Sezatoarea canadiana (106)

Sezatoarea canadiana (106) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 105104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!




"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire la Montreal, restaurantul www.marathonsouvlaki.ca/e/lc_ruedesjockeys.htm" target="_blank">Marathon, vineri 17 octombrie, ora 18:00

Participante:
cge
Nelia
Podeanu
Oanagabriela
Salina
Simonna
pitilache
.....



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

ana, deci asa stau ..ofertele...mai citesc si ma mai lamuresc, nu ca as vota, dar asa...de fitze
apropo de imigratie ...si de sinceritatzuri, inainte as fi zis ca vreau sa vina muuuulti romani, ...dar de cand cu discutiile de pe forum cu cei ramasi acasa...mai cuget

mqqm, nu am zis ca nu dau morcov la copil, dar nu de dragul design-ului.

lorelai..nu vrei sa stii cum am ajuns la acest zen..stii vorba aia: ai grija ce iti doresti...ca s-ar putea sa se intample

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

ktrinel, fiecare cu deformatiile profesionale/parintesti proprii. Io am ce am cu junkul raspandit (si nu ratez ocazia sa-i dau in cap unuia edit: adik unui zvon cand il prind) nu cu preferinta personala la designul sau categoria morcovului. Fac pe ivanhoe, cu publicul larg, fara nicio legatura la cometariul tau anterior, e coincidenta.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & Miss DJ, 12, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Ange: Imi pare rau ca treci prin starile astea...Tu ai gradinita acasa, in mediu familial? Sau nu am inteles eu bine...Daca da, esti singura sau ai ajutor? Eu cred ca ce simti tu sunt semne de epuizare.

Ktrinel: Ce se mai aude cu criza mondiala? Zicea unul la tv ca de-abia la anul in vara ar fi sanse de redresare....

Am vazut ca vorbeati de asigurarea pe mortgage (aia data de SCHL). Eu stiu ca e obligatorie daca nu ai 20% din suma. Nu e asa?

Andy 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Mimitete, tinem pumnii pentru Anna si "La multi ani" pentru David, sa creasca mare, sanatos, voios, voinic si sa aiba mult noroc

Ange, ai grija de tine, nici una nu sintem "super-women", cred ca fiecare dintre noi am avut momente grele, la limita depresiei. Primul pas (si poate cel mai important) l-ai facut deja, ai inceput sa vorbesti de starea ta si sa ceri sfaturi. De-acum incolo trebuie sa perseverezi si sa cauti ajutor, fie de la medic (cel mai indicat), fie din alte surse, pina vei reusi sa treci peste aceasta perioda.

Daca mai tineti minte, la noi in Romania, starea asta se mai chema si "astenie"...de primavara, de toamna etc Mamica mea suferea de astenie, la ea in principiu era cauzata de stresul de la servici (a fost profesoara si avea o fire tare sensibila si punea tot la inima...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Andy, nu stiu daca e impusa de SCHL, eu stiu ca la cumpararea primei case ne-au obligat sa avem asigurare de viata (care in caz ca moare unul din noi, acopera morgage-ul);

Mihaela/mimitete, bafta multa fetei la examen si LA MULTI ANI lui David, sanatate si tot ce va doriti!

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mimitete, la multi ani pentru David!

Eu am febra musculara si la buricele degetelor... si astazi am avut o zi plina-plina. Dimineata mai mult prin casa, dar dupa-amiaza am petrecut-o numai prin oras si prin parc. Am cistigat o sedinta foto in Zellers si am fost cu copiii, ca tot aveam ceva de cumparat. Apoi m venit pe jos in parcul Westmount si am facut un picnic, fetele s-au jucat si bebe a dormit, am fost si la biblioteca, lectii, si iar pe jos pina acasa. Acum sint in pat deja... sint rupte de oboseala, ma duc sa citim o carte din cele imprumutate. Agata imi spune pe drumul spre casa: stii, mami, ca daca te uiti intr-o carte numai la poze poti sa intelegi multe lucruri, mult mai multe decit daca citesti textul de pe linga... Si daca e o carte fara poze, ce faci, de unde intelegi ce scrie daca nu o citesti? Pai, cit de interesanta poate sa fie o carte ca sa vrei sa o citesti daca nu are nici macar o poza la citeva pagini!?! Eu nu cred ca voi citi vreodata o carte fara poze! Si mi-am adus aminte cum ne spuneau ai nostri cind terminam prea repede o carte sau doar o tineam in mina: ce faci, te uiti la poze!?! Copilarie, virsta frumoasa!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu i-am cumparat lui fiul meu citeva cartulii de clasici, acum citim (de fapt eu ii citesc seara la culcare si comentam impreuna) L'Appel de la forêt, de Jack London; imi place ca stie ce-am citit seara trecuta, prin ce aventuri a mai trecut Buck-ciinele personaj principal al cartii, si asteapta nerabdator sa mergem mai departe; suntem la prima carte mai serioasa dupa seriile amuzante cu Garfield si seria cu Martine(care inca ii plac); nu reusesc sa gasesc un dictionar normal- sa-mi convina, pe care sa-l duca cu el la scoala (francez-francez nici prea mic, pentru ca scrie tare marunt, nici prea mare ca si asa cara saracul destul, si fara coperti tari de 1kg si alea); ii incurajeaza sa caute cuvintele in dictionar (mai ales pentru ca au indicatiile: nom masc/fem, adj.,verb, etc- si ii ajuta la teste)

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Ana: Noua nu ne-a cerut asigurare de viata, au zis ca aia e optionala. In schimb au trimis dosarul la SCHL si aia au facut o asig. pe mortgage (care e cam 2-3% din valoarea imprumutului), care protejeaza banca in cazul in care noi falimentam (sau cel putin asa am inteles)...Si a trebuit sa luam asig. aia pt. ca nu am pus jos 20% din suma.

Maru, Ica: La voi cum a fost cu asig.?

Andy 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mai Ana, mie nu mi-au cerut, noi am dat ceva downpayment, dar nu chiar 20 la suta, ci in apropiere. Asigurare pe viata o sda am pe la anu in mai, iar Victor nu stiu cand. Sunt serios f ingrijorata

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


Andy, nu stiu daca e impusa de SCHL, eu stiu ca la cumpararea primei case ne-au obligat sa avem asigurare de viata (care in caz ca moare unul din noi, acopera morgage-ul);

Mihaela/mimitete, bafta multa fetei la examen si LA MULTI ANI lui David, sanatate si tot ce va doriti!

http://www.floriinro.ro/





Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput