la fel, deci nu ne stresam nici unul. Iar pe copil nici atit, m-as simti o mama ingrata sa o pun pe ea sa faca ordine, cind noi nu ne inghesuim Oricum eu am rezolvat dilema altfel: dupa ce s-a nascut Antonia am luat pe cineva sa-mi faca curat, ca eu sa ma pot ocupa de copil linistita si sa am totusi casa curata.

Sa speram ca vremea tine cu noi duminica. Oricum, daca este frumos, la noi ar veni probabil tati cu copilul si eu mai tirzior, ca am o migrare la servici si trebuie sa fac act de prezenta duminica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

nelia, bravo lui Lisandru ca se adapteaza asa frumos la gradi, o sa-ti fie si tie usor sa-l lasi. Si Cristi e tot o bucurie cand il duc la copii, la baby-sitter, si destul de nedumerit cand il iau

Citat:
Citat din mesajul lui nelia
Tanelu, of, abia ma linistesem sa mai caut stiri despre Victoria, acum a disparut alt copil...

Of, pe mine m-a apucat groaza de-a dreptul cand am auzit de Victoria, ca mergea exact la scoala la care a mers si Roxana cand am locuit in Woodstock!
Sper ca sunt bine amandoua fetitele, ce-o fi in inima parintilor...

pitilache, m-am gandit la tine pentru ca de ceva timp ma tot enervez si lupt cu niste furnici, si ma gandeam ca daca pe mine ma enerveaza atat de mult furnicile astea, oare tie cum ti-o fi fost sa vezi taratoarea? Nu cred ca mai apare daca ati turnat ciment.

mQQm, faina ideea cu 1 iunie, de BBQ ce sa mai zic, sunt o mare carnivora ... si scapi si de purtat costum maro, ca va fi cu siguranta prea cald

Citat:
Citat din mesajul lui Simonna
simt nevoia sa va spun ca printre lucrurile care imi fac mare-mare placere este sa va am pe voi, una bucata comunitate virtuala. Imi place cum povestim, cum ne spunem pasurile, cum incerca sa ne ajutam una pe alta. Imi place chiar si cind ne contrazicem, asa sa stiti. Ar fi pe gustul meu sa vad mai des Aripa Toronto. Mi-ar place sa re-editam 1000 de Insule...

Numai atat vroiam sa zic: Amin!
Am zis!
P.S. pe langa aripa Toronto adaug si aripa Montreal.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Fetelor, m-au dat lacrimile la toate mesajele voastre. Va pup pe toate si va multumesc ca existati in viata mea.

Nu am reusit sa ma imbat aseara, nici in seara asta dar sigur o fac miine ca am si niste mici in plan care merg asa bine cu bere

Simonna, ce mi-ai lipsit..mesajele tale ma insenineaza instantaneu. De ce a-ti platit insurance (banuiesc ca travel,nu?) nu ai insurance de la servici?



Mergi la inceput