Bebei de Canada in burtici de mamici (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Sori,ce nume frumos ai ales pentru printzesa ta!
Nici eu nu am facut vergeturi,am folosit primele luni o crema de la Sanosan,iar de cand am ajuns in Canada una de la Palmer's,cu unt de cacao.Nici la prima sarcina nu am facut,dar sincera sa fiu n-am folosit nimic special,doar crema hidratanta.

Fetelor care ati facut c-section,eu stiam (sau credeam) ca inainte cu o zi de operatie trebuie facuta o monitorizare a bebelusului si analize de sange pentru mama.Cred ca nu am visat,sau aici nu se face?Mie mi-a spus azi asistenta,la cabinet,ca trebuie sa merg in ziua stabilita la spital si..atat.Nu monitorizare,nu analize...Sau le fac atunci?Sunt cam derutata

Denisam ,de unde ai cumparat chimen si fenicul?

Ce bine de voi ca va puteti intalni!Eu nu cunosc pe nimeni in Ottawa cu bebelus,asa ca ma voi plimba doar cu printzesa si cu bebe.

Va urez si eu LA MULTI ANI! ,pentru ziua de 8 martie si va doresc sa aveti o primavara minunata

lilidana cu David-Gabriel

AMR 6 zile pana la Marea Intalnire!

http://community.webshots.com/user/lilidana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

La multi ani de 8 martie si din partea noastra!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

lilidana pe mine m-au chemat o saptamana inainte prentru pre-op. Atunci mi-au facut niste analize si am stat de vorba cu un dr. despre cum o sa decurga operatia si ce trebuie sa fac inainte, cand sa beau si mananc ultima oara inainte de op, etc. Apoi m-au mai sunat cu o zi inainte sa confirme ora si sa-mi aduca aminte sa nu mamanc inainte cu 8h (eu am fost prgramata dupa-amiaza pentru cezariana).

Succes!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Lilidana, iti doresc bafta si sa ai o nastere usoara. Eu ma gindesc cu va voi trece peste toate astea, am 29 saptamini, dar deja ma gindesc la ziua cea mare. Tare draguta camera lui bebe. Eu inca nu am luat nimic dar trebuie sa ma apuc...timpul trece asa repede. imi place masa de schimbat, de unde ai luat-o ?
Nu am prea multe cunostinte pe aici, probabil cumna-ta mea o sa-mi dea patul care l-a avut la avut pentru pruncii ei, dar in rest trebuie sa cumpar. Multa bafta !

LA MULTI ANI DE 8 MARTIE !


Angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

pitilache,acum mi se pare si mai dubios!Nici macar sa nu mananc seara,dupa o anumita ora nu mi-au spus.Astia cred ca daca sunt la a doua cezariana stiu tot ? Cred ca o sa sun la spital,sa vad ei ce spun (asta in cazul in care ma baga cineva in seama).

Angelabv,multumesc,de fapt bebe nu are chiar camera lui,va sta cu noi,dar am mutat mobila asa incat sa aiba loc patutul si dulapul cu masuta de schimbat.
Poza nu e chiar clara,adica nu se vede ca e un dulap cu sertare si polite in partea de sus,plus masa de schimbat atasata,care se poate transforma cand creste bebe si nu mai folosesti masa.L-am cumparat de la IKEA,sigur mai gasesti.Intra pe web-site-ul lor si ai sa-l vezi.

lilidana cu David -Gabriel

AMR 6 zile pana la Marea Intalnire!

http://community.webshots.com/user/lilidana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

un gand frumos,multe realizari,cat mai multe vise implinite va urez si eu de 8 martie!

lilidana.........ce putin mai ai pana la ziua cea mare!!!!!multa bafta iti urez!

cu vergeturile......stau ,,super,,am o gramada!si in plus am inceput sa ma invinetesc in jurul buricului.am tot incercat fel de fel de creme,dar se pare ca degeaba.

Carmen 33cuDarius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Carmen,nici mie nu-mi vine sa cred ca mai am asa putin.Mi-e frica,am emotii,dar abia astept sa-l strang pe puiut la pieptul meu .

Multumesc de urare,iti doresc si tie la fel,o nastere usoara si refacere rapida si un bebe sanatos,nici tu nu mai ai mult .
In jurul buricului si eu m-am invinetit,dar asta trece,pe cand vergeturile NU (doar se atenueaza).

http://community.webshots.com/user/lilidana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Apropos de iesitul la plimbare impreuna, imi aduc aminte cand ieseam cu Seba in Tineretului. Aveam un grup de mamici cu bebei nascuti in aceeasi perioada si ne intalneam zilnic aproape in parc si dimineata si dupa-amiaza. Era o placere! Nici nu trebuia sa ne mai dam intalnire ca aveam locul nostru de intalnire si plimbare si gaseam singure.
Aici sincer duc lipsa cel mai mult a prietenilor, noroc cu voi!! Acum incepem sa planificam botezul care cel mai probabail o sa aibe loc pe la sfarsitul lui mai, caci am zis sa asteptam sa se mai incalzeasca vremea.
Astept sfaturi de la cele care l-au facut deja pe aici.

Va pup ca s-a trezit Isabella si urmeaza masa,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biscu spune:

Hm, de fapt sunt pareri impartite care nashtere e mai safe si care nu.
Eu stiu ca epidurala duce la incetinirea procesului de nashtere. Si oricum orice chestie artificiala nu e buna. Se pare ca si cezariana si indusul nu sunt tocmai safe pentru bebe. Dar daca n-ai incotro le faci.
Cea mai buna metoda e cea naturala, daca suntem norocoase. Si eu am fost cu a doua nashtere. La prima, desi am fost indusa, a durat putin. Cred ca asta depinde de organismul fiecareia, cum reactioneaza la hormonii aia.
Dar asta e parerea mea si din ce am experimentat si citit.

weekend placut,
biscu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmm spune:

Lili, eu am avut nastere provocata in ianuarie. Mi-au administrat si mie gel...dar dupa prima doza nu s-a intimplat mare lucru, asa ca am mai primit o doza a doua zi dimineatza pe la 10. La 4 eram in drum spre spital caci isi facu-se efectul. Apoi iti administreaza ocitocin (cred ca asa se cheama) intravenos si creste gradat cantitatea. Procesul este lung caci cantitatea se creste f putin ca sa nu-l afecteze pe bb. Mie mi-a intrerup prima data (asta dupa 5 ore de chin) caci bataile inimii la bb scadeau putin dupa fiecare contractie si a inceput o nou administrare dupa vreo ora. Asta o fost ok, bb era bine...a durat vreo 6 ore cind am cerut sa imi faca anestezie caci deja durerile erau f mari (anestezia ii legata si de citi cm e dilatat cervixul, trebe sa fie min 3) Au verificat cervixul si era 3. asa ca au chemat anestezistul, a durat 40 min (infernale pot sa spun) pe cind sa-mi faca anestezia eram dilatata complet, am luat totusi o doza mica de epidural cit sa taie virful durerii caci eram epuizata de la durerile cumplite de pina atunci si trebuia sa fiu confortabila la impins.
Eh nimic de speriat, doar ca dureaza mai mult, asa cum au spus fetele

Claudia

Mergi la inceput