Sezatoarea canadiana (105)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Olga - Eu in luna a 3-a m-am simtit foarte rau la servici din cauza mirosului de mentol si camfor (eram la o clinica de recuperare si lucram ca maseuza) aveam dureri de cap si ameteli. Doctora mi-a dat un bilet prin care arata ca nu mai pot continua munca din cauza faptului ca sunt gravida si mai ales ca aveam peste 35 de ani. Asa ca am mers la job si am facut intrerupere incepand din luna a 4-a. Mi s-a platit medical pana inainte de nastere dupa care am intrat in prenatal. Da-mi un PM si te mai tin la curent cum am fost eu pentru ca e mult de povestit. Din pacate nu am timp acum. Poate vorbim la un telefon. Multa sanatate. A revenit mama in Canada si i-am povestit de tine. Te stie de la intalneala de asta primavara. Te-a placut foarte mult si ii pare rau de ceea ce ti s-a intamplat. Bine ca BB e bine. Doamne ajuta!

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Leonie, bine ai venit la sezatoare . Poate ne povestesti si noua experientele voastre de French Immersion de 10 ani, eu una astept sa aud povesti cat mai diverse atat cu plusuri cat si minusuri. Ne intereseaza si pe noi care sintem cu cas la gura , abia am intrat in sistem la clasa intai.

Magdone, noi nu ne plangem ca n-avem teme, dimpotriva avem deja listening, reading, writing, math in French & English, si daca ne ia zelul mai facem si suplimentar , nu ne ajunge timpul efectiv ...Am inteles totusi ca unele boarduri au "no homework policy".

Mimitete, e cam adevarat ce povestesti tu acolo cu criza asta...mentinerea locului de munca in vremuri grele e un stress permanent, insa n-ai cum sa-l elimini.

Denisa, scoatem agitatele sa iasa jobu'

Olga, ai grija de sanatatea ta si de bb in primul rand. Lasa sefele deoparte...

Daiopri, bine ca e bb bine....daca vrei sa afli neaparat ce e bebitz, te poti duce la un ultrasound privat si ai rezolvat dilema, dar eu zic ca e fitiz daca tinea picioarele asa incrucisate . Centrul la care am fost eu avea si sediu in Vancouver. Daca vrei info, just shout. La mine AMR 11 zile pana la termen si parca ma vad iar depasind termenul

Intalneala placuta fetelor si pupici tuturor

Cristina

le bébé 37w +

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Dana, n-am apucat sa spun: ma bucur tare mult ca ai scapat de chistul ala, sincer eram tare ingrijorata.
Gata, le-am zis ieri sefilor de plecare, pacat ca nu pot sa ii iau acasa pe sefii astia, ca sunt de pus pe rana. sunt impresionata si cand am sa imi revin am sa va povestesc mai multe. Ei m-au consolat pe mine si s-au aratat extrem de bucurosi ca am obtinut un job permanent, sefu imi spunea ca o sa ne vedem in Greyhound dimineata cand vine la meetinguri in downtown Toronto.
In alta ordine de idei, trebuie sa fac tb2 test si sa le duc vaccinarile mele, hello, de unde? daca nu, sa fac un test de sange prin care sa vada la ce am imunitate si ce nu, si of corze sa fac tetanus shot si ce naiba mai iese rau la test

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Noroc ca vin si eu pe la servici ca mai am si eu timp sa va mai citesc si sa va mai scriu.
Marufelicitari pt. job. Si tine-o tot asa cu anul norocos. Poate castigi si la LOTO!!!
Dana pe tine te felicit ca nu ai nimic
mi-roLa Multi Ani!!! Bine ai venit in clubul copiilor de 2 ani!!! Suntem multe pe aici cu copii cam de varsta asta.
Leoniebine ai venit pe aici.
Dar mamicile cu adolescenti, voi ati fost asa de cuminti la varsta asta? Ca eu aveam o gura si un tupeu...Chiar daca in ansablu eram foarte cuminte, mai ales in afara casei. Dar in casa Noroc ca mama era profesoara si vazuse multe la viata ei
Tryiti tin pumnii pt. examenele medicale. Asa trebuie sa faceti periodic? Ce nu-mi aduc aminte in toata povestea ta, pt. ca eram in acelasi timp insarcinate, boala a fost decoperita inca de cand era el in burtica?

Mai va spun doar pt. cine sunteti interesate, vorbesc de fetele studente, sa va inscrieti la recrutement etudian pt. Quebec pana pe 10 octombrie( la fel si pt. federali exista ceva) cititi informatiile de aici:
http://www.tresor.gouv.qc.ca/fr/ress_humaine/emplois/emplois/etudiant/recrutement.asp
Sa faceti din timp pt. ca o sa va ceara niste acte si sa aveti timp sa le transmiteti.
Mihaela

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simonna, Nelia, aveti PM.
Nelia iti scriu si emailuri.

Scuze abia azi am vazut PM voastre.

Mi-am dat si eu demisia azi, de pe 6 oct incep in alta parte, in Laval.
Sper sa fie ok.

Mimitete, am citit povestea despre recesiune si joburile din IT dupa ce mi-am depus demisia.
Asa ca am liber pe 13 oct, un lux care mi-l permiteam inainte.
Am vrea sa mergem la 1000 insule, cine mai vine.

Puteti sa ne sugerati cazare ?

Dana, am retinut ca 16 sept a fost o zi mare si ptr tine ca si ptr noi.
Ma bucur mult ca s-a rezolvat, cred ca stiu cum te-ai simtit, ca atunci cand am fost Cardiolog cu Anca si mi-a zis ca nu are decat un suflu sistolic in limite normale.

Multumesc mult,


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Marule,

Cristina, felicitari !!!

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Intalnire sambata, 4 Oct. Toronto:
Try
Adaf
Mqqm
Magdone
CataD
Maru
Olga
Amo ??
Denisa???
Mi-ro

Propuneri locatie: Europa café, Demetre Café - fara copii in conditiile astea (fara insa a le fi interzis accesul).


Almo, am sunat la ei, dar nu mi-a raspuns nimeni, m-am conversat doar cu robotu’ care zicea ca sambata au program de la 12 la 5 si banuiesc ca in conditiile astea e greu de prins loc asa rapid pe 4 oct. E o buna idée pe viitor, daca ne-m msica ma irepede si nu ne-o lua iarasi 1 an de zile san e intalnim data viitoare.

Denisa, te pun cu semnul intrebarii pe lista.
Tinem pumnii sa iasa faza cu U of… am uitat unde lucreaza (inca) maru si sa-ti iasa toate pasentele la interviu.

Mimitete, eu zic sa-i dai bataie cu subiectul ca ne traininghezi si pe noi cum sa privim problema. Deci ca prima concluzie pe care am tras-o eu e sa nu ma impacientez pana nu se intample ceva concret care sa ma faca sa ma impacientez.

DanaMario, spunei lui parpalak ca de data asta o sa fie ea doamna si o s-o aduc si duc acasa

Maru, pai probabil si-a luat comision gros. 100-200 de dolari deja e nimica toata pt un real estate care a castigat 5-7000 la o casa (zic si io, nu stiu bine ce comisioane mai sunt acum). Agentul nostru ne-a facut cadou de 100$ in gift certif. la home depot dupa ce ne-am luat casa. Un real estate care are grija de oamenii ce-i furnizeaza clienti, platesc 2-300$ pt o recomandare care se finalizeaza cu vanzare/cumparare. Agenta ta stei ca pri nceea ce ti-a facut te-a cucerit definitiv si o sa o recomanzi cu toata inima mai departe. The word of mouth e foarte important in industria asta.

Citat:
Eu intrebam daca le prepara cineva cu mixerul si nu se taie???

Dana, pai de ce nu spui asa? Da, eu numai cu mixerul le fac, daca as sta sa le fac de mana, n-as mai face icre. Dar la mama acasa asa le faceam, cu lingura de lemn. Foloseste castroane de sticla sau portelan, nu din cele de palstic la preparare, mi s-a parut ca faciliteaza taierea daca vasul e de plastic. Eu dau pe viteza maxima de la inceput, de cateva ori mi s-a taiat pt ca la inceput foloseam viteza mica si apoi realizam ca merge prea incet si dadeam pe maxim si mi se taia. Un mic secret in caz ca faci icrele simple (fara gris) este ca inainte sa pui ulei pt prima data sa adaugi o lingura de apa rece peste cant de icre crude. Ajuta sa se lege mai bine cand pui uleiul. Eu in apa rece pun si 2-3 cuburi de gheata sa stea rece si o tin langa mien acolo cati cand se invartoseaza icrele mai adaug un pic de apa si asta le permite sa absoarba mai mutl ulei in continuare. Tocmai ieri ce ma puse husband-ul sa-i iau icre, deci e clar ca ma pune sa-i fac in weekendul asta. E fan icre cu oua fierte, e innebunit.

Ei, mqqm (mai, nu-ti pot zice cristina deloc, e prea frumos mqqm, poate-mi spui odata de unde vine), ma bazam si eu pe faptul ca fi-tu ca orice copil cauta sa-si multumeasca parintii si deci n-are cum sa nu fie baiat de mama de baiat.

Citat:
Cred ca-i timpul sa nu ma mai uit la stiri

Mai bine de mine ca am ajuns sa nu mai vad nici macar un film, ce sa mai zic de stiri, de desenele plozilor (desi au tv-ul lor unde-si pot vedea filmele de desene). Si cand am o farama de acces, caut doar sa-mi clatesc ochiul un pic si ma uit la posturile mele de hobby (adica orice Discovery, TLC, Science, HGTV etc.). Eu si pe dinafara cu recesiunea asta, sunt ca baba aia care se piaptana. Ce mai aud de la sot cate una alta ca lucreaza in sfera financiara.

Ana, stiu ca unii copii isi cara stresul/frustrarile de la scoala acasa, adica acolo se cenzureaza, in schimb acasa fac circ de toata frumusetea. Daca intrebi educatoarea/profesoara iti spuen ca e cuminte si ascultator, iar acasa e pe dos. Si alex a fost asa cand l-am dus fortat si ocazional la daycare dupa ce s-a nascut praslea. Trebuia sa-l las undeva pe alex cand ma duceam la app. la dr. si… acel undeva era un daycare. La el frustrarile veneau din faptul ca nu intelegea nimic si pt ca n-am avut timp sa-l pregatesc deloc psihologic pt daycare s-a simtit abandonat acolo de noi. Am avut o perioada dificila cu el atunci. Dar banuiesc ca trece, ca toate cele pe lumea asta, de altfel. Doar rabdare daca mai aveti prin traista (eu eram undeva aproape de insanity la vremea aia, abia acum realizez, dar a fost un tumult pt fiecare membru din familia noastra).

Miki, legat de DBA nu trebuie sa facem decat un test mic de sange la fiecare 3 luni acum sa verificam hemoglobina sa nu scada sub un nivel acceptatibil. Si ala e de regula o intepatura in degetel din care se recolteaza 0.5ml sange. Din cand in cand dr. mai ordona cate-o baterie de teste de sange, ba ca pt research ba una, ba alta, dar asta-i tot. Atat timp cat nu devine anemic, totul e perfect. Daca insa iese din remisie, se incepe tratamentul si de aici complicatiile.
Acum avem de furca cu speech delay-ul si precum unii se duc la balet sau tae kuan do probabil noi o sa mergem la deslusit intr-ale vorbitului – unde pui ca e de o incapatanare feroce uneori si daca el nu vrea, nu vrea si basta. Dar asta sa fie marea problema, pt mine nimic nu-i mai imortant decat amarata aia de hemoglobina, aia e cea care poate face o mare diferenta in viatza lui, am invatat ca restul sunt detalii.
Da, eram in sapt. 29 cand s-a descoperit ca e anemic. 24 h mai tarziu si probabil ca as fi sfarsit in stillbirth. Ne-au testat dr. atunci pt tot ce le-a trecut lor prin cap: nimic nelalocul lui. Mult mai tarziu ni s-a spus pt prima data de DBA si dupa alte 6 luni am fost diagnosticati oficial. E ceva ce se diagnosticheaza de multe ori prin eliminare.
Evaluarile de dezvoltare le facem regulat pt ca a fost prematur si a intrat intr-un program de urmarire. Dar acum ca a facut deja 2 ani am scapat de evaluari de dezvoltare, ramanem doar intr-un singur loc sa mergem si aia odata la 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ica, si jobul meu actual e tot ca al tau, dimineata in 30 minute mi se duce toata relaxarea si voia buna din weekend.

Inchipui-ti-va ca abia dupa ce mi-am depus demisia, colegii mi-au spus ptr prima data "Pofta buna".

Intalnire placuta si asteptam poze fetele din Ontario.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Cristina, stii proverbul - mai bine mai tarziu decat niciodata important este ca incepi altundeva si nu vei arata ca mine eu abia mai zambesc uneori in timpul zilei, ca daca nu cica sunt de mauvaise humor concluzia mea - zambeste si cauta alt job

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

fetelor, n-am apucat sa spun, multumesc foarte mult pentru toate urarile, e asa de bine sa va am....
Am avut azi sedinta cu sefii si au revazut resume-ele primite si mi-au cerut si mie parerea, si m-am simtit tare bine...
Try, eu stiu bine, si ai dreptate, dar pe mine niciodata nu m-a interesat ce bani face cineva intr-un job, daca eu sunt multumita, nu situ daca ma intelegi. Si da, un real estate agent bun asa face, dar ea a mers extra miles for me aici, si sunt impresionata. Eu am fost multumita de ea, ce-i drept ca ne-a gasit casa relativ repede, a inteles ce cautam, dar pentru mine a contat ca lucrurile au fost facute smooth, fara opinteli

Cand e intalnirea? si unde?

cge felicitari pentru jobul nou, uite eu nu mi-am lasat ceva zile libere intre joburi, nu stiu ce oi fi gandit, adica stiu, ca mortgageul trebuie platit, si VISA, si....

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput