Sezatoarea canadiana (107)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Ana, noi am primit prin martie un formular ce trebuia completat de colegiu (cegep) pina in septembrie. Ei l-au completat cind au primit de la minister ultimul buletin al copilului unde zicea ca a absolvit scoala secundara. Formularul l-am trimis la USC la Toronto si in mai putin de doua saptamini am primit un cec acasa. Nu te intreaba ce faci cu banii, nu trebuie sa justifici nimic. La anul, in martie, au zis ca vom primi alt formular, pe care, la fel, colegiul il va completa ( dupa ce vor fi siguri ca copilul a absolvit a doua sesiune si s-a inscris pentru a treia). De la anul primim subventia, anul asta am primit numai bani din contributie.Sper ca am raspuns la intrebarea ta.


Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


da, mersi frumos simi! macar ma ajuta sa visez frumos ca peste 10 ani vom mai vedea ceva din ei (pentru ca barbatu'meu nu ma lasa sa-i scot acum)

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adaf7 spune:

Denisa - felicitari pt noul job.
Try, stiu ca sunt riscuri si de la tratamentele naturiste, dar cind am facut pasul m-am gindit ca in R cind aveam examene, luam un extraveral (tot pe baza de plante) si a actionat pozitiv...acum sper sa nu ma imbat cu apa. Si asa, azi am avut o zi proasta, m-am simtit nasol si cind ma uit in oglinda si vad mici cosulete care apar... innebunesc. Si cireasa de pe tort, am ajuns acasa si sotul meu ma anunta ca si-a spart un dinte - unul din centralii de jos, asa ca miine mergem la dentist de urgenta!!!!!
Ce mai stiti de Kristin? A nascut? Tinem pumnii si facem galerie.
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Ana cu placere, daca mai aveti nevoie de informatii....sunt aici ...cu ochii pe voi Doamne da ce repede mai scrieti

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/49Zkm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Maru pentru constipatii este foarte bun inul, il poti macina si pune in mancare(este foarte bogat in fibre si omega3), suc, il poti lua sub forma de ulei si pus in salate sau luat dimineata pe stomacul gol, ori daca este mai usor pentru el poti lua sub forma de capsule.
Pentru acnee, la varsta lui e cam dificil , trebuie sa aiba grija la ce papa. In tara aveam un amic care a trecut prin chinuri mari(si el si sora lui) din cauza cosurilor(pe la 20-21 de ani au scapat). Faceau un vaccin special facut pentru ei la Institutul Cantacuzino si sa-ti spun drept nu i-a ajutat foarte mult.
Pana nu-si fac hormoneii de cap..... asta e am trecut toti prin asta.

Ktrinelnu stiu prea multe despre rosaceea, stiu ca nu se trateaza ci doar poate fi cat de cat controlata, dar nu am nimc in magazin pentru asta

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/49Zkm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

simi, si eu am vrut sa-l inscriu pe Tudor la prematernelle anul trecut la st. marceline, ne-a cerut o scrisoare de motivare pe baza careia faceau o selectie si chemau copilul la un fel de evaluare. N-am reusit sa scriu nici pana acum scrisoarea, acum ar trebui sa fiu mai motivata ca la anu' incepe maternell si e musai, dar mie mi-ar trebui ceva unde sa-l inscriu fara scrisori si teste sau evaluari, mai ales ca ar trebui sa scriu in franceza
Eu tot mai sper sa prind un job in Ontario, dar... nu se vede nici o luminita la capatul tunelului asa ca ar trebui sa-l inscriu si aici ca nu as vrea sa ajunga la scoala de langa noi care nu ma inspira deloc.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mamaana, a mea e '95. A facut [edit: vaccinul de] hep b in Ro, prima doza la nastere restul dup-aia, nu mai stiu cand. Ar trebui sa ma uit pe carnetul de vaccinari. Tu nu ai unul? Daca nu, suna la dr dr fam si iti zice el.

Denisa, felicitari, sa-ti vina ca o manusa jobul nou.

Cred ca mai vroiam sa zic ceva, da's pe fuga rau...

See ya!


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & Miss DJ, 12, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemo spune:

Vreau sa transfer o suma relativ mare de bani din Romania in Canada si ma intreb care e metoda cea mai avantajoasa. Sa ii aduc pur si simplu la purtator nu intra in calcul (nici nu ma duc curind in Romania).

Acum o luna am facut greseala sa schimb dolari SUA la CIBC, presupunind ca ofera un curs decent. Din pacate, am verificat numai dupa ce am efectuta tranzactia si am constatat ca am fost jecmanit (aviz amatorilor).

Banii pe care vreau sa ii aduc sint in $SUA, dar aici imi trebuie $CAN. Nu am cont in dolari SUA.

Multumesc pentru sugestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

cu suma relativ mare...nu fa decat transfer bancar...oricum te va intreba despre tot ce depaseste 10mii cad...si daca ii aduci in buzunar si vrei apoi sa ii depui la banca, tot aia e...adica tot te intreaba.

se stie bine, ca prin banci se obtine cel mai prost curs, au un spread f mare toate...dar cand ai sume mari, te risti sa te duci la casa de schimb? ...nu stiu aici care e suma minima, dar in ro daca schimbai peste 5000 puteai negocia ( un pic ) cursul ...si aici trebuie sa existe asa ceva, dar nu stiu de la ce suma.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata, dupa o noapte nedormita! Sint tare trista, bebe refuza sinul sau il vrea dar musca si nu pot sa-l las, aproape ca nici nu o mai doreste, ca stie ca lui ii vine a musca, nua suge. Cu toata tristetea, daca nu voi mai avea lapte dupa ce trece perioada cu dintii, il intarc, numai ca am incercat orice ca sa-i dau laptic si nu accepta nimic. Sint in pragul unei depresii, pe de o parte pentru ca il intarc atit de mic si aveam lapte mult, pe de alta parte pentru ca nu accepta altfel de lapte.
Intrebarea mea: cit de grav este daca la 10 luni nu mai ia nici un picut de lapte (am incercat si praf, si lapte de vaca organic si din asta obisnuit, si din biberon, si din canita cu cioc, si din canita normala... nimic, le arunca pur si simplu)???? Doar in cereale ii pun, acum ii dau de doua ori pe zi cereale, si dimineata la prima ore, ca sa i le fac cu lapte si seara, tot pentru lapte. Iaurt nu prea maninca, asa, cite o lingurita sau doua, brinzica de vaci nici sa nu o vada... Nu are cum sa pape alte lactate, pentru ca e prea mic. A mai patit cineva asa ceva si cum a iesit din situatie?

Cred ca din cauza lipsei suptului si a lapticului a devenit atit de nervos si plingacios, nici digestia nu mai e in regula, deci si scaunul, nici somnicul... era bun tare suptul asta si lapticul meu. Unde e bebelusul meu fericit si multumit de viata!?! I-am luat pentru dinti vreo doua chestii, il calmeaza pe moment, am mai citit si ce ati scris voi, am incercat tot... eu nu am vazut asa ceva pina acum, numai tinutul in brate si leganatul pe muzica il calmeaza... pe moment, ca odata se burica si se agita si transpira si incepe sa plinga nervos. Abia acum le inteleg cu adevarat pe mamicile care se plingeau ca le ies dintii bebelusilor! Si ma simt si neputincioasa ca nu pot sa-l ajut mai mult!

Si am examen in seara asta, Stan-papusa ma duc, ca nu prea am citit mai nimic.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput