Sezatoarea canadiana (95)

Sezatoarea canadiana (95) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Arghhhh, tocmai mi s-a blocat calculatorul si bine-nteles ca scrisesem un mesaj mai lung caci deh, nu am mai dat pe aici de ceva timp si va multumesc celor care mi-ati simtit lipsa… dar am absesntat doar din motiv de lucru excesiv la servici...

Almy bun venit pe lume lui Stefan! Sa va traiasca si sa fie sanatos alaturi de voi si surioara lui draga! Apropos cum a reactionat Eleni? Pupici la toata familia.

Asadar inca o data La multi ani, Agatei (scuze de intarziere, Nelia), sa fie sanatoasa si sa aibe o viata frumoasa! Felicitari Nelia pentru notele de la scoala, bravo mamico pentru asa rezultate!

Donia, felicitari pentru cetatenie!

Dana, bine ati venit din vacanta si acomodare lenta!

Oanagabriela si mqqm vacanta frumoasa, parca voi erati urmatoarele pe lista de take off!

Ina, ce faci, ai nascut???

Va mai spuneam ca maine ne intalnim romanii de la Ile Perrot in parcul de Pointe du Moulin si va invitam si pe voi, care vreti sa iesiti la un picnic, ne gasiti acolo incepand cu ora 11:00.

Si petrecere frumoasa de 1 iulie!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am intrat doar sa va salut, eu miine nu ies nicaieri pentru ca ma mut... de pe un pat pe altul. Nu ma simt bine, m-am hotarit, ma duc la o investigatie zdravana la rinichii astia.
Carmen, multumesc mult, intrat, citit, trimis mai departe. Dar ce vreau eu sa stiu, oare se poate lua si daca alaptezi? Tu de cind ai probleme? Eu sint baba, dar tu esti tinara... Desi si eu sufara de la 22 cu ei, m-au lasat pe perioada sarcinilor si am crezut ca am scapat, si uite ca acum si-au adus aminte ca exista si ei acolo, se razbuna pentru cit i-am pus sa traga. Tu ai facut investigatii? In afara de ecografie sau urografie? Stii ce se intimpla cu ei, de ce faci pietre, de ce faci infectii urinare? Eu am facut o singura data, la Parhon in Bucuresti (dr Noica), pentru ca se blocase o piatra si am facut infectie urita de tot, care aproape blocase rinichiul. Si mi-a spus ceva legat de metabolism si de glande, nu mai tin minte, ca m-a trimis mai departe la investigatii, da' eu dupa ce m-am vazut sanatoasa si iesita din spital, m-am mai dus, nu... Aici ai fost undeva, cunosti vreun urolog? Era sa zic bun, dar am uitat ca aici sint toti buni...

Dana, bine ati venit! Asteptam poze cu bronzatii!
Roxana, bine ca ai scris! Ca ma intrebam ce e cu tine, daca sinteti bine, de nu mai scrii chiar deloc. Dar am zis ca pina se termina capitolul, apari tu!
Simonna, tu cind apari? Hai, mai intra si mai scrie ceva frumos!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am primit buletinul de note al Agatei, a scazut un pic la teste, dar nu foarte mult, de, pleca inj vacanta, fata! Nu am mai facut media, dar e bine, desi se putea mai mult... Supriza: are 80% la enseignement moral (fata de 65 cit avea pe la mijlocul anului, acum nu stiu daca e si pentru faptul ca am intrat eu tare in ei si le-am cerut material sa lucrez cu copilul acasa ca sa imbunatatim nota, dar ma declar multumita, acum stam mult mai bine cu morala!) Am fetita oficial in clasa a II-a!

Dar va scriu, pentru ca ma bucur mult ca avem loc si la anul!!! Noi nu sintem rezidenti de Westmount si nu avem loc oficial la scoala respectiva si imi bagase un pic morcovul directoarea prin mai, ca imi spusese sa vedem, ca avem multe inscrieri pentru toamna, nu stiu care e situatia inca la clasa a II-a... M-au anuntat oficial astazi ca are loc, sper ca nu se razgindesc (ca 1 iulie e miine!), am primit totul legat de anul viitor. Daca nu se intimpla nimic si are loc si la anul, dupa aceea copilul devine rezidentul scolii, cu drepturi depline (deci si la autobuzul scolar) si toti fratii ei la fel si au prioritate la locuri. Pentru ca noi nu cred ca ne luam prea curind casa ca sa ne mutam, singurul motiv pentru care am face-o. Si apoi, recunosc, ca tare linistita as fi si tare mi-ar placea ca si Tudora si Lisandru sa mearga pe drumul batatorit al Agatei, ca tare bine s-au aranjat lucrurile pentru ea si cu gradinita si cu scoala si imi place cum a evoluat. Dupa ce ii vad pe toti trei la scoala si cu ambele limbi vorbite bine si noi cu scolile terminate, ma mut si in Honolulu sau in Bora-Bora, ca sa fiu mai aproape de Lorelaim... care acum se plimba prin Europa, nu!?!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Nelia, stai ca ma uit pe prospect sa vad daca interactioneaza cu alaptatul si iti zic imediat. Legat de sarcina si problemele de rinichi, sa stii ca mie o prietena de a lui maica-mea (care e medic in Romania), mi-a explicat ca pb de rinichi sunt mult mai frecvente dupa o sarcina, mai ales daca esti predispusa la ele, explicatia ar fi acea greautate suplimentara care apasa pe vezica, si de aici pana la aparitia calculilor renali ... e doar o aruncatura de bat. Deci asta ar explica pb tale de dupa nastere cu rinichii. Si in timp ce scriam ultimul rand, mi-am dat seama ca Urinalul si prospectul sunt in cutia cu medicament (care e intr-un dulap in camera lui Matei), iar Matei doarme ... am sa scriu peste vreo ora cand se scoala voinicul din somnul de frumusete .

POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

OK .. s-a trezit mai repede si m-am uitat pe prospect. Deci primele 2 randuri spun: "marele avantaj al produsului Urinal este ca poate fi folosit si pe durata sarcinii si a alaptarii. El contine numai substante naturale, complet lipsit de orice efecte negative."

POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu sunt rupta, frinta, etc...si nu-mi place casa in care ma mut; stiu ca eu am cumparat-o , dar nu aveam de ales pentru ca au fost doar citeva de vinzare in cartier anul asta, ca sa raminem la aceeasi scoala cu Tudor; acum ma mut de la casa noua la casa veche, da'incep eu renovari acusi; pe cind am s-o vind pe asta, cind termina copilul scoala primara, o sa arate ca noua; da'mi place piscina cred ca o sa stau mult pe afara:)))

Dana, bine ca a fost totul fain la Punta Cana, asteptam poze cu bronz:)))(desi tu erai bronzata misto intotdeauna cind te-am vazut)

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Carmen, ma bucur ca merge si cu alaptatul, eu oricum ii spusesem lui Octav sa-mi ia, dar imi trebuie sa iau acum, nu peste un an. Astazi m-am simtit mai bine, dar nici nu am facut nimic. Pe mine ma dor si de efort, ca in seara asta am facut baie la amindoi si acum cind m-am asezat si eu sa ma odihnesc, iar am inceput sa-i simt. Ca tot ridic de citiva ani incoace, ba carut, ba copii... plus munca in casa si statul in picioare. Cind nu fac nimic, nu prea ma dor.
Ana, am zimbit la mesajul tau, mai ales cu statul pe afara. Tu renoveaz-o, fa-o frumoasa, ca poate o luam noi peste citiva ani! Sper sa te obinuiesti, ca vorba aia, in piscina mai ai de stat vreo luna asa...

Eu mi-am dat seama ca nu e bine sa nu fii ocupata, ma obisnuisem sa fiu in priza, sa fiu stresata cu ceva, prinsa de altceva... si acum mai am lucruri de facut, dar nefiind presante, ma simt asa foarte obosita, mult mai obosita ca atunci cind aveam atitea de facut! Si nu mai am nici un pic de energie pentru nimic! Asa ca astazi, si de rau, am dormit aproape toata ziua sau am citit la ce mai am, dar in pat... cu Lisandru linga mine. Nu am mai dormit ziua de nici nu mai tin minte de cind si numai cite 5-6 ore pe noapte si alea intrerupte dorm de citeva luni daca nu chiar ani incoace! Problema este ca tot imi vine sa dooorm... Dar probabil ca asa se reface organismul meu, pentru ca imi aduc aminte ca dupa ce am dat-o pe Agata la gradinita, deci prima sarcina, mutatul in alta tara, in aceasta tara de trei ori in trei apartamente, copilul ma rupea in doua cu energia lui... dupa ce ma mutasem aici si ma linistesem cu casa, gasisem loc la gradinita si Agata era deja integrata si se simtea bine... am dormit o luna! Toata luna august din acea vara, o duceam pe Agata la gradinita si veneam acasa la 10 si pina cind ma duceam sa o iau, pe la 13, dormeam, veneam prin parc, ajungeam acasa si o hraneam si apoi mai dormeam cu ea sau pe linga ea, ca nu prea avea somn, iar seara picam inaintea ei. Dupa ce am dat-o pe Tudora la gradinita, la fel, am dormit vreo luna sau chiar doua... rupta eram de oboseala! Acum, Lisandru nu e la gradinita, dar e cumintel, teroristii mari au plecat, Tudora e la gradinita dimineata... si iar dorm! Si daca tot venea vorba, ma duc la nani, nu m-am mai culcat la ora 10 seara!!!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by oana_a
nu stiu inca unde vom merge acolo, depinde de sotul meu, cum se va descurca cu serviciul ...dupa mine, as vrea in Toronto datorita prietenilor pe care ii am acolo si sunt sigura ca imi va fi mai usor "debutul" cand stiu ca mai e cineva apropiat in "zona" :)))...asa ca..cum o ne va fi norocul..voi ce parere aveti?...unde e mai bine...stiu ca sunt parti negative peste tot....m-ar interesa si parerea voastra..

Eu as zice ca e mai usor sa mergi intr-o zona in care ai prieteni, unu la mana ca iti pot da multe informatii in primele zile in care nu prea stii unde sa o apuci, poate chiar sa va cazeze pentru cateva zile pana va inchiriati o locuinta. Apoi gandeste-te ca aici prietenii iti suplinesc familia, iti prinde bine sa ai pe cineva apropiat langa tine, altfel poti sa te simti tare singur, mai ales la inceput... si la primele sarbatori.
Dar mai depinde si cum vorbiti limba, ca daca sunteti bine cu engleza ar fi de dorit o provincie vorbitoare de engleza, daca sunteti mai tari cu franceza atunci poate vi s-ar potrivi Quebec.
Mai conteaza si ce sanse aveti sa va gasiti de lucru, si aici limba e din nou foarte importanta, dar si felul in care se prezinta domeniile in care lucrati voi. Noi de exemplu am aterizat in Quebec unde am fi vrut initial sa ne stabilim, dar apoi sotul meu a stat de vorba cu fosti colegi care deja traiau acolo si a aflat ca nu se prea gasesc slujbe in domeniul lui. Asa ca intr-o saptamana am plecat in Ontario, unde avea deja o oferta de munca. Insa mutarea asta nu e usoara, ar fi mai bine sa aterizezi direct acolo unde te vei stabili.
Alte criterii de selectie a unei provincii sau a alteia... sunt subiective, depinde pe cine intrebi. Au mai fost discutii pe aici, poate gasesti in capitolele din urma. Unele fete din Quebec se cam plang de nationalismul localnicilor, in Alberta si Vancouver am inteles ca sunt peisaje superbe dar a devenit destul de greu sa iti cumperi o casa, in Ontario se plange lumea ca pretul asigurarilor la masini e mare... Mie imi place in Ontario, oamenii imi par foarte faini... insa daca va ganditi la Ontario merita sa va uitati putin si prin jurul lui Toronto, ca mai sunt orase in care se poate locui, prietenii i-ati avea totusi aproape, iar pretul caselor si costul chiriei si al asigurarilor e chiar mai accesibil.
Despre acomodarea fetitei nu stiu ce sa iti spun, fetita mea are acum 7 ani, dar avea mai putin de 3 cand am ajuns. Insa nu prea am auzit pe nimeni sa se planga ca nu sa-u acolodat copiii, chiar si la varste mai mari. Ce as face eu, stiu sigur, m-as asigura ca stie ceva engleza inca din RO, dar poate deja ati facut asta.
In rest, la scoala profesorii sunt foarte atenti, copiii la varsta asta la fel, mie imi par curiosi sa afle lucruri despre o persoana, sutn prietenosi, inca nu ii exclud pe altii din cercul lor. Si sunt atat de multe activitati pentru copii... ei sigur o sa-i placa, ceea ce va doresc si voua! Pe cand sosirea?

mQQm, oanagabriela si pitilache, multumim pentru felicitari!

pitilache, multumim pentru capitol! poti sa repari, te rog, linkul spre capitolul 95? Ca scrie 95 si se deschide prima pagina de la 94.

Noi am petrecut long week-end pe la doctori, sambata am fost cu Cristi, iar duminica s-a imbolnavit si Roxana, amandoi cu febra mare, dureri de gat, lesinati, n-au mancat mai nimic... valea plangerii! Azi am fost din nou la medic si le-a dat antibiotic, sper sa se simta mai bine cat mai repede... partea proasta e ca parca ne apuca si pe noi, cei mari!




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Donia din pacate nu mai pot face modificari pentru ca a fost inchis Capitolul 94...

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Nelia, vrei sa iti dau cutia ce am adus-o eu din Romania si imi aduce Octav una la schimb? Ca eu in ultimele 2 luni nu am mai avut pb, si nu cred sa am in urmatoarele 2 pana se intoarce el ... oricum la mine s-ar putea sa vina tatal meu in vizita mai repede si imi poate aduce si el ... daca le vrei, da semn.



POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput