Sezatoarea canadiana (104)

Sezatoarea canadiana (104) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC07RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ana si Seba incepe materia noua de anul asta (Etica si cultura religioasa, un fel de istorie a religiilor mai degraba, chiar ma gandeam aseara la sedinta ca ar trebui sa-l recitesc pe Eliade). Noua ne-au pus un filmulet de 15-20 de minute despre noua materie si ce o sa invete si au avut si pliante dar eu am uitat sa mai iau. Invata despre diversele culturi si religii, fac prezentari despre asemanari si deosebiri intre ei si copii din alte tari... Parea interesant, cel putin in prezentarea facuta. Intra pe site-ul ministerului ca trebuie sa gasesti mai multe despre asta acolo. Uite www.mels.gouv.qc.ca/lancement/Prog_ethique_cult_reli/index.asp" target="_blank">aici info si www.mels.gouv.qc.ca/lancement/Prog_ethique_cult_reli/prog_ethique_cult_reli_f.pdf" target="_blank">brosura.

Laura poate ne cunoastem la urmatoarea intalnire comuna! Noi de w/e de Thanksgiving o sa plecam la NY, dar poate facem o intalnire inainte Craciun la www.uppercanadavillage.com/night.htm" target="_blank">Upper Canada Village cu toata lumea, ce ziceti?

Dana Podeanu si Cristina cge e o idee foarte buna sa ne intalnim cand vine si Salina, la Marathon, asa de bun venit, intr-o vineri seara. Ce ziceti montrealezelor?

Pentru ca am vazut ca a raspuns prezent si Nelia (felicitari pentru dieta!), o sa fac aici o lista pentru intalnirea de la Marathon ca sa ramana pe prima pagina pentru cine are nevoie.

Asadar, intalnire la restaurantul www.marathonsouvlaki.ca/e/lc_ruedesjockeys.htm" target="_blank">Marathon, vineri 17 octombrie, ora 18:00

Participante:
cge
Nelia
Podeanu
Salina
Simonna
pitilache
.....

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata, la ! Cine vrea?

M-am trezit atit de binedispusa de dimineata si pe cuvint daca stiu de ce! Am tot stat si m-am gindit la ce ma astept sa se intimple, ca de intimplat, nu s-a intimplat nimic. Ah, da, am slabit! Si sint tare incintata, ca am 73 de kilograme si vad ca se tot duc! Abia astept sa ma duc sa-mi iau si eu macar doua sau trei costumatii, dar pe o marime acceptabila si pe gustul meu. Nu de alta, dar am inceput sa iau in serios reprosurile Agatei ca nu sint eleganta ca... si aici imi da exemple. Ca ei tare i-ar placea sa ma vada eleganta! De cind a venit din vacanta, mi-a spus de vreo citeva ori acest lucru. Acum am obtinut un ragaz, ca i-am spus ca dupa ce mai slabesc.

Abia dimineata am vazut ca Agata a scapat de bube. De atunci o ingrijesc, si in cap avea si pe tot corpul... acum e bine, sper sa se duca si urmele. Tind sa cred ca a fost o urticarie totusi, o reactie a organismului ei la ceva, pentru ca daca era boala de piele ma gindesc ca ar fi luat-o si bebe si Tudora, ca sint contagioase... Si a dat jos un kilogram si jumatate, mai avem vreo 3-4. In primul rind, mergem numai pe jos si in al doilea rind mincam ce nu ingrasa. O placere sa gatesti asa. Ca tot ziceai de gatit... eu nu mai gatesc in perioada asta. Fac o ciorba sau o supa, care ma tine 3 zile, ca nu mai fac oale mari, ca sa nu ne plictisim. Eu si Octav nu mai mincam deloc carne, decit peste si si asta doar o data sau de doua ori pe saptamina. Mincam orez integral, legume, lactate, oua, multe fructe, paste integrale, cereale integrale... nimic dulce. Fetelor le iau doar pui organic si au zilnic o portie de carne, dar nu prea mare. In schimb, am bagat lintea in program, am descoperit-o si mincam de spargem, fasolea sub toate formele si inca sint in cautare de legume care pot inlocui su succes carnea. Nu mai cumparam mezeluri de nici un fel, nici macar jambon, am zis ca din cind in cind ajungem pe la polonezi sa mai luam lucruri bune. E cineva lacto-vegetarian pe aici? Ma intereseaza meniuri, alimente...

Mona_B, nici nu stiu daca am apucat sa te felicit pentru sarcina, sa mearga bine, sa fii sanatoasa si bebelusul la fel. Multumesc pentru incurajari, eu asa le iau, si lui Lorelaim la fel, ca sa stii ca in ultimele luni nu ma simt deloc grozava. De fapt, nici inainte nu ma simteam, dar nu aveam timp sa-mi dau seama, in vacanta am avut mai mult timp si am ajuns la concluzia ca si daca esti liber si gindesti prea mult, tot nu e bine. Ma simt cit de cit in regula pe plan familial, acasa, fac ce trebuie, dar nici aici tot sau nu neaparat bine. In schimb, pe plan social e dezastru, cind ies de la cursuri imi vine sa pling, sint atit de pe dinafara de tot ce se intimpla in jurul meu... Imi va lua mult timp si multa energie pina ma voi reintegra si pe acest plan si usor nu-mi va fi. Daca eram in tara poate ca ma intorceam la ce am fost, aveam destule relatii si cunostinte in domeniu, am muncit foarte mult inainte de a ma marita si a o face pe Agata... Dar aici!?! Dar incerc sa nu ma gindesc, cum spune Octav, vazind si facind, o iei incet... si daca nu reusesti, te duci la hotel, ca stii ca ti-a zis guvernanta ca te asteapta oricind daca vrei sa lucrezi acolo (am lucrat aproape doua luni ca menajera, pardon, preposé aux chambres... ca aveam nevoie de bani si altceva nu am gasit rapid, pentru vara, ca in toamna incepeam scoala... si ma tachineaza. Ehehe, 16 dolari pe ora, plus bacsisuri, atit aveau alea vechi si in trei ore terminau toata treaba si stateau la povesti prin camere... viata pe ele, dar nu pe mine, care imi dadeam sufletul sa termin pina la 5!).
Sint curioasa, daca ai timp poti sa-mi povestesti cum s-a reintegrat mama ta apoi in munca, dupa ce ati crescut? Ca poate mai prind curaj...

Lorelaim, Tudora papa bine acum, i-am dat trei cutii de PediaSure. Ma uit la ea si nu-mi vine sa cred ca papa aproape tot ce-i pun. Si cu pofta! Si la gradinita mi-au spus ca papa la fel! Si se vede pe ea, a pus un kilogram, ca ea nu depasea 14 kilograme, tot la 13.500-13.800 statea de pe la doi ani. Oricum e slabuta. Eu am incercat sa le dau ulei de peste, dar nu au vrut nici una. Cum il ia Gabisor?

Simi, cred ca eu spuneam de scoala internationala, eu stiam ca e doar asta de linga noi aici, pe St-Antoine. Cel putin asa am aflat de la cea primara, ca asa se lauda ei. Adevarul este ca e buna secundara, e foarte bine cotata. Si St-Louis la fel, desi eu nu stiu nimic despre acest colegiu (de ce se numeste colegiu, daca e secundara?). E privat? Sau public? Ca stiu ca are uniforma, adica asa am vazut.

Ana, nu numai ca eu cred ca nu e tirziu sa intre copiii nostri la secundara in scoli internationale, care si mie mi se par optiuni bune, dar sper din tot sufletul. Dar intra ai mei? M-am intristat cind am citit ce ai scris despre obligativitatea materiei legata de religie, si eu gindesc ca tine si eu am procedat ca tine cu Agata. Daca ar fi o istorie a religiilor, nu as avea nimic de comentat, chiar m-as bucura, daca ar fi si bine predata. Ar fi interesanta ca materie, mie imi place sa citesc despre ele, dar cuvintul ala morala ma face sa ma indoiesc. Acum doua seri m-a deranjat un lucru pe care inca nu l-am prins de coada, dar trag eu sfori si aflu eu de unde. Imi spune Agata asa, tam-nesam, ca ei i-ar placea sa fie inteligenta ca Dumnezeu. De ce? Pentru ca el este cel mai inteligent din tot Universul! El stie tot, el a facut tot, el face inca tot... Am ramas . Nu i-am spus nimic... ca nu am stiut ce. Mi-am vazut de impaturit chilotei si ciorapei, ca asta faceam. Si tot ea: mami, tie iti vine sa crezi ca exista Dumnezeu? Ca mie parca nu-mi vine sa cred ca exista cineva atit de destept. Sa stie tot... auzi! Incerc sa-mi imaginez cum ar fi sa stiu tot si nu pot, ca ma doare capul! A luat expresia asta nu stiu de unde si o tot repeta: ia uite cite jucarii a scos Tudora, ma doare capul! (nu e de la mine, ca eu nu o folosesc, dar e tare amuzanta cum o spune).

Pitilache, de acord! Eu am lipsit de la ultima intilnire, asa ca abia astept sa va vad! Si sa maninc... ceva bun, ce e interzis acasa.

Erau mai multe de scris, dar s-a trezit puiutul mic, ma duc sa-i dau fructele si sa-l scot un pic afara si apoi la programul de dimineata, ca astazi am zi de smotruiala! O zi buna!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

simi, multumesc mult de raspuns. Din pacate la virsta asta copiii sint influentati mult de aspectul fizic/elegant al cladirii si al dotarilor. In fond pe profesori nu ai cum sa-i cunosti decit cind incepi orele cu ei. La ce colegiu e baiatul tau acum?
Ana, nu-ti mai fa griji cu noua materie. Din punctul meu de vedere e un pas inainte. Eu m-am uitat pe manualul de clasa a 6-a si mi s-a parut f interesant, este o istorie a relgiilor prescurtata si simplificata. Pe mine m-a atras intotdeauna istoria religiilor si poate de aia mi se pare ceva pozitiv. Fiecare religie este explicata pe intelesul lor. Nu stiu daca v-am povestit ce a raspuns David prin clasa I cind nu stie cine a intrebat daca stie cineva cine e Isus (el nefiind la orele de religie)? Fii-miu care a fost in biserica numa' la botez si nunti ridica mina si zice "un bebe mic care sta la mine pe pervaz" caci el are o iconita mica adusa de mama din Grecia cu Maica Domnului si Isus.
O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mimitete, suna bine ce spui tu! Exact asa mi-am imaginat eu o asemenea disciplina, dar m-a indus in eroare cuvintul morala... nu putea sa-i spuna doar Istoria religiilor si atit!?! Acum depinde si de cit de deschis este cel care preda o asemenea materie.

Salinavine pe 29 septembrie si sint sigura ca va fi incintata sa participe la o asemenea intilnire!
Cge, voi aveti masina mare, incap oare toate bagajele si ei!?!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

cqe se pare am fost colege de facultate; cand ai terminat tu?

noi am lasat copii dupa cartile de munca si dupa diplome la soacra-mea cand am fost in ro in vara; la fortele de munca inca nu stiau nimic de procedura; trebuie sa o sun sa o intreb daca s-a mai dus pe acolo sa intrebe ce ne mai trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Neata fetelor,
vineri trebuie sa ajung la Toronto si astia de la Greyhound o pun de o greva cica joi seara. hasbandu s-a intunecat la fata cand i-am zis ca se duce cu autobuzul la munca, sa musc din el nu alta, adica eu pot sa circul cu autobuzul, da el nu, ii pica coada...Il prelucrez eu pana vineri

Pucku mutumesc de sugestia cu Oatmeal Dino, Andrei e incantat, ii plac f mult, la inceput a fost reticent, ca sunt de copii mici, da l-am ametit, invaluit, aratat ca e ambalat ca pentru adulti...vrajeli

Intreba una din fete cum am gasit job la inceput, noi cele din Toronto sau imprejurimi: eu mi-am gasit cu o agentie, sotul direct, cu toate ca a lucrat si el cu agentia un an si jumate, dar intre timp a depus resumee peste tot...
Bafta multa si nervi de otel!

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Va rog crosetati mai cu mila ca pierd informatii pretioase

Nelia, si pe mine ma tenteaza ideea de lacto-vegetarianism, daca gasesti retete le vreau si eu te rog

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ica, eu am mai fost doi ani si ceva. Si stiu ca e bine, numai ca atunci nu gateam eu. Astazi, de exemplu, am facut spanac cu smintina (spanac oparit putin, tocat, pus in putin ulei si la sfirsit pun smintina, citiva catei de usturi facultativ, sare) la care voi face ochiuri romanesti si mamaliguta. Ciorba si supa am, de legume si pentru fete de pui. Eu am mincat acum 10 minute dovlecei la cuptor (dovlecei taiati in lung si pusi pe gratarul de la cuptor, tinuti pina se coc asa un pic, iar cind ii scoti, asa calzi, razi cascaval pe deasupra, sare, piper), dar astia ii faci la masa, inainte de a minca. Pentru fete, daca nu vor spanac, am facut legume la aburi, ca tot ii dau lui bebe si am pus mai multe, pun brinza rasa pe deasupra cind le incalzesc sa le dau, plus peste la cuptor. Mai mult mi-a luat spalatul spanacului, decit mincarea in sine... Ce e rau cu mincarea asta este ca tot iti vine sa maninci, ca nu tine precum carnea... Dar bag legume si fructe crude. Sau iaurt... Miine voi face pastai galbene, un pic le aburesc, apoi le pun in putin ulei la calit, cu o ceapa si o rosie taiate solzi, marar, sare, ustoroi ras cui ii place (noua da)... Mai am in plan vinete dupa reteta lui Motignac, alea simple, cu rosii la cuptor si am un site intreg de unde pot sa ma inspir, dar de saptamina viitoare. Este un al unei tipe de pe DC si abia astept sa-i incerc retetele. Sper sa nu se supere ca ii pun aici adresa: http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/PapaDePost#
Si vreau sa invat sa gatesc mincare japoneza!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia mama, m-ai ucis, urla foamea in mine, si lenea sa ma duc sa imi iau... ai ghicit: sushi!
auzitu: vinete si dovlecei la cuptor, jale frate

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, merci, inspirant Cum faci vinetele dupa Montignac ? Cand mai ai noutati mi-ar placea sa le aflu

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput