Sezatoarea canadiana (80)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am uitat sa va intreb ceva. Cunoasteti o marca de pix buna? Simbata e ziua lui Octav, si nu oricare, ca schimba prefixul. Anul acesta facem amindoi 40 de ani, nu-mi vine sa cred. Si i-as lua un pix, dar ceva de calitate, ca lui ii plac obiectele de scris (tot redactor ramine!) si o sticla de crema de whiskey, ca stiu ca-i place, dar nu-si ia ca e scumpa. Si oricum, aia imi place si mie... Nu prea am cind si posibilitati sa ma deplasez prea mult, dar macar pe unde ajung sa stiu dupa ce sa ma uit.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Nelia - multa sanatate puiutzilor!
Pt pixuri si alte obiecte de scris incearca Rotring http://www.rotring.com/ (sunt scumpe... da' de calitate) Suntetzi "maimutze" si tu si Octav? :-) Anul sobolanului 2008 - se pare ca va fii bun pt maimutze :-)...
Pt fetitze - ai incercat o cura de ulei de ficat de cod? Eu am primit din Ro - "Cod Liver Oil" - made in Iceland. Vad ca ca Gisor il accepta fara probl. Are aroma de citrice.

Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Lorelaim, eu sint maimuta, dar Octav parca nu... Multumesc pentru site, sint nemtesti, deci bune. Nu, nu am incercat, sa vad daca gasesc pe aici. Am citit despre el, am citit si ce ai postat tu despre el, dar nu m-am gindit pina acum, pentru ca nu au fost bolnavioare anul acesta, chiar daca stau mult pe afara si au intrat zilnic in contact cu oameni bolnavi. Am citit si eu atitea lucruri bune pentru zodia mea pe la horoscoape, ca poate ma culc pe o ureche si nu mai face nimic, asteptind sa se intimple ce scria pe acolo. Mi-a placut ca peste tot scrie ca viata de familie va fi predominata de aparitia unui copil...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Nelia sa ai grija cu mierea la bebe sub 1 an din cauza botulismului.

Multa sanatate va doresc!!!

Am incercat si eu cu ceapa si miere dar la mine nu prea a lasat zeama (desi am pus-o aseara), am lasat-o in continuare la macerat, poate diseara o sa gasesc ceva.

Va pup,
Roxana

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:
Originally posted by nelia
Mi-a placut ca peste tot scrie ca viata de familie va fi predominata de aparitia unui copil...
mai nelia, nu imi baga morcovul. si eu sint maimuta care schimba prefixul anul asta. copil acum parca nu as mai vrea dar daca scrie la horoscop, cine stie. pe al meu sot il tenteaza dar eu ma mai gindesc. daca l-as lua gata nascut nu as ezita o secunda dar eu am probleme cu sarcina si parca nu imi arde de stat la pat si toate cele 9 luni de aici incolo.

nelia, tata avea un set foarte frumos de pixuri Parker, parca le vad ce frumoase erau. si de buna calitate. noi copiii nu aveam vioe sa umblam cu ele. uite aici: http://www.parkerpen.com/

sanatate la copilasi. si la noi functioneaza reteta Simonei cu miere si ceapa. soacra-mea mai face ceai de nuci (coji si miez) si ea zice ca ii trece. cind eram mica mama ne dadea ceai de flori de soc la tuse. asta macar e bun la gust.

bafta fetelor cu joburile. maru, se mai vede morcovelul?

fetele care cautau case: au scazut iar ratele la banca. mergeti la banca sa re-negociati inainte de semnat actele. si se pare ca vor mai scadea inca o jumate de procent pina in vara. analistii spun ca luna cea mai buna pt rate va fi iunie. aviz celor interesate, daca aveti rata variabila e tipul de fixat in primavara asta.

cine zicea ca se muta la Ottawa? as iesi si eu la o coada de castor pe canal cu cineva dar nu am cu cine. nu se muta nimeni aici?

pt cine intreba de vize pt rude, ai mei socri si mama au fost in Ca de peste 10 ori, de fiecare data au stat sub 6 luni, nu am prelungit. ultimele doua rinduri de vize au fost multiple. niciodata nu i-au trimis la medicale desi au toti peste 65, socru-meu chiar peste 70. eu cred ca depinde mult de noroc, nu pare sa existe o regula. am trimis o invitatie scrisa de mine si semnata de doctorul de familie si acum vreo 10 ani si o declaratie de venit si o copie dupa pasaportul canadian. de atunci nu au mai cerut decit invitatia, formularul si banii.

legat de condus, eu am acasa una bucata de sot ca al lui try. uraste sa mearga pt ca vreau eu sa mearga. trebuie pregatit din timp. abia asteapta sa pot pleca singura. spera si eu sa se si intimple curind ca m-am saturat sa ma rog de el.

rocs, Vancouverul este si va ramine iubirea vietii mele. al meu barbat si acum plinge dupa munti si ocean. pe unde stati? noi am stat la 5 minute de SFU (ca am mers la scoala acolo) dar peste tot e superb. mergem in vacanta in iunie (Uraaaaa!!!!). abia astept sa pap un sushi adevarat la Tsunami si sa bat Robson street.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ia www.dob.ro/TV/53/Dacia-Perplex" target="_blank">uitati-va si va minunati. copchilasu asta a avut zile,dar era cat pe ce:

Podeanu, unul din cei cu care mergem cica au experienta in asa ceva, ei numa iasa cumpara si merg numai in grup. Banuiesc ca stiu ei ce fac. Acuma nu stiu cat de last minute or sa cumpere ei, stiu ca acum doi ani au luat cu o luna inainte de plecarea efectiva. Dar atunci s-a plecat in ianuarie. Cu 2 sapt. inainte de plecare scazuse pretul cu 300$ (de la 1300 cat le luasesera ei) si cu o sapt. inainte nu mai erau deloc. Acuma noi avem o periaoda fluctuanta de 2 sapt. cand putem merge, daca e sa dispara pt prima sapt. mergem in a doua.

Miki, noi a trebuit sa asteptam pana a terminat toata lumea examenul si apoi nenea ne-a dat rezultatele si apoi ne-a tinut o prelegere despre mandria de a fi canadian etc.

Ica, ce ti-am zis eu ca o sa vina din zi in zi?

Lorelai, pai eu am nevoie de doua maini la tuns. Cum faci tu, cu o mana tai si cu una aspiri?

A propos de preziceri, Nelia, eu eram insarcinata cu adrian (spre sfarsitu lsarcinii, oricum) si am mers odata la mandarin si in surpriza im ispunea ceva ca un om cu parul negru o sa intre in viata mea – asta a fost primul clue pe care l-am avut despre cu mo sa arate adrian . Adrian a avut parul negru negru cand s-a nascut si des de nu-i vedeam pielea capului, aicie dovada. Ziceai ca-i tuns cu masina de tuns setata pe 1cm. Si apoi i s-a schimbat culoarea in timp si a devenit ca alex, adica saten spre blondiu un pic.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Nelia, uite aici alta marca de lux la stilouri si pixuri .. eu am cumparat unul de la Mallul din Cote Vertu. Stiu ca mai au magazin si in carrefour Angrignon ... http://www.stypen.com . Un stilou cu garantie pe viata (stilou, nu pix), a fost in jur de 100 cad ...

In legatura cu Tudora, fa cum iti spune tie instinctul de mama, eu cand imi spunea instinctul ca Matei e rau, ma duceam cu el la urgenta si minteam ca e a 4 a zi de febra, si il consultau imediat, si in 3 cazuri din 4 am avut dreptate sa merg la urgente, ca avea pneumonie si otita. Inca o data, multa sanatate si sa scape usor macar bebe!


POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nici o stire...

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Multumesc mult pentru sfaturile legate de pix. Am doua magazine unde vreau sa intru, daca nu gasesc acolo, e mai greu, ca nu am timp sa merg prea departe de casa.

In legatura cu Tudora, daca ar fi sa ma iau dupa instinct nu m-as duce la doctor, cred ca e o viroza care va trece in citeva zile. Singurul lucru ar fi urechile, desi nu-mi spune ca o doare, dar daca nu scade febra sub 37.5 nici miine, ma voi duce pentru ca asta inseamna infectie si nu poate sa fie decit la urechi. Acum e mai bine, de dimineata are febra in jur 37-37.3, nu mai tuseste magareste si nici asa mult si des. Poate ne facem bine. Nici bebe nu mai tuseste ca ieri. Oare sa fie atit de bun acest sirop de ceapa!?! Eu am pus patru cepe in patru castronele si i-am indopat pe toti, fiecare cu ceapa ma-sii Lui bebe nu i-am dat decit un pic, pe limba, de citeva ori, ca mi-e frica ca se ineaca... si stiu si de miere, numai ca fiind atit de putin nu cred ca are cum sa pateasca ceva. De aceea nici nu i-am dat mai mult, desi e clar ca i-a facut bine. Pe Agata cel putin a vindecat-o miraculos, adica asa era dimineata, stati sa vad cum o gasesc cind o voi lua de la scoala. Acum am patru cepe la macerat in castronele si am blenduit alte doua cepe cu miere si lamiie si le-am lasat si pe alea la macerat, dupa metoda lui Lorelaim, de miine le dau sirop din ala.
Eu ma bazez tare pe instinctele mamei, de cinci ori am ajuns la urgenta cu fetele si de fiecare data au avut ceva care necesita urgent tratament cu antibiotic. Si au fost de mai multe ori bolnave, dar atunci mi s-a parut de doctor.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Tinem pumnii, maru, te vad ca esti foarte incordata.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput