Sezatoarea canadiana (88)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Magdone, sanatate multa si sper ca bb-ul sa nu i-a si el ceva

Azi am plecat la scoala ca la razboi, am avut emotii cat casa .Am intrat cu zambetul pe buze in secretariat si am iesit la fel, insa fara o rezolvare concreta.De ce?Pentru ca mesiu director nu era inca sosit, motiv pentru care am vorbit cu madama care se ocupa de inscrieri si care a fost super surprinsa de prezenta noastra pentru ca ei inca nu au inceput sa trimita scrisorile cu accept/refuz si nu stia de unde stim noi.
Dupa explicatiile de rigoare, si-a verificat carnetelul si ne-a spus ca Mihnea a fost respins pentru ca s-a facut inscrierea lui dupa incheierea perioadei de inscriere oficiala.
I-am explicat super frumos ca stam la 2 pasi de casa si nu acceptam nici un refuz din partea scolii, am scos scrisoarea pe care deja o aveam facuta pentru comisia scolara Laval (si aici tin sa-i multumesc din suflet Antonelei,)si i-am explicat ca in caz de refuz acesta va fi urmatorul pas.A pus-o in dosarul pregatit pentru director si a zis ok.
As fi vrut sa-i filmez zambetul fals in secunda in care am scos scrisoarea din geanta, cred ca era ultimul lucru la care se astepta.
Cand am ajuns acasa am sunat la scoala si am lasat mesaj pentru director ca vrem sa avem o intalnire face to face pentru a gasi o solutie la problema noastra.Acum asteptam un telefon de la el.

99% sunt sigura ca se va rezolva, mai ales ca scoala la care ar trebui sa fie Mihnea transferat este destul de departe de casa si nu are chiar nici o logica.In plus, madama ne-a explicat ca prioritar sunt copii care locuiesc in zona si care nu ar avea nevoie de autobuz scolar.Singurul motiv invocat in cazul nostru a ramas inscrierea tarzie.
Norocul meu ca pana in august - sept cand va incepe scoala am sufiecient timp sa rezolv.

Atat de tare urasc situatiile astea, nici nu va inchipuiti .

Simona,esti o fericita cu job-ul tau, la 2 pasi de casa si program vinerea de la 9 - 16, gosh !Bravo.
Ana,eu l-as lasa pe Mihnea sa plece in tabere;eu am plecat de mica in tot felul de tabere si pe vremea noastra stii si tu cum era, insa ai mei ne-au trimis pe amandoua iar pentru asta nu pot decat sa le multumesc.Nu stiu daca m-au ajutat la ceva, insa nici rau nu cred ca a fost.
Tudor deja este baiat mare, fii sigura ca daca se va vedea singur, vrand nevrand va trebui sa se descurce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Bebitzule, bafta cu directorul; sunt sigura ca veti rezolva favorabil!

Magdone, sanatate!!! eu stau pe ghimpi pina-mi pleaca scarlatina din casa , sa vad ca eu n-am luat-o;


mey, iar e inchidere de luna si vineri, iar innebunesc astia ai mei la job

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Bebitzu, bafta cu scoala, si eu cred ca veti castiga.

Magdone, sanatate multa. Si eu ma gandesc la fetele care sunt la soare.

Simonna, ma bucur ca ai scris.

Anto, si pe mine ma intereseaza solutia cea mai simpla ptr adus parinti care nu stiu lb straine in Montreal.
Era descurcat daca era zbor direct, asa cred ca cel mai simplu ar fi cu cehii, care parca nu mai zboara.
Stiu ca se putea cere si insotitor la compania aeriana, dar nu stiu care sunt conditiile si cat ar costa.

Cred ca cea mai buna solutie este sa gasim pe cineva care mai vine in Montreal cu zborul respectiv si sa ii incredintam.

Weekend placut (nu cred ca mai reusesc sa scriu),

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Cge,Anto asa mi-am facut si eu probleme cind a venit mama si socrul prima data.
Ce am facut eu

1.Am cumparat bilet cu wheelchair service (poti cere chiar daca persoana nu are nevoie)
2.I-am pus sa mearga mai devreme la aeroport si acolo sa gaseasca pe cineva care are acelasi zbor
3.Sa mearga la imbarcare primi si acolo sa roage persoana de la ghiseu cind vine cineva care are acelasi zbor sa-i spuna.
4.Le-am trimis prin posta o hirtie pe care am scris "I don't know english please help" si am trecut toate detaliie numarul zborului , poarta, telefonul meu, adresa mea (in caz ca se pierdeau)
5.Le-am trimis formularul acela care ti-l da in avion cu declarare bunuri deja completat ca era destul de complex pentru ei.

La mama a functionat punctul 2 a gasit o doamna de aceasi virsta la socru a functionat punctul 1 a fost cineva care l-a dus de la o poarta la alta cind a schimbat.

Dar oricum acuma pot sa va zic ca nu prea a avut rost sa-mi fac griji.

A am uitat sa va zic bilete le-am cumparat mereu pe criteriu aeroport mic (unguri sau cehi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Ana, La multi ani lui Tudor! Recomandarea mea este sa incepi sa-l obisnuiesti sa faca sleep over inainte sa incerci ceva mai serios. Fii-mea a facut sleep over de la 4 ani si este extrem de sociabila si se duce peste tot, a plecat la 9 ani in tabara de 5 zile si a plins in primele 2 nopti dupa mama !! si desi i-a placut f mult anul urmator nu a mai vrut. Anul asta vrea din nou dar are deja 11 ani. Eu sa mor de oftica caci mie mi-a placut la nebunie sa ma duc in tabere si copiilor le da incredere in ei.

Pt parinti care au nevoie de ajutor pe avion, cel mai bine e sa ceri wheelchair chiar daca ei merg pe picioarele lor fara probleme. Ii va urca primii in avion, vor avea grija de ei, ii coboara si ii duce la gate-ul respectiv pt zoborul urmator, in Canada ii asteapta la avion, ii trece in fata tuturor la frontiera si nu stau la coada, le iau bagajele. Eu zic ca e super si iti rezolva problema.
Nu cred ca se plateste in plus dar chiar daca se plateste eu zic ca merita.
Un weekend placut tuturor,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Buna fetelor,

Nelia, Accidentul nu a fost foarte grav, eu eram mai speriata si tremuram toata ca a fost primul in care am condus eu. Copii erau in masina dar nu au avut probleme. Sebi nu a bagat de seama ce se intampla , iar la Alex i-am explicat ca a fost un accident si atat. Ma mai si garbeam sa ajund la gradinita inainte de a pleca grupa ei la Cabana a Sucre.
Problemele au aparut cand celalalt m-a sunat sa nu anuntam zsigurarile. Iar cand eu i-am spus ca le-am anuntat deja, a sunat si el dar a avut alta varianta in care explica ca eu am schimbat benzile si i-am intrat in fata. Adica eram eu de vina. Mai rau era ca nu am completat un formular de intelegere amiabila. In care sa explicam evenimentele si sa facem si o schita a accidentului. Asa ca avem doua variante si se pare ca cei de la asigurari dau crezare mai mult variantei mele.

cge, biletul cu weelchair service nu costa nimic in plus si e o solutie buna. Noi nu am folosit-o ca nu am stiut si de fiecare data cand au venit memele aici ( nici una nu stie alta limba in afara de romana) le-am trimis scris cateva intrebari de care ar avea nevoie in timpul zborului. Chiar ce fel de mancare sa ceara, cum ii spune la apa, toaleta si alte nimicuri utile. Si mai ales adresa de destinatie , adresa noastra cu numar de telefon.

Ana, La Multi Ani la Tudor .

Sebi al meu, de o saptamana a inceput sa faca febra si miercuri au aparut si primele bubite pe corp. De indata ne-au semnalat de la gradinita. L-am luat acasa si a fost Adi cu el la doctor la urgente. Acolo, doctorita care la vazut si examinat dupa ce s-a uitat in carte sa vada ce poate sa fie a dat diagnostic de : rubeola sau altceva. A doua zi ma duc la gradinita si le spun ca are rubeola. Parca le-am dat foc. Este o boala foarte rara care e periculoasa pentru femeile gravide. Daca nu le duc hartie ca nu e rubeola nu imi mai primesc copii la gradinita doua saptamani. Am crezul ca pic jos. Si Alex si Sebi sunt vaccinati pentru Rubeola, rujeola si varicela. Pot sa mai faca daca au fost vaccinati? Trebuie sa ma duc sa vad alt doctor. Astazi a inceput si Alex sa faca febra, dar la ea nu au apurut inca bubite. Sunt panicata mai ales ca nu am o luna de cand am inceput serviciul. Astazi sunt acasa dar mi-a spun sa ma duc maine la servici, ca e perioada impozitelor. Nu cred ca voi putea sa stau doua saptamani acasa si nu stiu ce o sa fac daca se adevereste ca e rubeola. Probabil o sa-mi caut alt servici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Claudia, sper sa ti se faca bine copii inainte sa ai probleme la job, eu am pierdut vara trecuta cel mai fain job al meu din Canada pe motiv de sclintit mina copil, stiu cum e sa iti vina sa-ti iei cimpii si sa n-ai nici un ajutor.


mai fetelor acuma plec de la scirbici da' am trecut sa tzip si aici heelllpp, sa ia cineva kktul alb la noi mai frate ca nuuu mai vreeauuu. e aprilie deja imi vine sa....


we placut...it's fridayyyy (Q92 rulz :))

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Ana, referitor la plecat in excursie as vrea sa-ti spun din experienta mea. Eu am fost din clasa I in Tabara. Directoarea scolii era vecina cu noi si eu eram atunci cea mai mica din grup impreuna cu fiul ei. Dar am fost in fiecare an dupa aceea si am vazut aproape toata tara. Dupa ce am crescut si am terminat scoala chiar daca am mai fost in excursii parca nu am fost la fel ca si cele din scoala. Dar avand in vedere ca Tudor e un baiat mai special, depinde de cine ii insoteste , daca are grija intradevar si ii ajuta si supravegheaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Salutari si de la noi,

Ultimele news, Victor a inceput gradi de o saptamana si a facut "stomack flu", se pare ca nu a luat-o de acolo ci de la Cabane a sucre unde am fost duminica, in prima zi de primavara adevarata

Voiam sa intreb mamicile care au trecut prin gastro din asta cand aveau bebe asa micut, sub un an, cat a durat, cum s-a manifestat, ca eu sunt tare dezorientata, am impresia ca nu are asta, sau mai e si altceva... A debutat cu scaun moale seara, peste noapte din nou, dimineata a vomat dupa ce i-am dat sa suga, de doua ori, apoi a inceput febra, in jur de 39, am mai scazut-o dar a tot oscilat asa spre 39 pana in a doua zi spre dupa amiaza. La inceput Victor era foarte moale, nu statea nici in fund, somnolent si tot timpul la tzatza. Medicul mi-a zis sa mentin alaptatul si sa evit solidele cateva zile. Diaree are in continuare dar doar un scaun sau doua pe zi, de vomitat nu a mai vomitat din prima zi. Azi am incercat cu mucilagiu de orez si morcov fiert, febra nu a mai avut dar nu-l pot dezlipi de san, cum il las din brate tipa cat poate, cred ca are in continuare crampe ca simt cum ii freamata burtica . Eu cred totusi ca e vorba si de dinti care il supara, cel putin crizele astea de plans a asta seamana, plus ca-si tot baga mana in gurita intr-un fel deosebit fata de pana acum.
Nici nu mai stiu ce sa cred, asa e de rau ca nu stii ce-l doare, i-am dat si Camilia de dinti, si ceai de menta si pedialyte dar tot tzatza il calmeaza. Iar eu, care ajunsesem sa-i dau doar de doua ori pe zi san, restul biberon, mi-a facut sanii franjuri dar rezist cu stoicism doar doar sa-l vad mai bine. Daca a mai trecut cineva prin asta, dati-mi va rog o speranta ... cat de mica

La Multi Ani intarziat lui Tudor, eu zic sa-l lasi la cor, daca vrea si el. Tin minte cat ma mai rugam de mama sa ma lase in tabara si cand aveam OK, mare victorie mai era, in schimb frati-miu se jelea tot timpul si astepta ziua cand venea mama in vizita in tabara

Felicitari pentru job Simmona !
Am vorbit si eu azi cu o colega de la servici, quebecoasa, cu vechime mai mare si imi spunea ca ar vrea sa se mute la program normal (luni-vineri), exact pe postul la care visam eu sa atentez ... dar nu ma dau batuta asa usor, are DD ceva de bine scris si pentru mine !

Bebitzu, bafta la scoala ! Am intrat si eu pe site-ul comisiei scolare de care tinem si am aflat ca nu tinem de scoala de care credeam si ca trebuie sa ne ducem la una prin Ste Anne de Bellevue, dar mai e pana atunci.

Cu parintii, ce sa zic, ai mei socrii n-au luat viza inca, mai ii plimba cu medicalele. Nici ei nu vorbesc alte limbi in afara de cea materna dar sunt descurcareti si mai stiu si limba gimnastica

Sanatate la toata lumea !


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Bebitzu, singurul motiv pt care ti-l pot refuza este daca nu mai au locuri (exista o limita de copii per prof.), asa timpenie cum ca nu ti-l accepta pt. ca nu l-ai inscris cind trebuia eu n-am mai auzit! Bre! Da' copiii aia de se muta la 1 iulie, ca tot quebecosu', cu tata si mama lor, aia la ce scoala merg? Se muta din Laval in Brossard si trec trei poduri ca sa vina la scoala veche ca nu s-au inscris din timp la scoala noua??? Toti stiu, dom'le, din februarie, ca se vor muta in iulie? Si mai stiu si unde!!!??? Hai, ca m-am frustrat! Nu te lasa, asta nu-i motiv, e o porcarie!
Nu's daca mai ajuta, uite-aici:
http://www.cslaval.qc.ca/PDF/CriteresInscription2008-2009.pdf

Cricorel, hai la Montreal! LA mine'n cartier se vorbeste greaca, cu precadere, ceva italiana si romaneste! O liota sintem! Am si citit in ziarul ce cartier ca in ultimii 5 ani nationalitatea conlocuitoare pe locul intii la mutatul in Laval e glorioasa natie romana! Pe bune! SI iar pe bune, e frumos la Montreal! :) (azi a nins, ce-i drept, da' cui ii mai pasa?????, era deja zapada! :))

Diana, Atomix n-a avut gastro, numa' salmonela, pe la virsta asta! Din ceva oua, suspectez eu! Era ca o legumita, saracu'! In patru zile a mincat numa' o punga de stixuri, si-aia in a patra zi... si cred ca si ceva lapte praf de diareee, de i-l dadeam cu lingurita din sticluta in care era antibioticul, ca ala ii placea si numa de-ala putea si voia sa manince...
Da' garantez ca micutii astia ca baietii nostri, care sint peste tot in acelasi timp, isi revin de cum le trece boala, ba parca si-un pic mai devreme! Tinem pumnii, trece incetisor! Hidrateaza si rasfata-l!
Da-ne vesti!

Pupici,
Simonna


Mergi la inceput