Sezatoarea canadiana (96)

Sezatoarea canadiana (96) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti la noul capitol!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

multumesc fetelor de sugestii, vedem noi cum facem cu Niagara. Acum citesc si eu ce ziceti despre Marineland poate ajungem si acolo intr-o zi.

azi am primit mail de la sefu daca pot sa lucrez ceva de acasa ca ei sunt terminati, si-a dat una demisia etc..nici nu stiu ce sa fac, ca numai de lucrat pentru servici nu mai am eu timp acum, dar parca nici sa-i refuz n-as vrea, si oare au cum sa ma plateasca, ca el asa cica o sa ma plateasca.
Nu e ilegal sa primesti bani daca iei bani de la stat pt concediu de maternitate, voi ce stiti?

a luat si soacra-mea viza si vine si ea in august, cica vrea sa stea cel putin 3 luni sa vedem cum o sa rezistam atat impreuna...

Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Magdone, eu am lucrat de acasa in timpul mat.. Ai dreptul sa lucrezi un anumit numar de ore (de fapt ii interseaza sa nu castigi mai mult de o anumita suma) pe saptamana. Altfel iti scade din banii de mat. Din cauza ca eu luam mai mult pe sapt decat ar fi trebuit, am convenit cu ei sa impartim orele in asa fel incat sa nu depasesc suma respectiva. Deci practic ei continuau sa ma plateasca si dupa ce terminasem de lucrat cu ei. Oricum e cam nasol, ca at trebuie sa incepi sa completezi rapoartele in care sa declari cat ai castigat pe sapt aia. Ai putea in schimb sa vb cu seful tau daca nu poate sa te plateasca la negru:)) Pai ori au nevoie or nu:)
Vroiam sa va intreb daca voi ati facut amnio, ca eu ar trebui sa fac si mi-e tare frica.
Ange mai vino si pe la noi:))
Khristin, frumoase poze. Se pare ca o sa ai ajutor serios:) Nu pari sa fi luat mult in greutate. Eu tot adun:(((
Roxana tu numai inchizi/deschizi capitole si fugi?:))
Ktrinel, a venit sotu cu impresii proaspete din Ro? La noi e venit socru si atata discutii apar intre el si sot pe tema ro, politicii de imi vine sa ii trimit de acasa….


Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Si eu am sirma de rufe afara si o folosesc la greu vara.Si mai si calc rufele pe deasupra...in afara de prosoapele mari si lenjerie calc tot.Cred ca sunt dereglata rau, nu?


Khristin, arati traznet gravida.Sa-ti fie de bine.

Ktrinel, o fi in vacanta , dar ai lasat mesaj? Stiu ca socrii nu raspund niciodata la telefon dar lasa mesaj si nr de tel si te suna ea inapoi.

Cristina, daca faci visinata fie-ti mila si opreste-mi si mie un pahar, am asa o pofta nesatisfacuta.

ange cam rar dai pe la noi.

Fetele din Montreal vede-ti ca pina duminica este ancorat in Old port vasul cu care a venit la 1800 Samuel de Champlain pe taramul Canadei. Cica te-ar lasa sa-l vizitezi si parca sunt si ceva spectacole gratuite.





Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Denisam, dupa ce a ales Alex de pe tava, eu zic ca se face afacerist, mai ales daca a luat mingea de golf, acolo se discuta marile bisnisuri. Orice se va face, sa fie fericit si iubit ! Si vrei sa spui ca toata mancarea ai facut-o tu cu mama ta doar? Oauuuu!

Maru, eu sunt saptamana asta dupa amiaza si apoi de zi, deci poate ne auzim si-ti dau si nr Cristinei( designera de haine frumoase). Ce vrei sa zici ca curg belelele garla pe capul vostru, ce s-a intamplat ?

Try, e o reteta pe lumea asta de care tu sa nu stii ? Ceva cu prepararea uraniului ? Daca stii si pe asta, gata, admiratia mea pt tine e pe culmi !!! Ai incercat sa iei Iprubofen din prima zi de ciclu? Pe mine ma ajuta mult…sanatate !

Khristin, superbe foto ! Ai de gand sa faci cezariana, avand in vedere greutatea fetitei la nastere ? Ori mergi pe naturala ? Oricum , arati superb ca gravidutza .

La mine curtea e tare mica, asa ca pun rufele la uscat pe uscatorul portabil in basement, cu geamul deschis, si doar lenjeriile, prosoapele ori gecile le pun la uscatorul mare, restul classic pe sarma, da-n basement …
Si am luat vara trecuta niste flori mari din Ro, de plastic, care se ataseaza la furtun , ca niste sprinklere, tot ma rg de sotul sa le monteze sa se distreze astia micii…ori il rog pe vecinu’ .

Mqqm, mersi de detaliile cu Wasaga, noi am inchiriat un cottage pe o saptamana, vom incerca sa alegem zonele linistite, dar parerile primite pana acum sunt impartite, canadienii zic ca la Wasaga e prea mare agitatia, romanii zic ca e frumos, ca la Eforie…ramane de vazut.
Noi am facut visinata acu 2 ani ci visine de la galeata, de la Food Basic si pana-n toamna, toate sticlele se evaporasera…



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Daiopri, merci sa vb cu ei sa vad. Eu nu am facut amnio, nu mi-au zis de asta si nici eu nu am intrebat.

Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:


Va invit eu la un pahar de visinata dupa ce ma intorc din Romania, adica cam prin septembrie

Daiopri, eu n-am facut amnio, vezi ca nu-i obligatoriu sa fie facuta chair daca ai depasit 35 de ani. Doctorita mea m-a trimis pe la 12-16 sapt sa-mi fac niste teste genetice si dupa rezultatele de acolo mi-a zis ca nu e necesar ca imi iesise riscul infim. Ea spunea ca nu face amnio decat daca chiar e nevoie ptr ca exista un risc , mic dar exista, de pierdere a sarcinii. Ce zice doctorul care iti urmareste sarcina? sa faci sau nu?

Eu n-am curtea asa de mare sa pot intande rufe la uscat...si ma cam oftic ca mie tare imi palce cum miros rufele uscate la aer spre deosebire de cele la uscator. Si detest si calcatul lor asa ca daca le impachetez calde, proaspat iesite din uscator, salvez aproape jumate din ele de calcat. Vara e insa mai greu cu rochitele si volanasele de domnisoara...asa ca ma cam sacrific.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Daiopri eu am facut amnio. A fost ok, un pic neplacut cand iti baga acul si mai ales ca la mine bebe era tare agitata si au trebuit s-o "inghesuie" intr-un colt, dar in rest e ok si vezi in permanenta ca se intampla pe monitor.

Si eu am scripete si cand e soare, usuc afara.

Noi nici nu am plecat in vacanta de vara si eu am planuri pentru cea de iarna. Mi-a intrat un fix si sper sa-mi iasa! Sanatosi sa fim. Cand am ceva mai concret va spun!

Khristin am vazut si eu pozele de la Boston. Ma bucur ca v-a placut. Este un oras unde de fiecare data descoperi ceva nou si nu te plictisesti.

Dana de ce nu ai spus ca ai pofta de visinata, iti aduceam cand ne-am vazut ultima oara. Asa trebuie sa ne vedem iar, neaparat!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Multumesc de raspunsuri.
Rocs am incercat sa iti trimit un pm, dar mi s-a returnat. Nu stiu daca adresa la care iti trimite DC mesaje mai e valabila. Stiu ca ai spus de analizele alea, si dr mi-a zis ca nu sunt acoperite, si am intrebat si la asigurarile noastre si nu sunt. Tu le-ai facut in MTL?
Eu am 36,5 de acuma, si nu pot sa ma risc sa am un copil cu probleme. Stii cum e, dr nu te obliga dar as vrea sa fiu sigura ca e totul bine, dar ma sperie putin riscul. Nu de alta da chiar nu imi permit sa pierd copilul, la cat timp mi-a luat sa raman si la varsta mea, sunt cam la ultima incercare. Sper sa dea DD sa fie bine.
Dr meu icea ca sa ma trimita la dr de la Women Hospital, asa ca sper ca stie ce face. Ca am inteles ca asta e imp, sa aiba dr experienta.
Cand plecati voi in tara? de unde ai luat bilete si cam cu cat? Ca daca ne ajuta DD sa avem bebelusul asta, la anu in maternitate o sterg si eu nitel acasa, si as vrea mai inspre vara.
Ei pitilache, asa mai da. Nu ne lasi asa in suspans:)))
Nelia, acuma eu nu stiu cum e cu rochitele, dar eu hainele baiatului nu le usuc la masina, ca pe langa cat de repede creste el, mi le si mai micsora. Asa ca mereu le scutur bine, le intind pe umerase si gata. O sa ma uit mai bine la el sa vaz daca chiar il trimit sifonat si nu imi dau seama:))



Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna seara si de la noi! Astazi am avut din nou gradinita, am inceput sa ma obisnuiesc, nu e chiar atit de greu sa stai cu 5 copii... o data pe saptamina... citeva ore. Apoi am fost in parc si am stat pina seara tirziu. Acolo am mincat, am facut un picnic, acolo am dormit, acolo am facut de toate. E superb parcul asta Westmount, are tot ce vrei. Era plin de grupuri de copii de toate virstele. Daca la anul nu plecam si nu gasesc altceva, acolo o dau pe Agata, la unul din grupurile vazute astazi, macar vreo citeva saptamini. Copiii s-au si bronzat un pic, iar Tudora a alergat toata ziua printre tisnitoare. Acum au picat lati amindoi, de la 9 au adormit...

Mamaana, bine ai venit! Eu numai asa usuc rufele, am si sirme, am si suporturi de metal. Cele grele pe le pun pe sirme, hainele pe umerase, iar umerasele pe o coada de matura pusa strategic, sa nu cada... Incepe ploaia, iau coada de matura si o bag in casa. S-a oprit ploaie, o iau din casa si o scot afara... Si vorba lui Octav, lopata si coada de matura sint cele mai importante lucruri in casa noastra! Cind epuizez lungimea cozii de matura, mai atentez si la betele lui de kendo... dar asta nu-i prea convine si atunci e de acord ca ne trebuie un uscator. Sau cind le insira el...
In rest, dupa parerea si buzunarul lui, soarele le face bine...
Restul rufelor, cele mici, le pun pe suport cu care la fel ma plimb. Sa vezi mai spre toamna asa ce frumos miros cind le bagi in casa, a aer curat.
Dana, nu esti dereglata, iar daca esti, atunci te tii de-o mina cu mine, si eu calc tot! Imi place (nu sa calc, jumatate de ora maxim e placere, restul e chin, ci sa le am calcate), eu asa am crescut, bunica mea calca si chilotii si prosoapele, cica sa omoare microbii. Cind m-am mutat eu aici, eram singura care scotea rufele afara, imi era un pic jena, dar nu aveam ce sa fac. Dar dupa aceea, a inceput si vecina de sus, si cea de alaturi, am vazut si la blocul vecin, apoi s-au mutat niste rusi sub noi si primul lucru pe care l-au facut (ca ei nu au balcon, ca sint la demisol) a fost sa-si inchida terasa care tine loc de balcon si sa-si puna fringhii pentru intins rufe. Oameni adevarati! Iarna e greu, ca le usuc in casa, in salon si nu e sanatos, le scot eu ziua afara si aerisesc, dar tot nu e bine... si de aceea vreau uscator (si ca sa-mi usureze calcatul... si pentru ca noi sintem multi tare acum ).
Daiopri, eu nu am facut amnio nici la 32, nici la 37 si nici la 39. Mi-a fost frica. Stiu ca riscurile sint mici, dar nu am fost in stare sa mi le asum. Am vrut mult de tot copiii si nu am avut curaj sa ma duc la amnio, desi mi-a fost frica sa nu fie ceva cu ei din cauza virstei. Nu frica, am fost paralizata de frica, daca iti spun ce ginduri si ce vise aveam, nu-l mai nasti, iti spun eu. Dar am facut toate analizele pe care mi le-a dat, inclusiv alea genetice, ecografie 3D... Nu te sfatuiesc sa nu faci, dar fa intii testele genetice de la 12-14 saptamini si daca iti iese cel mai mic risc ca s-ar putea sa fie ceva, atunci te duci la amnio si ne rugam sa nu se intimple nimic. Eu asa am zis si daca imi iesea riscul mare, ma duceam la amnio fara comentarii.
Roxana, hai sa-ti spun cum faceam eu cind le mai uscam la uscator (ca din cind in cind, de nevoie, mai trag o fuga la spalatoria de peste drum si le usuc). Dupa ce le scot, le impaturesc, unele le calc, le pun pe o masa in balcon, daca nu ploua sau ninge, bineinteles, si le lasa acolo citeva ore. Cind le bagi in casa zici ca nici nu au fost in uscator. Si dupa aceea le pun in dulap si... ca babele pe vremuri, mai pun cite un sapun printre ele. Mi-ar placea sa am traistute cu plante, levantica sau liliac, cum avea bunica-mea, da' n-am.
Khristin, am vazut pozele! Foarte frumoase! Si printesa ta e din ce in ce mai frumoasa si distina as putea spune. Iar tu arati super! Ai grija dupa... ca eu aratam de doua ori mai bine gravida, decit arat acum.
Magdone, sotul meu a fost in concediu de paternitate si a lucrat, adica se ducea cind aveau nevoie (si aveau zilnic, fir-ar sa fie) si tot asa, i-a impartit orele nu stiu cum ca sa nu-i afecteze ce lua de la concediu. Eu nu l-a fi lasat sa se duca, ca sint suparata pe astia ai lui de atunci cu nasterea. L-au chemat, adica rugat cica sa vine urgent la servici a doua zi dupa nastere... si s-a dus (isi luase 3 saptamini, alea care se dau cind naste sotia, deci putea sa stea bine mersi lina posteriorul meu, ca de asta i le-a dat statul)... Iar eu il asteptam in spital, ca el sunase sa-mi spuna ca vine mai tirziu dar eu eram la analize cu bebe... Si cind a venit, mai intii am fost botoasa pe el, dar apoi mi-am dat seama ca nu avem incotro, avem nevoie de serviciul ala ca de aer. Dar pe ei nu i-am iertat... am fost in pragul unei depresii, ca l-am asteptat cu copilul intr-o mina si cu rinichii in alta (da' medicii tot ii dadeau cu lipsa de raison ca sa ma trimita la urologie) si cu ala linga care ai fi trebuit sa stea el cusut... Stiau ca nascusem si ca sint in spital si ca Octav mai are si doi copii in grija. Si mai ales ca sintem singuri. Si apoi a fost si cu mina... tot asa s-au purtat, asta nu mai tine de patronie, ci de bun-simt. Dar stiu ca avem nevoie si din toamna de serviciu, am acceptat sa se duca (da' numai de la 10 la 2, atit era liber pentru ei si asta cind nu aveam eu mult de invatat si nu puteam sa-l plimb pe bebe), dar urzeam planuri de razbunare, cum ma dor pe mine rinichii exact in ziua in care au aia cel mai mult de lucu M-au durut, dar dupa ce aia au terminat de lucru si Octav a plecat... Hai, ca am sarit de la una la alta, da' macar nu m-am lasat pina nu v-am spus tot!
Asa ca, eu spun, ca daca ei au nevoie de tine si tu de ei, si sint baieti de treaba, atunci se gaseste o solutie. Nu te-as sfatui cu chestia la negru, stiu ca ar iesi ceva bani in plus, dar e riscant si poti pierde mult mai mult. Dar ai putea sa le sugerezi sa-ti dea o prima daca au mai mult de lucru dupa ce fac chestia cu impartirea orelor. Pe asta pot sa ti-o dea oricind si oricit de mare, ca e doar din buzunarul lor sau din profitul firmei, la care participi si tu, din plin. Sau sa-ti mareasca substantial salariul cind te intorci, ca ai fost draguta si i-ai ajutat, rapind din timpul copilului!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput