Sezatoarea canadiana (113)

Sezatoarea canadiana (113) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal

Data: 21 noiembrie, ora 17:30
Locatia: rest. Marathon
Participante:
Ana_Stroe
ange
cge
Dragaica
mimitete
nelia
oanagabriela
Podeanu
Salina
Simonna
pitilache
.... si lista ramane deschisa!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Helloo,
Greu va ajunge omul din urma dc in weekend nu citim, acum sa vad dc mai imi amintesc si ce am citit:))
Dragaica- tare trist, offf ce greu este, si pe noi ne-a suant avocatul sa mergem sa semnam testamentul si PA.SI tzinem pumnii sa apara bebeul mult dorit!
Podeanu-vreau si eu sa vad poze cu "celebritatea" dvs
Katrinelu'-sa va fie de bine masajul,ce face Julie,astept vesti de la tine pe miercuri-joi-pupici!
Almo- LA MULTI ANI pt NICOLE!! sper ca atzi avut fun,asteptam poze.
Lorelai- bine ai revenit! superbe pozele si cam ce zici imi spun si mie cumnatzii care original au casa in birmingham pe care au inchiriat-o deoarece au treb sa se mute cu serviciile-IPSWIGH-de fapt din cauza cumnatei care a facut rezidentiatul de medicina, si in febr se intoarce sa termine primul an, apoi va fi ginecolog(acum e in mat. leave)-el fiind inginer, isi gaseste mai usor de lucru ca locatie.
Maru-astept sa vb sa vedem cum facem cu resume-ul ala!
TRY-cum a fost petrecerea-pupici si voua si vrem poze.
Am vizionat poze, tare frumosi si dulci totzi, ce sa zic ca baiatul lui Simi- m-a "acaparat cam total"- am pierdut trenul dar asta e..Poate MQQM- sa mi-l dea pe al ei
Am mai pus si eu poze noi, mai ales de la gradinizta lui fii-miu si de la un club fain de joaca, unde am fost simbata seara...asa ca ontariencele, dc vretzi sa organizam, zicetzi si va dau coordonatele, de fapt: www.playkidtopia.com si e f. ieftin, 5cad de copil in weekend:))
deci pozne: http://community.webshots.com/album/568434577ZkFsEI

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Am mai intrbat si nimeni nu ma ajuta-cadou de sos- ca vine ziua lui peste 4 zile, idei, imi datzi? ca deocamdata are un card, o carte si varianta sa ii dau banu' sa isi ia ce vrea.

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pitilache, vreau si eu pe listuta, te rog... sper sa pot veni cu sau fara Lisandru.

Denisam, al tau nu vrea arc cu sageti si o tinta!?! Ca al meu asta ar vrea, nu stiu unde as putea sa-i gasesc, unul mare pentru el si unul mai mic pentru Agata. Eu i-am luat lui Octav acum doi ani cred un set din inox pentru calatorii (nu a fost set, le-am luat separat si am facut eu un set): sticluta plata pentru alcool (pentru munte) si un briceag cu toate cele incluse, un desfacator de conserve... a fost superincintat. Si prietenului nostru, nasul copiilor, i-am luat o cutie in care erau toate ustensilele de desfacut sticle, in inox, foarte bune calitativ, lucrate foarte fin... adevarate bijuterii pentru un barbat... a spus el. Anul trecut i-am luat un pix, dar din ala bun si ambalat super, totul facut dintr-un amestec de metal si piele... ca urma sa intre la scoala, dar si un pix bun ii trebuie unui barbat indiferent de ocazie. Trusa de scule, unelte de pescuit, dar asa, mai deosebite... depinde de ce preferinte are, asta daca nu are deja toate acestea.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Nelia- mersi de idei, scule(avem garaj si inc ao camera in basement pline-de si meseria cere) si de pescuit are si e tipicar, zice ca isi cumpara el ce stie si vrea, pix-nu il incinta, briceag are ceva si sunt sigura ca unul in plus nu il va da pe spate,tzoale iarasi, asa ca in afara sa il duc la rest si ce ziceam, nu am idei, cred ca dc nu vine cineva cu ceva super-ii dau bani si

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Denisa, un weekend surpriza in doi undeva nu l-ar incinta? eu daca as avea cui lasa copilul...

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ei, vezi cind are omul de toate... nu mai stii ce sa-i oferi cadou. Eu zic sa-ti iei tu ceva dragut, sexy, o lenjerie de noapte si sa-i spui ca ai facut-o pentru el. Si sa-l duci la chalet, sa-i pregatesti o pe cinste cu preferatele lui, singuri , fara copii (are cine sa stea cu ei?), ca doi ce sinteti.


Nu te si nu ma !!!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Nu are cine sa stea cu kids-asta e probl, mai ales ca sunt si doi,adica i-am putea desparti,dar nu prea vreau eu, ca stiu cum e fii-miu-lasa ca avem semineu si bautura ca cina o luam in oras,2h stau vecinii sau nasii cu "Dracaletzii".Multam!

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Voi sunteti de groaza (si la propriu si la figurat) si cu pozele de Haloween si cu cat de mult scrieti.

Am vazut copilasii in costume, absolut superbi toti (Carmen, Marc a fost maimutica sau ursulet? ca era asa dulce cum dormea el si parea o maimutica agatata de mami lui). Noi nu ne-am costumat anul asta si imi pare tare rau, dar doamna de la gradi nu a pregatit nimic, i se pare un obicei barbar (no comment ) si nu am avut chef de contraziceri. Iar pt acasa nu am avut energia necesara sa ma ocup singura cu decorat si mascat copii. Anul asta suintem inca mici, dar anul viitor... promit.
Oricum am avut foarte multi copii, intr-o ora am terminat bomboanele si nu stiam cum sa il fac pe Alex sa taca cand audea ca bateau copii la usa, alerga imediat si tipa prin usa la ei "bonbons, cookies" in ambele limbi, ca poate nu intelegeau (si eu nu stiam ce sa mai dau de prin casa la copii). A facut ca Tudor al Anei, imi era o jena ca el tot tipa la ei si nu intelegea de ce nu deschid usa.

Vreau sa imi fac mea culpa daca am contribuit cu ceva negativ la subiectul parinti-parenare si daca am transmis o imagine deformata sau gresita, realitatea este ca fiecare familie este diferita si asta este un lucru bun, pentru fiecare lucrurile stau diferit si nu este treaba nimanui sa ceara explicatii sau sa arate cu degetul. Doar vreau sa spun ca sunt 100% de acord cu ce a spus Almo (parca imi ieseau mie din gura vorbele cand citeam ce stia ea).

revin in pauza

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Denisa, da o chestie gen Ipod sau Iphone sau vreun gadget din asta? GPS, daca nu are la masina ... vreo geaca de piele din aia tip race driver ... http://cgi.ebay.ca/NWT-Ferrari-Formula1-2008-Jacket-XL-RETAIL-300-00_W0QQitemZ110299734108QQcmdZViewItem?hash=item110299734108&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1215|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318 , sau ceva similar cu hockey daca e fan, sau un parfum ...

Mergi la inceput