Sezatoarea canadiana (107)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leonie spune:

Nemo,
Noi am facut un transfer asemanator (euro) direct in contul nostru de checking (CAD).

o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Fetele, ma putet ajuta si pe mine?
imi exira pasaportul romanesc anul viitor (nu sunt inca cetatean canadian) si vreau sa-l schimb acum. stie cineva care e procedura de obtinere a pasaportului nou?
2. cum fac sa aiba si fi/miu (de 3 luni) cetatenia romana? unde trebuie sa ma dresez?
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Nelia, suna-ma ca eu sunt experta in biberoane si alte minuni din astea, poate iti mai pot sugera una-alta. O sa accepte sigur ceva pana la urma ca sa inlocuiasca tzitzi, nu iti fa griji! . Si 10 luni nu e deloc putin ca l-ai alaptat!! Eu asta fac in fata ta. Daca vrei, pot sa iti dau sa incerci niste lapte praf de la Milupa, e ff bun la gust, cu asta i-am crescut pe amandoi, ma rog, mixt cateva luni si dupa aia cu Milupa. Nu prea am auzit copii sa nu il bea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Uite un exemplu de biberon "minune" aici: http://www.adiri.com/ ... pentru copii alaptati care refuza sa bea din sticle. Daca nu ma insel, sunt disponibile la Toys'R'us.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Am intrat rapid sa ii dau Neliei un sfat legat de iesirea dintisorilor piticului: cand face crizele cele mai mari poti sa ii dai Tempra, il calmeaza, ii ia durerea, va putea suge, va dormi linistit. La pitica mea functioneaza. Nu ii dau in fiecare zi, dar de exemplu ieri i-au dat la gradi, ii ies 3 masele si un dintisor in acelasi timp, in gurita ei este o explozie, gingia arata ca floricele de pop corn gata sa explodeze. Nici ea nu prea mananca, musca si ea ce apuca, dar nu prea stam in calea ei, noi o certam daca ne musca si se rusineaza si nu mai face o perioada (pana uita), dar este si mai maricica decat Lisandru.
Legat de lipsa laptelui, nu iti face griji ca nu va avea probleme, carente de calciu sau altceva. Alexul meu a refuzat sa mai bea lapte sub orice forma (din bibe, canuta, goblet, lingurita) cand avea 9 luni. I-am pus lapte praf in cereale, in piureul de legume, in tot ce apucam. Nu mult, sa nu schimbe gustul prea tare, dar cat sa isi mai ia ceva vitamine din el. Ii dadeam foarte multa apa sa bea, am inceput si cu iaurtel bio si branzica facuta de mine cu lapte si iaurt si dupa vreo 3 luni si-a revenit.
Pacat de lapticul tau, dar incearca sa iti pastrezi lactatia daca poti pana ii trece criza asta si poate il convingi sa mai suga din cand in cand. Daca iti trebuie am o cutie (sau doua, nu mai tin minte sigur) de Galactogil din tara, este foarte bun pentru lactatie. Spune-mi daca iti trebuie si este al tau. bebelusul dintos si mamica obosita (stii ca trece si asta...)

Revin mai tarziu (sper) sa va mai povestesc de noi
Denisa, Maru felicitari pt noile joburi, Ica felicitari pt condo, pacat ca te muti din zona, dar si asa nu ne-am intalnit noi niciodata in parc, poate cand te muti reusim sa ne vedem . soricelul (btw cum ai reusit sa gasesti loc la o gradi mare? era pe lista de mult timp?).
Poate reusesc sa vin si eu la Marathon, nu mai stiu daca se vine cu copii sau nu, dar eu as veni cu ei ca ii este cam greu sotului sa aiba grija singur de amandoi. Dar nu stiu ce va mai fi, de asta nu promit nimic. Va anunt cu o saptamana inainte, daca sa ma puneti pe lista sau nu.

Miki sanatate multa lui Marc, ce a avut de fapt? o viroza? sau chiar gastro?

Revin mai tarziu (sper) sa va mai povestesc de noi.




Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Carmen77 tu intrebai parca la un moment dat despre batista bebelusului. Eu am una comandata de pe site-ul pus de tine mai demult si nu am folosit-o niciodata pentru Isa. Daca o gasesc diseara acasa ti-o dau cu cea mai mare placere.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

nelia, imi dau si eu o parere neavizata...e clar ca e un discomfort pt el ...dar eu nu i-as amplifica starea asta..si i-as da ceva de calmare a suferintei...si mai ales l-as alimenta, daca ii mai e si foame nu il ajuta cu nimic. poate nu e chiar intarcare, cu timpul isi poate reveni ...dar foame il va agita si mai tare. parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

stefany, eu zic ca un tel la consulat te va lamuri ..sper...eu pasaport acolo am facut, procedura simpla, timp relativ scurt ( 2 luni parca )..pt copil nu stiu , ca am depasit deja termenul si nu am facut demersuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

nemo, lasa banii la saltea in romania ca aici nu se stie ce face banca cu ei si ramii cu buza umflata. just kidding. transferul bancar am auzit si eu ca e cel mai avantajos dar poti incerca si cecurile de calatorie daca are cine sa le aduca de acolo. unele banci nu iau comision la emiterea cecurilor de calaltorie si la lichidare comisioanele nu sint foarte mari (1-2%).

caro, poti sa scrii (pe PM sau aici) coordonatele brokerului. trebuie sa innoiesc si eu mortgageul in decembrie si sint in cautare. si cum s-a mai scris, daca a inchis cineva (fix sau variabil) sub 5% sa dea de veste.

nelia, Camillia a mers si la noi dar numai la una. la cealalta am folosit Orajel, chiar si dupa ce au iesit dintii, puneam o picatura pe un betisor de urechi si o tamponam acolo.

nelia, nu e grav daca nu bea lapte. da-i iaurt, brinzica si pune formula praf in tot ce poti (piureuri de fructe, etc). da-i alimente bogate in Ca (OJ, brobcoli etc). am o amica al carei baietel a refuzat orice lapte dupa un an cind l-a intarcat. la 2 ani s-a apucat iar sa bea si acum nu il mai opresti. o sa vrea cind o sa le vada pe fete ca beau, acum e prea mic sa realizeze. eu zic sa nu fortezi.

intrebare: stie cineva cind anunta Bank of Canada urmatoare miscare in prime rate? e in noiembrie sau in decembrie?

si inca o intrebare: pt doamnele cu Mirena care erau regulate inainte de a instala aparatul, ati avut dereglari majore ca urmare a hormonilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorelai

si inca o intrebare: pt doamnele cu Mirena care erau regulate inainte de a instala aparatul, ati avut dereglari majore ca urmare a hormonilor?


eu nu eram chiar regulata, ca a durat mult timp dupa ce am terminat de alaptat sa revina cm, iar inainte de asta am tot fost insarcinata vreo 2 ani la rand , dar acum, dupa 3 luni cu Mirena am niste cm cam ciudate, ba prea lungi, ba de culoare bizara (ginecologul a zis ca este ok), dar imi vine regulat. Ce consider eu dereglare majora este ca mi-au aparut cosulete pe frunte, ca la adolescenti, micute si albe, dar trec repede. Este enervant, eu nu am avut probleme jamais cu cosuletele, dar acum din cauza de hormoni neasteptati in corp... . Asta este, alta solutie mai bune nu am gasit pe moment.
Tu ai probleme din cauza Mirenei?

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput