Bebei de Canada in burtici de mamici (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

La noi au fost ieri -12-14 gr la pranz dar am scos copiii afara , ca nu-i pot tine in casa pana in mai, cand s-o mai potoli iarna asta . Cei drept cred ca la noi nu bate vantul asa rau ca-n partea franceza, dar eu una ma catar pe pereti daca stau 2 zile in casa . M-am dus cu ei frumusel in Plaza si am colindat magazinele, bb a dormit non stop si Ioana a rontait crantanele luate de la Bulk Barn . I-am pus si eu aparatoare aia de plastic lui David la carut dar e cam larga asa ca am prins-o strategic cu o clama si el a fost multumit ca a dormit tot drumul .

Pepsi, maine am progr la dermatolog, imi fac mari sperante, sper sa nu fiu dezamagita . Eu personal ce am citit de dermatite m-a speriat rau de tot . Ce-i drept el are si o mostenire proasta de la noi, eu am facut urticarie pana la 14 ani iar sotul e alergic la praf, polen, fan .
Ca sa nu mai scarpine bb,ii infas manutele noaptea dar e nervos ca are mancarimi . Lactate consum rar ( mai mult iaurt ), hainele le spal cu detergent special, nu fol balsam , il creia o pauzasc cu vaselina Petrolium Jelly...ce sa mai fac oare sa-i fie bine ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Dragelor,

Am auzit ca vine primavara incepind de vineri- adica vom avea peste zero C- ABIA ASTEPT-asa ca cum se va putea- eu astept de la MONICUTZ SI RESTUL- un semn sa ne vedem cu plozii-asta dc primitzi si copii de peste 1 an si altzii sub 1 zi
Laura- bafta la dermatolog maine si am o rugaminte, dc stii un ginecolog bun la voi care accepta paciente noi, imi scrii si mie un PM!
Pupicei tuturor si bebei cumintzi!

Denisa
Denisa 21+ w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Denisam, multumesc de urare si-ti sunt datoare cu un raspuns : nu stiu daca pe David il chinuie colicii sau mai mult dermatita asta nenorocita . Tu la ceai in ce proportie amestecai fenicul cu anason ? Sau le beai separat ?
Vezi ca ti-am trimis PM !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmm spune:

subscriu si eu sa ne intilnim undeva in parc dupa ce se incalzeste vremea :-)

Noi am avut vaccinul ieri si am reusit sa trecem peste el nici un efect secundar. Hailey o plins tare cind o primit intepaturile, dar s-a linistit repede caci am pus-o sa suga.
In rest crestem pe zi ce trece si uimitor cum vezi ce progrese face de la saptamina la saptamina. Nici nu stiu cum a trecut vremea, deja sunt 2 luni...

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_B spune:

Buna fetelor,

A avut careva dintre voi nastere provocata?
Eu am fix 41 saptamini azi si fiindca bebe nu da semn ca ar vrea afara, ma voi duce miine la spital sa-mi puna nu stiu ce chestie (cervical ripening), iar vineri ma duc sa-mi induca nasterea.
As fi vrut sa stiu la ce sa ma astept...

Va multumesc,

Lili cu burtica de 40s + 6z si Bianca (10 Mai, 2004) http://bianca.webhop.org

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Lili_B eu am avut prima nastere provocata, acum 7.5 ani in Romania. Depasisem 41 de saptamani cu mult. Imi aduc aminte ca mi-a dat sa iau cu o seara inainte ulei de ricin. Aproape nici un efect, oarece contractii mici. Si a doua zi dimineata dupa ce m-a internat mi-a facut perfuzii cu ocitocina, tot pentru provocarea contractiilor care a inceput sa aibe efect de abia spre seara si de nascut, am nascut de abia a doua zi dimineata prin cezariana de urgenta pentru ca bebe nu putea sa iasa. Era impachetat in cordon ca un cadou!

Multa bafta!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

pitilache, cu mare placere sa ne vedem cind se face cald,numa sa vina odata caldura asta , ca nu mai pot, Dominic iar mi-a facut otita, , la 14 zile dupa ce nu a mai luat antibiotic de la ultima otita, si eu am luat ceva, ca am nasul curgator, ma doare gitul, etc!m-am saturat de frigul asta!

laura, din pacate aveti mari sanse sa fie alergic, mai ales ca voi sinteti, la noi nu sint nici eu, nici sotul, dar tatal meu e alergic la polen, praf, puf!el consuma lapte praf de vaca ptr bebei? la copii sub 1 an cu manifestari de dermatita atopica, primul lucru incriminat este proteina bovina(adica tot ce e lapte de vaca si derivati, inclusiv carnea de vaca, ficatul vaca/vitel), ai incercat cu crema ce ti-am spus?Glaxal?

lili, si eu l-am nascut pe Dominic la 41 saptamini, eram programata la inducere marti, si luni seara l=am nascut natural fara inducere, dar medicul m-a pus la curent cu procedura, te pune pe solutie de ocitocina ca sa-ti induca contractii, apoi cind te mai dilatezi, iti rup ei apa(la mine au rupto ca nu se rupea), cu apa rupta travaliul merge mai repede! dar eu m-am plimbat f mult inainte, ca nu mai nasteam , ma saturasem si umblam mult, faceam curat, etc! si pina la urma am reusit si s-a declansat nasterea naturat!nastere usoara sa ai!

Flavia 26+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biscu spune:

Neatza!

Lili, acum 4.8 ani am nascut provocat la 41 de saptamani. La 8 am eram in pat, mi-au pus perfuzie cu ocitocina. Eram deja dilatata 3 cm. Apoi mi-au rupt apa. Au inceput contractiile alea dureroase. La 12:15 pm am nascut. A durat 4 ore si 15 min
A doua oara am stabilit data provocarii pe 24 dec, apoi am zis ca-l mai las doua zile, adica pana pe 26 dec. Si numa' bine a venit singur, natural pe 25 dec

Fetelor, chiar ca sunt buni diapersii astia Parent's Choice. I-am incercat si acu' au avut o proba majora. A facut bb mult mult cachi si n-a trecut deloc pe langa.

Si eu subscriu la intalnirea cu mamici si bebei.

O zi buna,
biscu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

La multi ani de Ziua Femeii dragi mamici si viitoare mamici de Canada!

Si eu subscriu la o intalnire intr-un parc, cand se face mai cald, dar noi cum o sa fim mititei primavara asta, mai devreme de luna mai nu cred ca putem iesi din casa. Fetita noastra se va naste pe 12 aprilie, daca e cuminte si sta acolo pana la 38 de sapt. cand avem C-section.

Lili_B, pt. cervical ripening, din cate am auzit eu, te da cu un gel care inmoaie colul. Bafta multa si asteptam vesti.

Fetelor si nu numai, va recomand o crema f. buna, pe care am folosit-o eu toata sarcina pe burta si pe spate, si nu am facut nici o vergetura, iar pielea arata f. bine, nu cred ca voi face vergeturi nici de acum incolo. Se numeste Vitamin E Moisturizing Cream with 12000 IU de la Derma E. Se poate gasi la unele Shoppers Drug Mart, sau la farmacii din astea mai naturiste. Eu sunt predispusa la vergeturi, seman cu maica-mea, aveam dinainte de sarcina, dar acum in timpul sarcinii nu am facut nici una noua. Crema asta e buna si pentru iritatii si piele f. uscata, pt maini, picioare, corp.


Pupici,

Sori 34w cu Alexia Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Laura- nu am primit PM, si stiu ca merge, adica e activat.
Ceaiul dc il faceam din anason, fenicul si chimen, puneam la 2l cate un deget din fiecare, adica cat iei intre 2 degete, deci al ochi si iesea ok, dc il faci doar din 2, pune un pic mai mult.Astept vesti une de la medic si fii pushy, ca cu astia asa merge, nu te lasa ca mai asteapta si etc..Sper sa isi revina repede David.
Lili- bafta cu nasterea, eu nu stiu, si nu am vrut sa optez pt inducere ca sunt efecte secundare mai nasoale, plus ca e very slow procesul- si nici inca 2 medici care i-am consultat nu mi-au recomandat, am zis ca mai bine c-section si e super safe pt bebe in primul rand.

Denisa
Denisa 21+ w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput