Sezatoarea canadiana (107)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ktrinel si sotul meu mi-a dat aceeasi replica azi dimineata. El nu citeste forumuri, doar ziare. Din discutia aia de saptamana trecuta ( cu analistul de la MRCI) mi-am dat seama ca si ei sunt constienti de propaganda proasta care se face Quebecului si Canadei. Ca de fapt scopul lor e chiar asta, sa faca o propaganda mai eficienta in Romania. Dar nu cred ca au vreo sansa. Parca s-a dat «ordin» sa-i faca pe romani sa se intoarca acasa sau sa nu mai plece.Si anti-propaganda e o metoda foarte eficienta la care vechile cadre sunt foarte bune.
Si ce e culmea ca uneori cei mai aprigi sunt cei care nu se hotarasc sa plece dar care nu sunt nici fericiti in Romania. Am eu un exemplu aici pe forum cineva care a sustinut ca cere informatii pt. o prietena si apoi am vazut-o pe la alte subiecte foarte vehementa dar nu intru in amanunte. Eu nu le urez decat sa se simta bine acolo unde traiesc indifernet unde.

Ca fapt divers, subiect criza economica mijlocul anilor 90, vineri la job, colega mea, localnica cam 45 ani( maritata cu un marocan si forte deschisa la minte) vine la noi fericita ca si-a terminat datoria pt. studii de platit. Si o intreb si eu cum a fost cu plata si ce imi spune. Ca si-a prelungit masterul (ceva cautat acum pe piata cu administratie publica in special R&D) cu inca un an pt. ca nu-si gasea de munca( deci in plus la datorie). Si apoi au lucrat ca consiergi vreo 2-3 ani ( el e acum profesor, ea e analist in minister ambii aveau master) ca tot nu gasea de lucru si a economisit din chirie si si-a platit mai repede datoria..... Din cate am inteles a fost o perioada neagra pt. generatia de cam 40 de ani +. Dar ca acum sunt posturi ca ies baby-boomerii la pensie.
Dar mi-a placut ce firesc imi povestea toate astea nu ca o tragedie sau ca o umilinta.
Si culmea, Canada avea atunci o propaganda buna in Romania


[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Cgeacum am realizat cand e nascuta mandra ta. La limita!!! Va fi cea mai mica din clasa
Eu am calculat ca al meu nascut in iunie 2006, va avea 4 ani in 2010 sa-l dam la o prematernel. Am o colega de echipa bulgaroaica, pe Rive Sud si si-a dat fetita la prematernel la un colegiu privat, in engleza( mi-a spus ca primeste si la taxe inapoi o parte din bani ca e prescolar). Copilul, nascut aici, nu stie absolut deloc franceza, dar ea vrea sa faca toata scoala in engleza. Mi-a fost jena sa o intreb daca vrea sa plece in Ontario, ca nu am inteles prea bine de ce vrea doar engleza. Si mai am o alta bulgaroaica( anul asta am noroc doar de ele ca partenere, anul trecut aveam mai mult marocane si algeriene) care are ambii baieti la Marie de france si e foarte multumita. La mine Marie de France ar fi pe locul 1 la preferinte, dar vorba mamei mele « sa ajungem pana atunci». Vorbesc si eu cu voi, cu sotul nu pot, el ma ia pe sus. Nu vezi ca abia are 2 ani, deja te gandesti la scoala!!!!!!

Si editez, copilul e la gradi, eu anulasem tot programul meu de azi crezand ca o sa-l tin acasa bolnav...Dar nu a mai facut febra de 2 zile asa ca l-am dus.
Si mi-a spus sotul ca directoarea a reorganizat grupele ca nu se mai putea. Asa poate o sa fiu si eu mai multumita. 13 baieti activi cu 3 fete , iesea o debandada acolo..... I-a separat in doua grupe mai micute. Sa vedem ce iese ca mai nou Marc nu mai vroia sa intre in gradinita, facea scene. Si nu e el genul care sa se lase calcat in picioare de ceilalti, deci nu asta e cauza.O fo fost prea des pedepsit pe scaunel? Nu am reusit sa aflam cauza. Si culmea ca e foarte popular, cand intra el in clasa toti copii incep sa se bucure. Ma intreb de ce? O fi el capul rautatilor pe acolo?

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mihaela, nu e devreme deloc sa va ganditi la scoala.
Noi avem vecini aici in St-Dorothé care si-au inscris copilul la Pasteur de cand avea 1 an ptr prematernelle.

Da, asa e Anca e la limita, dar mai rau decat atunci cand am dus-o la grupa mica in Ro si nu mergea, dar facea tot faceau colegii ei bipezi,nu ii poate fi.
A batut recordul la busituri si cazaturi, dar a supravietuit si a invatat si sa mearga in 2-3 sapt.

Roxana, merci frumos de informatii si bafta lui Seba.
Ptr noi si Pasteur e aproape, dar am inteles ca se intra f. greu ptr. anii in care nu se da examen.

La cat am scris azi pe forum, se vede ca e ultima sapt. la jobul asta.
O seara buna,


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

nu votara astia planul . nu au inteles ca any plan is better than no plan at all...ca oricum vom plati toti pt prostiile unora, dar cica sa nu platim din taxe, mai bine ne pierdem joburi, mancam la cantina,etc ...sa va mai zic ce naspa poate deveni ??..e ca si cum copilul cu gasca de pe strada iti da foc la casa si tu vazand casa in flacari, incepi sa ii faci morala. in loc sa chemi pompierii, sa iti aduni vecinii sa dati cu galeti de apa, cu ce puteti....sa stingi focul cumva ....dup-aia poti sa-l scoti si sa-l bati la fundul gol pe ulita si sa il pedepsesti cum vrei...da cat arde casa si se extinde la vecini, las-o naibii de morala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Cristina (cge), noi sintem cu Startec de multi ani si sintem multumiti. Cind suna ocupat cu Startec (de obicei in zilele de sarbatoare) mai folosim Thomas Hook (pe care il poti folosi separat, utilizind un numar de telefon si un cod). Succes la invatat lui Victor si bafta la examen ! De accea am inscris-o pe Antonia la scoala cind avea 3.5 ani (si a inceput la 4.5 ani), ca sa evitam examenele...


Am descoperit un mijloc sa faci o reclamatie si sa-ti si rapunda cineva . Am o problema cu Bell Sympatico si la sfatul unei colege, am cautat adresa email al presedintelui lui Bell Sympatico si i-am scris un lung pomelnic ieri seara. Surpriza: azi dimineata m-a si cautat cineva de la biroul lui si mi-a promis sa-mi rezolve problema pina la sfirstul saptaminii. Va tin la curent ce am obtinut. Uitati care este procedura: trebuie sa cautati pe internet numele presedintelui de companie (sau altcineva sus-plasat), pe urma cautati pe Google dupa nume si mai mult ca sigur gasiti adresa de email sau o puteti deduce (eu am gasit-o pe un forum unde se discuta tocmai ceva similar). Pe urma va scrieti reclamatia si o trimiteti. Colega mea a utilizat tehnica asta cu mai multe mari companii si a functionat de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Buna tuturor!
Sunt asa bucuroasa ca azi mi-am vazut bebelusul la eco; e asa frumos i-am vazut inimioara batand, o manuta ridicata si un piciorus...e perfectacum asteptam noua intalnire de la amniocenteza, dupa care vom afla si ce este...ceea ce nu conteaza, insa tot am dori sa stim, ca sa-l pregatim si pe fratiorul cel mare. Acestuia i-am sugerat vag ca mami ar avea un bebe in burtica la care el a replicat: I don't like babies cu o fatzuca morocanoasa,si evita cat poate discutiile astea, fie ele si intr-o doara. M-am gandit sa-l pun in tema sa-l fac sa-l indrageasca pe noul bebic dinainte de a veni pe lume, promitandu-i ca bebe ii va aduce un cadou si vor face atatea impreuna, in fine, ne-om descurca noi.
Kristin, sa ai o nastere usoara, cu sau fara inducere
Din ce am auzit- dar n-am verificat- miscarea multa grabeste nasterea...fa plimbari cat poti de lungi, poate asa il scoti pe bebe.
Mi-a zis o colega ca la a doua ei nastere travaliul a durat 4 ore
dar a fost superactiva pe toata durata sarcinii.

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

azi mi-a adus tudor acasa o forma pentru vaccinare impotriva hepatitei B ca se face in clasa a 7-a si e acoperita de health ontario. asta nu e vaccinul care l-au facut toti copiii nascuti in romania la 2, 4 si 6 luni ?? fetele care aveti copii mai mari, voi le-ati mai facut vaccinul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Asa deci! Ati fost la Colege Beaubois si la mine n-ati intrat! Ca stau chiar in fata lui! Rusine!!!!
Apropos de Beaubois (serios acum), chiar daca stau peste drum de el nu mi-as da copiii acolo (bine, cu unul nu mai e cazul...) si sa va zic de ce. In anul cind fiul meu dadea examen sa intre la secudara, adica in 2002, ne-am dus, evident si la Beaubois. Ne-a strins pe toti parintii intr-o clasa si printre altele n-i s-a spus pe un ton foarte rastit ca daca copilul va fi prins ca vorbeste engleza in pauza va fi pedepsit si ca incurajeaza copiii sa se pirasca unul pe altul daca vorbesc engleza... Drept pentru care le-am zis Merci, bonjour! M-am ridicat in acel moment si am plecat, fiul meu n-a mai dat nici macar examen acolo. Oricum sint pe locul 50, iar Colegiul unde a terminat el e pe primul loc, dar asta nu mai are nici o importanta!
Cert e ca de- atunci n-am mai vrut sa aud de ei. Pacat ca-s la o aruncatura de bat de noi, pentru Alice ar fi super, numai ca limba ei e engleza , primele ei cuvinte au fost in engleza! Cum sa-i cer copilului sa nu vorbeasca engleza. Noi optam pentru St-Anne de Lachine sau St- Marcelinne.


Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

mamaaa ce viteza aveti la scris, nu mai apuc sa citesc...

sunt f fericita in seara asta am fost si eu la curriculum night la baiat si asa mi l-a laudat invatatoarea de numa...eu ma dusesem sa o intreb adica de ce nu le mai da teme acasa ca anul atrecut au avut si ea zice ca asa e o noua programa ca adica s-au plans parintii ca nu mai apuca dom'le sa faca temele cu copiii seara sau in weekend si atunci ei le-au scos.
Mi-a zis ca academical e f incantata de el si chiar uimita de cum a prins si stie si chiar crede ca are o inclinatie pentru limbi straine, dar behavioral it's a meeting . Asta stiam, nu trebuia sa mi-o mai zica dar asta e una calda, una rece.

Mona, e bine sa ii mai spui baiatului de bebe mic, pana la urma se obisnuieste cu ideea si o sa-l iubeasca inainte sa iasa din burtica

Kristin, tinem pumnii!! poti sa-mi sugerezi si mie niste carti sau caiete de unde va da voua teme pentru Yasmine sau ceva de genul asta...mi-ar place sa fac ceva cu el si in engleza si in franceza

Denisa, felicitari pentru noul job!

Nelia, poate totusi ii trece lui Lisandru si nu o sa fie nevoie sa renunti la alaptat.

Ktrinel, mai zi-ne ca eu parca nu pot sa cred, cat de naspa o sa fie? eu tot ii zic alui meu si el rade, cam ce-am putea noi face sa ne punem la adapost de zilele astea negre, oare chiar asa cum zic unii intr-un articol sa ne apucam sa cerstem animale pe langa casa sau sa ne facem provizii de mancare...

Ina, bine ai revenit, nu te-a uitat nimeni, petrecere frumoasa la botez si asteptam poze.

nu mai stiu ce vroiam sa scriu...dar oricum va citesc pe toate, cu timpul stau mai prost

pupici si noapte buna

Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Simi, vroiam sa te intreb despre REEE, cind il scoti primesti tu-parintele banii in cont, scoti citi vrei daca copilul e la scoala si se presupune ca platesti pentru el, sau te restrictioneaza la taxe scolare pe baza de factura, situatie scolara, etc?

Dragaica, mersi frumos pentru lamuririle cu siropurile!

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput