Sezatoarea canadiana (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Claudia ai incredere ca gasesti cind te astepti mai putin; eu eram foarte demoralizata, ultimul job a fost ca un cosmar, si acum am doua zile la noul job si pare ok;nu indraznesc sa ma bucur ca am devenit supersitioasa rau,cit m-am bucurat cind am inceput la nenorocitii ailalti;

Donia , sa stii ca chiar sunt tunsa foarte scurt, cum ai visat tu! poate ne vedem la vara in vreo escapalda Montreal sau Toronto unii sau altii si chiar se vor juca copii;

si la noi e cu ceva temperatura, Tudor e cu nasul infundat si cu febra (nu mare, numai mocneste) de doua zile, asa ca va sta acasa in astea doua zile pedagogice cu ta-su (care e intre shifturi de noapte si cursuri ); oricum prevad fum iesind din computer, psp si filme;

Nelia, seamana tot mai mult Lisandru cu Tudora sau mi se pare mie?

http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Donia, in ceai se pune miezul de la nuca.

Simonna si restul, pai sa fiu sincera m-a cam invatat soatza ca eu fusei tare cuminte (si naiva) la viata mea.

Try, un sfat pe care l-am primit si eu... nu stai la last minute cind sunteti 2-3 familli care inseamna probabil vreo 10-12 cu copiii cu tot. De regula last minute este ca sa-si ocupe si ceva locuri ramase neocupate in avion. Eu am verificat anul trecut cu Dominicana, am luat biletele la sf lui februarie ptr iunie, la sf lui martie mai scazusera vreo 100 $ si in prima saptamina in aprilie au disparut complet.

Si nu uita sa verifici pe tripadvisor.com hotelul respectiv.

Cristina
(cge) Denisa e pedepsita de vreo saptamina in urma schimbarii (in timpul orelor) unor hirtiute cu prietenele ei.Colegele ei deja schimba chum-ii (ca si Eduard care e la a 5-a) dar Denisa nu a avut nici unul pina acum. Eh si curiozitatea e mare..in biletele schimbate scria ca vrea sa vada cum ' french kiss nu stiu ce baiat , si cum e sexul". Ghinionul ei ca scrisoarea trimisa de directoarea scolii a cazut in mina sotului.

Cam la asta sa va asteptati in plus de fasoanele cu hainele. Nu ne mai imbracam de oriunde.

Ana , si zii asa ai plecat de la locul ala de munca cu halatul si ochelarii? Cum de te-ai hotarit?


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Am fost si azi la examenul de cetatenie. Si a durat f. putin. Normal ca am iesit primii din sala ca doi istorici care se respecta. Si la 10 eram deja la metrou( programarea era pt. 9.30).

Neliaumila mea parere. Daca era sa ia ceva, Lisandru a luat deja. Oricum eu stiu ca germenii se iau prin contact direct mai mult. saliva...Nu prin aer asa. Sanatate multa.

Despre diversificare. Eu eram cam pe langa subiect( ca si la gatit de altfel , in general) si m-am dus la un curs de 3 ore la CSLC unde a venit o nutritionista sa explice. Mi-a dat si o mica carte de retete. Noi am inceput cand a spun pediatru cam la 5 luni jumate, cu schema clasica canadiana. Si in general l-am ascultat pe el. De ex. am inceput carnea abia la 10 luni. Cerealele au fost primele. Chiar daca aveam un monstrulet de 9 kg jumate. Cerealele biologice de orez de la Choix de president sunt cam scumpute dar sunt chiar pure. Sunt facute in Spania. Si ca aparat, am luat( cam tarziu insa , cand avea Marc deja vreo 10 luni) un steamer asta www.t-fal.ca/tefal/products/product/index.asp?univers%5Fid=200&dept%5Fid=220&sku=L00117&mscssid=VMBJSMRB73HN8P24TGB9MEAGGKQS2VU5" target="_blank">Steamer si mi s-a parut f. bun. Iar in Europa am vazut un aparat care si toca si fierbea si pasa adica. Era grozav dar nu am gasit decat pe site-urile de acolo .www.johnlewis.com/ Baby/Feeding and Caring/Feeding and Caring/Weaning/591/230221303/Product.aspx" target="_blank">babycook

Despre dicutii...Noi nu am ajuns nici macar la vorbit. Dar din povestirile parintilor mei, eu eram de coma. De ex. bunica mea tot imi spunea( aveam vreo 3 ani) ca uite ce zestre o sa-mi ramana mie cand o sa moara ea, si imi arata o plapuma, o perna si chestii de astea. Si eu, ca un copil care se respecta, i-am dat o replica «dar cand mori tu o data....?» tata spunea ca ea e de vina ce imi spune mie chestiile astea la varsta aia....Eu am fost logica. Apropo a murit saraca la 90 de ani....
Iar la chestia cu nasterea copiilor. Eu n-am crezut ca iese prin burtica. Pt. ca nu era nici o cicatrice la mama pe burtica. Cum avea tata de la operatia la rinichi , pe spate. Si mi-au explicat ei ca e un timp de operatie care nu lasa cicatrice. Dar cred ca m-a macinat mult chestia ca si acum imi aduc aminte dicutia.

Va las, ca ma alunga sotul la culcare , ca spune ca arat stravezie.

Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Miikon, dar de ce ati stat atat de putin? Nu ati avut si inetrviu dupa? Cand stiti rezultatul. Ne-a venit si noua invit, tot asa la 9.30 insa in afara de ora exmenului nu mai scrie altceva, deci cum e?

Dana, as devreme au copii de astazi astfel de preocupari? Sa nu razi de mine, insa de cate ori vad fete "emancipate" prin metrou sau pe strada deja ma trec toate transpiratiile tot ma compar cu "cum era pe vremea mea" desi nu-s chiar baba ... sau poate ca da

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Simonna, tare mi-au placut explicatiile tale cu Tara bebelusilor, da-mi voie sa te plagiez.
Nelia, si eu te admir cum te descurci tu cu trei copii si mai ai vreme si de bunatati. Daca ai timp sa-mi trimiti si mie retetele de supe, please ca sunt in pana de idei la acest capitol ca de altfel si la felul doi. Ai mei sunt tare mofturosi mai ales Tudor si se si vede ca e tare slab.
Am terminat si eu cu alaptatul si ar fi cazul sa ma apuc de o cura de slabire, deocamdata sunt racita cobza asa ca tot imi gasesc motive sa aman, nu stiu ce sa fac sa ma mobilizez. Si ai mei prunci au fost bolnavi si au stat acasa, asta e sezonul, eu deja visez la vara ca e tare departe.
Va pup si va citesc din umbra.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Imi facusem ieri planul ca las cele 5 pagini noi de citit pt cind ma scoala catzeluky la 4 dimineata, nu de alta, da' intre reply si submit m-am trezit cu o explozie de posturi de n-apucasem sa le citesc macar si cind colo, vad ca iar e 8 dimineata si paginile's numa' 3. Da' si-asa-i bine, ca oricum tre s-o taiem la scoala pronto.
Podeanu, sa ne zici si episodu doi, daca-l prinzi, ala cind il intreaba pe tati, da' el de unde-a stiut?
matgravidutz, le mai avem si pe claudya si andreea-ana, dar n-au mai dat demult p-aici.
Apropos de Racadau, in seria Wild Europe, episodul Wild Cities (animale salbatice citadine) am avut placerea sa revad o ghena de gunoi normala, c-o ursoaica si doi pui luindu-si cina, si taximetrul oprind la vreo 3 metri, cetateanul coborind si intrind in bloc..
Da' Temelia recunosc ca-mi doream sa treaca 31 mai repede p-acolo, acu imi dau seama ce vizualizez cind citesc Stephen King Da' daca ziceti ca-i mall p-acolo deja..
Simonix, nu stiu cum e cu odihna cind n-ai de lucru, ca parca-s mai multe de facut.. Si vreau si io masina d-aia-n care pui benzina odata la 10 ani!!! (Si cum a iesit supa? )
nelia, uite mierea-n ceapa n-am incercat-o, da-i mult mai la-ndemina decit mierea-n ridiche neagra de care acu mi-am adus aminte. Cum se mai prezinta fetele? Si ai dreptate, decit sa ma complexez ca-s antitalent in bucatarie mai bine mi-aduc aminte ca am doi mofturosi in casa . Acuma le "gatesc" la pesti .
Magdone, io l-as fi intrebat de ce vrea sa stie, drept sa spun (posibil ca nu mi-am facut norma de "de ce"-uri la vremea mea )
Io's mare fan supa de salata, dupa reteta se fierbe salata taiata (felii?) si dupa ce-am stins focul adaug lapte, otet si usturoi ras, cam toate dupa gust, ca nu maninca nimeni supa in afara de mine, asa incit nici macar n-am remuscari c-am scos baconu din reteta originala.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Servus dragi canadience
Nelia - ce fac puiutzii? Eu cand Gabisor a avut febra cu ceva tuse si muci i-am dat Sumetrolin (de la Ro) si pot sa spun ca s-a pus extraordinar de repede pe picioare (stii ca din pacate eu nu am pediatru aici - asa ca ma bazez strict pe mama...) Pt tuse si muci (fara febra)- eu am aplicat retzeta Simonei - dar mi-am complicat existentza - adica am mixat o ceapa cu 3 linguri de miere si sucul de la 1/2 lamaie si am lasat-o la macerat (1/2 zii) dupa care am trecut-o prin sita (am presat-o in asa fel incat sa iau numai sucul nu si pulpa) si tot sucul obtzinut i l-am dat cam intr-o sapt (aprox 3linguritze de 3 ori de zii). Multzumesc lui Dumnezeu - Gabisor a scapat complet de muci... si implicit de tuse. La noi nu merge ca nu vreau sa iau medicam... ca replica mea e clara : "Nu suc de ceapa - NU TV!" si atunci Gabisor deschide cuminte guritza si ia sucul (dupa care bea apa cat incape).
Laura - felicitari pt tunsul lui David! Bravo lui! Am vazut chiar sapt trecuta in Kista Center un baietzel de vreo 2 anispori plangand si urland saracutzul la tuns de toata lumea intorcea capul sa vada ce-i fac... Of-of-of... Unii micutzi nu sunt asa usor de convins. Pe Gabisor o tund eu cu masina (ca pe toata fam de-altfel) si am desoperit o metoda super (dar cam galagioasa): intr-o mana am masina si in cealalata furtunul de la aspirator... cum tund - imediat si aspir firisoarele de par si atunci nu mai intra nimic dupa gat sa o gadile si sa se frichineasca. Intre timp tati ii citeste o poveste si in 2 timpi si 3 miscari am terminat opeartziunea :-)
in legatura cu Netti Pot - omul meu mi-a cumparat acum vreo sapt (cand boleam rau-rau) si sa stii ca pe moment desfunda frumos nasul... dar daca produci in continuare muci (undeva citeam ca secretam aprox 2l-4l/zii!!!!)... tot se infunda la loc rapid... Acum mi-a trimis frate-meu Sinupret (sirop) si incerc sa ma doftoricesc cu el... Da' am urechile si narile infundate... De-abia respir... si aud ca din fundul canalului...
Claudia - daca gasesti o tzara CALDA SI INSORITA (ca la noi ploua si e innorat :-() vin si eu! Uneori ma gandesc ca, chair daca as locui intr-un bananier, tot m-as simtzi mai bine decat in umezeala si frigul de-aici... Uffff... Nu mai vreau sa incep... cat de mult "iubesc" eu Suedia... ca nu se cuvine sa va plicti cu ale mele... In legatura cu interviurile... daca doresti scrie-mi la lorelaim@gmail.com si poate putem discuta un pic mai mult. Eu zic sa perseverezi si sa ai toata increderea ca job-ul vine... la momentul potrivit. Incearca pe cat posibil sa privesti pozitiv faptul ca esti inca acasa cu puii si potzi profita inca un pic de timpul alaturi de ei :-)

Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Roxana - multzumesc de intrebare - incep sa sper ca sunt pe cale de insanatosire :-) Multa bafta cu contractele! Nu itzi e usor nici tzie sa alergi pe zapada asta... Eu cand luam trenul de DeuxMontagnes (o statzie de la Canora la Gare Centrale) nu am avut niciodata ghinionul sa nu vina... de debarcat nu puteau sa ne debarce pe traseu... ca bucatzica Canora-GC e subterana :-) Ce face Isa? Cum merge cu gradi?
Doina - e fain daca la voi e asa liniste... Asa imi imaginam si eu ca e in Mont Royal... pana nu am ramas in concediu de materninate si plimbam prunca zilnic... Ei si atunci sa vezi... taiat iarba, vanturat frunze, des-zapezit... Vai - ce mai faceam eu cu nervii ca nu gaseam coltz de Mont Royal in care sa fie pe deplin liniste si bb sa doarma! Pana la urma am invatzat orele la care apareau cei de la spatzii verzi si zonele aferente si fugeam efectiv dintr-un coltz al altuia al cartierului ca sa "prind" linistea :-)
Monica - nastere usoara si bb-lusa sanatoasa si mancacioasa!
Simona - multzam fain pt portzia de ras cu santierul si nisipul reciclat!
Magdone - ai dreptate - intr-adevar nu e o placere sa ma "lupt" cu suedeza.. da' cred ca nu am de ales... Mai ales ca doresc sa o pot ajuta cat-de-cat pe Gabisor sa intzeleaga cate ceva cand se joaca cu altzi copii in parc... Deocamdata si ea la gradi vorbeste engl si nu prea e deschisa catre suedeza... Deci eu va trebui sa fac toate eforturile sa o motovez asa cum am facut cu engl... pe care a prins-o neasteptat de repde si usor... Ce face bb din burtica?
Denisa - multa bafta la stoma!

Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Ana - multa sanatate lui Tudor! si tzie multa bafta cu noul contract! Imi pare bine ca ai gasit repede un alt job - o sa vezi ca va fii bine :-)
Dana (Podeanu) - a fost mortal Edi cu replica rapida si prompta :-)
Ica - si eu ma ingrijorez cat sunt de precoce astia "mici" si ce o sa ma astepte in viitor la discutziile delicate despre... sex... Desi Gabisor are numai 3 ani si jumatate :-)... da' eu am ceva cartzi asa ca o sa ma educ eu mai intai ce tre' sa vorbesc... si apoi o sa deschid gura sa si "predau lectzia" :-) ca altfel o sa dau in balbaiala :-)
In legatura cu discutziile profunde de tip - moarte, viatza, nastere... le-a rezo Animal Planet, Natural Geo si Viasat Nature! Traiasca tembelizorul si programele cu lei, tigrii, pantere, orca si altzi vanatori care nasc, omoara (ca sa traiasca), mor la randul lor... Oricum - tot ce moare devine inger si e acolo sus in ceruri unde e fericit... deci e un fel de "happy end"...
Cristina (cge) - sunt tare dragutzi Victoras si Anca :-) Ce fain ca se impaca asa bine si nu se cearta! esti o norocoasa!
Eu acum fug - ca se trezeste Gabisor si tre' sa-i dau marul si sa vad ce doreste sa facem astazi dupa-masa. Cand am venit de la gradi am lasat-o sa tzopai in baltzi cam vreo 45 min si apoi acasa am culcat-o. De cand a fost bolnavioara vad ca simpte nevoia sa doarma aprox 1h si jumatate dupa-masa... O las ca ma gandesc ca odihna o ajuta sa se refaca pe deplin.
Va tzuck si va doresc multa-multa sanatate!

Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata! Noi tot nu sintem bine, adica tati a scapat, pe Agata am trimis-o la scoala, consider ca a facut minuni acel suc de la ceapa macerata cu miere (multumesc, Simona!) Ieri tusea de nu mai avea aer, cu o noapte inainte la fel, desi febra nu a mai avut, iar asta-noapte si astazi dimineata era mai mult decit bine. Inca mai tuseste, dar uscat, nu se mai aude asa urit si i s-a schimbat toata starea, era chiar vesela as putea spune. Bebe e tot asa, a luat ceva, dar deocamdata doar stranuta, e fornait si tuseste rar, dar bine. Tudora, in schimb, e rau! Desi i-am dat si ei sirop (sa stiti ca l-au luat amindoua fara comentarii, chiar si lui bebe i-am pus un pic cu o seringa), tuseste magareste si urit de tot, asta-noapte iar am facut-o alba, a avut 40 de grade si i-a scazut fff greu la 38, acum are 37.5, dar e slabita (nici nu a mincat cine stie ce zilele astea), se leagana pe picoare cind merge, are ochisorii bolnavi si o stare de rau generala. Nu stiu ce sa-i mai fac, oare sa ma duc la un doctor!?! Nu sint 3 zile de febra, asta e a treia, daca si miine e la fel, dupa curs o duc la un doctor. Si sa il consulte si pe bebe, ca pina luni cind merg cu amindoi la pediatra lor mai este... Lorelaim, voi incerca sa fac si dupa metoda ta, ca poate are efect si la Tudora. Va las, ca ma striga micuta, e in baie... Pa!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput