Sezatoarea canadiana (104)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Nelia: Maaamaaa, ce de mancare bunaaa...nu ti-e mila de noi, astea gravide? Acum ce ma fac cu pofta?

Andy 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

dragele mele, sint in urma rau cu cititul, cred ca am pierdut un capitol intreg. sint super ocupata la servici, nu am timp nici de lunch, iar acum, ca tot nu am timp nici sa respir, Livia e bolnava si trebuie sa le tin pe amindoua acasa. duminica a apucat-o tusea si noaptea a facut primul atac de astm. s-a speriat tare saracuta, dar mai tare cred ca m-am speriat eu cind am vazut ca nu poate sa respire. de atunci sint cu ochii pe ea 24/7 sa ii monitorizez respiratia. am fost la doctor si mi-a confirmat suspiciunile, are astm. sau cel putin simptomele sint de astm. ea a avut bronsiolita cind era fff mica si amindoua fiind premature sint predispuse la astm. am sperat sa inceapa mai tirziu dar asta e, trebuie sa facem un plan de bataie pt ca fiecare raceala viitoare poate declansa o criza. e acum pe inhalatoare si prednison si se simte mai bine dar mie nu mi-a trecut inca panica.

sper sa apuc sa citesc din urma si sa raspund "personalized" acum am insa citeva intrebari:

-a dat cineva prednison la copil? Livi nu vrea sa il ia, am incercat sa il ascund in suc sau compot dar are un gust oribil. aveti idee cum as putea sa o fac sa il ia?
-cine scria de o schema de imunizare pt copii, parca oana? o poti pune pe prima pagina? vine soacra din rom si vreau sa ii spun sa imi aduca ce trebuie
-asta e mai mult intrebare retorica: sa le vaccinez de flu sau nu? noi nu ne-am vaccinat niciodata si nici pe ele nu le-am vaccinat pina acum dar parca as face-o daca reduc riscurile de raceli serioase si atacuri de astm. are cineva info pertinente despre vaccinurile de flu. eu am refuzat pina acum pt ca am citit cu ceva timp in urma ca flu shot si hep B sint singurele vaccine din Canada care mai au inca in compozitie thimerosal (sau thiomersal). asta e prezervativul pe baza de mercur care a fost linked in niste studii cu autismul la copii. stiti cumva daca au schimbat regulile in ce priveste aditivii in vaccine. poate lorelaim, tu esti foarte informata.

merci mult de tot. pupici la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adaf7 spune:

Buna regasire. Am revenit din vacanta - Panama. Wow, cit ati scris, o sa am de citit in detaliu, acum am doar trecut cu ochii peste mesaje.
La Multi Ani - Mariilor, Anelor, Mi_ro, multa sanatate fetelor bolnavioare si refacere rapida, si numai successe copilasilor in noul an scolar!
O sa pun poze, iar daca va intereseaza mai multe detalii despre resortul din Panama (o alta destinatie exotica), cu cea mai mare placere.

Fetele din ON, cind ne intilnim? (Vezi Try, ai intariri :) ).

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

andrei e prematur de ala rau de tot, 1400 de grame, si a facut dupa 5 ani multe bronsite. Am venit aici si guess what, o singura bronsita. Nici vorba de astm. Cred, Lorelai ca cea mica ti-a facut o criza de bronsita...Ti-a recomandat dr predinson? ca e fff tare si noi ne-am ferit f mult de el (mama mea e astmatica si am trait toata viata cu schema de tratament pentru astm in casa)

Sanatate multa

a, si noi nu l-am vaccinat niciodata de gripa, chit ca era in grupa de risc, si nici nu a facut

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

si eu vreau gaseala, si eu...suna grozav propunerea cu Upper Canada Village in preajma Craciunului...

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ada-welcome si vrem mai multe detalii despre Panama si resort,e si pt copiii?
M-am uitat si eu pe site-ul propus de intalneala,dar voi la distante v-ati uitat, vb de fetele din zona GTA-ca sunt aproape 5h de condus, vb de cele cu copiii mai mici,avand in vedere ca e si iarna -nu stiu cat e din mtl, dar ma gandeam dc putem propune olocatzie cum a fost 1000 de insule la mijloc,nu?
Dar e ok dc subscriu majoritatea,banuiesc ca vom face cele ce nu se incumeta, in zona Toronto o alta,nu?

Denisa cu Emma Andrea 2,7 ani si Mark Alex 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mai, dar noi ar trebui intai sa facem o gaseala ontariezele intai, si intradevar, undeva mai aproape...

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mihaela multumesc de explicatii...pe mine m-a deranjat de fapt invatatoarea, explica suparata parintilor ca anul asta nu mai are voie sa pregateasca copii pentru comuniune, ca s-a schimbat materia, si cind a mai spus ca-i obligatorie mi-a pus jar sub talpi ( nu ca mi-ar trebui multe );

Azi am fost in CDN la control, tare-mi place de dr.care m-a operat (dr.Climan) (chiar daca l-am asteptat vreo trei ceasuri- avea o urgenta in spital); eu sunt ok dar n-a fost de acord sa-mi dea alta hirtie, sa ma intorc mai repede de sase saptamini la job; mi-a spus de un test Papa mai complex care se plateste (200$), sau il suporta asigurarea si care depisteaza si DNA cancerigene, am sa-l fac peste citeva luni, cind va fi suportabila o consultatie;

Ada, sunt ochi si urechi la detaliile despre Panama, mersi in avans

ma terminati cu mincarea, Nelia, nu puteai si tu incepe in post, ca acum n-am tragere de inima s-o dau pe vegetale :)); adevarul e ca iau in serios retetele voastre pentru ca am carente serioase de potasiu in organism- carnea multa si vegetale putine- si n-am spor, pentru ca toti suntem carnivori si toti ocolim vegetalele- adica barbatu'meu e in stare sa stea pe uscat trei zile si sa spuna ca nu-i e foame decit sa se hraneasca fara carne ; am inceput totusi de cind sunt acasa sa maresc proportia de legume de linga carnea cea de toate zilele, merge bine brocolli (la cuptor cu brinza ou si smintina babtute peste), dovleceii-pane sau pe gratar, vinetele-clasic, fasolea verde (eu o fac fara marar, doar calita, condimentata si usturoiata), conopida (pane sau cruda in salate), etc.

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

pai Ana, cum e vorba? tacu nelia si ai inceput tu?
eu sunt la servici, lesinata de treaba, nefacand mai nimic, doar citindu-va pe voi, (intelegeti voi ce zic? ca eu nu) si pana acasa mai e drum lung, si voi vorbiti de bunatati? si usturoaie?

ieri am uitat sa cobor din autobuz la statia mea, ati mai pomenit asa ceva? ( am mers o groaza pe jos)

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ana, dezvolta te rog cu brocolii la cuptor ca n-am prea inteles edit - si cu dovleceii in cuptor

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput