Sezatoarea canadiana (80)

Sezatoarea canadiana (80) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti doamnelor si domnilor (?) de continuati aici!

Luati-va cafelele dar aveti grija ce si cum cititi ca s-ar putea s-o patiti, aviz amatorilor!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Podeanu, amuzant fi-tu cu lectia de sex.

Laurajr, am ras cu lacrimi de adevarul pe care i l-ai livrat fetitei tale: ii punem in cutii si-i punem apoi la case mortuare. Ce pe de-a dreptul i-ai spus-o.

Denisule, noi vrem undeva in primele 2 sapt. din aprilie (mai era o opriune de grup in iunie, dar nu ne avantaja deloc pe noi). Suntem vreo 2-3 familii cred, nu stiu daca ne strangem mai multi. Nu mai stiu sigur pe la ce hoteluri se uita baietii astia, dar stiu ca e in Dominicana. O sa-l luam numai pe alex (pe adrian il lasam acasa din n motive), dar ar fi super sa fie gasca mare si de copii ca sa aiba companie. Acu’ masculii din grupul nostru sunt deja chititi pe Dominicana, asa ca daca voi preferati in alta parte, n-am sanse sa-i conving. Insa daca voi n-ati planuit nimic pana acum, tare mi-ar placea sa veniti cu noi. O sa luam biletele la last minute, de-aia am zis de undeva in primele 2 sapt. din aprilie (apoi vine pastele), in mai pleaca mama si eventual vin socri (in vizita, specific, nu la crescut de copii – deci exclus sa pelcam cand sunt ei aici)…si-apoi cine stie cand or pleca etc.

Simona, multam de aprecieri. Dar uite ca-n ian. nu am mai facut nimic, nimic. Vreau intr-un fel sa recuperez ceva din timpul cat am neglijat copiii si ma ocup doar de ei cand vin acasa.

Nelia, da-mi adresa ta ca ti-am aranjat frumos retzetele si vreau sa ti le trimit inapoi. Multam, ma apuc si eu de bucatarit dupa retetele alea. Macar sa ma ischimb gustul mancarii din casa ca toata lumea se simte prinsa in monotonie.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Nelia, eu am folosit pentru tuse la Sebastiano reteta care a dat-o Simona pe forum. O ceapa taiata in doua si scobita ca sa poti pune o lingura de miere la macerat cateva ore. Zeama care se strange am pus-o intr-o seringa si i-am dat-o la Sebatian ca pe un medicament, chiar daca nu a vrut si nu i-a placut. Pot spune ca a actionat foarte bine si nu a mai tusit dupa aceea. A avut o tuse tare urata si am lungit-o cateva luni fara sa fac nimic. Reteta asta a mers la noi de minune. Ceaiul e mai greu de dat si trebuie sa bea cantitate mai mare. Tu, ca adult, esti responsabil si il bei chiar daca nu iti place pentru ca stii ca iti face bine, dar la copii nu prea merge asta.

Monica, nastere usoara si un bebe sanatos.

Podeanu, E tare logica baiatului tau despre cum ai invatat tu sa faci sex. .

Alaxendra la trei ani jumate a inceput la gradinita sa se familiarizeze cu literele si cifrele. Pe peretele clasei are scrise literele si cifrele. In dreptul fiecarei cifre sunt puse desene care sa exemplifice. La cifra zece sunt zece cercuri. Ca sa intelegeti ce vreau sa spun : Alex are ca semn de recunoastere la gradinita un cerc : pe dulapul ei , la haine, periuta de dinti si alte obiecte pe care le identifica ca fiind ale ei. Intr-o zi imi arata pe perete cifra zece si imi spune uite acolo scrie ALEX ( aratandu-mi cercurile de linga). Asta a fost logica ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Try, multumesc mult! Adresa este botticceli@yahoo.com
Daca iti spun ca sint infographist de meserie (tehnoredactor), baza in aceasta meserie fiind exact procesarea de text si imagine.... ma crezi!?!
Claudia, mersi mult, m-a sunat Simona si mi-a dat reteta minune, tocmai am pus ceapa la macerat, fara sa vada fetele de data asta ce anume le voi da. Poate ca asa am mai mult succes. Cam cite zile i-ai dat lui Sebastian pina cind ati scapat de tuse?

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Repede si eu sa apuc sa scriu in pauza..

Parpalak, Simona, da' copiii mei au temperamente diferite, Victor e mai timid, dadea toate jucariile la copii, mandru ca altii au nevoie de jucariile lui.
Si acum daca il supara ceva, se enerveaza dar nu face nimic.
Anca, in schimb, e bataioasa, daca nu ii dai ceva, isi ia singura, cred ca a calit-o si faptul ca de la 1 an a fost la cresa (e drept particulara dar tot cresa e) in Ro.
Va dati cine iese invingator in razboaiele din casa.

Nelia, sanatate fetelor. Cum sunt acum ?

Dana, am ras aseara cu sotul de discutia ta cu Eduard.
Dar Denisa ce parere are de lectia asta ?

Si sa ne mai povestesti de copiii tai, timpul asta zboara asa repede, si maine-poimaine ajungem si noi sa avem pb. astea, si trebuie sa fim pregatiti.

Edit sa zic ptr Monica, ca eu am gasit scoala lui Victor cand eram in Ro pe site-ul comisiei scolare unde am introdus codul postal al adresei din Ca.
Stiu ca tu ai intrebat de scoli din partea engleza, dar poate te ajuta.
Nastere usoara si un bebe sanatos.

Pe curand,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Nelia sanatate multa fetelor, nu ma uita si pe mine cu retetele te rog, cand ai timp :magdone2u@yahoo.com

Dana super tare Eduard, neaparat sa ne zici si noua cum a fost la lectia de sex

Donia, parpalak l-am intrebat aseara da tu ce crezi ? la intrebarea : dar totusi pe unde iese bebe din burtica ? si n-a vrut sa raspunda, statea asa ganditor si apoi a schimbat subiectul…mai perseverez. Voi ce le-ati raspunde la intrebarea asta, adevarul ? ca nu vreau sa-i zic ca o sa-mi faca operatie…pana acum am evitat.


Magdone 22+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Nelia, multa sanatate la copii!

Eu din cauza asta is cam speriata sa il duc pe Matei la gradinita, dar m-a "amenintat" directoarea gradinitei ca daca nu il duc mai des, pierde locul, asa ca nu am incotro, o sa trebuiasca sa il duc mai des .. cu toate ca eu nu inteleg politica asta a lor, eu oricum platesc si daca il duc, si daca nu ... .

Azi dimineata iar am injurat iernile canadiene si organizarea lor de kakao, adica imbrac 2 bucati copii, il pun pe Marc in scaunul de masina, ies cu ei si ... surpriza ... in spatele masinii zapada de jumate de metru . Evident, desteptii cu plugurile, trec si arunca toata zapada pe drive-ul omului, iar eu la lopata nu pot sa dau, ca ajung la spital, si asa ma doare taietura de la cezariana numai ca il car pe Marc in brate. Matei s-a pus pe plans ca el vrea la gradinita, Marc urla si el ... probabil ca sa fie pe acelasi ton, si eu am zis ca ma opresc pe aeroport in Dorval si ma car spre o tara cu o clima temperata ... dar temperata spre tropicala .


POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Pt cine e interesat di nToronto si imprejurimi, Toronto a scos un clasament al daycare-urilor din GTA in dorinta de a ajuta parintii in alegerea day-care-ului pt copilul lor.
Sunt 4 trepte de rating, puteti sa gasiti lista celor mai apropiate folosindu-va de codul postal etc.
Atentie e pt daycare-uri, nu pt scoli.
http://www.toronto.ca/children/quality.htm

Sorry, nu e decat pt toronto, am realizat de-abia dupa ce am dat si eu cautare, deci fara orasele satelit.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu stau cu bebe in brate si din 5 in 5 minute alung fetele de linga el, pentru ca ele acum vor sa-l pupe sa-l draganeasca. Fetele sint bine, nu au febra, dar tusesc si le curge nasul. Plus ca Tudora a facut diaree de la supozitoare, nu vrea sa inghita nimic, asa ca i-am pus supozitoare Acet.

Magdone, adevarul, nu chiar gol-golut, dar adevarul trebuie spus: bebelusii ies din burtica natural (aici nu da amanunte, doar locul cu pricina si atit) sau prin burtica, cu ajutorul unei operatii usoare (am insistat pe cuvintul usor). El e baietel, nu-l vor interesa prea multe detalii (sper!), mai rau e cu fetitele, ca Agata dupa ce aflat ca saminta nu e pusa prin gura si nici bebelusii rezultati din ea nu ies tot pe acolo, a acceptat usor naturalul, dar e speriata de operatie si statul in spital in ambele cazuri.
Stai sa primesc varianta aranajata de la Try si ti-o trimit pe aceea.
Carmen, si eu am fost stresata anul trecut de pierdutul locului de la gradinita, am platit de la inceput, si zilele libere, si pe perioada verii, integral, fara sa cricnesc, dar daca cei de la minister vad ca nu il duci, regulamentul spune ca trebuie dat locul altui copil, care are mai multa nevoie. Anul trecut am cam tinut-o pe Tudora pe acasa, nu-l pot trece prezent penru ca ai platit, chiar daca vorbesti cu directoarea dau educatoarea, pentru ca daca se intimpla ceva cu copilul in orele in care el e trecut prezent la gradinita, toata raspunderea pica pe gradinita si isi pot incheia cariera pentru totdeauna. Apoi in vara am plecat doua luni in vacanta si am avut mari emotii sa nu fi zis ceva cei de la minister. Dar nu s-a intimpla nimic... Acum e iar de trei zile acasa si cred ca nici nu o duc pina luni, asta e, cind e bolnava e bolnava, nu pot sa o duc acolo atitea ore stiind-o cum e. Si eu sint stresata ca am doi in colectivitati si pot aduce orice, dar nu am incotro, Agata de la scoala chiar nu pot sa o retrag, si nici penru Tudora nu e bine sa stea acasa, orele alea de la 8 la 3 petrecute intr-un mediu adecvat virstei lor isi au si ele locul lor in buna lor dezvoltare, chiar daca mai vina casa si cu cite un microb.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Nelia, eu i-am dat doar o data si a doua zi nu a mai tusit. Sper sa merarga la fel si la tine. Nu i-am mai dat daca nu tusea. Multa sanatate fetelor.

Lorelai, continui cautarea dar mi-a scazut entuziasmul si sunt mai sceptica. Maine ma duc la alt interviu sa mai castig experienta.



Mergi la inceput