Sezatoarea canadiana (111)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adaf7 spune:

Voi cu semineele, eu am o alta durere - un mattress bun. Mattress-ul nostru e numai de 3 ani, dar avem nevoie de ceva mai ferm, pocket coils sau memory foam, pt ca atunci cind sotul se misca in pat, eu balansez rau (e si diferenta de gabarit :) dublu fata de mine. Pretul sa fie decent ceva in jur de 1000. Am fost la Sleep Country si Factory mattress, dar as vrea parerile voastre, daca ati cumparat un mattress si este bun, de calitate. Eu as fi optat pt memory foam,misto rau, nu simti nimic daca se arunca cineva in pat, dar jumatatii mele ii e frica de faptul ca se poate deforma in 1-2 ani. Sfaturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Pitilache, va doresc sa scapati repede de gastro. Nu cred ca este cineva in Quebec cu copil care sa nu avut macar o data...Trebuie sa ii dai numai lichide, in cantitati mici si la o ora cel putin. Pedialyte este cel mai indicat. Noi luam unul fara gust si fara miros. Sau poti lua varianta "inghetata"...

Mikiion, multa sanatate lui Marc si sa-i dispara ganglionii cit mai repede.

Antonia se plinge de dureri de picioare, in zona glezneleor, si pina acum n-am facut mare lucru...Sper sa fie doar dureri de crestere . Pediatrul ei nu ne-a dat nici o investigatie, acum vrem sa cerem parerea si medicului de familie (roman).

Khristin, ai nevoie de multa rabdare si determinare sa revii la "forma" initiala. Spor la alaptat

Simi, am cam abandonat idea cu chalet-ul, pentru ca trebuia sa caut prea mult, este cam tirziu si nu aveam rabdare. As sta si 10 zile pe net sa caut casa in sudul Frantei sau Italiei, dar nu pentru Laurentides

mimitete, succes lui Anna miine!

Multa atentie la jucariile pentru copii. Iar au postat un avertisment pentru jucarii cu mult plumb, facute in China

Santé Canada rappelle de nombreux jouets contenant du plomb

http://www.cyberpresse.ca/vivre/sante/200810/24/01-32652-sante-canada-rappelle-de-nombreux-jouets-contenant-du-plomb.php



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Multumesc mult pentru incurajari

Isa este bine, nu a mai avut nici un scaun, nu vomita si sincer nu cred ca a avut decat poate o forma foarte usoara, pentru ca este in forma maxima. I-am dat oricum Pedialyte preventiv. Asteptam sa vedem maine cum evolueaza.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adaf7

Voi cu semineele, eu am o alta durere - un mattress bun. Mattress-ul nostru e numai de 3 ani, dar avem nevoie de ceva mai ferm, pocket coils sau memory foam, pt ca atunci cind sotul se misca in pat, eu balansez rau (e si diferenta de gabarit :) dublu fata de mine. Pretul sa fie decent ceva in jur de 1000. Am fost la Sleep Country si Factory mattress, dar as vrea parerile voastre, daca ati cumparat un mattress si este bun, de calitate. Eu as fi optat pt memory foam,misto rau, nu simti nimic daca se arunca cineva in pat, dar jumatatii mele ii e frica de faptul ca se poate deforma in 1-2 ani. Sfaturi?



Noi ne-am luat salteaua anul trecut si am mers la Dormez-vous, dar eu sunt in Quebec. Este memory foam cum vrei tu, marca Stearns& Fosters. Este asa cum zici tu, sotul poate sari in jumatatea lui si eu nici nu bag de seama. La vremea respectiva am luat cam ce era mai bun. Am luat numai salteaua ca patul are deja grilajul si m-a costat 1,800 fara taxe.Ei o garanteaza parca pe viata, si nu trebuie intoarsa. Nu se deformeaza.

uite citeste aici http://stearnsandfostercanada.com/productGuide.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adaf7 spune:

Multumesc din suflet Podeanu. Asta e ce vreau. Dormez vous e Sleep Country in ON. Sa stii ca as opta pt asta, mai ales ca tu spui ca nu se deformeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mimitete, bafta Annei maine.

Simonna, Roxana, bafta baietilor maine.
Sanatate Isei, poate s-au speriat degeaba la gradi.

Interesanta discutia despre seminee.

Weekend placut,


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Dialog cu Anca:
Anca: Mon papa est drole.
Eu: O sa ma joc cu el.
Anca f. serioasa: Il ne faut pas jouer avec les grands.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Fetele,va citesc de mult timp si imi place ca aici nimeni nu se ia de par cu nimeni si se dau sfaturi bune si prietenesti asa ca imi fac curaj sa scriu.
Am vazut problema Maru cu huruiala ce o face deschizatorul garajului.Si noi am avut inainte aceiasi problema ca huruia toata casa,dar cind ne-am mutat am descoperit ca deschizatorul asta e mult mai silentios.Trimite-ti barbatul pe la magazine de "barbati"sa intrebe ca ma gindesc eu ca exista mai multe modele si poate gaseste ceva care sa nu huruie.Daca inainte stia toata strada cind a venit barbatu-miu de la servici acum uneori nici nu aud cind deschide garajul.Nu de alta dar pentru marti am vazut deja semne de zapada la vreme si mi s-a facut rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Mamitzica, bine-ai venit. Si hai la schi, ca helps a lot sa nu iti iei cimpii dupa ce semnele de zapada se transforma in nameti :)

Amu' nu ne luam de par, sau, la drept vorbind, ne ne luam decit f. rar. O cam facem, in vremuri indepartate si despre care (nu) ne place sa vorbim :) Intre timp ne-am invatat unele cu altele, stim care-s subiectele delicate si le evitam, ca oricum le-am dezbatut de ne-am indoit si ne-am certat pe ele deja :)

Hai, va dau eu un subiect de dezbatut, ca nu l-am discutat de mult si poate ne-am mai schimbat din pareri :) Public versus privat.
Eu sint prima cu mea culpa, ca dupa ce-am murit de bucurie ca mi-am mutat animalutul de casa in private scool, tocmai l-am mutat inapoi in scoala publica. Not enough fun, ca sa zic asa si prea multe cuvinte de scris degeaba (orice greseala in poezia copiata de pe tabla era echivalenta cu a scrie cuvintul corect de 50 de ori). Asta-i.
Acum stau si ma mir cum n-am facut lectii de o saptamina, am avut o prapadita de dictea de 20 de cuvinte - recunosc ca nu le-au scris pe alea pur si simplu ci profa a dictat fraze cu acele cuvinte... Si in rest.... Iara tre sa cumpar culegeri... Cine are copiii mai mari... cine? chiar? Dana? Mimitete, care ai culegeri de mate/fr./culturi generale puneti-le deoparte ca zau, cu Z mare, imi trebuie!
Nu sint sigura deloc ca e bine ce-am facut, poate trecuia sa rabd stupiditatile alora, da' zau ca pe banii mei n-aveam chef...
Voice your opinion si weekend frumos,
S.

PS, Ana, era sa uit, fost-am ieri la Terra Nostra (linga Aubainarie), eftin si frumos in lichidare sau not so eftin da' la fel de frumos la non-lichidare, costumase pt. interviu. Da' fumos rau! (Ha, eu mi-am cumparat pantaloni cu 3 dolari!!!!)

P.S.2: Doamnelor, ieri am fost cu Simi, cica sa mincam... stat impreuna camn 3 ceasuri, din care douaj' de minute am mincat si restul ne-am shopingait. Fun! Da fun tare!
Nu-i de ocolit atare idee de intilnire... prin careva carrefour care are si-o crisma, in plin sezon de lichidatioane... Ei?! Maaaama, asa mi-s de umflata in pene ca ce super idee am! (Io ma duc si fara voi, da' cred ca-i mai misto in gasca!)
Pupici,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Simonna, Roxana, bafta baietilor la examen si de la mine

Hai sa fiu prima care raspunde la dezbatere : parerea mea este ca problema se pune scoala buna - scoala mediocra - scoala proasta. Publica sau privata, cred ca are mai putin importanta (conteaza in masura daca iti poti permite sau nu...). Daca copilul este intr-o scoala privata, dar mediocra, cred ca nu obtii mult mai mult decit la o scoala publica buna. In afara cazurilor cind iti doresti pentru copil o cariera deosebita (gen medicina, drept, Harvard , etc), si cind numele scolii are intr-adevar importanta, restul este o chestiune de alegere, criterii si buget.
Daca te uiti la clasamente, scolile private se situazeaza in frunte, dar asta pentru ca selectioneaza copiii prin examene si pentru ca parintii (ca si copiii) sint f.motivati sa invete, dupa ce platesc suficient de mult ca sa se astepte si la rezultate .
In cazul tau, diferenta se vede imediat, pentru ca ai plecat de la o scoala de elita si te-ai dus la scoala din cartier...

Mergi la inceput