Sezatoarea canadiana (107)

Sezatoarea canadiana (107) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!




"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire la Montreal, restaurantul www.marathonsouvlaki.ca/e/lc_ruedesjockeys.htm" target="_blank">Marathon, vineri 17 octombrie, ora 18:00

Participante:
cge
Nelia
Podeanu
Oanagabriela
Salina
Simonna
pitilache
.....




"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Cristina (cge) ce ati facut pana la urma, ati fost sambata la Beaubois? Noi am fost si lui Seba i-a placut tare mult, acum ramane de vazut daca i-a examenul. Pentru clasa a 4-a nu cred ca se da examen, probabil ca depinde doar de locurile disponibile.

Salina mai aveti un pic si ajungeti in Mtl, asteptam impresii proaspete! Succes!

Khristin nastere usoara!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Off-trebuie sa scriu ca am trecut printr-o decizie f. grea azi-2 oferte minunate de job, a treb sa o aleg pe cea de mkting si aproape de casa si mai bine platita putin,desi cea de la MARU-era ok, si are o sefa super,tare greu mi-a fost sa ii explic prin telefon si e o super diplomata si mi-a urat din suflet bafta si o cariera cu multe succese-nu stiu,a sunat asa din inima ce a spus ea, incat sper sa nu am regrete mai incoloPlus ca maine cred ca mai apare o oferta,dar..de..
Draga Mariana-imi pare tare rau, sper sa ne mai vedem si spune-le sefilor again mii de scuze..Te pup si dc ai nevoie de ceva oricand,let me know!

Denisa cu Emma Andrea 2,7 ani si Mark Alex 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Intalnire sambata, 4 Oct. Toronto, ora 2 pm la Demetre Cafe:
Try
Adaf
Mqqm
Magdone
CataD
Maru
Olga
Amo ??
Denisa???
Mi-ro
Laurajr

Locatie:
188 Eglinton Ave East
Toronto, Ontario, M4P 2X7
(416) 485-4610


Se mai anunta careva pt sambata?
Denisa, reusesti sa vii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Try-nu cred-din 2 motive-ca lui Alex nu i-au trecut mainile si nu stiu dc tati se descurca cu amindoi la trezire, si ca sa apelez la vecina grecoaica, nu stiu inca, plus ca am acuma destule de facut pe ultima suta de metri-plus ca as face pina la locatie 50min.Dar mai stii,poate ies toate si reusesc!.

Denisa cu Emma Andrea 2,7 ani si Mark Alex 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Roxana, am fost sambata la Beaubois, pacat ca nu ne-am intalnit.
Ne-am intalnit in schimb cu Simonna si cu colegul lui Victor de la patinaj.

Si lui Victor si Ancutei le-a placut f. mult scoala.
Chiar ne-a surprins, ca Victor e legat si de scoala actuala.

L-am inscris pe Victor, pe Anca o inscriem in ianuarie ptr maternelle 2010.
Dar din pacate si Victor va da examen, trebuie sa ne sune la sf. lui octombrie sa ne comunice data examenului care va fi in principiu pe la sf. lui noiembrie.
Asa ca acum cere sa lucreze in plus, este asa de responsabil ca are si el examen. Partea proasta este ca sunt numai 8-9 locuri ptr clasa-a4-a.
Nici macar cecul nu ni l-au luat (cei 50$) ca nu stiu pe cine cheama la examen.
Daca nu reusim ptr 2009 - clasa -a 4-a, ramanem inscrisi ptr clasa-a-5a adica 2010.

Mi-ar place sa facem gasca mare la colegiul asta.

Denisa, felicitari ptr. job.
Sa iti aduca numai satisfactii.

Try, multumim, studiem si Startec.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Cristina (cge) ce pacat ca nu ne-am vazut! Si cu Simonna... Noi am fost dis de dimineata, pe la 9 si un pic. Ramane pe viitoarea intalnire! Da, ar fi fain sa facem grupa mare la Beaubois! Pentru noi este un pic peste mana pentru ca nu au transport scolar si daca ia examenul va trebui sa-l ducem noi, dar asta sa fie problema! Noi am vrea sa mai dea examen la Pasteur si la Charlemagne (care este mult mai aproape de noi si are si transport de acasa). Dar totul depinde de el. Si el era foarte responsabil si m-am bucurat ca i-a placut, acum stie si el pentru ce studiaza in plus! Multa bafta!

Denisa multa bafta la noul loc de munca! Si la noi este o pozitie de "experienced programme assistant" daca este cineva interesat dati de stire.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Denisa, felicitari si bafta cu jobul!

Ktrinel, nu stiu pe ce forumuri calatoresti tu , dar eu (si mai ales barbatu-meu) nu uit niciodata episodul Laurentiu nu-stiu-cum de pe EFR din 2002-2003, chiar inainte sa venim; eram deja cu vizele in buzunare, eu citeam cu sirg EFR-ul (am si cunoscut niste oameni extraordinari acolo-pacat ca s-au carat toti in Ontario de dragul quebsilor, si din cauza distantei relatiile s-au mai racit);
ei bine, s-a gasit unul acolo sa povesteasca pagini lungi si minunate despre cit de greu le este de cind au ajuns in Toronto, ca nu gaseste job, ca a mincat prima data carne in anul respectiv de Craciun cind s-a indurat cineva sa le aduca un pui (risu-plinsu), ca si-a trimis nevasta si fata in Romania sa nu moara de foame, ca pica tablele de pe masini pe strada, etc....si tot intr-un ton de entuziasm si voiosie de care m-am molipsit si eu incepīnd sa dau inapoi cind trebuia sa platim biletele; am ajuns ca m-a amenintat barbatu"meu hotarit ca el vine singur si ne lasa in Romania, asa m-a convins sa trec balta (nu vroiam sa-l pierd ); e drept ca ajunsi aici mi-a trebuit citeva zile bune sa incep sa despachetez si sa renunt la drumul retur spre Trudeau spre spaima amicilor ce ne-au primit.
intre timp m-am familiarizat si cu gasca de bocetari profesionisti de pe theban's, cu cardinal si alti citiva in frunte la care nu poti decit sa le dai ignore.

mai, mai am o saptamina si ma intorc in rindul lumii, e crunt acasa intre chiftele, placinte, internet, tv, carti si curatenie ;

Try, am cautat creionul ala in citeva magazine, nici vorba sa se emancipeze quebecul , in final am luat tot marca respectiva dar creioane normale ce se ascut; oricum par de calitate buna, pentru ca oricit s-a straduit fiu-meu n-a reusit sa rupa virfuri inca;
Nelia, am gasit la Costco un Petit Robert cu 35.000 cuvinte si ceva gramatica, coperti moi, la 14$, numai bun pentru odrasla, asa ca am scapat de-o grija.


http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ma bag si eu in vorba. CGE dar baiatul nu era la o scoala internationala buna? Preferi totusi o scoala privata? Ma intereseaza si pe mine subiectul scoli private , chiar daca noi atingem problema abia in 2 ani cu prematernelle. Dar trebuie planificat din timp, ca sa alegem sa locuim mai aproape. Asa ca mai povestiti pe aici.
Ma uit si eu la preturi.......

Puckuexista si la Quebec o scoala internationala?
Si tit ti se pare mult mai frig acolo decat la toronto?

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mikiion, ba da, Victor e la o scoala internationala dar in Montreal.
E cam greu cu drumul, si oricum,la scoala asta e numai primaire.
Si in 2 ani, trebuie sa o inscriem pe mandra.

Asa ca am prefera sa ii avem pe amandoi la un loc si daca e sa facem o schimbare, sa o facem mai din timp, adica de anul viitor.
Tu parca platesti mai mult de 7$/zi la gradi, deci o scoala privata in franceza te-ar costa cam la fel.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput