Sezatoarea canadiana (111)

Sezatoarea canadiana (111) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ica si Carmen multumesc si voua de sfaturi si urari. Inca doarme si eu sper sa nu fie prea grav.

Editez caci vroiam sa-i spun lui Khristin ca si eu am avut probleme cu alaptatul la Isa in primele zile caci mi se crapasera mameloanele si cand sugea imi venea sa ma urc pe pereti de durere. Pozitia era gresita si schimbarea ei a contat enorm. La noi a venit acasa asistenta medicala si mi-a asezat-o corect si am simtit imediat diferenta. Mult succes si tie!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

pitilache, multumim ca ai stins focul ..

dar pe bune, cum e ala butuc organic si ne-organic...si lemnul poate fi neorganic ? deja sunt zombie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

Buna ,fetelor!

Denisam, parca tu intrebai de Desperate Housewives?
e tot duminica la 9 seara , pe CTV, si eu il urmaresc. au fost deja 3 sau 4 episoade...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Jessie-mersi mult-ciudat ca parca duminica trecuta l-am verificat-m auit negresit dumi, oare ce s-a mai intamplat?CA stiu ca Eva Longoria s-a tuns si e sotzie model acuma
Oana-mersi,m-am lamurit si cu adresele de email ale "somitatzilor de la bell-pt cine vrea sa stie este: first name.lastname@bell.ca
Se vede ca azi am avut putin de munca si ca ma asteapta un val mare next week-sa avetzi un weekend fain!

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

S-aveti un weekend super! Denisa, n-am gasit butonu'.

Oh, well, ktrinel, spune-mi cum simti tu, nu se-aprinde niciun foc.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & Miss DJ, 12, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Denisam, uite aici un recap la episoadele pierdute. Nici eu nu am vazut sezonul asta nimic...

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Pitilache, multa sanatate Isei, nici eu nu-i dadeam nimic daca facea gastro, nemancat o zi si a doua zi deja nu mai vmomita nici diaree si apoi usor cu orez, banana daca vrea daca nu, ceaiuri si apa.

Fetele cu Desperate wives, da de ce a orbit barbat'su Evei Longoria, ca eu nu am mai vazut demult?
Dar la Lipstick jungle va uitati?

weekend fain sa aveti!

Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Denisam

Jessie-mersi mult-ciudat ca parca duminica trecuta l-am verificat-m auit negresit dumi, oare ce s-a mai intamplat?CA stiu ca Eva Longoria s-a tuns si e sotzie model acuma
Oana-mersi,m-am lamurit si cu adresele de email ale "somitatzilor de la bell-pt cine vrea sa stie este: first name.lastname@bell.ca
Se vede ca azi am avut putin de munca si ca ma asteapta un val mare next week-sa avetzi un weekend fain!

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Zambeste, si maine e o zi!




Pentru VP care se ocupa de noi, muritorii de rind, pusesem deja email-ul in mesaj, este kevin.crull@bell.ca

Cum sa faciti reclamatie la o companie mare (si sa ti se raspunda ): cautati numele presendintelui sau al unui VP pe internet (cu Google, sint obligati sa publice numele sefilor), pe urma cautati dupa numele respectiv si daca aveti noroc gasiti adresa email (asa am gasit-o eu, pe un forum de discutii, unde, ce credeti ca discutau ???). Pe urma faceti frumusel un mesaj lung si plin de date precise si incheiati cu o amenintare voalata. Metoda este 90% garantata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ma bucur ca am deschis subiectul de seminee ca uite cum am aflat o gramada de info. De semineul cu gaz, scuze, asa am fost informata de un amic care a avut pe lemne si la casa noua are pe gaz.El a zis ca vede clar diferenta si ca asta de acum miroase.

Semineele, cum ne-au explicat si noua la magazin, sunt de eficienta 50% si 70% sau mai mult. Alea de 70% costa si mai mult dar intr-adevar le poti folosi ca sursa de caldura iarna. Au combustia lenta, drept ptr care pui lemnele dimineata si pot arde si incalzi toata ziua casa. Mie insa mi-e cam teama sa las focul asa si sa plec hai-hui.

dar uite ca nu stiam de lemne organice si nici de clapa aia prin care vine frigul. O sa intreb la vizita urmatoare. Ange mama parchetul ala daca se strica se si poate curata si lustrui la citiva ani...nu face si tu ca o amica de ne-a invitat la petrecere dar cu conditia sa nu purtam pantofi cu toc ca ii zgiriem parchetul. Pe mine una asta ma indispune total. Eu primesc lume multa si nu descalt pe nimeni, mai ales ca eu port numai tocuri. Cind s-o strica l-am curata si lustrui. dar catelul ala nu-ti zgirie parchetul, apropo?

Ca tot vorbiti de ganglioane are si Edi vreo doua de citiva ani, dar doctorul a zis ca nu sunt periculoase si ca , cu virsta s-ar putea sa-i dispara.

Roxana multa sanatate Isei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Iar aveti o viteza. Se discuta subiecte care pasioneaza e toate lumea

Ica noi la videotron suntem de vreo 3 ani cu toate. Daca iei mai mlte reducerea e acceptabila. Singurul minus. Important aici cu clima si verglasul... Daca pica curentul nu mai ai telefon.
Mai spun cu ce satisfactie a iesit sotul de la Bell..??? Ne-au trimis saracii si scrisori personalizate sa ne invite inapoi. Dar nici sa nu auzim.
Cea mai tare faza.Dupa ce incheiasem contractul cu ei. Ne-au trimis scrisoare de aia de recuperare de bani printr-o agentie . Pentru ce suma? 1.18 CAD. I-a costat mai mult plicul hartia si timbrul!!!!Plus ca nici acum nu am inteles cum ajunsesem sa am aceasta imensa datorie la ei.......

Pitilache daca e chiar gastro sa nu ii dai mancare un timp. Doar pedyalit ca sa nu se deshidratreze. Asta e important. Noi am avut recent una dar scurta si una acum vreo 4 luni. Care l-a tinut vreo 3 zile. aia chiar era grava.
Multa sanatate. Ti-au explicat si fetele foarte bine. Ce bine ca ai mama la tine sa te ajute.

Despre ganglioni. Nu mereu sunt periculosi. Marc a mai avut dupa fiecare raceala mai grava. Nu intrati in panica. La noi e chiar altceva, pt. ca e altfel plasat. Azi am fost la orl . De pomana ca el nu avea nimic la urechi si nu ne-a recomandat tuburi cum speram eu. Doar daca reincepe cu otitele ne intoarcem la el. Chiar ma gandeam ca trebuia sa fac ca tine, Nelia, sa fiu mai dura si sa-i oblig sa faca un consult mai amanuntit. Dar asta e. Bine ca macar pe partea asta e sanatos.
A remarcat si el umflatura si a trecut in dosar. Deci e clar ca e inca vizibila. Noi ne mai amagim ca parca a trecut....E clar mai mica dr nu suficient de mica. asa ca o sa ne vada departamentul de chirurgie del st-justine pe 3 noiembrie.....
Diagnosticul se cheama adenopathie. dar nu cautati pe net ce inseamna ca va imbolnaviti....E complicat tare.....
Un sfarsit de saptamana placut!!!!

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput