Sezatoare canadiana (87)

Sezatoare canadiana (87) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti la sezatoare!!!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

La Multi Ani fericiti Denisa, alaturi de familia ta, sa fii vesnic iubita

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

La multi ani, Denisa! Multi, multi ani, fericiti!


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:


La multi ani Denisa! Sa fii fericita!

Da Try, e simpatic cum vorbeste el cate'n luna si in stele, mi-e drag de el de nu mai pot, dar uneori il mai rog sa taca un pic ca nu ma pot concentra, mai ales cand conduc si habar nu am pe unde sunt (ceea ce-i mai des decat mi-as dori) si el din spate "acuma pot, acuma pot?".

Azi il intrebam 'Cine vorbeste cel mai mult in casa asta?' si imi zice 'Eu, recunosc asta, ...dar daca am foarte multe lucruri de spus, ce sa fac?'
Eu cred ca de aia nici nu s-a pierdut vre-odata, el e in permanent dialog cu adultul insotitor, nu se indura sa se opreasca din conversatie, asa ca nu pleaca niciunde.

Ana, parca nu-mi vine sa cred ca atata de neprofesionisti sa fie si sa accepte omul inapoi ... pe de alta parte, atatea surprize am avut, nu stiu de ce ma mai mir. Sa stii ca si mie mi se pare ca-s cam multi oameni faca coloana vertebrala la serviciu. Sau poate pentru ei definitia difera. Orice ar fi, bafta multa.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

LA MULTZI ANI DENISA! Bunul Dumnezeu sa-tzi dea sanatate si noroc si numai bucurii alaturi de cei dragi!
Denisa - intrebai de ceva medicamente pe care le-am mentzionat eu intr-un capitol anterior... Eu am in casa Sumetrolim sirop (http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=2745&fl=1) - dar i-am dat doar de 2 ori si doar in cazul in care a facut combinat febra cu tuse. Pt simpla tuse (datorata mucilor) am dat doar faimosul sirop de ceapa. Pt febra doar Tylenol sirop - daca am simtzit ca "da in clocot". In rest multa odihna, multe lichide (am facut eu suc de portocale combinat cu suc de morcov, sau ceai de tei sau apa). In rest - ca intaritoare eu i-am dat Gabrielei: Ulei de ficat de cod, polen si miere. Cand am facut pauza de la uleiul de peste i-am dat vitamina D picaturi pt copii (1ml) si ulei de catina (5 picaturi in fiec dim). Multa sanatate Emmei!
Selena - va urez si voua sanatate pt micutza Bella! Cum se mai simte?
La noi a tras azi-noapte o ninsoare in toata regula! Cum m-am trezit si am vazut ca totu-i alb afara am si facut 2 poze ... (de pe geam - ca nu am iesit in pijama sa ma plimb pe corso :-)) Deci uite asa asteptam noi Pastile
Va tzuck si va urez o zii faina!


Lorelai

http://home-and-garden.webshots.com/album/562645890MtEtoL

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Doamnelor-multumesc mult pt.urari-si voua multa sanatate si fericire alaturi de familiile minunate,va pup!
Lorelaim-saru'mina pt.lamuriri ref,.la medicamente.Cam cate zilei ii dadeai ulei de ficat de cod?

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

LA MULTI ANI DENISA!!! multa sanatate si numai bine!

Magdone 29+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

La multi ani, Denisa!
sa ti se implineasca toate visele!

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Dragi canadience - daca doritzi sa cititzi (stiu ca deja unele dintre fetee de la sezatoare au si scris mesaje la acest subiect) si sa va alaturatzi celor care se roaga pt Olgutza: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=118039&whichpage=1
Denisa - uleiul de ficat de cod i l-am dat zilnic - cate 1 linguritza de 5ml dimineatza, dupa care o linguritza de miere si cat de multa apa dorea ea sa bea. I-am dat o sticla toamna (oct-nov) si una la sf de iarna-inceput de primavara (feb-martie). Am facut pauza aprox 3 luni intre ele (timp in care i-am dat ulei de catina si sirop vit D). daca nu-i place gustul nu fortza ca ii potzi provoca repusie. O lasi vreo sapt si mai incerci... usor-usor... ca e f posibil sa accepte in timp. multa sanatate!


Lorelai

http://home-and-garden.webshots.com/album/562645890MtEtoL

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Lorelaim, nu am prins cind ai spus despre uleiul de ficat de cod, desi imi aduc aminte ca ai pomenit despre el. La ce e bun?

Fetelor, care e ultima zi pentru declaratia de impozit!?!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput