Bebei de Canada in burtici de mamici (4)

Bebei de Canada in burtici de mamici (4) | Autor: carmençita

Link direct la acest mesaj

Am deschis capitol nou, sunteti invitati cu totii sa participati !!!

PARTEA 1:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87480&whichpage=

PARTEA 2:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90169&whichpage=1

PARTEA 3:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93489
______________________________________________________________________________________
Carmençita
DN=29.09.1973
cu DPN=20.04.2007
______________________________________________________________________________________
Pitilache
DN=11.16.1970
cu DPN=20.02.2007 si mamica de SEBASTIAN(12.08.1999)
______________________________________________________________________________________
Sori1980
DN=----------
cu DPN=21.04.2007
______________________________________________________________________________________
carmen94
DN=6.03.1971
cu DPN=7.04.2007
______________________________________________________________________________________
almo
mamica de Nicole-bebelusa
______________________________________________________________________________________
Pepsi
DN=20.11.1974
cu DPN=19.06.2007 si mamica de DOMINIC(17.05.2004)
______________________________________________________________________________________
laurajr
mamica de Ioana 5 ani/David- bebelus

______________________________________________________________________________________
Romaria
mamica de Rihanna Nicole(18.12.2006)
______________________________________________________________________________________
denisam
DN=-----------
cu DNP=10.07.2007 mamica de Emma Andreea (17 Ian.2006),
______________________________________________________________________________________
diana74
DN=03.10.1974
cu DNP=25.02.2007
______________________________________________________________________________________
valen
DN=10.11.1979
cu Ines Nicole, DPN=05.06.2007, mamica d-rei Sarah Marie(30.09.2005)
______________________________________________________________________________________
elamia
DN------------
cu DPN=08.03.2007.
______________________________________________________________________________________
Oana
DN=05.05.1970
cu DPN=27.07.2007 mamica de Iulian(22.06.2005)
______________________________________________________________________________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaPan spune:

Buna fetelor

Monicutz
Sa iti traiasca fetita. Am reusit sa vad si eu pozele cu voi. Odette mi se pare ca seamana cu tine si este o draguta. Si sa stii ca intradevar chiar nici nu te-am zarit atunci cind am fost programate la Mount Sinai la doctor in aceeasi zi. (nu-i asa ca ti se pare o vesnicie de atunci? - atitea lucruri noi ti s-au intimplat in 6 saptamini care au trecut de atunci).

Pentru toate celelate fete

Tot de la desprecopii am mai gasit o adresa cu cintecele, povesti si retete mincarica pt bebei (acum nu par interesante dar in citeva luni veti avea nevoie de info si sugestii despre hrana bebeilor)
Trebuie sa intrati pe ww 4shared.com login: desprecarti@gmail.com iar parola: romania.

Joi o sa merg la spital la ecografia de 20 sapt si voi afla ce este bebele. O sa va scriu si o sa va rog sa ma invatati cum sa atasez carucior albastru sau roz la semnatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Oana, daca ai programare pe 8 martie, poate e fetita !
Succes si sa ne spui si noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Oana- bafta la eco, sa fie totul bine!
Laura- mergem in vacantza cand vrem noi ca sotul are firma lui si el e seful-doar ca are 2 reprize pe an super aglomerate- incep lui iulie si pe la mijl lui decembrie!Pupicei lui David, i-au mai trecut colicii?

Denisa
Denisa 21+ w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Accacia spune:

buna, fetelor!
am vazut acum doua sapt. in magazinul BOBEBE din montreal, lenjerii f. dragute pt. patuturi de bebei in reducere cu 50$; calitatea e mult mai buna decit ceea ce am vazut in wall-mart cu 70$ si mai mult.
multa sanatate si aveti grija de voi!

Edit: o completare: erau puse linga saltele!
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

laura, vai ce frumos, era visul meu sa mergem in luna de miere in Grecia, iti dai seama ca nu am fost, cind citesc ce scri de David zimbesc tot timpul, parca-l vad pe al meu Dominic! atit era de lipit de mine si de titi ca ziceau prietenele ca va fi tare greu sa intarc, si numa bine ca s-a intarcat singur singurel, fara nici un stres! da, cind avea Dominic dermatita se scarpina mult, a inceput pe fata si apoi s-a extins, dar poate nu e dermatita, iti zic o crema ff buna care si acuma ma ajuta mult cu frigurile astea, ca el are pielea mai sensibila, si daca nu trece sa-mi spui si-ti povestesc cum a fost la noi,la crema ii zice Glaxal Base, e ff buna, chiar si eu gravida ma dau cu ea pe pielea uscata, nu are nici miros, nimic chimic! http://www.rxcarecanada.com/Glaxal%20Base%20Moisturizing%20Creme.asp?prodid=91599 , o gasesti la farmacii si la Walmart(e mai ieftina)mai am o intrebare ca nu mai tin minte, ii dai formula cu lapte de vaca?ca la Dominic dermatita era de la faptul ca eu beam si consumam produse cu lapte de vaca, si ia trecut numa dupa 4 saptamini dupa ce eu nu am mai consumat produse lactate! si nu am mai consumat nici apoi pe toate perioada alaptarii! dar la el, la 6 luni s-a vazut clar ca e alergic si ca laptele era responsabil de dermatita! un sfat, daca bei mult lapte de vaca, nu mai bea o perioada, sa vezi daca vezi diferenta(asta daca numa cu crema nu merge).sanatate multa la pitic, ai vazut ca si noi poate ne oprim tot pe David la al doilea, se pare ca-mi plac numele cu D!

monicutz, nu-i mare lucru, la inceput a fost tare greu, dar apoi mi-a placut asa de mult, si era atit de practic, era vara si mergeam peste tot fara sa-mi fac griji ca nu am biberoane sterile, ca nu am unde incalzi, etc, cind s-a intarcat singur m-a luat prin surprindere pe mine, care inca nu eram pregatita....le-am spus de tine la fetele de la durerea unei pierderi de sarcina, s-au bucurat f mult ptr tine, si le-a dat speranta ca se poate....

pitilache, pai ne putem plimba si asa impreuna la vara, mi-ar face mare placere, eu ti-as arata cum e la Repentigny, sau ne vom duce in alte parcuri,ca oricum nici unde stam acuma nu sintem aproape una de alta! in Iles Bizares ne place sa mergem! inainte am stat in Dorval, apoi in Cote des Neiges si acuma casa ne-am luat-o la Repentigny in octombrie anul trecut. de lucrat eu lucrez pe jean-talon colt cu langelier, sotul tot acolo la birou va fi din mai, e mai aproape de repentigny decit de unde vin acuma!


Flavia 26+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biscu spune:

Merci de carti OanaPan!
Am descarcat cartea cu alimentatia pentru bebei. Stii cumva cat de veche e? Am vazut ca scrie ca se pot da citrice la bebei de 5 luni si astia de aici zic ca nu sunt bune pt bebei, decat de la un an incolo, ca cica ar produce alergii.

ciao,
biscu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

biscu, sa stii ca citricele,mai ales portocalele dau alergii.

Flavia 26+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biscu spune:

da Pepsi, asa stiam si eu si la primul meu baiat nici nu i-am dat. chestia e ca prin romania nu se stie asta sau nu se stia.

ciao,
biscu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Pepsi eu de abia astept sa se faca mai cald sa pot iesi mai mult din casa cu bebe. Pana acum am mai iesit cate o jumatate de ora cand a fost pana in -10 grade dar de luni s-a racit iar si nu am mai iesit. Asa ca te astept la o plimbare la vara! Gasim noi unde sa ne intalnim. In Ile Bizard nu am fost niciodata, nici in Repentigny.

Referitor la citrice, eu nu stiam ca dau alergii. Bun de stiut. Imi aduc aminte ca la Seba, pediatra imi recomanda sa-i dau zeama de lamaie cand sughita... si diversificarea cu suc de portocale si de mere am inceput-o la 3 luni... noroc ca a fost el rezistent si sanatos ca altfel cine stie cu se mai alegea...

Azi e baba mea, soare si frumos, dar un frig, brrrr!

Va pup,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Oana multumesc :). Asa e parca a trecut o gramada de timp de cand am fost la programarea aia. Si sunt doar 6 saptamani de atunci. Poate ne vedem pana la urma pe undeva :).
Abia astept sa ne spui ce ai: fetitza sau baietzel!

Fetelor, poate cand se face mai cald ne intalnim cu bebeii si cu fetele cu burtici in vre-un parc. Ce ziceti??

Pitilache, ce bine ca ai scos-o afara! Eu n-am scos-o ca a fost fff frig si ff vant. Noi stam pe malul laculul si te da jos vantul! Acum am cumparat o folie de plastic pt carut. Cand se fac 0 grade o sa o scot si eu. Asta imi lipseste ff tare: iestiul afara! Abia astept sa se faca cald!

Va pupam,
si Odette

Mergi la inceput