Sezatoarea canadiana (114)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Dana Podeanu, adevarul e ca am o aplecare spre nutritie, imi place mult sa citesc despre asta, cine stie ce aduce viitorul?
Daca vrei, da-mi datele tale si iti fac eu calculele, e nevoie de greutate, inaltime, varsta si greutatea la care ai vrea sa ajungi. Oferta e valabila pentru oricine, de fapt.

Simonna, vrei sa zici ca am dat explicatii complicate?
Lasa mey, nu punem carnatul cu explicatii pe prima pagina, ca iti mai zic o data. PROTEINE! Ah, si uitasem sa scriu in carnatul original, recomandarea e ca 50% din necesarul zilnic de proteine sa vina din soia... dar eu zic ca si daca vin din alte vegetale e bine. Ca daca mancam numai de origine animala riscam si un colesterol marit, o piatra la rinichi, o atentie...
Pe fundul sertarului am pus un fel de tapet autoadeziv, nici nu stiu cum se numeste... e impermeabil, vine in diferite culori, modele si materiale, l-am gasit la Walmart la raionul de bucatarie. De fapt am vazut si la Dollarama, insa nu se lipeste prea bine, e nevoie de oarece fixare suplimentara. Daca tii neaparat la hartie, ma gandesc ca ar merge hartia pergament, care se pune in tava la copt praji?

Laura, vai de mine, week-endul cu 13 decembrie e ocupat? Dezocupeaza-l! Las' ca mai vorbim.
Da' tu de unde iti iei proteinele? Ia baga-ti datele aici ca sa iti spun cata carne trebuie sa mananci

maru, am uitat sa-mi exprim simpatia pentru problema ta cu noada, ca si eu am trecut prin asa ceva si a durat vreo 2 luni pana mi-a trecut complet. Ba m-am dus si la urgente pentru radiografie si niste calmante mai puternice, ca nu ma puteam misca de durere, mi-au dat Tylenol 3 si tare bine mi-a ajutat. De atunci cobor scarile cu o atentie... !




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Servus fetelor dragi
Am eu un chef de invatzat ca de tamaie

In primul rand "La Multzi Ani!" (cu o zii intarziere - pana m-am dezmetecit eu ) pt totzi Victorasii mici si mari!

Doina - multzam fain pt ideile de slabit... La mine probl cea mai mare e acum lipsa miscarii (in UK ieseam zilnic si ne plimbam min 3h si s-a vazut cum pantalonii efectiv "zburau" in jurul taliei... acum din nou sunt ficsi )... Cum sunt "condamnata" la stat in casa si buchisit... pe moment nu pot decat sa "tai" de la cico si paine cu unt
Laura - hmmmm - hai ca m-ai pus serios pe ganduri cu, "cariera" copilei... acu' tre' sa vada daca-i si place asa ceva Apropo de venirea mamei - am niste emotzii... de vreo 20 de ani nu am mai "locuit" decat in vacantze (pana cand la 24 de ani m-am ramas definitiv - la insistentzele ei - in Timisoara) acasa la mama... Asa ca sa vedem cum ne vom re-acomoda... ca 3 luni uneori pot fii... incredibil de... lungi Eu sper din tot sufletul sa fie bine, sa ne intzelegem minunat, sa fie "multzu" si sa mai vrea sa vina pe la noi. Mama este cumplit de harnica - nu ar sta locului o secundutza - gateste, spala, aspira, etc... zici ca e iepurasul din reclama la bateriile Duracell

La capitolul "Cu... riduri... sau fara... riduri..." eu folo crema Yves Rocher cu ADN vegetal (Laura - parca, acum vreo 2 anisori, te-am corupt si pe tine, nu?) Depinde insa f mult si de mediu - nu ma refer numai la piele - dar si la mediul inconjurator... Adica in UK am avut o piele atat de "frumoasa" (curata, cu o stralucire "normala"/"mata")... iar aici mi se usuca crunt de rapid, si fac pete rosii (maruntzele) de uscaciune (zici ca-i seceta... cand colo avem drizzle 7/24)... Eu nu pot sa-mi explic cum pielea mea devine atat de extrem de uscata (aici eu nu transpir de loc - in UK transpiram normal, mainile mi se usuca si e musai sa le creia o pauzasc de cateva ori pe zii, pielea de pe corp se descoameaza...) cand afara e atat de umed... Pt mine ramane un mister... ce fel de "umezeala" e asta...

Pt caderea parului - recomand calduros (experimentat cu efect f bune) - Kerastase Specifique de l'Oreal (noi l-am "descoperit" in Italia - de fapt la recomandarea cumnatei sotzului)

Olga - nu-tzi fie teama de cateva kg in plus - se vor duce ele la momentul potrivit. Iar parul scurt nu numai ca nu e o "calamitate" ci e o adevarata placere/bucurie - consumi mult mai putzin timp sa-l ingrijesti, se piaptana rapid trecad mana prin el, nu-tzi strica vantul NICIODATA coafura, nu tzi-l tufleste caciula iarna, nu transpiri vara, etc. Parul scurt e o adevarata binefacere si placere (eu nu-l suport lung pt ca imi da mult prea multa "bataie de cap" ingrijirea lui) Sa ai o sarcina usoara in continuare si sa fii sanatoasa!

Eu acum am zbughi - mii de scuze celor carora inca nu am apucat sa le raspund pe e-mail. Promit ca nu se va termina sapt si voi avea toata corespondentza la zii
Va tzuck si o zii faina va doresc!

P.S. Sper si eu ca Ana si Nelia sa fie sanatoase si doar... foarte-foarte ocupate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

un art fain si cateva clipuri muzicale
http://www.dailymail.co.uk/health/article-1085026/Music-heart-Listening-John-Denver-classics-improve-blood-flow.html

un art care ne spune "atentzie - nu slabi CU ORICE PRETZ"!
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-1085217/Dying-The-diet-craze-sweeping-Britain-allows-just-500-calories-day.html

apropo de "celulita" hi-hi-hi... eu o am, o port cu nonslantza... si ce daca... face parte din mine... daca sotzul nu o vede oare eu de ce mi-as crea singura probl inutile acolo unde pur-si-simplu... nu sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Sanatate multa bolnaviorilor.

Multumesc fete dragi de incurajari si ganduri.

De fapt numele e Sophia, asa o chema pe strabunica mea, ca bunica a fost Olga. Noi avem o chestie cu numele in familie. Suntem cu Olga, Sophia si Elena. De aia cochetam intr-o vreme cu numele Ana, dara am intalnit foarte multe Ane mari si micute aici. Asa ca am zis ca stau cu traditia. Daca ii creste ceva si va fi baiat ma decid intre Victor, Lucas si Andrew.

Fug la lucru....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

simona,merci.aha,deci noi suntem mai mariduminica facem 10 ani.Maia este tare agitata.isi face liste,listute,isi suna prietenii,da comenzi de cadouri;ieri a primit de la mama mea din Ro o felicitare si bani si a fost tareeee incantata.Radiaza!nu-mi vine sa cred cand ma uit la ea cat este de mare si cat de repede a crescut

ica,trimit astazi reteta pe mail.

olga,sarcina usoara si bebe sanatos si mancacios.cat despre kg lasa-le in plata domnului ca tu oricum ai unde sa pui

simona,hai sa facem gasca si sa mergem la "energie cardio" din decembrie(cand incepe o noua serie) sa facem cardio latino.Dam si burti si celulite jos(care are) si ne si distram.E,ce zici? semnati fetele din Laval? Cursul se da seara de la 19,00,costa in jur de 80$ pt vreo 3 luni,odata pe saptamana.Alegem impreuna centrul.

o zi buna



"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

cozonac framantat cu masina de paine

250gr.lapte caldut
90 gr. zahar(8 linguri rase)
2 oua

astea se amesteca impreuna si se toarna in cuva masinii de paine
apoi:

-zahar vanilat(cat doriti-eu pun un pliculet)
-rom
-90 gr. margarina(cam 8 linguri rase)
-520 gr. faina (nu mai mult)
-2 lingurite si jumatate drojdie granule(din aia din borcanele)

Se pun toate in ordinea scrisa in masina de paine,se lasa la framantat(doar),se scoate imediat coca dupa ce a bipait masina,se modeleaza(eu fac 2 suluri rasucite in care pun rahat) apoi cu ele in tava de cozonac.Acoperiti tava cu un prosop si mare grija ca trebuie sa creasca la caldura(eu deschid cuptorul la 200F si pun tava sus pe placa aragazului).
Cand a crescut se unge cu ou+putin lapte,se presara cu zahar brun granulat si la cuptor cu el pt 30' la 350F.
Iese un cozonac "ca la mama acasa".Eu l-am facut de n ori.Cel putin iarna cand intreb familionul ce vor "dulce" raspund prajitura deaia cu jello
Sa-l incercati,e simplu si ca sa ma laud printre amicii nostrii sunt laudata ca "mama cozonacului"

pofta buna!



"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

draga mea Simonna, of corz am citit declaratia de la cap trecut, si stiu ca ma iubesti, si eu pe tine, da-mi lipsesti ca iti faci aparitia cand si cand...Cat despre viata, jobul e destul de lejer in majoritatea timpului (ori nu ma agit eu prea tare!?) si am forumul deschis la servici, mai intru din cand in cand sa imi racoresc creeri, ca neuronu meu nu prea mai face fatza singur!
Acasa...cine zice ca fac ceva in casa? le fac de mancare, si in rest se descurca: cel mare pune vasele in masina la spalat, cel mic isi mentine camera cat decat locuibila,c a stie ca daca ma apuca bazdacul zboara toate la gunoi
In rest? acu ma doare noada, asa ca ajung acasa si ma vait pana e vremea de culcare
Try, vin la intalnire, intre noi fetele, ca al meu flacau e prea mare pentru locuri de joaca, iar jocurile mecanice cu fise le evitam cu tarie ca parca intra in transa, nu mai aude, nu mai vede, nu vrea decat fise de alea
problema este insa ca acu, cu noada in suferitna evit sofatul ca dracu tamaia, din motive evidente, si sufar teribil, da n-am ce face, ca durerea invinge! de o saptamana si o zi mi-am recapitulat toate injuraturile care le stiam in romaneste si in engleza, ba chiar am mai inventat unele noi, in cele minute de sofat pana la statia de Greyhound dimineata si inapoi spre casa seara!


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Olga, ce bine ca esti ok, mi-a fost dor de tine..si ma bucur ca pare sa fie fetita, va face asa o pereche frumoasa cu Tony
Stiu ca tu te vedeai mamica de baietei, dar e f.putin probabil sa-i mai creasca cevasi sunt sigura ca va fi la fel de frumoasa ca voi si strengarita ca TonyLa Sophia, de fapt Sophie, m-am gandit si eu daca aveam fetita, pe lista de preferinte alaturi de Ava, Eva Cassandra ori Jacqueline.
Cat despre par, arati super cu el tuns periuta si blonda, keep it like that. Despre kile nu mai vorbesc, eu am luat 6 pan-acum, mai putin ca la prima sarcina in faza asta, dar scapi tu de ele, si iar ajungi sa cauti prin magazinele de teens dupa pantaloni pe masura.
Esti tare greu de gasit la telefon, desi eu mai degraba scriu decat sa vorbesc...deocamdata la servici sunt singura bilingual si lucrez o ora in plus, ca cealalta fata e in concediu de maternitate, va naste zilele astea. Poate ne vedem la o cafea, ori trec pe la tine la birou dupa munca, ori ne vedem noi cumva.
I-am spus Andreei, sora mea, ca vei avea o fetita, iti va scrie curand, si ei ii e dor de tine. Ea a ales sa stea in Toronto pentru ca-i place mai mult si are sanse de joburi mai bune in domeniu.
In maternitate intru din februarie, la sf.lui ianuarie ii salut din mers si-mi iau concediul de 3 sapt. dupa care restul.
Hai ca v-am plictisit destul ma intorc la hartoagele mele
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Buna dimineata!

Am pus pe prima pagina link-urile la toate retetele de cozonac (cu si fara masina), gem, si regimul de slabit al Doniei. Daca am uitat vreunul, trageti-ma de maneca si-l adaug.

Olga felicitari pentru fetita! Sa fiti sanatoase amandoua. Sophia este un nume foarte frumos (nu degeaba o chema si pe Isa mea si asa)

Ange sa-ti traiasca sarbatorita!! Lume multa care-si serbeaza ziua pe 16 nov! O sa aveti w/e incarcat! Petreceri frumoase.

Lorelaim spor la invatat. Cand vine mama ta? Eu zic ca o sa fie bine si o sa treaca repede cele 3 luni, mai ales ca vin si sarbatorile de iarna. Si cred ca Gabisor o sa fie cea mai castigata si o sa beneficieze la maxim de prezenta lui buni.



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Try - vin la intalneala ca sefa mea a vandut SPA-ul si eu sunt pe dinafara. Nu stiu daca voi mai fi in continuare la acelasi SPA. Ma bag pe niste cursuri incepand din 24 si dupa aia ma duc unde vad cu ochii. Pe praful asta de bani lumea a inceput sa-si cumpere tot mai putine cosmeticale si sa vina mai rar la ceva anume. Trebuie sa ma reorientez catre profilul meu de economist.
Laura-jr - Eu folosesc de cand am venit aici cosmeticale de la Eminence. Am mai lucrat cu Pevonia si Biodroga (asta din urma e antiimbatranire dar nu in totatitate naturala) de asemenea cu Dermedica dar nu e o linie tocmai organica. Din fericire pentru mine nu a trebuit sa le comand ca erau sub nasul meu dar stiu ca se pot comanda. Pentru cele care fac masaj anticelulitic aveam compozitia unui ulei de facut in casa pentru masaj(ulei de masline cu o gramada de palante date prin masina de rasnit cafea, se pun la macerat si se strecoara ..."zatzul" ramas se poate transforma in exfoliant pentru zonele cu celulita). Sau seara puteti lua zatzul de la cafea si cu cateva picaturi de esenta de portocala sau lamaie si o lingurita de ulei de masline puteti sa va frecati pe zonele cu celulita pana se inroseste pielea. Dupa aceea puteti face dus.
Lorelaim - pielea se usuca din mai multe motive - insuficienta hidratare a organismului, lipsa fructe, uscaciune in casa, alergie la aparatele de aer conditionat carora nu le sunt schimbate filtrele, alergie la diverse tesaturi(fie-miu face alergie la covor - i se usuca pielea pe picioruse si la incheieturi si se inroseste, mi-am dat seama tarziu dupa ce am incercat combinatii alimentare de saracu' o lua razna)
Va pup si doresc o zi norocoasa ca.....de frumoasa....ploua ca naiba...parca esti in poeziilea alea de Bacovia.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput