Sezatoarea canadiana (105)

Sezatoarea canadiana (105) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!




"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire la Montreal, restaurantul www.marathonsouvlaki.ca/e/lc_ruedesjockeys.htm" target="_blank">Marathon, vineri 17 octombrie, ora 18:00

Participante:
cge
Nelia
Podeanu
Oanagabriela
Salina
Simonna
pitilache
.....


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Lorelaim, sint sigura ca te vei ocupa f.bine de Gabisor si va face fata oricarui sistem scolar Uite un articol de azi din La Presse despre HS:
http://www.cyberpresse.ca/article/20080917/CPACTUEL/809130956/6685/CPACTUEL

Eu am ajuns sa cred ca de fapt multe din grijile noastre le proiectam asupra copiilor si de fapt ei se descurca f.bine, noi in schimb avem mai multe dificultati sa acceptam schimbarile. Va dau un exemplu care imi vine in minte ori de cite ori imi fac griji cu fetita mea: avem niste prieteni f.buni, ne cunoastem din Romania...Au un singur copil, care acum are 24 ani. O stim de cind avea 2 ani. Acest copil, care aparent avea nevoie de mult ajutor la lectii (inclusiv in facultate) a mers la scoala in 4 sisteme diferite si in 4 limbi diferite: clasa I in Romania, 2 ani in Elvetia (in germana), 3-4 ani in Quebec (scoala publica in franceza), restul scolii in Ontario (scoala privata, in engleza). Universitatea a facut-o in Elvetia (in franceza). Este o fata f.echilibrata, a reusit f.bine, desi a avut nevoie continuu de suportul parintilor si sint sigura ca va avea o cariera f.frumoasa. Morala: chiar si un copil care aparent este la un nivel mediu si este chiar putin lent poate trece prin toate aceste schimbari cu succes, daca este sustinut si ajutat de familie.

Maru, felicitari si bafta la noul loc de munca .

Nelia, si pentru mine este tare greu sa stau departe de copil, de aceea am si cautat job-uri unde sa nu trebuiasca sa calatoresc decit occazional.

Din Carolina de sud ce sa va spun, mai mult stau in interior, ziua la cursuri si seara la masa si pe urma pe internet...Nu prea sint genul sa ma plimb de una singura si nici nu socializez usor, deci nu pot sa va spun mare lucru despre oras, plus ca nu sint pe malul marii, deci nu am prea multe motive sa ies pe afara. Este mai cald ca la Montreal, dar a fost cerul acoperit (Ike...) si nu am putut profita cu adevart de vara de aici. Voi reveni in noiembrie pentru partea a doua a cursului, atunci sint sigura ca voi fii mult mai interesata sa ma plimb (stiind ca la Montreal sint temperaturi destul de scazute si cine stie, poate chiar zapada )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

la fetele care m-au incurajat.

Danamario hotelul este Bahia Principe- Punta Cana.

Olga, nu stiu sigur daca ar cadea sub incidenta CSST cum a zis Carmen dar chiar o angajata la una din firmele de care ma ocup a intrat in maternity leave mai devreme...are gemeni si doctora i-a prescris asta. Nu poti aranja si tu ceva cu doctora ta??

Try, exista sanse sa se mai stringa lichid acolo, dar mi-a injectat cortizon inauntru tocmai sa reduca sansele de formare.

Cristina, plz explica-mi si mie de ce ai luat hotarirea sa NU ii faci Denisei gardasil

maru, cu prima ocazie cind vin pe la tine prin zona, iti fac cunostinta cu prietena mea f buna din tinerete care sta chiar in Kitchiner si care iti seamana la f multe...citind ultimul tau mesaj in care ti-ai anuntat sefa, parca stateam cu ea la o birfa.

Am intrebat si eu de prepararea icrelor si parca numai try mi-a raspuns..dar nu m-a "satisfacut" pe deplin. Eu intrebam daca le prepara cineva cu mixerul si nu se taie???

Eu va admir cind vad ce liste de activitati aveti cu copii vostrii..eu sunt daramata cind vin de la servici, noroc ca-si fac singurei lectiile.

Simonna mama, tu mai traiesti???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leonie spune:

Buna seara, mai degraba noapte buna, daca mai stau putin va zic buna dimineata.
Mi-am amintit brusc ca am de rapuns Anei Stroe care m-a intrebat de cand sint in Canada si pe unde: din 2000 parca, in Toronto; sigur din 2000 dar parca totusi nu pot sa cred.
Dupa aceea: mqqm - adolescentul meu este aproape de 15 ani si de cam o jumatate de an parca nu mai stiu al cui copil este; are asa niste fite si talente ca imi vine sa-l pun la avion si sa-l trimit in batatura la bunici sa stea cu curcile; acolo in liniste, sa afle si el cine este si ce vrea ca prea ne-a bulversat cu toanele lui de teenager neinteles. De asta ma tot intrebam eu ce este cu HS.
Despre clubul de inot, la newtonbrooke obsinuia sa faca practice north york club.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza fetelor dragi
Oana - fericit-o esti a caldurica ... La noi sunt 9-10 grade afara la amiaz!... dar de ieri - in sfarsit avem caldura si in casa... 20-21 de grade! Yupiiiiiiii! Ce mult inseamna 2-3 grade in plus Multzumesc pt art si pt incurajari Eu sper ca Gabisor sa poata sa se adapteze si altor sist scolare - in functzie de unde ne vom muta cu "cortul" Exemplu pe care l-ai mentzionat in postarea ta - nu vine decat sa-mi confirme, odata in plus, ca MUNCA sustzinuta ajuta un copil mult-mai-mult decat "sclipirile". Iar exemplul personal, suportul si incurajarile parintzilor sunt esentziale! Cand la gradi au incercat sa o invetze sue pe Gabisor ea le-a raspuns prompt ca "mami nu stie sue - vorbeste doar engl si ro - asa ca eu nu vreau sa invatz sue" perla a fost "de milioane" dar eu m-am simtzit asa In momentul in care eu m-am apucat de sue si am incurajat-o si i-am citit - apoi atunci si-a dat si ea un picutz interesul si a inceput sa "prinda" si sa "ciripeasca".
Mqqm - sist sue este extrem de lejer... ceea ce nu e neaparat in favoarea copiilor pt ca greierasele lor ar putea cuprinde mai mult dar daca-i lasi de voie normal ca se joaca toata ziulica Da'i OK pt Gabisor la varsta asta - adica la gradi socializeaza, merge la padure (ieri au fost in padure si au facut un pick-nick pe... noroi ), iar cand iese mergem in parc (daca-i frumos) si povestim (o "descos" ce a facut, ce a papat, etc), cantam (mai nou nici nu vrea sa auda sa ma lase pe mine sa cant - ea a preluat "conducerea"), iar apoi acasa la desenat, la citit despre Rachel & Kirsti (cele doua fetitze - personajele principale din Rainbow Magic), la tembelizor, etc
Sa nu uit ca tot se discuta ieri pe Generale despre sist educ fin si cel sue se zicea ca ar fii asemanatoare... Am avut in vizita o d-na finlandeza (am f multzi vecini fin in zona - venitzi de peste 20 de ani in Sue, pe vremea cand Fin nu o ducea bine) care mi-a spus ca baietzii ei (acum unul ing, celalat in tech sales) au facut scoala fin in Sue deoarece la sc fin "se invatza" adica copilul este RESPONSABIL de lectziile pe care le are de pregatit. Se pune accentul pe studiul individual (f mult citit acasa), pe pregatirea temeinica a lectziilor si cand esti la sc este NORMAL sa stii sa raspunzi la intrebari sa participi activ la clasa. Nepotzii ei - baietzii au facut sc sue aici si d-na afirma ca "nu stiu nimic" si lucreaza ca reparatori de calcu pe ici-si-colo (pt ca au renuntzat la sc de pe la 17 ani). Nepoata ei (de care este f mandra) a facut sc fr si vorbeste 4 lb (sue, fin, engl, spaniola) si acum lucreaza in Fin (nu mi-a spus ce - si eu nici nu am intrebat).
La gradi la Gabisor am intalnit mamici sue (sau ne-sue dar crescute de mici aici) care acum isi fac ceva studii de mate (si altele) pe care le abandonasera pe vremea sc... Din cate citesc eu se aduc mari critici sist edu sue care nu-i pregateste pe copii pt ce-i "asteapta" cu-adevarat in viatza (adica challenge-ul terminarii unui liceu)... se vorbeste despre "reforma"...
Denisa - multa bafta - itzi tzin pumnii sa primesti job-ul dorit
Nelia - multzumesc frumos pt raspuns ref la arte martz Si eu m-am gandit ca nu tre' sa-mi fac griji pana pe la 6 anisori... asa ca inca 2 ani nu ma agit (decat daca ea musai vrea sa faca din-nou "dans" - caz in care iar tre' s-o inscriu si sa mergem cu ea... pana va declara ca nu mai vrea ... )
Dana (Podeanu) - noi mancam icrerele simple - pe paine cu unt (nu numai cele mari negre si rosii, dar si cele marunte albe). Gabisor a facut o adevarat pasiune pt icre negre (pacat ca nu stam in Rusia ca atunci eram la moda cu vestitul mic dejun cu icre negre... dar in cazul nostru fara vodka )
Am zbughi la invatzat un picutz de sue... ca din nov nu mai scap (am vorbit ieri cu d-na rector de la SDP si mi-a spus ca pana la sf lui sept imi da un raspuns apropo de aplicatzia mea - sa speram ca totul e ok)
Mimitete - apropo de 2001... eu eram proaspat venita in Canada (in sept 99) si in feb 2001 Nortelul "taia" prima transa de 5000 de angajatzi in Mtl... Pt mine a fost un SOC! (nu exagerez... realmente nu stiam ce sa cred... nu intzelegeam cum Nortelul din care "vanasem" mai bine de un an ing super-bine pregatitzi, pur-si-simplu "cade"). Nu pot sa uit ca seful meu de-atunci (de la Quantum) isi freca mainile si radea spunand "ghinionul unora - norocul altora" (adica noi o sa avem puhoi de candidatzi bine pregatitzi)... Mie mi-a venit sa-i trag un pumn in plina figura! Cum putea sa spuna asa ceva? Erau oameni cei care erau "taiatzi" nu erau piese de sah! Mai apoi s-a dovedit ca tristetzea mea era mult mai indreptatzita decat bucuria lui... Chiar daca ai candidatzi bine pregatitzi - ce faci cu ei - daca toata tehnologia "pica" (a fost ca un joc de cartzi - dai un bobarnac uneia si restul se darama!) atunci unde sa plasezi oamenii? Cine mai angajeaza? Mai angajeaza cineva? Dupa aceea au urmat multe "taieri" atat in Nortel cat si in alte companii in IT si telecom... Au fost niste ani duri pt tehnologie... si nici acum nu s-au terminat... Daca pica bancile - asta se va resimtzi mult-mult-mult mai acut in toate sectoarele de activitate... Sa speram ca totusi se vor gasi ceva solutzii...
Va tzuck si o zii faina va doresc

Lorelai

May 3, May 2, May 1
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Nelia si try, hai ca m-ati distrat cu "mama de baiat", e faina tare! Pot io sa fiu si mama lui Stefan cel Mare, ca trebuie si el sa fie baiat de mama de baiat. It takes 2 to tango! Eu sunt mai "control-freak" asa ca personalitate si omu-si castiga si el independenta cum stie, si pe buna dreptate. Eu il chiar inteleg ca nu-i usor cu una ca mine.

Dana, am ales sa nu il faca pentru ca avem alternative. Singura diferenta e vreo cateva sute de dollari, asta daca nu se extinde gratuitatea pana atunci. Eu asa am considerat, ca mai putem asteptam cativa ani. Nu i-am facut nici cel de meningita de anul trecut. L-oi face la 16 ani ca atunci e a doua tentativa, ca nu-i in pericol imediat nici de pupat, nici de sex. Am vorbit cu ea, stie ca daca incep hormonii sa munceasca trebuie sa revizitam deciziile astea, cu datele pe care le-om avea atunci. Nu-i usor sa decizi de-astea oricum si nu sfatuiesc pe nimeni la nimic, e greu sa-mi duc pana si deciziile mele.

Leonie, sunteti noi in zona aia, sau ati mers la alta scoala primara decat la Denlow (acolo nu era nici un copil roman intre cei care acum sunt a 12-a si a 8-a (ai mei)? Ce-ati facut St andrews sau windfields? Multi dintre colegii lui fiu-meu sunt a 12-a la york mills acum. Ce clasa sunteti 10, 11? Uf mi-e dor de "casa", aia e zona noastra de suflet din To :((( Am vrut sa-ti trimit PM, sa povestim ca "vecinele", dar nu am reusit...

lorelaim, cunosc prea bine atitudini de-alea de agenti de plasament, bleah. Nu mi-e dor deloc de ei, dar sunt un rau necesar.

Adevaru-i ca dupa ce treci de prima recesiune (nu se pun nou venitii care nu prea realizeaza) iti cam marcheaza gandirea, chiar daca n-ai fost afectat direct, adica ajungi atunci cand merge economia sa te gandesti din cand in cand ca e dupa colt urmatoarea, ca esti intr-o faza intermediara, just a matter of time pana la urmatoarea. Din pacate eu cred ca la asta inca se tin lucruri sub pres si ca nu se stiu/admit public dimensiunile si implicatiile, dupa ce-am vazut in ultima vreme si mai ales ieri cu aig. Eu cred ca grosul e inca pe vine. Cred ca-i timpul sa nu ma mai uit la stiri.

Ma enerveaza, ca imi trebuiesc manuale de a 9-a si nu stiu de unde sa gasesc mai ieftin sau imprumut. I-am cumparat un rand de manuale deja fetei, dar sunt asa de grele si groase si cartonate ca as vrea sa aiba un rand pt acasa la teme. Isi rupe spatele o ora la dus, una la intors cu ele in spate. Aveti ceva idei? Daca-i cineva la un library sau la o scoala si aveti vre-un tip sau stiti vre-un loc de second hand? Va rog frumos! Le-as zice vreo 2 astora de "design" manualele!!!

Noapte buna, copii!


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & Miss DJ, 12, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leonie spune:

mqqm, el este la french immersion, clasa a X-a; a mers la john ross robertson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

uite aici informatii despre playground-ul de care va vorbeam

Playground Paradise, 150 Grenoble Drive, Toronto

tel

416-395-6014

map
http://www.mapquest.com/maps/map.adp?formtype=address&addtohistory=&address=150%20Grenoble%20Drive&city=North%20York&state=ON&zipcode=M3C&country=CA&geodiff=1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Buna dimineata! Poftiti la
Daca mai e loc vin si eu la intalneala din Toronto. Depinde cand este intalneala. Pe ce data mai bine zis. Azi e ziua lui Tudor si maine plecam spre Prequille la niste vile impreuna cu niste prieteni sa-i petrecem ziua. O sa ramanem pana duminica. Ar fi bine sa ne intalnim la playground-ul scris de Almo. Sa fim cu multi copii pe langa noi.
Azi i-am zis Tudor de ziua lui:"Tudor 2 ani!!!" si el imi raspunde "2 nai".
MQQM - ma intereseaza si pe mine sa merg la sala aia de care ziceai tu pentru ceva miscare si dat jos din greutate. Da-mi si mie un mesaj cu orele cand mergi. Poate ma pliez si eu pe programul ala pentru ca de la job-ul meu uneori ajung pe la ora 8 PM acasa. Mi-ar face placere sa mai fiu cu cineva la facut miscare.
Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Mqqm, asta cu cartile carate la kg acasa/la scoala ( ca le-au tras niste coperti sanatoase manualelor, sa simta copilul nu gluma) ma doare si pe mine: inca nici n-am curaj sa ridic rucsacul copilului dupa operatie, tinind cont ca are in el zilnic trei manuale+2 agende mari+ vreo cinci caiete de exercitii tiparite+ cele de teme ; n-am gasit decit un singur caiet de exercitii de gramatica sa cumpar, restul pauza;

apropo de copii, mie-mi vine sa ma duc in lume , a'meu a inceput surprinzator de bine academic, in schimb comportamentul..e tot un nerv si-o criza de istericale, plus injuraturi printre dinti invatate vara asta la camp de jour! vara asta s-a maturizat foarte mult, dar in sens negativ ( e mai dur, mai rautacios, mai individualist decit inainte); binenteles ca aplicam discutii peste discutii, consecinte si interdictii, poate, poate...

Nelia, mersi de informatii despre Vincent d'Indy; le-am transmis cunostintelor mele, i-am trimis si sa ia RV la scoala sa se documenteze mai bine- ei au aterizat in vara, copilul e la francizare, dar ar dori sa continue cu vioara- numai ca e greu sa suporte de la inceput sedintele platite extrascolar;

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput