Sezatoarea canadiana (97)

Sezatoarea canadiana (97) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va doresc o intalnire frumoasa maine si astept poze!!!
W/e placut la toata lumea!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu sint iar bolnava! Astazi mi-am petrecut toata ziua pe la medici. Am din nou infectie urinara, de fapt, nu am din nou, ci e tot aceea din decembrie, dupa ce am nascut. Cunosc microbul si stiu ca asta nu moare cu una cu doua si nu cu orice antibiotic. A facut ravagii in organism, de aceea ma simtea, obosita, somnolenta, de aceea imi era rau... Atunci era pe tractul urinar, la cum ma simt sint toate sansele sa fie deja la rinichi. Si asta numai din cauza ca un destept de medic nu a gasit raison-ul sa ma trimita atunci in spital, dupa nastere, la sectia de urologie.

Ei, de data asta, au fost multumiti de cum eram, nu au mai avut nevoie de motive, si mi-au dat trimitere peste tot. Dar asta pentru ca am ajuns la ei fiarta (din pacate, tot pe picioarele mele si a cam trebuit sa stau cam toata dimineata pe acolo). Asta-noapte mi-a fosta tare rau si am avut febra, 39.7 cea mai mare, dar eu care sint afebrila de obicei sau cum s-or numi cei care au temperatura corpului mai mica decit de obicei, la 39 cu 5 fac frisoane si convulsii, la 40 mor! Microbul este klebsiella, iau antibiotic forte, ma simt in continuare rau, dar nu mai am febra.

Vad cum ma simt miine, daca ma simt mai bine, vin la 10 in parc. Daca nu, imi pare rau, abia daca ma tirii la petrecere, unde chiar nu pot lipsi si nici nu vreau, nu am iesit nicaieri de doua luni de zile. Dar acolo sintem luati si adusi inapoi cu masina.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, imi pare rau, insanatosire grabnica

Eu n-am fost niciodata in parc Joyce, cum fac sa va gasesc ? E mare parcul ?

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Ica, parcul e destul de mare, are o portiune ingradita, unde sunt tot felul de chestii de joaca pentru copii ... eu zic acolo sa ne intalnim, mai ales ca e garduletul ala si nu pot pleca piticii hai-hui ...

Nelia, sanatate! . In caz ca vii maine, vrei sa iti aduc jumate de cutie de Urinal? Poate te ajuta cu ceva .. oricum pe prospect scrie ca se poate asocia cu antibioticul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

nelia sanatate multa si nu te lasa doar in baza medicilor, ca depinde peste ce medic dai (eu puteam muri linistita din cauza unui medic de la spitalul de urgente care m-a trimis acasa cu diagnosticul de gastrita si eu aveam pancreatita, facusem blocaj si dadusem in icter). Sper sa te puna pe picioare antibioticul si poate reusim sa ne vedem maine in parc.
Ica pe harta parea micut parcul, cred ca nu va fi prea greu sa ne gasim. Fetele care ati mai fost, dati si voi un reper vizibil.

Ma duc si eu la nani, am avut o zi lunga.
Noapte buna fetele

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

ok, am sa caut portiunea ingradita, sper sa nu va pierd

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Carmen, da, as lua si citeva pastile de Urinal. Daca iti permiti sa le dai, sa nu te lasi fara, ca eu sint prima care te inteleg, ca stiu ce inseamna. Imi aduce Octav cind vine si ti le dau inapoi, numai sa-ti ajunga restul pina atunci. Nu stiu daca fac minuni, dar merita incercat. Acum ma simt deja mai binisor, doar ca ma trec apele, simt starea aia de infectie... de fapt o simt de mult, banuiam eu ca e ceva mai mult decit pare la suprafata. Doctorita de astazi mi s-a parut cunoscatoare si mi-a spus ca asa e in primul an de dupa sarcina, in mod normal, daca rinichii functioneaza bine si nu apar alte probleme (cum ar vore piatra, mai ales daca e blocata pe undeva), ar trebui sa se regleze situatia. Sper totusi sa pot ajunge miine, ca nu e chiar atit de departe parcul, desi trebuie sa ma uit pe o harta, ca am uitat cum am ajuns atunci.
Monicutza, pancreatita, birrr! Am avut o colega de liceu, care statea in spatele meu, care a fost dusa noaptea de parintii ei la spital, ca o durea stomacul, s-a intors acasa, apoi a venit la scoala... si in doua ora a fost luata de salvare, ca a lesinat. Si diagnosticul asta a fost si tot asa i s-a spus, ca daca nu ajungea la timp, putea sa moara. Groaznic! Bine ca s-a terminat cu bine si la tine.
Ma duc la nani! Copiii dorm si e sa pustie casa, fara sot!

Ah! Dar eu de fapt intrasem sa va spun doua lucruri interesante si chiar importante.
Primul este ca, astazi, la medic, am cunoscut o mamica de fetita dulce, de 2 luni si jumatate. Asta nu ar fi nimic, daca acea fetita a aparut in viata ei cind baiatul ei avea 8 ani si nici asta nu ar fi nimic daca femeia nu avea trompele legate cind a ramas gravida. O durea burta, avea crampe, singera si s-a dus la doctor convinsa ca e ceva grav si cind colo a primit felicitari pentru sarcina!
Si al doilea: mi-a recomandat astazi pediatra copiilor mei (ca aveam si RV pentru el astazi si nu-mi convenea sa-l pierd, ca pleaca in vacanta), o licoare miraculoasa pentru copiii de la 1 la 10 ani, care nu vor sa pape, ca Tudora mea. Se numeste PediaSure si este un aliment complet pentru copii, cu diferite gusturi, eu i-am luat Tudorei cu gust de ciocolata. Eu am gasit in cutie, ca cea de lapte praf, de 235 ml, pe site vad ca e in sticlute. Are o lista luuungaaa de vitamine si alte chestii, exact ce trebuie sa ia copilul din mincare ca sa creasca sanatos. Se gaseste in farmacii si i se da cite putin la fiecare masa, pina isi revine cu mincatul. Mi-a zis doctorita ca dupa ce organismul ei e saturat, chiar daca nu-i mai dai, copilul va cauta acele ingrediente in mincare pentru ca asa ii cere organismul. Ma rog, asta e explicatia mea, ca a ei a fost mult mai docta. I-am cumparat, nu am citit inca tot ce scrie despre el, dar oricum am de gind sa-i dau, ca pare de incredere pediatra ei si stiu de mult ca are si ea o fetita care maninca lunea si vinerea.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Am google-uit azi dimineata si am gasit asta: http://maps.google.ca/maps?hl=en&ie=UTF-8&q=parc+joyce&near=Montr%C3%A9al,+QC&fb=1&cid=7253268136414011499&li=lmd&z=14&t=m ... pe google map puteti sa va bagati zip-ul si va spune exact cum sa ajungeti in Joyce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nu stiu cum e la voi, dar la noi e o ceata umeda oribila. Sper sa iasa soarele.......O sa analizam situatia dupa 9 si o sa luam o decizie...Sper sa venim, daca apare soarele....
Nelia sanatate

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

eu vin, in curand plecam spre parc. ne vedem acolo

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput