Sezatoarea canadiana (88)

Sezatoarea canadiana (88) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Buna seara fetelor!

La noi mai nimic nou sub soare doar ca am primit invitatia pentru testul de cetatenie pe 15 aprilie, la nici un an de cand am trimis actele.

Noi pe Seba l-am trimis trei veri la rand in Romania singur, la bunici cei drept, si de fiecare data a plecat insotit de unul din ei. Numai ultima data s-a intors singur. Dar el a fost tare rasfatat pe acolo si nu cred ca ne-a dus dorul asa de mult, mai mult noi pe aici numaram zilele sa treaca mai repede. Dar vara asta a zis singur ca nu mai vrea sa plece, asa ca l-am inscris puternic la activitati sa-i umplem timpul.

Chiar asa, Simo, pe unde ai disparut? Cum este la noul loc de munca?

Ana, sa-ti traiasca baitul! La multi ani!

Lorelaim, pupici lui Gabisor sa-i treaca gatutul!

Ina, felicitari pentru bebe!!!!! Sarcina usoara in continuare. Sunt convinsa ca Rachel o sa fie tare incantata de fratior cand o sa-l ia in brate!

Sanatate la toata lumea!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Cricor, multumesc, cam la varianta asta ma gandesc si eu, dar ma sucesc pe toate partile si nu stiu ce sa aleg.

Si noi am patit-o cu mutatul fetei de la scoala. Asta dupa ce ne mutaseram la casa in zona respectiva...exact pentru scoala. :) Ce m-a suparat a fost motivul invocat. Cica eram cei mai aproape de cealalta scoala. La inceput am spus ok, dar dupa ce m-am uitat pe harta am zis stai nitzel...:) Nici vorba sa fim noi mai aproape. Dimpotriva. Am mers la director, s-a balbait, mi-a aratat niste foi si a ramas pe aceeasi pozitie. Am mers la comisia scolara, am facut plangere in scris si s-a rezolvat. Le-am spus ca merg si la aia de la imigrare in cazul in care criteriul era ca numele nostru nu suna prea french. Ioana era singura transferata! In doua zile m-a sunat directorul sa-mi spuna ca s-a rezolvat, nu mai e nevoie sa o mute. Cred ca uneori trebuie sa te lupti...ideal cat mai politicos si fara nervi, dar ferm. Uf, nici mie nu-mi place sa ma cert...Bafta!

anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

quote:
Originally posted by antoioana
Si noi am patit-o cu mutatul fetei de la scoala. Asta dupa ce ne mutaseram la casa in zona respectiva...exact pentru scoala. :) Ce m-a suparat a fost motivul invocat. Cica eram cei mai aproape de cealalta scoala. La inceput am spus ok, dar dupa ce m-am uitat pe harta am zis stai nitzel...:) Nici vorba sa fim noi mai aproape. Dimpotriva. Am mers la director, s-a balbait, mi-a aratat niste foi si a ramas pe aceeasi pozitie. Am mers la comisia scolara, am facut plangere in scris si s-a rezolvat. Le-am spus ca merg si la aia de la imigrare in cazul in care criteriul era ca numele nostru nu suna prea french. Ioana era singura transferata! In doua zile m-a sunat directorul sa-mi spuna ca s-a rezolvat, nu mai e nevoie sa o mute. Cred ca uneori trebuie sa te lupti...ideal cat mai politicos si fara nervi, dar ferm. Uf, nici mie nu-mi place sa ma cert...Bafta!

anto




Multumesc pentru sfat Anto, asa vom incerca sa facem si noi maine, sper sa si reusim.
Plangerea care ai facut-o la comisia scolara este tip sau ati facut-o voi?Se intampla cumva sa ai un model sau sa fi pastrat ceea ce ati trimis voi?Daca da, te deranjeaza daca te rog sa imi trimiti si mie pe PM, nu de alta dar daca maine va zice cineva ceva as vrea sa am ceva la mine astfel incat sa le demonstrez ca eu chiar nu mai voi multumi cu raspunsul lor, asta in caz de refuz categoric.
Multumim anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Bebitzule, nu este o scrisoare tip. Ti-o trimit pe pm, o poti folosi la o adica. Schimbi datele personale. :)Doamne ajuta!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Gata, am trimis scrisoarea pe pm. Sper sa nu fie probleme si sa o primesti. Cand faci o plangere, e bine sa ramana dovada scrisa, altfel nici nu te baga in seama. Fiindca initial am discutat cu ei la telefon si...la palarie i-a durut :). Numai ai grija sa nu scrii la modul amenintator. :) Faza cu departamentul pt imigranti le-am spus-o oral ca sa ma bage in seama :). M-a invatat si pe mine cineva, la noi a mers. Tu selecteaza ce este bine pentru tine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Na' ziua, iata-ma, cucu-bau!
Nu mai apuc sa scriu ca nu pot scrie de la job! Mi-au mincat sufletul cu mincatul lor frumusel in bucatarie,12 fix, sase muheri, claie peste gramada, din care una tocmai s-a operat pe la niste kestii tipic fimeiesti si alta o sa se opereze la aceleasi kestii tipic fimeiesti, asa ca sa luam o inghititura, mai un ovar, inca o inghititura, mai si-un ciclu, mai mestecam, ovulatie, iar mestecam, alalt ovar.... Io-s fumata, ca afar' de nastere n-am ce sa le povestesc :))))

Bebitzu, asa-i, du-te pina-n pinzele albe, o sa-ti gaseasca un loc, buna ideea cu numele non-francofon, in ultima instanta! Trebuie sa insisti, sper sa se rezolve!
La noi faptul ca ne-au anuntat ca-l transfera pe Radu OBLIGATORIU la alta scoala a fost sutul in c... de care aveam nevoie ca sa decidem ca-l vrem in scoala privata. De-aia nici n-am insistat, nici macar n-am sunat sa le bat obrazul, desi ar fi trebuit, mi-am luat copilul si am plecat. Dovada ca se poate este ca din ceilalti doi baieti din clasa care-au fost pusi afara in acelasi timp cu Radu unul e in aceeasi scoala, mama-sa a insistat, a discutat, a vorbit si i-au gasit loc.

Aveam sa intreb nu stiu ce, sa mor ca nu tin minte... Da' pina-mi ies din "starea Matilda" o sa ma laud cum plec eu la 9 fara 20 de acasa si la fara cinci intru in firma! Nici n-am stiut ce mare lucru e sa lucrezi numai 35 de ore pe saptamina! Incredibil ce mi s-a schimbat viata! Vinerea lucrez 9 - 4, cu o ora de pauza la prinz! Personal, mi se pare ca ma duc ca sa am de unde veni acasa!!!

Sa ma mai laud cu copilul, care si-a scris azi pe miini la scoala si, pe cind am dat sa-l cert, hop, ca pe un degetel scria Radu, pe urmatorul MAMA! Mai cearta-l daca poti! In duplicat, ca avea 4 degete disponibile, pe degetul mare nu s-a scris!

Acu', serios si pe bune, merita fiecare cent scoala asta, ma enerveaza invatatoarea de mor, azi i-a corectat cirligul cu care a "cochat" ca propozitia "In Arabia Saudita este cald" este "adevarat". Si i-a scazut un punct ca nu era frumos "scris" cirligul!!! Revenind, ziceam ca merita scoala, in ciuda "hitleristei", Radu a facut progrese remarcabile, fluiera conjugarile, scrie s-urile pt. plurale, de mate nu va spun ca la aia e bec oricum.. parca i s-a deschis supapa! Poftim, cind ziceam ca- dashtept... Acu' si-a gasit camera video veche si ma filmeaza cu ea... Cica: Mami, ce frumoasa esti! Esti tare frumoasa, mami, stiai?" Il banuiesc de-un pic de pupincurism, ca ar vrea si el la computer... da' tot ma duc sa-l culc, sic!

Nu mi-am adus aminte ce-aveam de intrebat, pupam toate mamicile si copilasii,

Ana, la multi ani lui Tudor!

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Roxana, felicitari pentru cetatenie si sa folositi sanatosi pasapoartele in cit mai multe vacante frumoase

Lorelaim, sper ca Gabisor este mai bine, oricum va uram multa sanatate si primavara cit mai calda (ca aici la Montreal am pierdut speranta, a fost un frig si zilele astea iar la noapte anunta ploaie si poate zapada ).

Simona, bafta la noul servici, sa fie asa cum iti doresti! Bravo pentru Atomix, este o mare usurare cind vezi ca merg bine la scoala...

Legat de tabere si plecat de linga parinti: Antonia mea este un mic mototol, timida si total nedescurcareata si totusi am lasat-o in tabara cind avea 6 ani si pe urma si in anul urmator la 7 ani. De fiecare data a fost plecata 5 zile, care noua ni s-au parut ca 5 ani, dar ea s-a descurcat f.bine si a venit super incintata, deci se poate...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Ana la multi ani pentru Tudor sa fie sanatos si fericit!
Eu zic, ca unul dintre ante-scriitori (ca nu-mi amintesc cine ca-s batrana si bolnava), daca colul vrea lasa-l sa mearga. Daca e vre-o problema in deplasare te suna ei urgent...in plus uneori copii astia ne surprind ce pot face daca ii mai lasam si noi in voia lor si nu stam cu ochii pe ei ca vulturii. Acum e drept ca-i usor de dat sfaturi...

Ne-a venit si noua report cardul...care-i ok, copilul progreseaza n-a ajuns inca la ce-as vrea eu de la el sau ce faceam la varsta similara ...tocilara de mine :). Profesoara (alta decat pe trimestrul trecut) mi-a zis, again, ca parintii romani sunt overachieving.

Mey fetelor din Toronto, daca imi este ingaduita o intrebare rasista....voua nu vi se pare uneori ca parca albii sunt din ce in ce mai putini? Am mers astazi la inot si Luca impreuna cu una din instructori erau singurii albi din piscina (si erau vre-o 25 cu totii). La desen el, profesoara si o alta fetita singurii albi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


mersi Cricor, Simonna!

tot intorc pe toate partile povestea asta: http://www.singsing.ca/ si nu ma pot hotari; cu cit ma framint mai mult, cu atit inclin spre nu; Tudor nu stie sa se descurce inca sa-si poarte de grija cu spalat/schimbat/bagaje; nici el nu s-a aratat foarte entuziasmat de ideea de dormi altundeva decit acasa...pina-n 11 aprilie om vedea; mai e varianta sa continuam la scoala de muzica cu canto si sa revenim anul viitor la cor, intre timp se mai maturizeaza copilul.

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Sunt racita cobza asa cum n-am mai fost de ani de zile, de fapt nici nu-mi amitesc sa fi fost vreodata in viata mea asa racita, incat sa ma sufoc noaptea si sa nu pot dormi... in consecinta stau acasa si ma tratez naturist, ca altceva nu pot sa iau, si nici pana la doctor nu sunt in stare sa ma duc, atat ce sper sa nu ia si copilul desi cred ca e tardiv deja, tre sa-l urmaresc acum sa-l iau din timp.

Ana, cel mai bine faci cum simti tu si mai ales daca copilul nu insista...

Roxana, felicitari pentru cetatenie!

Bebitzu, bafta cu scoala sa va iasa cum vreti!

Matgravidutz, cum mai esti? ne pui si nou niste poze cu bebita mica sa o vedem cum a mai crescut?

oare ce fac fetele acolo in vacanta, se prajesc la soare...

Magdone 30+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput